Προς το περιεχόμενο

Ταχυτητα Ubuntu Vs Win7


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

To lucid τότε έκανε απίστευτα γρήγορη εκκίινηση. Δυστηχώς αυτό δεν συνεχίστηκε με τις επόμενες εκδόσεις συν ότι το plymouth είναι ακόμα τελείως σπασμένο και δουλεύει σωστά μόνο με συγκεκριμένο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lucid τότε έκανε απίστευτα γρήγορη εκκίινηση. Δυστηχώς αυτό δεν συνεχίστηκε με τις επόμενες εκδόσεις συν ότι το plymouth είναι ακόμα τελείως σπασμένο και δουλεύει σωστά μόνο με συγκεκριμένο hardware.

 

Εντάξει για να σοβαρευτούμε το ubuntu 11.04 δεν παλεύεται καν πολύ αργό , απ'οτι είδα η έκδοση 11.10 θα είναι καλύτερη.

Το ωραίο είναι οτι εχω 8gbytes ram και 3+ghz dual core , δηλαδή με συγχωρείτε κιολας αλλα τι απαιτήσεις έχει επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει για να σοβαρευτούμε το ubuntu 11.04 δεν παλεύεται καν πολύ αργό , απ'οτι είδα η έκδοση 11.10 θα είναι καλύτερη.

Το ωραίο είναι οτι εχω 8gbytes ram και 3+ghz dual core , δηλαδή με συγχωρείτε κιολας αλλα τι απαιτήσεις έχει επιτέλους.

 

Υπερβολές, και σε netbook με atom και 1GB ram τρέχει ικανοποιητικά το unity στο 11.04. Εκτός κι αν παίζει κάτι με τους drivers της gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο γελοία (για να μην πω κάτι πιο βαρύ) απάντηση που δίνουν οι τρι-μέγιστοι linux-users, όταν κάποιος ρωτάει γιατί η διανομή έχει το χ πρόβλήμα ή παει αργά...

 

"Βάλε debian-slackeware-arch ... και θα δεις".

 

Καλά ολοι εσείς, πόσο χρόνο έχεται και δοκιμάσατε όλες αυτές τις διανομές; Ο υπολογιστής είναι υπηρέτης του ανθρώπου, όχι το αντίθετο. Σιγά μην ψαξει τις 1001 διανομές να δει ποια είναι γρήγορη.

 

Με λίγα λόγια, τα windows 7, πλεον είναι και γρήγορα και λειτουργικά. Και στο λέει ένας χρήστης πυ χρησημοποιεί μόνο linux. Και αυτό από συνηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο γελοία (για να μην πω κάτι πιο βαρύ) απάντηση που δίνουν οι τρι-μέγιστοι linux-users, όταν κάποιος ρωτάει γιατί η διανομή έχει το χ πρόβλήμα ή παει αργά...

 

"Βάλε debian-slackeware-arch ... και θα δεις".

 

Καλά ολοι εσείς, πόσο χρόνο έχεται και δοκιμάσατε όλες αυτές τις διανομές; Ο υπολογιστής είναι υπηρέτης του ανθρώπου, όχι το αντίθετο. Σιγά μην ψαξει τις 1001 διανομές να δει ποια είναι γρήγορη.

 

Με λίγα λόγια, τα windows 7, πλεον είναι και γρήγορα και λειτουργικά. Και στο λέει ένας χρήστης πυ χρησημοποιεί μόνο linux. Και αυτό από συνηθεια.

 

συνηθως οταν καποιος εχει το χ προβλημα ή παει αργα ειναι δικο του λαθος :) ειδικα αν πηγαινει αργα :)

 

δεν υπαρχει διανομη λινουξ που να πηγαινει αργα...

ουτε τα windows 7 πανε αργα.

 

εχω δοκιμασει στο φορητο μου arch , gentoo , debian , linux mint , ubuntu , kubuntu , sabayon , opensuse , fedora και η λιστα συνεχιζεται (ναι εχω πολυ ελευθερο χρονο)...ολες οι διανομες πανε σφαιρα.

ακομα και σε vmware/virtualbox πανε σφαιρα.

τωρα αν μετα την εγκατασταση κανει καποιος καποια πατατια..δεν φταιει η διανομη.

αν καποιος τιγκαρει τα windows με ανουσιο λογισμικο ή/και spyware/ιους , δεν φταινε τα windows μετα αν σερνονται.

 

υπαρχουν πολλοι που δεν εχουν βαλει σωστα ή τον σωστο οδηγο της καρτας γραφικων στο λινουξ , με συνεπεια τα παραθυρα να "σερνονται"....αυτο δεν σημαινει σερνεται η διανομη.

 

ο υπολογιστης ειναι ο υπηρετης του ανθρωπου.Στησε μια σοβαρη διανομη linux σωστα και θα κανεις φορματ μια φορα στα 5 χρονια ετσι για τον χαβαλε.Χωρις να πεφτει ποτε η αποδοση του συστηματος σου.

Στησε Windows και αρχιζεις να τα υπηρετεις.Δεν τα κατακρινω .Με αυτα μεγαλωσαμε. Αλλα τα πρωτα σοβαρα windows ηταν τα 7αρια και αυτα εχουν τα θεματακια τους.

 

 

Μην κατακρινουμε ουτε τα windows ουτε το λινουξ , απλα να καταλαβουμε οτι τα περισσοτερα προβληματα που εχουμε με τα λειτουργικα συστηματα ειναι user προβληματα.Κατι καναμε στραβα , κατι δεν διαβασαμε τι μας ελεγε εκεινο το παραθυρο που πεταχτηκε , κατι δεν ξερουμε αγγλικα , κατι νομιζουμε οτι τα ξερουμε ολα , κατι λαθος κλικ , κατι η αγνοια , κατι κανα ιο απο το πορνοσαιτ.....οριστε τα προβληματα :)

 

Φυσικα υπαρχουν bugs και προβληματα στα λειτουργικα συστηματα αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο των προβληματων ειναι user-action-problems.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα υπαρχουν bugs και προβληματα στα λειτουργικα συστηματα αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο των προβληματων ειναι user-action-problems.

 

πες το καθαρα.

 

pebkac λεγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε netbook της dell με atom και εδώ το ubuntu 11.10 τρέχει το unity σφαίρα με ενεργοποιημένο και το compiz και να φανταστείς ότι η διανομή έχει και 50 μέρες ακόμα μέχρι την τελική έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε netbook της dell με atom και εδώ το ubuntu 11.10 τρέχει το unity σφαίρα με ενεργοποιημένο και το compiz και να φανταστείς ότι η διανομή έχει και 50 μέρες ακόμα μέχρι την τελική έκδοση.

Το κουφό είναι οτι η διανομή 11.10 τρέχει καλύτερα από την πρώτη.

Σίγουρα κάτι παίζει με τον δίσκο μου γιατί έχει μικρές ταχύτητες μεταφοράς δεν ξέρω τι ακριβώς όμως.

έχω δοκιμάσει και εγώ πολλές διανομές αλλά δεν ξέρω γιατί αυτή πάει αργά.

(Το ότι πάει αργά είναι σχετικό πως το εννοεί ο καθένας φυσικά, εγώ ίσως το παρατραβάω.)

Το linux mint debian edition πέταγε στον υπολογιστή μου οι εφαρμογές ανοίγανε στιγμιαία (ακομα και το libreoffice !!)

Όλα τα είχα ρυθμίσει στην εντέλεια , γιατί πήγα σε ubuntu??? Έτσι για να βασανίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν αφορα τον τερματικο χρηστη. Αν τον ενδισφερει η ταχυτητα ο chrome στα 7 ανοιγει πιο γρηγορα. Το linux δεν ειναι πιο ελαφρυ απλα εχει λιγοτερες απαιτησςις σε hardware

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ολοι εσείς, πόσο χρόνο έχεται και δοκιμάσατε όλες αυτές τις διανομές; Ο υπολογιστής είναι υπηρέτης του ανθρώπου, όχι το αντίθετο. Σιγά μην ψαξει τις 1001 διανομές να δει ποια είναι γρήγορη.

 

Με λίγα λόγια, τα windows 7, πλεον είναι και γρήγορα και λειτουργικά. Και στο λέει ένας χρήστης πυ χρησημοποιεί μόνο linux. Και αυτό από συνηθεια.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν αφορα τον τερματικο χρηστη. Αν τον ενδισφερει η ταχυτητα ο chrome στα 7 ανοιγει πιο γρηγορα. Το linux δεν ειναι πιο ελαφρυ απλα εχει λιγοτερες απαιτησςις σε hardware

 

android.png

 

αν εχει λιγοτερες απαιτησεις το λινουξ απο τα παραθυρα...στο ιδιο hardware ποιο λες οτι θα πηγαινει "καλυτερα" ή πιο "γρηγορα"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...