Προς το περιεχόμενο

Απο Windows 7 σε linux


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Το mint 11 katya βασίζεται στο Ubuntu 11.04. Μόλις βγει το ubuntu 11.10 θα βγει και το mint 12, το οποίο θα βασίζεται σε αυτό. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις σε livecd (ή liveusb ακόμα πιο εύκολα) το ubuntu 11.04, το mint 11 και το Opensuse 11.4 και να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο ;)

 

edit: Φυσικά, όποιο και να βάλεις, μπορείς να το κάνεις update στη νέα έκδοση μόλις αυτή βγει. Γι'αυτό λέω ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις.

εγινε φιλε μου...θα γραψω livecd απο την καθε εκδοση και βλεπουμε..σας ευχαριστω πολυ ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

νομίζω ότι ο -ημιτελής- εγκαταστάτης του Mint Debian το κάνει σχεδόν απαγορευτικό για αρχάριους.

 

υπομονή 2 μήνες για το Ubuntu 11.10.

 

ημιτελης ?με ποια εννοια?μια χαρα εγκατασταση μου κανε εμενα...δεν βρηκα καποια ημιτελεια...

 

Το κανονικό linux mint βασίζεται σε ubuntu, άρα είναι κάπως πιο εύκολο στη χρήση του. Μπορείς φυσικά να βάλεις και το κανονικό Ubuntu, προσωπικά δεν βλέπω κάτι στο mint (έκδοση βασισμένη στο ubuntu) που να το κάνει να αξίζει σαν έξτρα διανομή (χμ, ίσως μόνο η εγκατάσταση σε μηχανήματα χωρίς ιντερνετ).

 

το gnome2 ειναι ενα καλο κινητρο για να χρησιμοποιησει καποιος ΜΙΝΤ (ειτε το ubuntu-based ειτε το debian-based) , αν και θα γυρισει στο 3 καποια στιγμη , παρολα αυτα απο τους περισσοτερους προτιμαται απο το unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gnome2 ειναι ενα καλο κινητρο για να χρησιμοποιησει καποιος ΜΙΝΤ (ειτε το ubuntu-based ειτε το debian-based) , αν και θα γυρισει στο 3 καποια στιγμη , παρολα αυτα απο τους περισσοτερους προτιμαται απο το unity.

 

Μα και το ubuntu έχει gnome2 σαν επιλογή (όχι ότι και το unity δεν είναι gnome2). Στις επόμενες εκδόσεις, το ubuntu θα έχει σαν προεπιλογή το unity με gnome 3, και σαν εγκαταστήσιμη επιλογή το gnome-shell (με το fallback mode), ενώ για το mint υποθέτω πως θα έχει gnome 3 χωρίς gnome-shell από default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και το ubuntu έχει gnome2 σαν επιλογή (όχι ότι και το unity δεν είναι gnome2). Στις επόμενες εκδόσεις, το ubuntu θα έχει σαν προεπιλογή το unity με gnome 3, και σαν εγκαταστήσιμη επιλογή το gnome-shell (με το fallback mode), ενώ για το mint υποθέτω πως θα έχει gnome 3 χωρίς gnome-shell από default.

 

σε vm που εχω εγκαταστησει το ubuntu 11.10 με full updates , το μονο που βγαζει σαν επιλογες ειναι unity/unity 2d , ουτε gnome2 ουτε gnome3.Ολα αυτα απο default , χωρις να πειραξω εγω κατι στο θεμα αυτο.

 

Απο κει και περα οπως και να λεγεται το unity , οτι και να ειναι στην πραγματικοτητα , ειναι τρομερα δυσχρηστο.Το gnome3 και αυτο απο την μερια του δεν βοηθαει καθολου στην ευχρηστια , μονο αν το πλακωσεις στα extensions και το φερεις καπως σε ανθρωπινη μορφη ή αν το γυρισεις σε fallback mode.

Το gnome2 σε συγκριση με τα αλλα 2 ειναι το πιο ευχρηστο δυστυχως ομως καποια στιγμη θα αντικατασταθει πληρως απο το gnome3 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε vm που εχω εγκαταστησει το ubuntu 11.10 με full updates , το μονο που βγαζει σαν επιλογες ειναι unity/unity 2d , ουτε gnome2 ουτε gnome3.Ολα αυτα απο default , χωρις να πειραξω εγω κατι στο θεμα αυτο.

 

Απο κει και περα οπως και να λεγεται το unity , οτι και να ειναι στην πραγματικοτητα , ειναι τρομερα δυσχρηστο.Το gnome3 και αυτο απο την μερια του δεν βοηθαει καθολου στην ευχρηστια , μονο αν το πλακωσεις στα extensions και το φερεις καπως σε ανθρωπινη μορφη ή αν το γυρισεις σε fallback mode.

Το gnome2 σε συγκριση με τα αλλα 2 ειναι το πιο ευχρηστο δυστυχως ομως καποια στιγμη θα αντικατασταθει πληρως απο το gnome3 .

 

Το unity δεν είναι Desktop Environment, είναι απλά ένα shell για το gnome (είτε το 2 είτε το 3).

Στο 11.10 που έχεις, πρέπει στα επίσημα repos να έχει το πακετάκι gnome-shell (που σου δίνει τις επιπλέον επιλογές gnome-shell και fallback mode).

Ουσιαστικά το ubuntu 11.04 έχει gnome 2 και το ubuntu 11.10 gnome 3 (άσχετα με το τι shell χρησιμοποιούν).

 

Πάντως εγώ το gnome-shell το έχω βολευτεί στη fedora. Χωρίς τα extensions όντως έχει περιορισμένες επιλογές, αλλά μου αρέσει ο μινιμαλισμός :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε φιλε μου...θα γραψω livecd απο την καθε εκδοση και βλεπουμε..σας ευχαριστω πολυ ;)

δοκίμασε Mageia 1 -Mandriva 2010.2

mandriva-linux-one-2010.2-KDE4-europe2-cdrom-i586.iso

ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/iso/2010.2/

mageia-livecd-1-KDE4-europe1-americas-cdrom-i586.iso

http://mageia.org/en/downloads/

 

βοήθεια στα ελληνικά

http://www.mandrivalinux.gr/

http://www.mageia-gr.org/forum/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο..υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας? για παραδειγμα εχω συνδεσει το pc με ασυρματο στικακι με το router απτο σπιτι...και για να λειτουργησει κατεβασα το driver για τα win7..με το linux τι γινεται με αυτο το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο..υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας? για παραδειγμα εχω συνδεσει το pc με ασυρματο στικακι με το router απτο σπιτι...και για να λειτουργησει κατεβασα το driver για τα win7..με το linux τι γινεται με αυτο το θεμα?

 

οι περισσοτερες συσκευες αναγνωριζονται και λειτουργουν αυτοματα .Τρεξε το livecd της εκαστοτε διανομης , αν δεις οτι το wifi αναγνωριστηκε 99,9999% θα αναγνωριστει και οταν την εγκαταστησεις.

Σε αλλες δε περιπτωσεις ισως χρειαστει καποια δουλιτσα για να δουλεψει το ασυρματο αν δεν αναγνωριστει αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημιτελης ?με ποια εννοια?

 

με την έννοια ότι λείπουν features. Κάποια χρήσιμα προστέθηκαν στην RC,

αλλά και πάλι π.χ. στο βήμα της διαμέρισης δίσκων ανοίγει το gparted.

 

του ubuntu είναι πιο κατατοπιστικό και εύκολο- ειδικά για έναν νέο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την έννοια ότι λείπουν features. Κάποια χρήσιμα προστέθηκαν στην RC,

 

Οπως?Γιατι εδω που το εβαλα σε vbox μια χαρα τον ειδα τον installer.

 

αλλά και πάλι π.χ. στο βήμα της διαμέρισης δίσκων ανοίγει το gparted.

 

τι να ανοιξει?

 

fdisk? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το arch linux ετσι απο περιεργεια..και εκανα το iso σε vmware και μου βγαζει να πατησω μια εντολη...τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το arch linux ετσι απο περιεργεια..και εκανα το iso σε vmware και μου βγαζει να πατησω μια εντολη...τι πρεπει να κανω?

 

 

οπως καταλαβαινεις , το ξεχνας προς το παρον το Arch.

 

κατεβασε κατι πιο "φιλικο" για αρχη , απο αυτα που σου ειπαμε.

 

ubuntu , lmde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι installers καλοί είναι. :mrgreen:

 

κάποιοι όμως είναι και αλεξίσφαιροι.

 

LVFTA.jpg

 

Ποτέ δεν συμπάθησα καμία επιλογή του installer εκτός της τελευταίας :P

Δεν ρισκάρω τα partitions μου για τα κέφια του installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...