Προς το περιεχόμενο

Χρήση ενος διαφορετικού διαμερίσματος για τα home διαφορετικών διανομών. Πώς??


dancer_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πειραματίζομαι γενικότερα με διάφορες διανομές, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ένα διαμέρισμα με αρκετό ελεύθερο χώρο για να φιλοξενεί τα home των διαφορετικών διανομών. Δεν θέλω να μοιράζονται οι διανομές το ίδιο home, απλά τα home τους να βρίσκονται στο ίδιο διαμέρισμα, το οποίο είναι διαφορετικό από το διαμέρισμα της εκάστοτε διανομής.

Μέσω μιας αναζήτησης στο διαδίκτυο βρήκα πως αυτό μπορεί να γίνει αν οριστούν διαφορετικοί φάκελοι του τύπου /distro1/home/username, /distro2/home/username, /distro3/home/username κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι δε δίνονται ξεκάθαρες πληροφορίες για το πως η κάθε διανομή θα καταλάβει ότι το home βρίσκεται εκεί και όχι στην προεπιλεγμένη τοποθεσία.

 

Αυτό που θέλω αρχικά είναι να μεταφέρω τα home των δύο διανομών που έχω αυτή τη στιγμή στο ξεχωριστό διαμέρισμα με τον πάραπάνω τρόπο και να ορίσω στην κάθε διανομή να χρησιμοποιεί την παραπάνω διαδρομή για home.

Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενα σκληρο με N partitions εγκαταστησεις N-1 διανομες, αυτο το 1 partition που περισσευει μπορεις να το κανεις κοινο home.

 

Αν θες για την καθε διανομη και ενα ξεχωριστο home μπορεις απλα να ορισεις το home να ΜΗΝ ειναι σε ξεχωριστο partition αλλα κομματι του /.

Επισης, μπορεις να εχεις ολα τα /home σε ενα κοινο partition φτανει οι χρηστες των διανομων να ειναι διαφορετικοι.

 

Πχ εστω η εγκατασταση μου που εχει το χρηστη jim, με το /home του σε ξεχωριστο partition κλπ. Αν βαλω μια αλλη διανομη κρατωντας το /home κοινο θα κανω ενα νεο χρηστη και θα τον πω πχ mitsos, ωστε οι ρυθμισεις του jim να ειναι στο /home/jim και του mitsos στο /home/mitsos.

 

Εννοειται οτι δεν θα κανω χρηστη mitsos στην υπαρχουσα εγκατασταση μου ουτε χρηστη jim στη νεα εγκατασταση για να μην μπλεχτουν τα home τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το /home αυτό πρέπει να είναι ξεχωριστό partition

ας πούμε ότι είναι στο τρίτο διαμέρισμα του προτού δίσκου άρα /dev/sda3

στην εγκατάσταση τις διανομής δηλώνεις στο fstab για /home το /dev/sda3

δημιουργείς έναν user

στην δεύτερη διανομή δηλώνεις επίσης σαν /home το /dev/sda3

δημιουργήσεις έναν user1

στην τρίτη διανομή και πάλι δηλώνεις /home to /dev/sda3

και δημιουργείς έναν user2

 

και πάλι

και πάλι

κτλ

μεγάλη προσοχή στις διανομές με αυτοματισμενη εγκατάσταση να μην κάνουν format το /home

η καταχώριση στο fstab πρέπει να μοιάζει κάπως έτσι στην περίπτωση που το /home είναι σε ext4 filesystem

 

/dev/sda3 /home ext4 defaults 0 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάτι τέτοιο ήθελα και εγώ αλλά να μπορώ να έχω και ίδιο όνομα χρήστη.

Μάλλον δε γίνεται, οπότε ως έσχατη λύση αν δε βρω άκρη(έχω ποστάρει και στο φορουμ της debian και κάποιος χρήστης μου είπε ότι μπορεί να γίνει και αυτό) θα το κάνω έτσι. Άλλωστε αυτό που επίσης θέλω είναι να έχω πάντα πρόσβαση στα άλλα, εκτός της υπό λειτουργία διανομής homes, πράγμα που δεν το βλέπω να μπορεί να γίνει με τον τρόπο των διαφορετικών καταλόγων που ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάτι τέτοιο ήθελα και εγώ αλλά να μπορώ να έχω και ίδιο όνομα χρήστη.

Μάλλον δε γίνεται, οπότε ως έσχατη λύση αν δε βρω άκρη(έχω ποστάρει και στο φορουμ της debian και κάποιος χρήστης μου είπε ότι μπορεί να γίνει και αυτό) θα το κάνω έτσι. Άλλωστε αυτό που επίσης θέλω είναι να έχω πάντα πρόσβαση στα άλλα, εκτός της υπό λειτουργία διανομής homes, πράγμα που δεν το βλέπω να μπορεί να γίνει με τον τρόπο των διαφορετικών καταλόγων που ανέφερα παραπάνω.

 

αν σε παιρνει απο θεμα χωρου , "κοβεις" 1 partition για καθε διανομη και βαζεις εκει τα /home

 

π.χ.

 

/dev/sda1 -- / διανομη 1

/dev/sda2 -- / διανομη 2

/dev/sda3 -- / διανομη 3

/dev/sda4 -- /home διανομης 1

/dev/sda5 -- /home διανομης 2

/dev/sda6 -- /home διανομης 3

 

bootareis την διανομη 1 , εχεις το /home σου στο /dev/sda4 και αν θελεις κανεις χειροκινητο mounting ή/και αυτοματο τα αλλα 2 και εχεις και σε αυτα προσβαση.Και εχεις και το ιδιο ονομα στους χρηστες χωρις επιπλοκες.

 

τωρα το τελευταιο που προτεινεις με τους καταλογους ακουγεται ριψοκινδυνο και δεν ξερω αν γινεται...που πολυ πιθανον να γινεται αλλα γιατι να τα μπλεξεις τοσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πού θα μπει από προεπιλογής το $HOME είναι ρύθμιση ανά διανομή.

Το πού θα μπει το $HOME είναι ρύθμιση ανά χρήστη.

 

Άρα, μπορείς άνετα να έχεις αυτό που ζητάς, δηλαδή π.χ. 10 διανομές με τον ίδιο χρήστη username και σε κάθε μία αυτός ο username να έχει διαφορετικό αρχικό κατάλογο, /home/distro1/username, /home/distro2/username κτλ.

 

Η εντολή για να φτιάξεις ένα χρήστη με συγκεκριμένο HOME είναι π.χ.

>
mkdir -p /home/distro1
useradd --base-dir /home/distro1/ username

 

Η εντολή για να αλλάξεις το HOME ενός υπάρχοντα χρήστη είναι π.χ.

>
mkdir -p /home/distro1
usermod --home /home/distro1/username --move-home username

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...