Προς το περιεχόμενο

Ταχυτητα Ubuntu Vs Win7


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χερεται , εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω σε ενα notebook Asus 1000H με 2 giga ram kai 160 γιγα σκληρο

εκ των οποιων 130 γιγα ubuntu 11.04 με 4 γιγα swap και τα 30 γιγα win 7 sp1.

 

Με τελειως καθαρη εγκατασταση και στα δυο παρατηρω οτι το laptop παει σφερα με win 7 αντιθετως με ubuntu

δεν ειναι οπως το περιμενα..Δηλαδη δεν αισθανομαι οτι τρεχει κατι ποιο ελαφρυ απ'οτι τα win 7.

 

Πχ οταν ανοιγω chrome στα 7 και crome στα ubuntu παρατηρω οτι στα 7 ανοιγει ποιο γρηγορα..Oπως επισης και ενα κειμενο..

 

Τελικα τα ubuntu εχουν να κανουν με την ταυτητα ή ειναι ενας μυθος;;

 

Η πρεπει να κανω καποιο συγκεκριμενο setαρισμα ωστε να ειναι ποιο γρηγορα...

 

Sorry αν λεω κατι που δεν ισχυει διοτι ειμαι καινουργιος χρηστης απλα παρατηρησα μ ενα δυο απλες

χρήσεις που εκανα αυτες τις διαφορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τρέξε xubuntu. η ubuntu natty είναι Buggy, άν θες πιο γρήγορο πήγαινε σε net install λύσεις, τύπου debian net install, ubuntu minimal cd, arch linux. ή βάλε την προηγούμενη έκδοση της ubuntu. θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το elementary os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέξε xubuntu. η ubuntu natty είναι Buggy, άν θες πιο γρήγορο πήγαινε σε net install λύσεις, τύπου debian net install, ubuntu minimal cd, arch linux. ή βάλε την προηγούμενη έκδοση της ubuntu. θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το elementary os.

Όλα αυτά που αναφέρεις είναι ποιο ελαφριά όχι ποιο γρήγορα.

Τελικα τα ubuntu εχουν να κανουν με την ταυτητα ή ειναι ενας μυθος;;

Δεν νομίζω να είπε ποτέ κάποιος κάτι τέτοιο.

Τα Windows αφού πέφτουν τα τρελά λεφτά σαφώς και έχουν «καλύτερες» τεχνολογίες και αξιοποιούνται καλύτερα τα πάντα.

Τα ubuntu είναι καλά επειδή είναι τζάμπα είναι μικρά σε MB δεν θέλουν πολλούς πόρους για να τρέξουν καλά δεν έχουν γίνει στόχο των ιών malware κ.τ.λ. και μπορείς να κάνεις ο,τι χρειάζεται για να πεις ότι είναι πλήρες λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που αναφέρεις είναι ποιο ελαφριά όχι ποιο γρήγορα.

 

Δεν νομίζω να είπε ποτέ κάποιος κάτι τέτοιο.

Τα Windows αφού πέφτουν τα τρελά λεφτά σαφώς και έχουν «καλύτερες» τεχνολογίες και αξιοποιούνται καλύτερα τα πάντα.

Τα ubuntu είναι καλά επειδή είναι τζάμπα είναι μικρά σε MB δεν θέλουν πολλούς πόρους για να τρέξουν καλά δεν έχουν γίνει στόχο των ιών malware κ.τ.λ. και μπορείς να κάνεις ο,τι χρειάζεται για να πεις ότι είναι πλήρες λειτουργικό.

 

masturbation techniques? clutter, gtk3, cairo, linux kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη περα του ανοιχτου λογισμικου και οτι αυτο συνεπαγεται, το οποιο μου ειναι απολυτα κατανοητο.

Η διαφορα στις ταχυτητες δεν υφιστατε;

Δηλαδη ειναι μυθος η αποψη βαλε μια διανομη linux που ειναι ποιο γρηγορο απ οτι τα win 7 πχ;;

 

 

Γιατι περα απο το λειτουργικο δωρεαν προγραμματα υπαρχουν για ολες τις χρησεις εχουν και τα για win οποτε γιατι να βαλει καποιος linux μονο για το δωρεαν λειτουργικο;;

 

Και ρωταω για τον μεσο χρηστη παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη περα του ανοιχτου λογισμικου και οτι αυτο συνεπαγεται, το οποιο μου ειναι απολυτα κατανοητο.

Η διαφορα στις ταχυτητες δεν υφιστατε;

Δηλαδη ειναι μυθος η αποψη βαλε μια διανομη linux που ειναι ποιο γρηγορο απ οτι τα win 7 πχ;;

 

 

Γιατι περα απο το λειτουργικο δωρεαν προγραμματα υπαρχουν για ολες τις χρησεις εχουν και τα για win οποτε γιατι να βαλει καποιος linux μονο για το δωρεαν λειτουργικο;;

 

Και ρωταω για τον μεσο χρηστη παντα..

 

 

ξαναλέω: clutter, gtk3, cairo, linux kernel.

ρε φίλε δοκίμασε τα. τι μας ρωτάς. θα πάρεις 1000 απαντήσεις. δες στο google benchmarks. http://www.tuxradar....ta-vs-windows-7 αλλού είναι πιο γρήγορο το ubuntu αλλού τα windows 7. δοκίμασε εγκατάσταση με ext4 filesystem ή me butterfs.

 

edit: πιο ελαφρύ ορισμένες φορές σημαίνει και πιο γρήγορο. μην λέμε μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα τα windows 7 μου φαίνονται πιο γρήγορα (και σταθερά) από το ubuntu. Και η διαφορά αυτή φαίνεται ξεκάθαρα στο netbook μου. Και όντως κυκλοφορεί αυτός ο μύθος (όπως και ο μύθος ότι στο linux δεν υπάρχουν ιοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα τα windows 7 μου φαίνονται πιο γρήγορα (και σταθερά) από το ubuntu. Και η διαφορά αυτή φαίνεται ξεκάθαρα στο netbook μου. Και όντως κυκλοφορεί αυτός ο μύθος (όπως και ο μύθος ότι στο linux δεν υπάρχουν ιοί)

 

φυσικά και υπάρχουν, σε όλα τα λειτουργικά συστήματα, στις διάφορες διανομές linux υπάρχουν 2-3εις ιοί πειραματικοί οι οπίοι ενοχλάνε λίγο το user-space. στα android απο την άλλη υπάρχουν ορισμένα spyware. όσο για την ταχύτητα με το gtk3 είναι πολύ πιο γρήγορα τα πράγματα. ειδικά στο elementary OS ΠΟΥ έχει HIG και είναι γραμμένες εφαρμογές σε vala. τώρα οι χρήστες χρησιμοποιούν ότι τους αρέσει :) just like condoms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορητο μου που εχω ssd , σε benchmarks πιανει 150mb/s στα Windows7 και 250mb/s σε οποιαδηποτε διανομη με ext4/btrfs . To boot στο λινουξ ειναι γελοιοδως αστραπιαιο. Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Ιοι υπαρχουν και για λινουξ , αλλα κανεις κατασκευαστης δεν ασχολειται σοβαρα να φτιαξει ιους για λινουξ αφου η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων σημερα τρεχει windows.

 

Γιατι περα απο το λειτουργικο δωρεαν προγραμματα υπαρχουν για ολες τις χρησεις εχουν και τα για win οποτε γιατι να βαλει καποιος linux μονο για το δωρεαν λειτουργικο;;

 

αν πληρωνες το ελαχιστο 80 ευρω για τα windows σου και δεν τα κατεβαζες σπασμενα απο το ιντερνετ να δω αν θα σουν τοσο ανετος για το θεμα του "δωρεαν"....περαν απο αυτο λινουξ καποιος βαζει για πολλους λογους , και σιγουρα οχι για αυτους που βαζει windows.

 

Και μένα τα windows 7 μου φαίνονται πιο γρήγορα (και σταθερά) από το ubuntu.

 

οντως...σου "φαινονται" :)

 

Πχ οταν ανοιγω chrome στα 7 και crome στα ubuntu παρατηρω οτι στα 7 ανοιγει ποιο γρηγορα..Oπως επισης και ενα κειμενο..

 

αρα το chrome παει πιο γρηγορα στα 7 απο οτι στο ubuntu . Αληθεια πως αυτο αναγεται στις ταχυτητες των 2 λειτουργικων?μπορει για παραδειγμα το chrome για windows να ειναι πιο καλογραμμενο....υποθεσεις κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου netbook οπως και στο notebook της κοπελας μου το ubuntu ειναι πολυυυυ πιο γρηγορο σε σχεση με τα 7 σε ολα. Και κατα το ανοιγμα και κατα το κλεισιμο και οσον αφορα το ανοιγμα αρχειων και προγραμματων και δεν χωλαινει με τιποτα σε mutitasking καταστασεις σε αντιθεση με τα 7 που μου βγαζουν μηνυματα του στυλ ( δεν αποκρινεται). Οτι λεω ειναι απο την εμπειρια μου και στους δυο υπολογιστες που χρησιμοποιω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα σε Ubuntu (δηλ. Gnome και KDE) και Windows 7 σε απλή καθημερινή χρήση, κακά τα ψέματα δεν υπάρχει. Σε πιο ελαφριά γραφικά περιβάλλοντα, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tablet μην τσουβαλιαζεις ολο το GNU/Linux , βγαζοντας συμπερασματα απο το τι κανει το ubuntu.

 

Δοκιμασε 3-4 αλλες διανομες , δοκιμασε και με WM αντι DE και μετα βγαλε τα συμπερασματα σου.

 

GNU/Linux δεν ειναι μονο το ubuntu.

 

Το netbook μου με 1 gb ram με arch , φυσαει σε σχεση με τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...