Προς το περιεχόμενο

Ταχυτητα Ubuntu Vs Win7


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα παλιό υπολογιστή με ubuntu 10.10 και win XP dual boot . Τα XP τα έκανα όσο πιό ελαφριά μπορούσα, αφαιρώντας ορισμένες όχι ιδιαιερα χρήσιμες υπηρεσίες. Το ubuntu είναι ΠΟΛΥ πιό γρήγορο από τα ΧΡ . Τελευταία χρησιμοποιώ το LXDE γραφικό περιβάλλον και το Ubuntu πραγματικά πετάει.

Εχω ακούσει ότι υπάρχουν πιό "ελαφρές" διανομές από το ubuntu αλλα σαν μέσος χρήστης που είμαι, το προτιμώ γιά την ώρα σαν καπως πιό φιλικό καί ίσως επειδή "έτυχε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@Tritonas Δεν εννουσα τσουβαλιασμα sorry αν περαστηκε ετσι..

Επειδη ηχο-γραφω μουσικη ποια διανομη πιστευεις οτι θα ειναι ποιο κοντα σε αυτο που κανω

και ποια προγραμματα συστηνεις για editing και ηχογραφηση ας πουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ηχο-γραφω μουσικη ποια διανομη πιστευεις οτι θα ειναι ποιο κοντα σε αυτο που κανω

και ποια προγραμματα συστηνεις για editing και ηχογραφηση ας πουμε..

 

καμια.

 

επειδη και γω ηχογραφω ηχο και κανω μουσικη παραγωγη , το linux ειναι αιωνες πισω σε υποστηριξη και επαγγελματικο - σοβαρο software μουσικης παραγωγης / vst plugins / σοβαρη υποστηριξη επαγγελματικων καρτων ηχου.

 

Ειναι το μονο πραμα που με κραταει απο το full switch σε linux τοσα χρονια.

 

Αν υποστηριξει το vbox jack , τοτε και μονο τοτε κατι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον βαλτε λιγο gentoo με πυρηνα προσαρμοσμενο στον η/υ και τα ξαναλεμε...χαοτικη διαφορα με τα windows ολων των ειδων..αν δεν εχουμε πειραματιστει , αν δεν ξερουμε να μην μιλαμε καλυτερα...και αυτο το γελειο αστειο με τους ιους...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΙΟΣ ΣΕ ΛΙΝΟΥΞ...ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...Επισης στην ταχυτητα συμπεριλαμβανεται και ο χρονος χρησης για παραδειγμα 15 μερες συνεχομενα ανοιχτο λαπτοπ με διανομη arch64 και με win764...καμια σχεση στην αποκριση..επισης 40 εγκατεστημενες εφαρμογες σε win7 και arch...καμια σχεση

 

 

ΥΓ γραφω μουσικη χρονια με jack και ardour που και που ειχα χρησιμοποιησει hydrogen και lmms

αν ξερεις μουσικη δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο εκτος αν θελεις να ανοιξεις στουντιο ηχογραφησεων..

*στην γνωση συμπεριλαμβανεται αντιληψη στην χροια του ηχου στην μιξη και στον τροπο ηχογραφησης και φυσικα στο παιξιμο

(δηλαδη μιλαμε για ΜΟΥΣΙΚΗ και οχι για η/υσικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω εγω σαν απλος χρηστης να δουλεψω ευκολα gentoo;;

Και πως μπορώ να προσαρμόσω τον πύρινα στο pc;

 

Και καλύτερα να μην απαντάει ο καθένας σύμφωνα με τις προσωπικές του γνωσεις πανω

σε μια πλατοφρμα αλλα με κριτήριο τον μεσο χρηστη για να βγαλουμε ενα συμπερασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω εγω σαν απλος χρηστης να δουλεψω ευκολα gentoo;;

Και πως μπορώ να προσαρμόσω τον πύρινα στο pc;

 

Και καλύτερα να μην απαντάει ο καθένας σύμφωνα με τις προσωπικές του γνωσεις πανω

σε μια πλατοφρμα αλλα με κριτήριο τον μεσο χρηστη για να βγαλουμε ενα συμπερασμα..

συμφωνω οποτε ας μην μιλαμε για GNU/LINUX αλλα μονο για ubuntu οπως λεει ο τιτλος..

και ναι ειναι το ιδιο περιπου πραμμα με τα γενικα συν του λινουξ και τα γενικα πλην του λινουξ

αποψη μου το ubuntu ειναι οτι πιο υπουλο εχει κυκλοφορησει στην κοινοτητα και θα το δειτε σε καποια χρονια..αν ειναι χρονια

http://www.tuxradar.com/content/vista-windows-7-ubuntu-904-and-910-boot-speed-comparison

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να το θεσω ποιο ορθα..

 

Ενας μεσος χρηστης ας πουμε (internet , ταινιες , κειμενα , downloading)

ποια διανομη linux ενδείκνυται να χρησιμοποιήσει οπου θα δει διαφορες με win 7 σε ταχυτητα

και ελαφροτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χαοτικη τελειως διαφορα χωρις καμια παραμετροποιηση παρα μονο εγκατασταση επιπλεον εφαρμογων απο τον διαχειριστη πακετων

-> slitaz gnu/linux

..χαοτικη τελειως ομως

 

 

*συγνωμη η μονο παραμετροποιηση που χρειαζεται για μας τους Ελληνες ειναι το xorg για αυτοματη προσθηκη ελληνικου πληκτρολογιου και αλλαγη με alt/shift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αποψη μου το ubuntu ειναι οτι πιο υπουλο εχει κυκλοφορησει στην κοινοτητα και θα το δειτε σε καποια χρονια..αν ειναι χρονια

 

 

Τι εννοεις με αυτο; Για εξηγησε το μου λιγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ γραφω μουσικη χρονια με jack και ardour που και που ειχα χρησιμοποιησει hydrogen και lmms

αν ξερεις μουσικη δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο εκτος αν θελεις να ανοιξεις στουντιο ηχογραφησεων..

*στην γνωση συμπεριλαμβανεται αντιληψη στην χροια του ηχου στην μιξη και στον τροπο ηχογραφησης και φυσικα στο παιξιμο

(δηλαδη μιλαμε για ΜΟΥΣΙΚΗ και οχι για η/υσικη)

 

ακριβως για αυτο , και επειδη και εγω γραφω μουσικη οχι νταπα ντουπα , θελω και την καλυτερη ποιοτητα που μπορω να βρω - συγκεκριμενα για πιανο ---> truepianos vst και nuendo.

 

αποψη μου το ubuntu ειναι οτι πιο υπουλο εχει κυκλοφορησει στην κοινοτητα και θα το δειτε σε καποια χρονια..αν ειναι χρονια

 

υπουλο , δεν ξερω , made wrong ομως σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω οποτε ας μην μιλαμε για GNU/LINUX αλλα μονο για ubuntu οπως λεει ο τιτλος..

και ναι ειναι το ιδιο περιπου πραμμα με τα γενικα συν του λινουξ και τα γενικα πλην του λινουξ

αποψη μου το ubuntu ειναι οτι πιο υπουλο εχει κυκλοφορησει στην κοινοτητα και θα το δειτε σε καποια χρονια..αν ειναι χρονια

 

 

το ισοπεδωσες τελειως , δηλ gnu/linux ειναι μονο το gentoo , που οπως συνεστησες πρεπει να πλακωθουμε στα compiles εν ετει 2011 ?Μας μισεις για καποιον λογο ?:)

 

αλλες διανομες δεν εχουμε ?μονο gentoo και ubuntu ? Σοβαρα ?

 

τριτωνα , φτιαξε εναν οδηγο για arch να τελειωνουμε !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το compile με τη χρονολογία πώς συνδέονται;

 

ΑΜΕΣΑ μην σου πω. compiles καναμε εν ετει 95-96 και μερικα χρονακια μετεπειτα.Χρονιες που το λινουξ εκανε τα πρωτα του βηματα.Αν φτασαμε 2011 για να ξανακανουμε compiles (κυριως kernel , αν τυχει τωρα κανα δυο προγραμματακια αυτο δεν ειναι θεμα) , αυτο δεν ειναι βηματα μπροστα , δεν ειναι βηματα που θα τραβηξουν χρηστες στο λινουξ.

 

ειναι μαζοχιστικες διαδικασιες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...