Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ακόμα στο ubuntu 11.04 ο κίνδυνος κάποιος να σου κάνει reset το password του user σου με την εντολη rw init=/bin/bash μέσω grub ?


takitsan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ακόμα στο ubuntu 11.04 ο κίνδυνος κάποιος να σου κάνει reset το password του user σου με την εντολη rw init=/bin/bash μέσω grub ?

 

Αν βάλω κρυπτογραφημένο password στο τέλος κάθε μενού του grub θα μπορεί να μπει και να το επεξεργαστεί ?

password --md5 klpklpklp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα στο ubuntu 11.04 ο κίνδυνος κάποιος να σου κάνει reset το password του user σου με την εντολη rw init=/bin/bash μέσω grub ?

 

Αν βάλω κρυπτογραφημένο password στο τέλος κάθε μενού του grub θα μπορεί να μπει και να το επεξεργαστεί ?

password --md5 klpklpklp

 

για να σου πειραξει το grub , οπως το βλεπω εγω δυο τινα πρεπει να συμβουν

 

1.να εχει παρει root δικαιωματα στο λινουξακι σου γιατι

 

-r--r--r-- 1 root root 4731 Aug 20 16:56 /boot/grub/grub.cfg

 

-rw-r--r-- 1 root root 1186 Aug 20 16:55 /etc/default/grub (για grub2)

 

οποτε αν ειναι root στο συστημα σου , δεν νομιζω να χρειαζεται να αγχωνεσαι για το grub :)

 

2.να καθεται μπροστα στο πισι σου.Τοτε εχεις αλλο θεμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σου πειραξει το grub , οπως το βλεπω εγω δυο τινα πρεπει να συμβουν

 

1.να εχει παρει root δικαιωματα στο λινουξακι σου γιατι

 

-r--r--r-- 1 root root 4731 Aug 20 16:56 /boot/grub/grub.cfg

 

-rw-r--r-- 1 root root 1186 Aug 20 16:55 /etc/default/grub (για grub2)

 

οποτε αν ειναι root στο συστημα σου , δεν νομιζω να χρειαζεται να αγχωνεσαι για το grub :)

 

2.να καθεται μπροστα στο πισι σου.Τοτε εχεις αλλο θεμα :)

 

Μα για την δεύτερη περίπτωση μιλαμε .

Αν μπορείς δώσε λίγη βοήθεια τι άλλο μπορώ να κάνω να δοκιμάσω να κλειδώσω το grub για επεξεργασία? μετά θα είμαι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για την δεύτερη περίπτωση μιλαμε .

Αν μπορείς δώσε λίγη βοήθεια τι άλλο μπορώ να κάνω να δοκιμάσω να κλειδώσω το grub για επεξεργασία? μετά θα είμαι εντάξει;

 

βαλε bios password στο πισι :)

 

υπαρχει δηλ ανθρωπος που χρησιμοποιει το πισι σου και ξερει απο λινουξ και επιβουλευεται τον λογαριασμο σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε bios password στο πισι :)

 

υπαρχει δηλ ανθρωπος που χρησιμοποιει το πισι σου και ξερει απο λινουξ και επιβουλευεται τον λογαριασμο σου ?

Όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις πες πως ήταν ένα νετμπουκ και το κλέβανε δηλαδη στη φόρα κωδικοί ebanking paypal κλπ ?

(Έχω bios password δεν μπορούν να κάνουν μπουτ από cd ή flasaki ό,τι και να προσπαθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις πες πως ήταν ένα νετμπουκ και το κλέβανε δηλαδη στη φόρα κωδικοί ebanking paypal κλπ ?

(Έχω bios password δεν μπορούν να κάνουν μπουτ από cd ή flasaki ό,τι και να προσπαθήσουν.

 

αν καποιος σου κλεψει το νετμπουκ το πιο πιθανο να παει να το πουλησει καπου :)

 

δηλ τοση ωρα συζηταμε για μια υποθεση που δεν προκειται να συμβει ...τι ωραια.

 

 

και στην τελικη μην αποθηκευεις τους κωδικους στο πισι/νετμπουκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Έχω bios password δεν μπορούν να κάνουν μπουτ από cd ή flasaki ό,τι και να προσπαθήσουν.
Και αμα βγαλει τη μπαταρια αυτος που θα το κλεψει; παλι δεν θα μπορει; αμα καποιος αποκτησει φυσικη προσβαση στο συστημα σου... game over. Μπορεις να κανεις encrypt το δισκο σου παντως αν θελεις και να σου ζηταει password στο boot για να γινει decrypt και να φορτωσει το συστημα σου, η ακομα καλυτερα θα μπορουσες να αποθηκευσεις το key σε ενα usb stick το οποιο θα πρεπει να εχεις πανω στο netbook για να ξεκινησει αν φοβασαι τοσο πολυ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ακομα καλυτερα θα μπορουσες να αποθηκευσεις το key σε ενα usb stick το οποιο θα πρεπει να εχεις πανω στο netbook για να ξεκινησει αν φοβασαι τοσο πολυ.

 

αυτο ακριβως , εγω εχω ενα αρχειο με τους κωδικους σε εναν εξωτερικο δισκο. δηλ θα πρεπει να ερθει ο αλλος στο σπιτι μου , να παρει τον δισκο κλπ κλπ

 

ε τοτε οι κωδικοι θαναι το λιγοτερο που θα χει παρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αμα βγαλει τη μπαταρια αυτος που θα το κλεψει; παλι δεν θα μπορει; αμα καποιος αποκτησει φυσικη προσβαση στο συστημα σου... game over. Μπορεις να κανεις encrypt το δισκο σου παντως αν θελεις και να σου ζηταει password στο boot για να γινει decrypt και να φορτωσει το συστημα σου, η ακομα καλυτερα θα μπορουσες να αποθηκευσεις το key σε ενα usb stick το οποιο θα πρεπει να εχεις πανω στο netbook για να ξεκινησει αν φοβασαι τοσο πολυ.

 

Στα καινούρια laptop (στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον) το bios password δεν είναι resetable μέσω jumper ή μπαταρίας. Και πάλι όμως μπορεί να βγάλει κάποιος τον δίσκο και να τον βάλει αλλού.

 

Η κρυπτογράφηση είναι ο "ποιο σωστός" τρόπος.

 

Νομίζω πως υπάρχουν κάποια laptop που έχουν επιλογή στο bios για κρυπτογράφηση των δεδομένων που εγγράφονται στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καινούρια laptop (στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον) το bios password δεν είναι resetable μέσω jumper ή μπαταρίας. Και πάλι όμως μπορεί να βγάλει κάποιος τον δίσκο και να τον βάλει αλλού.

 

Η κρυπτογράφηση είναι ο "ποιο σωστός" τρόπος.

 

Νομίζω πως υπάρχουν κάποια laptop που έχουν επιλογή στο bios για κρυπτογράφηση των δεδομένων που εγγράφονται στον δίσκο.

Το μηχάνημα που έχω δεν πρέπει να έχει μπαταρία ούτε μπορεί να έχει καμιά πρόσβαση στο εσωτερικό του lol, επίσης έχω κρυπτογραφήσει το home folder και τον εξωτερικό δίσκο ;-)

Απλά συζητάμε για θέματα ασφάλειας .

 

Στα windows πχ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις το cd με το ophcrack και να κανεις boot , όλοι οι κωδικοι βρίσκονται στα χερια σου σε 2 λεπτά.

 

Στα mac πατάς control s όταν ξεκινάει νομίζω και κάπως το σπας , τώρα θα μου πεις σε βάζει σε τερματικό χωρίς κωδικό? δεν είμαι και σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και το "εναλλαχτικο" iso(alternative installer), στα ubuntu, οπου εχεις την δυνατοτητα να κρυπτογραφησεις τα παντα αλλα...

αν ξε-χασεις το κωδικο "την πατησες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και το "εναλλαχτικο" iso(alternative installer), στα ubuntu, οπου εχεις την δυνατοτητα να κρυπτογραφησεις τα παντα αλλα...

αν ξε-χασεις το κωδικο "την πατησες"

Εντάξει ρε φίλε αυτό είναι αυτονόητο νομίζω.

Τελικά το κόλπο με την επεξεργασία του grub πιάνει ακόμα ή διορθώθηκε από τότε.(πολύ παλιές εκδόσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε φίλε αυτό είναι αυτονόητο νομίζω.

Τελικά το κόλπο με την επεξεργασία του grub πιάνει ακόμα ή διορθώθηκε από τότε.(πολύ παλιές εκδόσεις)

 

Τον κλειδώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...