Προς το περιεχόμενο

Απο Windows 7 σε linux


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδες..ειμαι χρηστης windows εδω και πολλα χρονια..απο τα 95 συγκεκριμενα...εχω βαλει linux (ubuntu) συγκεκριμενα..αλλα μου φανηκανε παλουκι...αλλα ακουω απο ολους οτι ειναι πιο σταθερα...ενα απο τα προβληματα που ειχα ειναι οτι μπερδευομαι στα αρχεια..παραδειγμα ηθελα να εγκαταστησω κατι και επρεπε να βαλω κατι εντολες και τετοια..ενω στα windows...ανοιγεις το αρχειο exe και εισαι ετοιμος...θα μου αρεσε παρα πολυ να ασχοληθω αλλα δυστυχως μου ειναι λιγο παραξενα και δεν βρισκω τα προγραμματα που χρησιμοποιω στα windows..καλυτερα να μην τα παρατησω τα windows ε? δεν το κατεχω το αθλημα του linux..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ριξε μια ματια στην υπογραφη μου στο

 

Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux

 

για αρχη.

 

 

Και πες μας και ποια προγραμματα θες που δεν υπαρχουν για linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρά βηματάκια φίλε και σιγά-σιγά.Θυμάσαι πόσο δύσκολο σου φαινόταν να περπατήσεις όταν μπουσούλαγες;Τα πιό πολλά που χρειάζεσαι θα τα βρεις Applications/Ubuntu Software center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο linux εγκαθιστούμε μόνο από τον package manager της διανομής μας. Αν δεν βρίσκουμε κάποιο πακέτο (για ubuntu πχ ψάχνουμε στο software center) πιθανότατα να χρειάζεται η προσθήκη κάποιου έξτρα repository.

Η εγκατάσταση προγραμμάτων στο ubuntu δεν θα μπορούσε να είναι πιο εύκολη, μέσω του sofware center, μόνο ένα κουμπί πατάς (στα windows πατάς περισσότερα :P ).

Φυσικά, γίνεται και από κονσόλα, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και βολικότητας του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τα είχα παρατήσει τα windows εδώ και χρόνια αν δεν υπήρχαν τα games που τρέχουν σε αυτά. Ποτέ δεν ήμουν windows χρήστης και πάντα έβρισκα τα windows δύστροπα και δύσχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδες..ειμαι χρηστης windows εδω και πολλα χρονια..απο τα 95 συγκεκριμενα...εχω βαλει linux (ubuntu) συγκεκριμενα..αλλα μου φανηκανε παλουκι...αλλα ακουω απο ολους οτι ειναι πιο σταθερα...ενα απο τα προβληματα που ειχα ειναι οτι μπερδευομαι στα αρχεια..παραδειγμα ηθελα να εγκαταστησω κατι και επρεπε να βαλω κατι εντολες και τετοια..ενω στα windows...ανοιγεις το αρχειο exe και εισαι ετοιμος...θα μου αρεσε παρα πολυ να ασχοληθω αλλα δυστυχως μου ειναι λιγο παραξενα και δεν βρισκω τα προγραμματα που χρησιμοποιω στα windows..καλυτερα να μην τα παρατησω τα windows ε? δεν το κατεχω το αθλημα του linux..

 

Αν θες να ασχοληθεις για να μαθεις ασχολεισου. Αν θες να ασχοληθεις επειδη ακουσες οτι ειναι πιο σταθερα μεινε στα windows 7. Για την ακριβεια μια συνηθισμενη εγκατασταση στο ubuntu ειναι ακομα πιο απλη απο τα windows μεσω των repositories.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τα είχα παρατήσει τα windows εδώ και χρόνια αν δεν υπήρχαν τα games που τρέχουν σε αυτά. Ποτέ δεν ήμουν windows χρήστης και πάντα έβρισκα τα windows δύστροπα και δύσχρηστα.

 

start - run - cmd και γινονται ευχρηστα :)

 

@νηματοθετη

 

Φιλε μου σου φαινονται δυσκολα , γιατι εχεις windows νοοτροπια ως προς το πως να κανεις καποιες ενεργειες.Το Ubuntu ειναι ευχρηστο μεχρι αηδιας , οχι μεν το καλυτερο λινουν/διανομη , το πιο ευχρηστο ισως.

 

Πιστεψε με μερικα πραγματα γινονται πιο ευκολα και απο τα windows ωρες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν ήμουν ποτέ μα ποτέ windows user. H ενασχόληση μου στα pc ξεκίνησε με basic, amiga os και συνεχίστηκε μετά από χρόνια αποκλειστικά με linux. Μπορεί γιαυτό να μου φαίνονται δύσχρηστα τα windows. Ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά μαζί τους γιατί πάντα όταν πήγαινα να κάνω μια σοβαρή δουλειά σε αυτό το λειτουργικό μου έσπαγε τα νεύρα από το παραλογισμό του και την δεισλητουργικότητα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παιδια να στε καλα..εκανα ενα τεστακι...ποια διανομη μου ταιριαζει..και μου εβγαλε mendriva ubuntu kubuntu mint και opensuse...ποιο λετε να βαλω καλυτερα? ειχα βαλει το ubuntu παλαιοτερα οπως ειχα πει αλλα δεν ξερω δεν ηταν σταθερα...μακακια ειπα αλλα τελος παντων απλως ειχα καποια προβληματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παιδια να στε καλα..εκανα ενα τεστακι...ποια διανομη μου ταιριαζει..και μου εβγαλε mendriva ubuntu kubuntu mint και opensuse...ποιο λετε να βαλω καλυτερα? ειχα βαλει το ubuntu παλαιοτερα οπως ειχα πει αλλα δεν ξερω δεν ηταν σταθερα...μακακια ειπα αλλα τελος παντων απλως ειχα καποια προβληματα..

 

linux mint debian edition ..φιλικη και σταθερη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι ειδα θα εχει πολλες διαφορες η εκδοση που θα βγει..ελεγα να βαλω το κανονικο το linux mint οχι το debian..να μην το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι ειδα θα εχει πολλες διαφορες η εκδοση που θα βγει..ελεγα να βαλω το κανονικο το linux mint οχι το debian..να μην το κανω?

 

Το κανονικό linux mint βασίζεται σε ubuntu, άρα είναι κάπως πιο εύκολο στη χρήση του. Μπορείς φυσικά να βάλεις και το κανονικό Ubuntu, προσωπικά δεν βλέπω κάτι στο mint (έκδοση βασισμένη στο ubuntu) που να το κάνει να αξίζει σαν έξτρα διανομή (χμ, ίσως μόνο η εγκατάσταση σε μηχανήματα χωρίς ιντερνετ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη να περιμενω να βαλω το ubuntu 11.10 ε? να μην βαλω opensuse η mint..

 

Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Το mint 11 katya βασίζεται στο Ubuntu 11.04. Μόλις βγει το ubuntu 11.10 θα βγει και το mint 12, το οποίο θα βασίζεται σε αυτό. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις σε livecd (ή liveusb ακόμα πιο εύκολα) το ubuntu 11.04, το mint 11 και το Opensuse 11.4 και να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο ;)

 

edit: Φυσικά, όποιο και να βάλεις, μπορείς να το κάνεις update στη νέα έκδοση μόλις αυτή βγει. Γι'αυτό λέω ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...