Προς το περιεχόμενο

Ταχυτητα Ubuntu Vs Win7


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι compile γίνονται ακόμα όλα τα προγράμματα που δέν είναι γραμμένα σε δυναμικές γλώσσες, κατ' επέκταση και ο kernel (γραμμένος σε C).

Τώρα άν εσύ θεωρείς killer feature οτι πλέον κάποιος άλλος σου κάνει compile τον κώδικα που θέλεις να τρέξεις και θεωρείς βήμα προόδου το γεγονός αυτό, άλλη κουβέντα. Δέν είμαι της άποψης οτι:

1. Ο σκοπός του Linux είναι να "τραβήξει χρήστες", ούτε οτι

2. Με το να κρύβεις διαδικασίες που είναι κομβικές στη λειτουργία ενός υπολογιστικού συστήματος κερδίζεις τίποτα.

Αν μή τι άλλο, το 2011 που η επεξεργαστική ισχύς είναι πάμφθηνη, το compile δεν θα έπρεπε να ενοχλεί κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι compile γίνονται ακόμα όλα τα προγράμματα που δέν είναι γραμμένα σε δυναμικές γλώσσες, κατ' επέκταση και ο kernel (γραμμένος σε C).

Τώρα άν εσύ θεωρείς killer feature οτι πλέον κάποιος άλλος σου κάνει compile τον κώδικα που θέλεις να τρέξεις και θεωρείς βήμα προόδου το γεγονός αυτό, άλλη κουβέντα. Δέν είμαι της άποψης οτι:

1. Ο σκοπός του Linux είναι να "τραβήξει χρήστες", ούτε οτι

2. Με το να κρύβεις διαδικασίες που είναι κομβικές στη λειτουργία ενός υπολογιστικού συστήματος κερδίζεις τίποτα.

Αν μή τι άλλο, το 2011 που η επεξεργαστική ισχύς είναι πάμφθηνη, το compile δεν θα έπρεπε να ενοχλεί κανέναν.

 

ολες οι διανομες εκτος gentoo , ειναι binary διανομες , ως εκ τουτου , τα compiles εχουν γινει πριν απο μας για εμας :)

 

1.και ποιος ειναι ο σκοπος ?κλειστη κλικα?οποιος ηταν τυχερος και ξερει απο λινουξ , περναει το face control στην πορτα ?ολοι οι αλλοι ειστε αξιοι της μοιρας σας ?(=windows)

2.κερδιζεις οτι κανεις την δουλεια ευκολα , γρηγορα και απλα.Αν ειναι να compilaroyme το καθε software που θα χρησιμοποιησουμε , αλλη κουβεντα.

 

το τελευταιο δεν ειναι δικαιολογια για την υπαρξη του compile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός του για μένα είναι να σου δίνει ένα λειτουργικό σύστημα στο χέρι, ολόκληρο χωρίς υπερκφυγές. Και να σου δίνει τη δυνατότητα να το κάνεις ότι θές, ακόμα και να το καταστρέψεις.

Πές μου, όμως όταν έχεις ένα software που έχει bug ή του λείπει κάποιο feature, πόσο απείρως πιό δύσκολο είναι σε binary διανομές να κάνεις apply το patch που σου λύνει το πρόβλημα σε αντίθεση με το gentoo (π.χ.) που με μικροαλαγές στο ebuild μπορείς και να έχεις patcha-αρισμένο το software που θέλεις και να το ξέρει και ο package manager?

Ας μή συζητήσουμε το πρόβλημα του να κάνει κάποιος ένα κομμάτι κώδικα build κι εσύ απλώς να εύχεσαι οτι το έχει κάνει σωστά γιατί αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός του για μένα είναι να σου δίνει ένα λειτουργικό σύστημα στο χέρι, ολόκληρο χωρίς υπερκφυγές. Και να σου δίνει τη δυνατότητα να το κάνεις ότι θές, ακόμα και να το καταστρέψεις.

Πές μου, όμως όταν έχεις ένα software που έχει bug ή του λείπει κάποιο feature, πόσο απείρως πιό δύσκολο είναι σε binary διανομές να κάνεις apply το patch που σου λύνει το πρόβλημα σε αντίθεση με το gentoo (π.χ.) που με μικροαλαγές στο ebuild μπορείς και να έχεις patcha-αρισμένο το software που θέλεις και να το ξέρει και ο package manager?

Ας μή συζητήσουμε το πρόβλημα του να κάνει κάποιος ένα κομμάτι κώδικα build κι εσύ απλώς να εύχεσαι οτι το έχει κάνει σωστά γιατί αλλιώς...

 

το "υπεκφυγες" δεν το καταλαβα.

 

Ολα τα λειτουργικα τα κανεις οτι θες , ακομα και την πιο "ευχρηστη" διανομη αν παρεις και ανοιξεις κονσολα σαν ροοτ θα της αλλαξεις τον αδοξαστο.Δεν χρειαζεσαι να εισαι σκληροπυρηνικη διανομη για να εχεις τετοια ελευθερια κινησεων.

 

οσο για αυτο που λες με τα patches , αν και δεν ειμαι προγραμματιστης , θεωρω οτι δεν ειναι τραγικα οσο τα περιγραφεις.Αλλιως δεν θα υπηρχαν σε τακτα χρονικα διαστηματα ενημερωσεις πακετων σε ολες τις διανομες διορθωνοντας bugs ή προσθετοντας features..γιατι θα ηταν "απειρως δυσκολο" να φτιαχτουν , να περαστουν και να το γνωριζει και ο package manager. :)

 

στην τελικη μην το κουραζουμε , οποιος θελει να νοιωθει ελιτ κλικα παει στο arch/gentoo και τα κανει ολα χειροκινητα .Οποιος ειναι το πολυ πολυ μεσος χρηστης χρησιμοποιει καποια απο τις αλλες διανομες και κανει "πιο ευκολα" την δουλεια του.

Αν στην τελικη καποιος δεν νοιωθει και τοσο ελιτ , μενει στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας το βλεπει απο την μερια του πεπειραμενου GNU χρηστη , και αλλος απο την μερια του απλου - εχω το pc μονο για facebook - χρηστη.

 

Σωστοι ειστε και οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας το βλεπει απο την μερια του πεπειραμενου GNU χρηστη , και αλλος απο την μερια του απλου - εχω το pc μονο για facebook - χρηστη.

 

Σωστοι ειστε και οι 2.

 

δεν νομιζω ο null να ειναι "απλος χρηστης" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν κρίνεις από το σύστημά σου γιατί υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες το patch/fix πρέπει να περαστεί σε ένα σύστημα άμεσα και να μήν υπάρχει χρόνος να περιμένεις τον κάθε maintainer να το κάνει build. Ταυτόχρονα όμως δέν θέλεις να πειράξεις το σύστημά σου και τη συνέχεια που σου προσφέρει ένας package manager στο να παρακολουθείς τί τρέχει ένα σύστημα. Ναι, μπορείς με το fakeroot π.χ. να το κάνεις αλλά είναι πάρα πολύ ευκολότερο να το κάνεις με το gentoo ακριβώς γιατί η φιλοσοφία του είναι να γίνεται compile το σύστημα από source επάνω στο σύστημα.

Δέν είναι θέμα ελίτ, είναι θέμα τί ζητάς από το σύστημα που θα χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου και ποιό είναι αυτό το σύστημα που ανταποκρίνεται περισσότερο στις ανάγκες σου.

 

EDIT: ε, ναί ρε άμα δε χτυπήσω κάρτα 10ωρο στο facebook δέν μου πάει καλά η μέρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ τη βλακεία μου μήπως και...

 

Σε ένα Dell Inspiron 101z με ΑΤΙ κάρτα γραφικών, το Ubuntu 11.04 ήταν σημαντικά πιο αργό από τα 7 που έχω σε dual boot. Ψάχνοντας λίγο στo Ubuntu forum, γύρισα τον driver της ATI (catalyst) από τον proprietary στον open...Ως δια μαγείας :confused: μετά από αυτό το Ubuntu πάει σφαίρα και είναι πολύ γρηγορότερο από τα 7! Ακόμα πιο γρήγορο δε με login σε Ubuntu classic session (το συχαίνομαι το Unity...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέξε xubuntu. η ubuntu natty είναι Buggy, άν θες πιο γρήγορο πήγαινε σε net install λύσεις, τύπου debian net install, ubuntu minimal cd, arch linux. ή βάλε την προηγούμενη έκδοση της ubuntu. θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το elementary os.

 

γιατι ομως το elementary..?θα ειναι λειψο καταρχας,συμφερει πιο πολυ να γυρισει στα W7 αν ειναι ετσι..

 

εγω προτινω arch,αν σε ενοχλει η ταχυτητα του συστηματος σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως για αυτο , και επειδη και εγω γραφω μουσικη οχι νταπα ντουπα , θελω και την καλυτερη ποιοτητα που μπορω να βρω - συγκεκριμενα για πιανο ---> truepianos vst και nuendo.

 

 

 

υπουλο , δεν ξερω , made wrong ομως σιγουρα.

 

δεν ξέρω τι γίνετε με την επαγγελματική χρήση πάντως έχω δει φίλους που έχουν στην κυριολεξία ένα μίνι studio στο σπίτι τους και τα synth τα δημιουργούν μέ ubuntu studio με περασμένο real time kernle και rosegaden με θεαματικά ακουστικά αποτελέσματα.

 

Σκοπός του για μένα είναι να σου δίνει ένα λειτουργικό σύστημα στο χέρι, ολόκληρο χωρίς υπερκφυγές. Και να σου δίνει τη δυνατότητα να το κάνεις ότι θές, ακόμα και να το καταστρέψεις.

Πές μου, όμως όταν έχεις ένα software που έχει bug ή του λείπει κάποιο feature, πόσο απείρως πιό δύσκολο είναι σε binary διανομές να κάνεις apply το patch που σου λύνει το πρόβλημα σε αντίθεση με το gentoo (π.χ.) που με μικροαλαγές στο ebuild μπορείς και να έχεις patcha-αρισμένο το software που θέλεις και να το ξέρει και ο package manager?

Ας μή συζητήσουμε το πρόβλημα του να κάνει κάποιος ένα κομμάτι κώδικα build κι εσύ απλώς να εύχεσαι οτι το έχει κάνει σωστά γιατί αλλιώς...

 

Αυτή νομίζω είναι και η μεγαλύτερη αδυναμία των έτοιμων διανομών. Δλδ αν υπάρξει ένα δευτερεύον bug που δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί κάποιος να ανεβάσει το path ζεις με αυτό μέχρι και την επόμενη έκδοση. Για όοσυς όμως δεν έχουν χρόνο και απλά θέλουν να κάνουν την δουλειά τους οι έτοιμες διανομές είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ομως το elementary..?θα ειναι λειψο καταρχας,συμφερει πιο πολυ να γυρισει στα W7 αν ειναι ετσι..

 

εγω προτινω arch,αν σε ενοχλει η ταχυτητα του συστηματος σου..

 

όλες οι εφαρμογές του είναι gtk+ και γραμμένεσ σε vala. ultra fast. οκ Jupiter είναι μισή. η luna όμως θα είναι uber.. :) απλά δες

http://elementaryos.org/developers/tech

http://elementaryos.org/docs/human-interface-guidelines

http://elementaryos.org/docs/api

http://elementaryos.org/docs/user-guide

http://valadoc.elementaryos.org/Granite/

http://valadoc.elementaryos.org/Pantheon/

 

marlin, pantheon, pantheon-terminal, granite, maya, postler, dexter, midori, beatbox, plank, gaffel, granite, switchboard, glmpse, wingpanel. + more

όλα σε gtk3 στην luna.

 

δές λίγο την ταχύτητα του login ΧΩΡΙΣ cache.

 

http://www.youtube.com/watch?v=3kvmyDR7FCo

 

 

you'll see my friend. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To elementary σε τι ειναι βασισμενο?

 

Η βαση εννοω ποια διανομη ειναι?

 

Βασιζεται στην αγαπημενη σου διανομη....ετοιμασου να βγαλεις σπυρια :)

 

"For those who are not aware Elementary OS is a Linux distribution based on Ubuntu 10.10 that uses the latest Gnome desktop 2.x desktop." :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...