Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot * συζητήσεις, απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια κανω εγκατασταση το 11-10 κι εχει κολλησει στο σημειο " αναμονη επιβεβαιωσης" ενω εχει περασει τα αρχεια μεσα.

Μιλαμε ομως για αρκετη ωρα.

Τι μπορω να κανω;

Πρεπει να περιμενω;

Εχει περασει μιαμιση ωρα..

Τα φωτα σας! :rolleyes:

 

Παιδια κανω εγκατασταση το 11-10 κι εχει κολλησει στο σημειο " αναμονη επιβεβαιωσης" ενω εχει περασει τα αρχεια μεσα.

Μιλαμε ομως για αρκετη ωρα.

Τι μπορω να κανω;

Πρεπει να περιμενω;

Εχει περασει μιαμιση ωρα..

Τα φωτα σας! :rolleyes:

 

Δεν γνωριζει κανεις τιποτα;;; :)

Δεν μπορει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν τακτοποιηθεί όλα τα προβληματάκια μετά το upgrade :)

 

Το eradio.gr επιμένει να μη παίζει αλλά αν βάλω το url σκέτο του σταθμού παίζει κανονικά άρα δεν υπάρχει πρόβλημα στο streaming, δεν παίζει δηλαδή όταν ανοίγει εκείνο το γνωστό μικρό παράθυρο του eradio.gr

 

Άλλο πρόβλημα είναι στο LibreOffice στο excel, που έχουν στο κάτω μέρος προβληματικά γραφικά και δεν μπορώ να πάω δεξιά-αριστερά

 

Επίσης στην έναρξη βγάζει το μήνυμα που βλέπετε στη foto

 

Κατ'άλλα όλα καλά :)

 

ένα χρόνο έκλεισα με Kubuntu, είμαι πολύ ευχαριστημένος, συχνά σκέφτομαι τα χρόνια που πέρασαν με τα πειρατικά XP :wacko: .......

post-182739-0-67824900-1318754561_thumb.jpeg

post-182739-0-80919600-1318754569_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε ένα restart και σταμάτα την διαδικασία να δεις αν όντος έκανε την εγκατάσταση.

 

Οχι δεν εγινε εγκατασταση... τελικα τα ξαναβαλα μεσα απ τα windows μεχρι να δω τι να κανω. :rolleyes:

Και τωρα στην επανεκκινηση μου βγαζει 2 ubuntu!

Οποιο και να πατησω και απ τα δυο με βαζει στο ubuntu.

 

Δηλαδη μου βγαζει ενα window7 και δυο ubuntu! :rolleyes:

 

Συνδεση με το ιντερνετ εχεις κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης?

 

 

Ναι full!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν τακτοποιηθεί όλα τα προβληματάκια μετά το upgrade :)

 

Το eradio.gr επιμένει να μη παίζει αλλά αν βάλω το url σκέτο του σταθμού παίζει κανονικά άρα δεν υπάρχει πρόβλημα στο streaming, δεν παίζει δηλαδή όταν ανοίγει εκείνο το γνωστό μικρό παράθυρο του eradio.gr

 

Άλλο πρόβλημα είναι στο LibreOffice στο excel, που έχουν στο κάτω μέρος προβληματικά γραφικά και δεν μπορώ να πάω δεξιά-αριστερά

 

Επίσης στην έναρξη βγάζει το μήνυμα που βλέπετε στη foto

 

Κατ'άλλα όλα καλά :)

 

ένα χρόνο έκλεισα με Kubuntu, είμαι πολύ ευχαριστημένος, συχνά σκέφτομαι τα χρόνια που πέρασαν με τα πειρατικά XP :wacko: .......

 

Αυτό το πρόβλημα με το calc το έχω και εγώ. Μάλλον bug του libreoffice θα είναι. Να σε ρωτήσω μια και έχεις kubuntu. To nepomuk το έχεις ενεργοποιημένο? Εγώ το έχω κάνει disable γιατί μου γονατίζει το σύστημα. Τωρα όμως κάθε φορά που κάνω login μου βγαίνει ένα μύνημα για ότι είναι απενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πρόβλημα είναι στο LibreOffice στο excel, που έχουν στο κάτω μέρος προβληματικά γραφικά και δεν μπορώ να πάω δεξιά-αριστερά

 

ανεβασε αν θες μια εικονα να δω τι εννοεις ακριβως.

 

και να δω αν παρουσιαζεται και εδω το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα με το calc το έχω και εγώ. Μάλλον bug του libreoffice θα είναι. Να σε ρωτήσω μια και έχεις kubuntu. To nepomuk το έχεις ενεργοποιημένο? Εγώ το έχω κάνει disable γιατί μου γονατίζει το σύστημα. Τωρα όμως κάθε φορά που κάνω login μου βγαίνει ένα μύνημα για ότι είναι απενεργοποιημένο.

 

Το έχω απενεργοποιημένο αλλά μήνυμα δεν μου βγάζει. Στο Nepomuk Controller έχω τικάκι στο "Enable Nepomuk Semantic Desktop" αλλά δεν έχω στο "Strigi Desktop File Indexer". Θυμάμαι με το Strigi είχα το "γονάτισμα" που αναφέρεις και το είχα απενεργοποιήσει, άλλωστε δεν είχα καταλάβει τι δουλειά κάνει -_- και αφού είχε λυθεί το πρόβλημα δεν ασχολήθηκα περισσότερο.

 

ανεβασε αν θες μια εικονα να δω τι εννοεις ακριβως.

 

και να δω αν παρουσιαζεται και εδω το προβλημα.

Έχω ανεβάσει φίλε μου, είναι η πρώτη foto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Εισαι σιγουρος οτι το .iso που καταβασες κατεβηκε ολο απο τον σερβερ? Το "99.99% ιδιο" εχει διαφορα απο το "100% ιδιο" και ο μονος σιγουρος τροπος να το δεις ειναι ο ελεγχος του md5sum

β) Το δισκακι το εγραψες σε χαμηλη ταχυτητα, πχ 8x ή 16x το πολυ ή το εβαλες στο τερμα?

 

Αν τα παραπανω τα εχεις κανει σωστα, τοτε θα επρεπε να εκκινει κανονικοτατα.

Επισης, το οτι ο σκληρος σου ειναι σε ahci mode δεν εχει σημασια. Δεν ειναι λειτουργικο του 2002 (xp :P) για να μην τον βλεπει!

 

επειδή άλλαξαν σελίδα εδώ είναι για 11,10

 

>5e427f31e6b10315ada74094e8d5d483 *ubuntu-11.10-alternate-amd64.iso
24da873c870d6a3dbfc17390dda52eb8 *ubuntu-11.10-alternate-i386.iso
62fb5d750c30a27a26d01c5f3d8df459 *ubuntu-11.10-desktop-amd64.iso
c396dd0f97bd122691bdb92d7e68fde5 *ubuntu-11.10-desktop-i386.iso
f8a0112b7cb5dcd6d564dbe59f18c35f *ubuntu-11.10-server-amd64.iso
881d188cb1ca5fb18e3d9132275dceda *ubuntu-11.10-server-i386.iso
196f12bdbf60ee759e11d4986bc19ce3 *ubuntu-11.10-wubi-amd64.tar.xz
7ab19159b48e2135f82d76193e1a0d55 *ubuntu-11.10-wubi-i386.tar.xz
39656579e3b55b7cac29e191ac83ef92 *wubi.exe

 

εδω είναι 11.10

 

εδω είναι μέχρι 11.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas, Κυριακή πρωί είναι, λογικό :P

 

Έκανα απεγκατάσταση-εγκατάσταση το calc, το πρόβλημα παραμένει, λογικά θα διορθωθεί σύντομα με update.

 

Επίσης όταν περνάει ο κέρσορας από τα εικονίδια στα εργαλεία δεν βγάζει κανονικά το όνομα του εργαλείου αλλά σκέτο μαύρο. Αυτό συμβαίνει και στο writer

post-182739-0-91986000-1318765806_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω το 11.10 σε ένα λάπτοπ. Το unity ενώ πριν κάτι μήνες δεν ήθελα ούτε να το βλέπω, τελικά το βλέπω με άλλο μάτι, ίσως να το συνήθισα αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με αυτό, απλά αλλάξανε θέση κάποια πράγματα. Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα είναι το gnome shell. Το 11.10 πάει καλά με μια πρώτη ματιά. Δεν ξέρω τι γίνεται σε παλιά pc αλλά σε 2ετίας είναι σταθερότατο και γρήγορο. Γενικό συμπέρασμα, συνεχίζει να είναι κατάλληλη διανομή για νέους χρήστες.

 

 

Κάποια tips και χρήσιμα προγράμματα για το 11.10. ;)

 

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot Post Installation Guide

 

 

Το gnome-tweak-tool έκανε την πλαϊνή μπάρα να μην εμφανίζεται όταν είχα μεγιστοποιημένο πρόγραμμα και πήγαινα τον δείκτη του ποντικιού αριστερά. Δεν το πείραξα καθόλου απλά το εγκατέστησα. Όταν έκανα ολοκληρωτική απομάκρυνση του με το synaptic, λύθηκε το πρόβλημα.

 

ένα πράγμα που είναι λίγο άβολο είναι που δεν φαίνονται τα Κλείσιμο-ελαχιστοποίηση-μεγιστοποίηση πάνω αριστερά, αν δεν πάμε τον δείκτη στην πάνω μπάρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να φαίνονται μόνιμα και να φαίνεται ο τίτλος από δίπλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα bug με την δυνατότητα να απενεργοποιήσετε το touchpad όταν γράφεις και μπορεί να κολλήσει το touchpad και φυσικά ο κέροσαρας και επανέρχεται μόνο μετά από restart. Η μέχρι στιγμης λύση για όσους έχουν αυτό το πρόβλημα είναι να απενεργοποιήσετε αυτή την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...