Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot * συζητήσεις, απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα bug με την δυνατότητα να απενεργοποιήσετε το touchpad όταν γράφεις και μπορεί να κολλήσει το touchpad και φυσικά ο κέροσαρας και επανέρχεται μόνο μετά από restart. Η μέχρι στιγμης λύση για όσους έχουν αυτό το πρόβλημα είναι να απενεργοποιήσετε αυτή την δυνατότητα.

 

Επιβεβαιώνω ότι όντως ισχύει! Πολύ εκνευριστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά από 2 μέρες δοκιμής του 11.10 σε λαπτοπ με την ATI HD 4650 η οποία έχει ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο στο linux, μπορώ να πω ότι είδα επιτέλους κάποια βελτίωση (μπορεί να βελτιωθεί ακόμα πολύ περισσότερο, απλά είδα μια αλλαγή πρώτη φορά). Το ανεμιστηράκι ακούγεται λιγότερο αν και πάλι δεν σταματάει ποτέ, ενώ το λαπτοπ δεν καίει όταν το ακουμπάς, η cpu βέβαια χτυπάει ακόμα 20%. Πως το 'παθε και συμμόρφωσε λίγο τον κλειστό η ΑΤΙ ? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα 11.10 σε ένα λάπτοπ που έχω και το πρόβλημα είναι ότι όταν μετά από κάποια ώρα σβήσει η οθόνη δεν ανοίγει κανονικά. Δηλαδή αχνοφαίνονται από μέσα αλλά είναι κατα κύριο λόγο μαύρη.

 

Ξέρετε τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 11.10 από liveusb μου τρέχει κανονικά, αφού εγκαταστάθηκε δεν μου έμπαινε στο γραφικο περιβάλλον με ati και radeon driver. Μπήκα σε tty, έκανα τα updates, τίποτα. Έβαλα τον fglrx, όλα κομπλέ. Παρόλο που νομίζω δεν υποστηρίζει τον xorg του ubuntu, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 11.10 από liveusb μου τρέχει κανονικά, αφού εγκαταστάθηκε δεν μου έμπαινε στο γραφικο περιβάλλον με ati και radeon driver. Μπήκα σε tty, έκανα τα updates, τίποτα. Έβαλα τον fglrx, όλα κομπλέ. Παρόλο που νομίζω δεν υποστηρίζει τον xorg του ubuntu, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

 

στην αρχή της εγκατάστασης δεν είχες επιλεγμένη(τικαρισμένη) την επιλογή εγκατάστασης κλειστού λογισμικού;

σε μένα μαζί με codecs και flash πέρασε αυτόματα και τους κλειστούς οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχή της εγκατάστασης δεν είχες επιλεγμένη(τικαρισμένη) την επιλογή εγκατάστασης κλειστού λογισμικού;

σε μένα μαζί με codecs και flash πέρασε αυτόματα και τους κλειστούς οδηγούς.

 

Α, ναι, όσο να'ναι την έχω μάθει απ'έξω την διαδικασία του installation και τα προσπερνάω όλα γρήγορα :P Σε κάποιο βήμα ρωτάει αν θες να κάνει επιτόπου τα updates και να περάσει codecs και κλειστούς οδηγούς. Εντάξει, δεν με ταλαιπώρησε πολύ πάντως. Σε γενικές γραμμές παραμένει απλό και εύκολο το ubuntu (και με βλέπω να μένω ξανά σε αυτό, μετά από καιρό δοκιμών άλλων διανομών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται εσάς, αλλά θεωρώ απαράδεχτο να βγουν 136 ενημερώσεις μέσα σε μία εβδομάδα για o/s 3 εβδομάδων. Αδοκίμαστο το έβγαλαν και η παναγιά με τους χρήστες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που πρέπει να φτιάξουν οπωσδήποτε είναι η κατάσταση με τις ενημερώσεις. Πρέπει να προσθέσουν κάποιο εικονίδιο στην μπάρα πάνω για να σε ενημερώνει πόσες ενημερώσεις υπάρχουν. Τώρα σου ανοίγει το update manager έτσι χωρίς λόγο ασέ που κρεμάει και το σύστημα μέχρι να ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται εσάς, αλλά θεωρώ απαράδεχτο να βγουν 136 ενημερώσεις μέσα σε μία εβδομάδα για o/s 3 εβδομάδων. Αδοκίμαστο το έβγαλαν και η παναγιά με τους χρήστες;;;

 

Είναι πολύ απλό.Έπρεπε να τηρήσουν το χρονοδιάγραμμα της 11.10.Την βάφτισαν stable αλλά είναι ακόμη σε beta...

Γι αυτό όσοι δουλεύουν σε παραγωγικό pc (όπως εγώ) καλό θα είναι να μην κάνουν αναβάθμιση και να περιμένουν μερικές εβδομάδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό.Έπρεπε να τηρήσουν το χρονοδιάγραμμα της 11.10.Την βάφτισαν stable αλλά είναι ακόμη σε beta...

Γι αυτό όσοι δουλεύουν σε παραγωγικό pc (όπως εγώ) καλό θα είναι να μην κάνουν αναβάθμιση και να περιμένουν μερικές εβδομάδες....

+++++++

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει πιο αργό και από replay. Κολλάει το σύμπαν σε ότι και αν κάνω. Δηλαδή λίγο έλεος. καθόλου σταθερή έκδοση, 1000000 προβλήματα, προσωπικά δε μπορώ να δουλέψω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+++++++

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει πιο αργό και από replay. Κολλάει το σύμπαν σε ότι και αν κάνω. Δηλαδή λίγο έλεος. καθόλου σταθερή έκδοση, 1000000 προβλήματα, προσωπικά δε μπορώ να δουλέψω..

 

Ετσι ακριβώς και εμένα αλλά μόνο σε περιβάλλον unity. Οταν δοκίμασα gnome shell όλα δουλέυουν ταχύτατα και σταθερά. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει και δεν έχω και χρόνο να το ψάξω ιδιαίτερα αλλά είμαι ικανοποιημένος απόλυτα απο gnome shell, οπότε αντίο στο unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς και εμένα αλλά μόνο σε περιβάλλον unity. Οταν δοκίμασα gnome shell όλα δουλέυουν ταχύτατα και σταθερά. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει και δεν έχω και χρόνο να το ψάξω ιδιαίτερα αλλά είμαι ικανοποιημένος απόλυτα απο gnome shell, οπότε αντίο στο unity.

thanks για την επισήμανση θα το δοκιμάσω. Τόσο αργό ubuntu έχω πολύ καιρό να δω...Ωρες ωρες σκεφτομαι γιατι έβγαλα την 10.04LTS που ήταν κομπλέ :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε μένα το kubuntu τρέχει άψογα και πολύ καλύτερα από την προηγούμενη έκδοση και ακόμα και το ubuntu σε unity τρέχει μια χαρά εκτός όταν πάω να ανοίξω σελλίδες με flash. Εκεί παίζει θέμα. Νομίζω αυτή η τελευταία έκδοση του flash player είναι τελείως σπασμένη σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε μένα το kubuntu τρέχει άψογα και πολύ καλύτερα από την προηγούμενη έκδοση και ακόμα και το ubuntu σε unity τρέχει μια χαρά εκτός όταν πάω να ανοίξω σελλίδες με flash. Εκεί παίζει θέμα. Νομίζω αυτή η τελευταία έκδοση του flash player είναι τελείως σπασμένη σε linux.

 

Σε ubuntu 11.04 μπορούσα με άνεση να δω hd 720p στο youtube, τώρα τρώει κολλήματα. Μπορεί να είναι το αιώνιο μαύρο χάλι του flash player για linux η αιτία, αλλά και το ubuntu 11.10 δεν το λες απροβλημάτιστο. Ένα σωρό ενημερώσεις έχω κάνει από όταν το πέρασα και ακόμα δεν έστρωσε :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...