Προς το περιεχόμενο

Σύστημα παρακολούθησης 500gb (security camera system)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω ένα σύστημα παρακολούθησης (system camera security) με κάμερες και λέει πως έχει χωρητικότητα 500gb ξέρει κάποιος πόσες ώρες εγγραφής μπορούν να γίνουν με 500gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τον αριθμό των καμερών, την ποιότητα της εγγραφής, τα καρέ/sec, τον αλγόριθμο συμπίεσης και τις συνθήκες υπό τις οποίες θα δουλεύουν οι κάμερες (πχ αν αλλάζει συχνά η εικόνα θα χρειάζεται περισσότερο χώρο στο δίσκο το video).

 

Για να έχεις μία ιδέα, σύστημα με 10 κάμερες που αποθηκεύει ένα αρχείο για όλες τις εγγραφές (multiplexing), με 7 fps/κανάλι και αρκετή κίνηση σε εργάσιμες ώρες κρατάει αρχείο περίπου 7 ημερών με 1TB δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τον αριθμό των καμερών, την ποιότητα της εγγραφής, τα καρέ/sec, τον αλγόριθμο συμπίεσης και τις συνθήκες υπό τις οποίες θα δουλεύουν οι κάμερες (πχ αν αλλάζει συχνά η εικόνα θα χρειάζεται περισσότερο χώρο στο δίσκο το video).

 

Για να έχεις μία ιδέα, σύστημα με 10 κάμερες που αποθηκεύει ένα αρχείο για όλες τις εγγραφές (multiplexing), με 7 fps/κανάλι και αρκετή κίνηση σε εργάσιμες ώρες κρατάει αρχείο περίπου 7 ημερών με 1TB δίσκο.

Ευχαριστώ αλλά μπορείς να μου πεις τι είναι το fps;

 

Εξαρτάται από τον αριθμό των καμερών, την ποιότητα της εγγραφής, τα καρέ/sec, τον αλγόριθμο συμπίεσης και τις συνθήκες υπό τις οποίες θα δουλεύουν οι κάμερες (πχ αν αλλάζει συχνά η εικόνα θα χρειάζεται περισσότερο χώρο στο δίσκο το video).

 

Για να έχεις μία ιδέα, σύστημα με 10 κάμερες που αποθηκεύει ένα αρχείο για όλες τις εγγραφές (multiplexing), με 7 fps/κανάλι και αρκετή κίνηση σε εργάσιμες ώρες κρατάει αρχείο περίπου 7 ημερών με 1TB δίσκο.

PAL: 100fps

Pal: HD1(704*288)

4 κάμερες

Σε 500gb Μπορείς να μου πεις περίπου πόση ώρα εγγραφής θα κάνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά μπορείς να μου πεις τι είναι το fps;

 

 

fps = frames per second = καρέ ανά δευτερόλεπτο

 

PAL: 100fps

Pal: HD1(704*288)

4 κάμερες

Σε 500gb Μπορείς να μου πεις περίπου πόση ώρα εγγραφής θα κάνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Δεν έχω δει και δε νομίζω ότι πρακτικά υπάρχει καταγραφέας που να γράφει με ταχύτητα 100fps - συνήθως, για οικονομία δίσκου, η ταχύτητα εγγραφής παίζει από 1 έως 15 fps.

Οι προδιαγραφές που δίνεις δεν είναι αρκετές για να σου δώσω χρόνο εγγραφής που θα μπορεί να αποθηκεύεται. Αν κάνω αναγωγή με τα στοιχεία που σου έδωσα (κάτι που δεν είναι σωστό) και υποθέτοντας ότι γράφεις με 7 fps, λογικά θα έχεις πάνω από 10 μέρες.

Για να υπολογίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια, δες αν στις προδιαγραφές του συστήματος υπάρχει το max bit rate που μπορεί να γράψει το καταγραφικό ανά κάμερα καθώς και με πόσα fps κάνει την εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fps = frames per second = καρέ ανά δευτερόλεπτο

 

 

 

Δεν έχω δει και δε νομίζω ότι πρακτικά υπάρχει καταγραφέας που να γράφει με ταχύτητα 100fps - συνήθως, για οικονομία δίσκου, η ταχύτητα εγγραφής παίζει από 1 έως 15 fps.

Οι προδιαγραφές που δίνεις δεν είναι αρκετές για να σου δώσω χρόνο εγγραφής που θα μπορεί να αποθηκεύεται. Αν κάνω αναγωγή με τα στοιχεία που σου έδωσα (κάτι που δεν είναι σωστό) και υποθέτοντας ότι γράφεις με 7 fps, λογικά θα έχεις πάνω από 10 μέρες.

Για να υπολογίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια, δες αν στις προδιαγραφές του συστήματος υπάρχει το max bit rate που μπορεί να γράψει το καταγραφικό ανά κάμερα καθώς και με πόσα fps κάνει την εγγραφή.

Αυτά μου λέει για το καταγραφικό σύστημα 500gb. 4 είναι η κάμερες που θα συνδέσω. Αν μπορείς πες μου περίπου αν είναι καλό αυτό το σύστημα ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Compression

H.264

Video System

NTSC / PAL

Operation System

Windows / Linux

Video Input / Output

BNC 4-channel inputs / 1-channel outputs

Audio Compression

8kHz*16bit ADPCM

Audio Input / Output

RCA 4-channel inputs / 1-channel outputs

Display Frame Rate

PAL: 100 fps / NTSC: 120 fps

Playback Resolution

PAL: CIF(352x288), HD1(704x288), D1(704x576)

NTSC: CIF(352x240), HD1(704x240), D1(704x480)

Total Recording Frame Rate

PAL: 100fps@CIF

NTSC: 120fps@CIF

Recording Mode

Always / schedule / motion detection / sensor triggered

Recording Pack Time

15/30/45/60mins selectable

HDD Interface

Support SATA HDD & USB disk

Ethernet

RJ45, 10M/100M

Network Protocol

Support TCP/IP, UDP, DHCP, DNNS, PPPoE

Network Function

Support preview live display remotely via mobile phone and real time monitoring via IE-based browser and/or network, and support parameter setting of DVR remotely

USB2.00

USB mouse, USB disk (backup, upgrade)

Playback Mode

Normal play, fast forward, fast rewind, frame by frame

Backup

Backup AVI file via USB flash disk, USB disk, USB CD/DVD-RW & Network

PTZ Control

Built-in RS485, support PELCO-P & PELCO-D

Alarm Mode

Motion Detection, Sensor triggered, video loss, HDD error, HDD full

Senor & Alarm I/OO

4sensor inputs / 1 alarm output

Power Supply

DC 12V/5A (power adaptor included)

Power Consumption

10~15W

Working Temperature

-10°C to +40°C

Working Humidity

10% to 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...