Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot * συζητήσεις, απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρουμε ρε παιδιά τι γίνεται με τους AMD Catalyst και το Ubuntu 11.10;

 

Διαβάζω πως οι τελευταίοι Catalyst (11.9)εξακολουθούν να έχουν σοβαρά προβλήματα με το Gnome 3 πάνω στο οποίο πατάει η καινούρια έκδοση του Unity.

 

Τώρα που δεν θα δίνεται η επιλογή χρήσης κλασσικού Gnome τι θα γίνει με όσους έχουν ATI/AMD κάρτες αν κάτι πάει στραβά με τους Catalyst; Θα τρέχει το λειτουργικό με Unity 2D;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα που δεν θα δίνεται η επιλογή χρήσης κλασσικού Gnome τι θα γίνει με όσους έχουν ATI/AMD κάρτες αν κάτι πάει στραβά με τους Catalyst; Θα τρέχει το λειτουργικό με Unity 2D;

 

νομίζω ότι με τους ανοιχτούς οδηγούς (που φορτώνουν αυτόματα) δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

 

εξηγήστε μου γιατί να προτιμήσει κανείς Catalyst;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι με τους ανοιχτούς οδηγούς (που φορτώνουν αυτόματα) δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

 

εξηγήστε μου γιατί να προτιμήσει κανείς Catalyst;

 

Στο σύστημα που χρησιμοποιούσα ως τώρα με μια Radeon HD4650 της Sapphire είχα πρόβλημα με τον θόρυβο του ανεμιστήρα όσο χρησιμοποιούσα τους Radeon (όλα αυτά σε Linux Mint 10&11 και Ubuntu 10.10, δεν δοκίμασα άλλη διανομή στο εν λόγω μηχάνημα). Οι στροφές του ανεμιστήρα αυξομοιώνονταν συνέχεια ενώ ποτέ δεν ήταν αρκετά χαμηλές με αποτέλεσμα να υπάρχει συνεχώς ενοχλητικός θόρυβος. Καταλαβαίνω πως αυτό δεν είναι τεράστιο πρόβλημα αλλά όσο να 'ναι καταντάει σπαστικό μετά από κάποιες ώρες χρήσης. Να σημειώσω πως όταν χρησιμοποιούσα τον fglrx ή δούλευα σε Windows δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Τώρα έχω μείνει με ένα παλαιότερο σύστημα που έχει μια Radeon HD3600 και αναρωτιέμαι αν θα παίξει σωστά με Ubuntu 11.10 το οποίο θα ήθελα να δοκιμάσω. Πέραν του προβλήματος με τον θόρυβο που προανέφερα, αναρωτιέμαι αν το περιβάλλον Unity 3D θα παίζει σωστά με τον Radeon driver. Γιαυτό ρωτάω και στο προηγούμενο post μου τι θα γίνει εάν δεν μπορεί να τρέξει σωστά το Unity τώρα που δεν θα έχουμε κλασσικό Gnome.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξηγήστε μου γιατί να προτιμήσει κανείς Catalyst;

 

 

Γιατί με τον ανοιχτό οδηγό τα ανεμιστηράκια απ' το λαπτοπ ακούγονται σαν να είναι έτοιμο να εκραγεί :mrgreen:

 

Στο σύστημα που χρησιμοποιούσα ως τώρα με μια Radeon HD4650

 

Νάτη παλι η 4650 :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι με τους ανοιχτούς οδηγούς (που φορτώνουν αυτόματα) δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

 

εξηγήστε μου γιατί να προτιμήσει κανείς Catalyst;

 

Για το power saving όπως λένε και τα παιδιά. Σε desktop μηχανήματα δεν είναι τόσο αισθητό το πρόβλημα, αλλά στα laptops φαίνεται.

 

 

 

Τώρα έχω μείνει με ένα παλαιότερο σύστημα που έχει μια Radeon HD3600 και αναρωτιέμαι αν θα παίξει σωστά με Ubuntu 11.10 το οποίο θα ήθελα να δοκιμάσω. Πέραν του προβλήματος με τον θόρυβο που προανέφερα, αναρωτιέμαι αν το περιβάλλον Unity 3D θα παίζει σωστά με τον Radeon driver. Γιαυτό ρωτάω και στο προηγούμενο post μου τι θα γίνει εάν δεν μπορεί να τρέξει σωστά το Unity τώρα που δεν θα έχουμε κλασσικό Gnome.

 

:)

 

Όλα παίζουν με τον radeon (unity, gnome-shell, kwin effects), δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εντελώς κλασσικό gnome δεν έχει, αλλά υπάρχει το gnome 3 fallback mode που είναι κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς κλασσικό gnome δεν έχει, αλλά υπάρχει το gnome 3 fallback mode που είναι κάπως έτσι.

 

Σε ένα παλιό desktop που έχω ubuntu 10.04 χρησιμοποιώ classic gnome. Βασικά από μόνο του το τρέχει έτσι μιας και κατάλαβε αυτόματα ότι δεν σηκώνει Unity. Άμα όπως λες δεν έχει κλασσικό gnome τι θα παίξει αν το αναβαθμίσω σε 11.10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παλιό desktop που έχω ubuntu 10.04 χρησιμοποιώ classic gnome. Βασικά από μόνο του το τρέχει έτσι μιας και κατάλαβε αυτόματα ότι δεν σηκώνει Unity. Άμα όπως λες δεν έχει κλασσικό gnome τι θα παίξει αν το αναβαθμίσω σε 11.10;

 

 

το Unity 2d. Ωστόσο αναλόγως πόσο παλιό είναι το desktop αξίζει να κοιτάξεις τα Xubuntu και Lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Unity 2d. Ωστόσο αναλόγως πόσο παλιό είναι το desktop αξίζει να κοιτάξεις τα Xubuntu και Lubuntu.

 

χμ. μήπως ξέρεις αν το unity 2d είναι πολύ πιο βαρύ είναι από το gnome του 11.04;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, αρκετά ελαφρύ είναι το unity 2d.

 

Φυσικά: βλέποντας και κάνοντας είναι η καλύτερη λύση. ^_^

 

καλά ναι, βλέποντας και κάνοντας θα το πάω και γω απλά ήθελα να δω αν αξίζει η προσπάθεια ή θα φάω απευθείας άκυρο από το unity. ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παλιό desktop που έχω ubuntu 10.04 χρησιμοποιώ classic gnome. Βασικά από μόνο του το τρέχει έτσι μιας και κατάλαβε αυτόματα ότι δεν σηκώνει Unity. Άμα όπως λες δεν έχει κλασσικό gnome τι θα παίξει αν το αναβαθμίσω σε 11.10;

 

Τον Απριλιο του 2010, γιατι απο τοτε ειναι το 10.04, το unity δεν υπηρχε καν και η default εγκατασταση ειχε κανονικα gnome (2.30), οπως ειχε το ubuntu απο το 2004 που πρωτοβγηκε.

Απο την 11.04 τους επιασε η ορεξη για πρωτοπορια και βαλανε το unity παραλληλα με το gnome (3.0) δινοντας την επιλογη στο χρηστη κατα το login. Απο την 11.10 και περα, τερμα το gnome (3.2) στην στοκ εγκατασταση αλλα θα υπαρχει στο repo αν θελει καποιος να το εγκαταστησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δεν βγαίνει;

Βγήκε:

http://releases.ubuntu.com/11.10/

 

edit: Τώρα που τα ξαναβλέπω δεν ξέρω αν είναι τα τελικά iso, μερικά είναι σημερινά, μερικά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...