Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την γειτόνισσα, δεν μπορώ να διαβάσω..!


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να την πας νομικά ξέχασέ το, το πολύ πολύ πάρε τηλέφωνο στην αστυνομία να έρθει να της κάνει παρατήρηση μπας και τρομάξει. Οι εισαγγελείς δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με πιο σοβαρά θέματα που αφορούν προβλήματα γειτόνων, αυτό θα σου λύσουν? Άσε που ακόμα και αν της κάνεις μήνυση, μέχρι να φτάσει η υπόθεση στον εισαγγελέα θα έχεις τελειώσει τη σχολή, στην Ελλάδα κάνουν με το παραμικρό οι άνθρωποι μήνυση. Αυτό έχει και τα καλά του, έχει και τα κακά του :-)

 

Συμφωνώ ως προς το να μη κινηθεί νομικά, διαφωνώ με το να φέρει αστυνομία. Καταρχάς, άμα η άλλη είναι πυροβολημένη μπορεί να καταλάβει ό,τι να 'ναι και να παρεξηγηθεί που ήρθε η αστυνομία, κάνοντας τα πράματα χειρότερα. Επίσης, δεν πιστεύω πως η αστυνομία θα προσφέρει ουσιαστική λύση. Τι θα της πούνε δηλαδή;

 

Όχι φίλε μου, θέλω απόλυτη ησυχία για να διαβάσω.Και συζήτηση δεν γίνεται, όταν την ρωτάω "γιατί", μου απαντάει "έτσι".Γύρω στα 50-55 είναι

 

Έχεις κάνει οτιδήποτε, που σε συνδυασμό με το ενδεχόμενο να είναι παράξενη η γειτόνισσα σου την προκάλεσε να κάνει ό,τι κάνει. Να φέρεις φίλους αργά στο σπίτι για παράδειγμα, να βάλεις μουσική (όχι τέρμα) ή με μπάσα σε ώρα κοινής ησυχίας; Γενικά σου έχει δώσει την εντύπωση πως δεν της αρέσει κάτι, να σε έχει πετύχει πχ στην πολυκατοικία και να σε στραβοκοιτάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ ως προς το να μη κινηθεί νομικά, διαφωνώ με το να φέρει αστυνομία. Καταρχάς, άμα η άλλη είναι πυροβολημένη μπορεί να καταλάβει ό,τι να 'ναι και να παρεξηγηθεί με που ήρθε η αστυνομία, κάνοντας τα πράματα χειρότερα. Επίσης, δεν πιστεύω πως η αστυνομία θα προσφέρει ουσιαστική λύση. Τι θα της πούνε δηλαδή;

Μademoiselle (ανύπαντρη?) take it easy

Εντάξει πέρα από την πλάκα η λύση της αστυνομίας είναι για αν φτάσει στα άκρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει οτιδήποτε, που σε συνδυασμό με το ενδεχόμενο να είναι παράξενη η γειτόνισσα σου να την προκαλέσει να κάνει ό,τι κάνει. Να φέρεις φίλους αργά στο σπίτι για παράδειγμα, να βάλεις μουσική (όχι τέρμα) το μεσημέρι ή με μπάσα σε ώρα μη κοινής ησυχίας; Γενικά σου έχει δώσει την εντύπωση πως δεν της αρέσει κάτι, να σε έχει πετύχει πχ στην πολυκατοικία και να σε στραβοκοιτάξει;

 

όχι δεν έχω κάνει τίποτα τέτοιο..!

 

Απλά να σου πω ότι η διαχειρίστρια (μένει ακριβώς από κάτω της) μου είπε ότι δεν τολμάει να απλώσει ρούχα γιατί η άλλη (η γειτόνισά μου) κατευθείαν τινάζει χαλιά και ο σπιτονοικοκύρης μου μου είπε να μην κολώνω καθόλου στην συγκεκριμένη..!

 

θελει να κλεινεις εσυ τα δικα σου παραθυρα?

την ενοχλει η μουσικη σου πχ?

ή ετσι απλα της την εδωσε οτι εσυ πρεπει να εχεις κλειστα παραθυρα?

χαθηκα λιγο.

 

Ετσι απλά θέλει να κλείνω τα παράθυρα..!!

 

Δεν ακούω μουσική όταν διαβάζω και γενικώς όταν θέλω να ακούσω δυνατά, βάζω ακουστικά...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω κάνει τίποτα τέτοιο..!

 

Απλά να σου πω ότι η διαχειρίστρια (μένει ακριβώς από κάτω της) μου είπε ότι δεν τολμάει να απλώσει ρούχα γιατί η άλλη (η γειτόνισά μου) κατευθείαν τινάζει χαλιά και ο σπιτονοικοκύρης μου μου είπε να μην κολώνω καθόλου στην συγκεκριμένη..!

 

Όλα δείχνουν πως έχεις να κάνεις με τρελή. Το χειρότερο μ' αυτά τα άτομα είναι πως δεν ξέρεις τι μπορεί να σκέφτονται. Για παράδειγμα, εσύ μπορεί να έφερες φίλους στο σπίτι σου σε νορμάλ ώρα, απλά για να αράξετε κι αυτή να έχει πρόβλημα επειδή είναι στραβή. Ειδικά άμα σπουδάζεις μακρυά από τον τόπο μόνιμης κατοικίας σου, αυτή μπορεί να σκέφτεται χίλια δυο. "Ήρθε τώρα ο φοιτητής και μα και μου". Παίζει πάντα και το ενδεχόμενο του zeniath, να της έχεις γυαλίσει. Αλλά είναι way too much.

 

Ό,τι και να σου πούμε εδώ, στην τελική εσύ θα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Για μένα, μην κινηθείς νομικά, δεν θα κερδίσεις κάτι, ίσα ίσα θα χάσεις λεφτά, χρόνο και υπομονή. Από την άλλη, το να μη κάνεις τίποτα δεν είναι σοφό. Καταλαβαίνω πως είναι πολύ κουραστικό να σε ενοχλεί -ειδικά- σε περίοδο εξεταστικής. Αλλά αν της δώσεις θάρρος, μπορεί να το κάνει και συνέχεια. Ή σε κάθε περίοδο εξεταστικής. Εγώ θα προχωρούσα σε μαζική αντεπίθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάθε αν έχει συγγενείς.Να έρθουν να την κοιτάξουν.Έτσι όπως τα λες έχει πρόβλημα η γυναίκα.

Να ρωτήσεις την διαχειρίστρια ή τον σπιτονοικοκύρη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται επίσης να έχει πρόβλημα ψυχιατρικής φύσεως η γυναίκα. Καλύτερα να κάνεις τον Κινέζο γιατί μπορεί να μπλέξεις. Αν είναι καμιά λόξα της, μπορεί να της περάσει. Αν αρχίσεις την αντεπίθεση, που λένε κάποιοι, μπορεί να χειροτερέψει η κατάσταση. Το λέω γιατί δεν φαίνεται να είναι κάποιος γείτονας γαϊδούρι, που βάζει μουσική δυνατά τη νύχτα και δεν τον νοιάζει. Μάλλον έχει άλλου είδους θέμα η γυναίκα. Μπορεί να νομίζει ότι από τα παράθυρα θα μπουν τέρατα πχ. Άσ' την και κάνε υπομονή όσο μπορείς, λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω κάνει τίποτα τέτοιο..!

Ετσι απλά θέλει να κλείνω τα παράθυρα..!!

 

Αν δεν τα κλείσεις δηλαδή, θα σου χτυπάει μέχρι να τα κλείσεις;

Τελικά ποτέ δεν ξέρεις τί μούρλα κουβαλάει ο καθένας.

Εγώ στη θέση σου-από τη στιγμή που δεν ενοχλώ με μουσικές,φασαρία κτλ-δεν υπήρχε περίπτωση να τα κλείσω.Στην αρχή θα προσπαθούσα με ήρεμο τρόπο να της εξηγήσω ότι δεν έχει λογική η απαίτησή της και αν συνέχιζε το ίδιο βιολί θα έφτανα στα βρισίδια.

Πάντως μουσική δυνατά-όχι σε ώρες κοινής ησυχίας-δεν είναι άσχημη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τα κλείσεις δηλαδή, θα σου χτυπάει μέχρι να τα κλείσεις;

Τελικά ποτέ δεν ξέρεις τί μούρλα κουβαλάει ο καθένας.

Εγώ στη θέση σου-από τη στιγμή που δεν ενοχλώ με μουσικές,φασαρία κτλ-δεν υπήρχε περίπτωση να τα κλείσω.Στην αρχή θα προσπαθούσα με ήρεμο τρόπο να της εξηγήσω ότι δεν έχει λογική η απαίτησή της και αν συνέχιζε το ίδιο βιολί θα έφτανα στα βρισίδια.

Πάντως μουσική δυνατά-όχι σε ώρες κοινής ησυχίας-δεν είναι άσχημη ιδέα.

 

Προς το παρόν αυτό κάνω...

 

Δεν θέλω να της πολυ-πάω κόντρα γτ μπορεί όντως να γίνει χειρότερα, αλλα δεν γινεται να κλείνω κ τα παράθυρα.....

 

Πάντως μουσική δυνατά-όχι σε ώρες κοινής ησυχίας-δεν είναι άσχημη ιδέα.

 

Θα το έκανα μέχρι αηδίας, θα της έβαζα να ακούει τα απαντα του marlin manson και θα έφευγα απ το σπίτι, αλλά δεν φταίνε σε τπτ οι υπόλοιποι γείτονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας δίνεις και καμιά φωτογραφία ώστε να δούμε για τι αποστάσεις παραθύρων μιλάμε;

 

Είναι το παράθυρο μου, υπάρχει διαχωριστικό και ακριβώς από πίσω είναι το μπαλκόνι της.

Αυτή, ανεβαίνει στην καρεκλά για να φτάνει πάνω απ το διαχωριστικό και μου χτυπάει το παράθυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...