Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot * συζητήσεις, απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε:

http://releases.ubuntu.com/11.10/

 

edit: Τώρα που τα ξαναβλέπω δεν ξέρω αν είναι τα τελικά iso, μερικά είναι σημερινά, μερικά όχι.

 

Περιμένουμε να βγεί στην αρχική σελίδα τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού από ώρα σε ώρα θα έχουμε και επίσημη κυκλοφορία του ubuntu να πω τις εντυπώσεις μου για τις δύο του εκδόσεις ubuntu και kubuntu. Το ubuntu έτσι όπως είναι τώρα με το unity πάει άψογα. Το έχω περάσει στο netbook και είναι ότι πρέπει για μικρές οθόνες. Αρκετά γρήγορο ακόμα και με το compiz ενεργοποιημένο και νομίζω η μπάρα αριστερά είναι φοβερά χρήσιμη. Γενικά μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση και από τι φαίνετε εκεί στην canonical ρίξανε όλο το βάρος της ανάπτυξης σε αυτή την έκδοση.

Στο kubuntu τώρα δυστηχώς μετά από τόσα χρόνια από την εποχή δλδ του beryl αναγκάστηκα να εγκαταλείψω το compiz. Στο kubuntu ειναι τελείως σπασμένο και δεν δουλεύει με τπτ. Κατα τα άλλα είναι μια καθαρή έκδοση του kde με όλες τις βελτιώσεις και όλα τα προβλήματα που φέρνει μια καθαρή χωρίς patch έκδοση. Τα εφέ πάντως του kde είναι τελείως για τα μπάζα.. μπροστά στο compiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο για το kubuntu ότι ποτέ ξανά σε kmail. Ποιο διαλυμένη σπασμένη και μη λειτουργικό πρόγραμμα δεν θα μπορούσαν να το είχαν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναβαθμίζω και γω το σύστημα για ν δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. αν και προσωπικά επιλέγω το old gnome look, γιατί έτσι με βολεύει, ειδικά με 5-6 RDP sessions στο 2ο μόνιτορ. το unity μόνο εμετό μου προκάλεσε από την 1η μέρα. ίσως ταιριάζει σε νετμπουκ ή υπολογιστές αφής, αλλά σίγουρα κουράζει για πολύωρη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσε η αναβάθμιση σε Kubuntu, όλα καλά δείχνουν προς το παρόν..

 

Δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση τους driver της nvidia "(version current) [recommended]" αλλά εντάξει, θα το βρω αυτό μέχρι αύριο, λογικά κάποια ρύθμιση θα είναι.

 

Αυτό που με στεναχώρησε είναι που οι γραμματοσειρές είναι "κάπως", blurring, hinting, δεν ξέρω πως το λένε <_< μου θυμίζουν τη 10.04

 

Είναι ιδέα μου? σας φαίνονται τα γράμματα το ίδιο καθαρά με την 11.04? :unsure:

edit το βρήκα, λάθος ρύθμιση στο antialiasing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειο ...τι να πω?

 

2011 και το live cd δεν μπουταρει απο κανενα απο τα 2 dvd μου...

Μεγαλη προοδο εκαναν.

Τωρα αν φταιει που οι δισκοι μου ειναι σε Ahci mode δεν το ξερω αλλα δεν θα ασχοληθω για να το μαθω.

mad.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειο ...τι να πω?

 

2011 και το live cd δεν μπουταρει απο κανενα απο τα 2 dvd μου...

Μεγαλη προοδο εκαναν.

Τωρα αν φταιει που οι δισκοι μου ειναι σε Ahci mode δεν το ξερω αλλα δεν θα ασχοληθω για να το μαθω.

mad.png

 

α) Εισαι σιγουρος οτι το .iso που καταβασες κατεβηκε ολο απο τον σερβερ? Το "99.99% ιδιο" εχει διαφορα απο το "100% ιδιο" και ο μονος σιγουρος τροπος να το δεις ειναι ο ελεγχος του md5sum

β) Το δισκακι το εγραψες σε χαμηλη ταχυτητα, πχ 8x ή 16x το πολυ ή το εβαλες στο τερμα?

 

Αν τα παραπανω τα εχεις κανει σωστα, τοτε θα επρεπε να εκκινει κανονικοτατα.

Επισης, το οτι ο σκληρος σου ειναι σε ahci mode δεν εχει σημασια. Δεν ειναι λειτουργικο του 2002 (xp :P) για να μην τον βλεπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να πως κι εγώ δυο πραγματάκια τώρα που το εγκατέστησα...

 

Πρώτα απ' όλα να πω πως το Unity μέχρι τώρα, τουλάχιστον έτσι όπως έχει υλοποιηθεί στην 11.10, μου έχει αφήσει αρκετά καλές εντυπώσεις. Να διευκρινίσω πως δεν είχα ασχοληθεί με την 11.04 πάνω από ένα τέταρτο οπότε δεν είμαι σίγουρος αν όσα λέω είναι καινοτομίες της 11.10 ή υπήρχαν ήδη.

 

Η μπάρα στα αριστερά λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό όπως η superbar των Windows 7. Την βρήκα εξαιρετικά λειτουργική, δεν είναι απλά ένας launcher αλλά παρέχει και πληροφορίες σχετικά με το τι τρέχει κάθε στιγμή. Θα προτιμούσα βέβαια να έχει και κάποιες επιπλέον δυνατότητες όπως πχ δυναμικά previews παραθύρων και καλύτερο integration των εφαρμογών σε αυτή, πχ θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να ανοίξω ένα νέο tab στον browser με δεξί κλικ σε κάποιο από τα εικονίδιά της. Επίσης θα προτιμούσα να μας δωθεί -επιτέλους- η δυνατότητα να τοποθετούμε την μπάρα σε όποια πλευρά της οθόνης θέλουμε...Σε γενικές γραμμές δεν κάνει κάτι που δεν μπορούσε να γίνει μέσω της χρήσης κάποιου "ψαγμένου" dock όπως το awn που χρησιμοποιούσα πριν περάσω στην 11.10, αλλά "δένει" πιο καλά με το theme του Ubuntu και χτυπάει καλύτερα στο μάτι, για μένα προσφέρει στην αίσθηση πως χρησιμοποιώ ένα περισσότερο ολοκληρωμένο γραφικό περιβάλλον.

 

Να σημειώσω πως αντιμετώπισα κάποια glitches με την μπάρα. Σε κάποιες φάσεις, μετά από δεξί κλικ σε κάποιο εικονίδιο το μένου εμφανιζόταν αλλά δεν μπορούσα να επιλέξω κάποιο απο τα στοιχεία του, δεν γίνονταν δηλαδή highlighted και το κλικ επάνω τους δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

 

Θετική εντύπωση μου άφησε και η ύπαρξη global menu. Σε συνδιασμό με την αυτόματη απόκρυψη της μπάρας και την εκτέλεση σε full screen των μεγιστοποιημένων παραθύρων λειτουργεί άψογα και είναι πολύ βολικό. Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια ισχύει το αντίθετο αλλά φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας από ένα σημείο και μετά...

 

Η μέθοδος διαχείρησης πολλαπλών παραθύρων (ουσιαστικά αλλαγής workspaces) μέσω του workspace switcher είναι πιστεύω αποτελεσματικότερη από αυτή του Gnome 2.x αλλά θεωρώ και πάλι ότι είναι χρονοβόρα σε σχέση με περισσότερο άμεσες υλοποιήσεις όπως πχ μέσω των dynamic previews της Superbar των Win7...

 

Τώρα όσον αφορά άλλα στοιχεία της διανομής:

 

1) Πολύ ωραίος ο νέος login manager!

 

2) Η εγκατάσταση από live DVD ήταν άψογη και σχετικά γρήγορη (εγκατέστησα παράλληλα με Win7 σε δυο διαφορετικούς δίσκους.

 

3) Το νέο Software Center είναι εξαιρετικά σχεδιασμένο, θυμίζει πολύ Android Market. Η πλοήγηση και η εύρεση εφαρμογών είναι πανεύκολη. Το μόνο αρνητικό του είναι πως είναι λίγο αργό στην εκκίνηση, βέβαια σ'αυτό ίσως φταίει το δικό μου μηχάνημα...

 

4) Δυστυχώς για μένα και η 11.10 έρχεται με το Empathy το οποίο νομίζω ότι υστερεί σε σχέση με άλλες εναλλακτικές. Οπότε απεγκατάσταση και στα καπάκια εγκατάσταση του Pidgin.

 

5) Ο "πίνακας ελέγχου" έχει απλοποιηθεί αρκετά. Ίσως αυτό εξυπηρετεί τους πιο casual χρήστες αλλά ενδέχεται να ξενίσει κάποιον περισσότερο "ψαγμένο".

 

6) Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν βρήκα κάποιο Disk Utility της προκοπής. Για μένα ο έλεγχος των διάφορων partitions και δίσκων δεν είναι feature που μπορεί να εγκατασταθεί αργότερα αλλά αναπόσπαστο μέρος ενός λειτουργικού συστήματος. Μου φαίνεται αδιανόητο που δεν υπάρχει τρόπος να δω άμεσα και γρήγορα κάτι τόσο απλό (αλλά εξαιρετικά σημαντικό) όπως ο διαθέσιμος χώρος ενός δίσκου! Σε ένα λειτουργικό που προωθείται ως εύχρηστο και noob friendly δεν περιμένεις από τον χρήστη να ανοίγει τερματικό και να δίνει "df -h" για να τσεκάρει την χωρητικότηα των δίσκων του! Στο 10.10 ας πούμε σου έδινε πληροφορίες για το μέγεθος που καταλαμβάνει ένα directory όταν τον άνοιγες, στο κάτω μέρος του παραθύρου, τώρα τίποτα; Αν κάνω λάθος συγχωρέστε τη στραβομάρα μου!

 

Να πως επίσης πως το σύστημα δουλεύει μια χαρά με τον fglrx σε μια Asus Radeon HD3650, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

 

Για να κλείσω, θεωρώ πως το Ubuntu 11.10 είναι μια εξαιρετική διανομή, εύχρηστη και πολύ όμορφη. Ομολογώ πως παρότι έκραζα το Unity στο παρελθόν έχω αρχίσει να το ερωτεύομαι. Αν η Canonical συνεχίσει να το βελτιώνει νομίζω ότι θα καταφέρει να φέρει πολύ κόσμο στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3 όντος είναι αρκετά όμορφο το νέο software center αλλά φοβερά βαρύ που το κάνει απαγορευτικό να το χρησιμοποιήσεις. Φαντάζομαι στην επόμενη έκδοση του ubuntu θα το δούμε ολοκληρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ανεβάζω εδώ για όποιον αντιμετωπίζει πρόβλημα με άσχημα font στο thunderbird. Για να το διορθώσετε κάντε τα παρακάτω βήματα

 

Mozilla Thunderbird

In ThunderBird:

 

Click the ‘Edit‘ menu and select ‘Preferences‘.

 

Select the ‘Display‘ tab at the top, and under “Fonts & Encodings”, click ‘Fonts…’

 

Set the following fonts:

 

Proportional: Serif Size: 16

 

Serif: Georgia

 

Sans-serif: Verdana

 

Monospace: Lucida Sans typewriter Size: 14

 

 

http://ubuntuanswers.wordpress.com/2007/12/13/configuring-mozilla-fonts-firefox-and-thunderbird/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6) Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν βρήκα κάποιο Disk Utility της προκοπής. Για μένα ο έλεγχος των διάφορων partitions και δίσκων δεν είναι feature που μπορεί να εγκατασταθεί αργότερα αλλά αναπόσπαστο μέρος ενός λειτουργικού συστήματος. Μου φαίνεται αδιανόητο που δεν υπάρχει τρόπος να δω άμεσα και γρήγορα κάτι τόσο απλό (αλλά εξαιρετικά σημαντικό) όπως ο διαθέσιμος χώρος ενός δίσκου! Σε ένα λειτουργικό που προωθείται ως εύχρηστο και noob friendly δεν περιμένεις από τον χρήστη να ανοίγει τερματικό και να δίνει "df -h" για να τσεκάρει την χωρητικότηα των δίσκων του! Στο 10.10 ας πούμε σου έδινε πληροφορίες για το μέγεθος που καταλαμβάνει ένα directory όταν τον άνοιγες, στο κάτω μέρος του παραθύρου, τώρα τίποτα; Αν κάνω λάθος συγχωρέστε τη στραβομάρα μου!

 

 

Στη φιλοσοφία του gnome 3 είναι η αφαιρετικότητα. Γι'αυτό όπου ήταν δυνατόν να αποκρύψουν πρόσθετες πληροφορίες το έκαναν.

 

στο nautilus αν πας στο μενού "προβολή" και επιλέξεις "γραμμή κατάστασης" δείχνει αυτό που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Εισαι σιγουρος οτι το .iso που καταβασες κατεβηκε ολο απο τον σερβερ? Το "99.99% ιδιο" εχει διαφορα απο το "100% ιδιο" και ο μονος σιγουρος τροπος να το δεις ειναι ο ελεγχος του md5sum

β) Το δισκακι το εγραψες σε χαμηλη ταχυτητα, πχ 8x ή 16x το πολυ ή το εβαλες στο τερμα?

 

Αν τα παραπανω τα εχεις κανει σωστα, τοτε θα επρεπε να εκκινει κανονικοτατα.

Επισης, το οτι ο σκληρος σου ειναι σε ahci mode δεν εχει σημασια. Δεν ειναι λειτουργικο του 2002 (xp :P) για να μην τον βλεπει!

 

To iso δεν το έλεγξα να πω την αλήθεια αλλα δεν μου ετυχε ποτε να μην κατεβει σωστα μια διανομη κι εχω δοκιμασει παρα πολλες.

 

Δεν σου εχει τυχει με Ahci ? Εμενα αρκετες φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...