Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot * συζητήσεις, απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!! εχω ενα βαιο με ΑΜΔ επεξεργαστη και εχει πανω τα 7αρια!!!

Υπαρχει καποιος τροπος για να κανω παρτιτιον χωρις να κανω φορματ για να το κανω 2 κομματια το δισκο για να μπορεσω να κανω ντουαλ μπουτ?

Παλαιοτερα ειχα κανει μια αποπιρα σε αλλο πσ me to partition magic και τελικα το αποτελεσμα ηταν να χρειαστει να το κανω φορματ ΟΛΟ το δισκο και να το σπασω σε 2 κομματια την ωρα που εκανα clean install!!!

 

Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, υπάρχει τρόπος.

Σε καθοδηγεί ο οδηγός εγκατάστασης του Ubuntu και το κάνει σχετικά αυτομάτως και εύκολα.

Σου δίνει 3-4 επιλογές για εγκατάσταση.Μέσα σε αυτές είναι και αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει τρόπος.

Σε καθοδηγεί ο οδηγός εγκατάστασης του Ubuntu και το κάνει σχετικά αυτομάτως και εύκολα.

Σου δίνει 3-4 επιλογές για εγκατάσταση.Μέσα σε αυτές είναι και αυτό που θες.

 

ευχαριστω για την απαντηση!!!

Εκανα ενα παρτισιον καινουριο απο την διαχειριση δισκων και τωρα εχω 2 παρτιτιον!!!

Παμε στο αλλο στην εγκατασταση κατι επιλογες που εχει με /βοοτ και κατι αλλα τι ακριβως να κανω?

ευχαριστω πολυ :)

* οσον αφορα κερνελ αν δεν απατομαι που εχει κατι επιλογες ποιον να επιλεξω>?

σορρυ για τις νοομπιστικες ερωτησεις μου :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το βίντεο

 

και το Διαμόρφωση δίσκου με παραδείγματα

από τον εξαιρετικό kalaitsa.

 

πάντως είναι γενικά παραδεκτό ότι το ubuntu 11.10 έχει μπόλικα προβλήματα. Έχε το υπόψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πάντως είναι γενικά παραδεκτό ότι το ubuntu 11.10 έχει μπόλικα προβλήματα. Έχε το υπόψην.

 

Πραγματικά με έχει κουράσει. Ολο και κάτι εμφανίζεται κάθε μέρα. Το τραγικό είναι οτι έχω βάλει για δοκιμή και Fedora 16 beta και παρότι beta ακόμα, μου φαίνεται πως λειτουργεί καλύτερα απο το ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να στε καλα παιδια!!!

Τα περασα και απογοητευτηκα!!!

προσπαθω να περασω κατι κλειστους ντραιβερς για το βαιο μου και δεν μαφηνει και μου λεει να τρεξω καπου και να ανοιξω ενα *.log file για να δω τι παιζει!!!

Εκτος αυτου δεν μου επιτρεπει να περασω το plugin gia adobe flash για να μπορω να βλεπω βιντεακια στο youtube!!!

και ολα αυτα απο εναν αρχαριο που μολις τα περασε με λιγο ψάξιμο απογοητευτηκε!!!

Καμοια αλλη διαδρομη παιδες που εχετε να προτεινετε για βαιο με amd επεξεργαστη και και 3γιγα ραμ δδρ3 για αρχαριο?

 

Φιλικα

 

Νικολας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα:

 

ποιούς drivers προσπάθησες να περάσεις και με ποιόν τρόπο;

Πήγες στις ρυθμισεις συστήματος και επέλεξες το: Πρόσθετοι οδηγοί υλικού;

 

επίσης άνοιξε το κέντρο λογισμικού και κάνε αναζήτηση για "Ubuntu Restricted extras"

ύστερα εγκατέστησε το για να έχεις flash κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καμοια αλλη διαδρομη παιδες που εχετε να προτεινετε για βαιο με amd επεξεργαστη και και 3γιγα ραμ δδρ3 για αρχαριο?

 

Φιλικα

 

Νικολας :)

Αν δεν βγάλεις άκρη με το ubuntu 11.10 δοκίμασε το linux mint 11. Είναι διανομή βασισμένη στο ubuntu, η συγκεκριμένη στην προηγούμενη έκδοση του που δουλεύει μια χαρά, αλλά έχει flash και όλα τα codecs περασμένα εξαρχής, όπως και άλλο γραφικό περιβάλλον πιο φιλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, αφού προσπάθησα να συμφιλιωθώ με την 11.04 και αργότερα με την 11.10, κατέληξα στο Linux Mint 11. Αυτά τα Unity και τα Gnome Shell, δεν μπόρεσα να τα χωνέψω με τίποτα. Άσε που ο υπολογιστής μου άρχισε να σέρνεται απο την 11.04 και μετά. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω και το Mint και τελικά δεν το μετάνοιωσα. Ενθουσιασμός!!!! Φιλικότατο, σταθερότατο και κυρίως πολύ γρήγορο, έτσι όπως θα έπρεπε να είναι η κάθε διανομή για τον μέσο χρήστη. Μπορώ να πώ οτι το βρίσκω ακόμα και πιο κομψό απο το Ubutnu που χρησιμοπούσα τα τελευταια 3 χρόνια. Ψήνομαι να δοκιμάσω και τη διανομή Fedora, για την οποία έχω επίσης ακούσει άριστες κριτικές. Θα δοκιμάσω στο μέλλον στην περίπτωση που και στο Mint προσθέσουν ανούσια πράγματα για αρώματα και φρου-φρου (Unity) ή βαρύνει και αυτό για τον αραμπά μου (amilo li1718).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα:

 

ποιούς drivers προσπάθησες να περάσεις και με ποιόν τρόπο;

Πήγες στις ρυθμισεις συστήματος και επέλεξες το: Πρόσθετοι οδηγοί υλικού;

 

επίσης άνοιξε το κέντρο λογισμικού και κάνε αναζήτηση για "Ubuntu Restricted extras"

ύστερα εγκατέστησε το για να έχεις flash κτλ.

 

Καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε στο προβλημα μου :)

Πηγαινω ρυθμισεις συστηματος και προσθετοι οδηγοι υλικου ανοιγει το παραθυρο μου βγαζει 2 ¨κλειστους" οδηγους τις ΑΤΙ(καρτας γραφικων μου) οι οποιοι λεει δεν ειναι ενεργοποιημενοι παταω ενεργοποιηση δυστυχως αποτυχαινει συνεχεια παταγωδος και με παραπεμπει σε ενα *.log file sto file system!!!

το flash player το περασα :) σευχαριστω πολυ και παλι!!! :)

καθε βοηθεια θεμιτη και αποδεκτη :)

 

Αν δεν βγάλεις άκρη με το ubuntu 11.10 δοκίμασε το linux mint 11. Είναι διανομή βασισμένη στο ubuntu, η συγκεκριμένη στην προηγούμενη έκδοση του που δουλεύει μια χαρά, αλλά έχει flash και όλα τα codecs περασμένα εξαρχής, όπως και άλλο γραφικό περιβάλλον πιο φιλικό

 

Θα δοκιμασω φιλε μου!!!

θα τη παλεψω πρωτα με αυτη τη διαδρομη και μετα εχει ο θεος :)

ευχαριστω για τις προτασεις σου παντως!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και ποια κάρτα γραφικών έχεις. Σε πολλές ati δεν χρειάζετε να κάνεις εγκατάσταση κάποιον driver καθώς τους έχει μέσα το ubuntu προεγκατεστημένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και ποια κάρτα γραφικών έχεις. Σε πολλές ati δεν χρειάζετε να κάνεις εγκατάσταση κάποιον driver καθώς τους έχει μέσα το ubuntu προεγκατεστημένους.

 

Amd radeon 6300 series graphics :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λαπτοπ με ΑΤΙ μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιείς τον κλειστό, γιατί σε αρκετές περιπτώσεις ο ανοιχτός δεν είναι πολύ καλός στο power saving σε λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amd radeon 6300 series graphics :)

 

για άνοιξε το πρόγραμμα terminal και δώσε την εντολή

 

glxgears

 

αν δεις ενα παραθυράκι με γρανάζια να δουλεύουν τότε έχεις περασμένους κανονικά 3d driver για την κάρτα γραφικών σου και δεν χρειάζετε να κάνεις τπτ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άνοιξε το πρόγραμμα terminal και δώσε την εντολή

 

glxgears

 

αν δεις ενα παραθυράκι με γρανάζια να δουλεύουν τότε έχεις περασμένους κανονικά 3d driver για την κάρτα γραφικών σου και δεν χρειάζετε να κάνεις τπτ άλλο.

 

 

μου λεει οτι δεν ειναι εγκατεστημενο το glxgears

να το κανω σεταπ?

 

μου λεει να δωσω αυτην την εντολη απο το τερματικο!!

 

sudo apt-get install mesa-utils

 

να τι δωσω? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...