Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Σταματήσαμε τις επενδύσεις στο VDSL λόγω ΕΕΤΤ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το vdsl θα δεις πραγματικά διάφορα γιατί θα απέχεις μερικές δεκάδες μετρά απο το dslam, και δε θα σε ενδιαφέρει το χάλκινο δυκτιο. Τα οποία 50 mb δε θα είναι εικονικά όπως είναι τα 24 σήμερα...

 

1. Δήλαδή, θα φτιάξουν DSLAM σε κάθε διασταύρωση; Αστειεύεσαι;

2. Απέχω 10 μέτρα από DSLAΜ και συνδέομαι στα 14MBps. Σε ερώτηση που έκανα σε τεχνικό που είχε ξεθάψει τα καλώδια μου είπε χαρακτηριστικά: "η γραμμή [που ελέγχω] μου βγάζει συνέχεια λάθη, το καλώδιο είναι χάλια". Κέντρο Πειραιά.

 

 

Το 1 mb, σε πολλές περιπτώσεις δεν το βλέπεις απο το κακο χάλκινο δυκτιο, αλλα λόγω τις απόστασής απο το dslam.

 

Αυτό δεν είναι κακό δίκτυο; Κατα τα άλλα μας λες για DSLAM ανά δεκάδες μέτρα.

 

 

Αλλα οσο έχουμε μερικούς καρεκλοκενταυρους βυσματακιδες δημοσίους υπάλληλους με παχυλες αμοιβές στην ΕΕΤ, οι οποίοι συνυθως είναι και πανασχετοι με το αντικείμενο , εκεί θα μείνουμε. Για να μη σβήσουν οι εναλλακτικοί παροχοι, οι οποίοι συνήθως δε βάζουν φραγγο, πρέπει και ο ΟΤΕ να μείνει στο ίδιο κακο επίπεδο ώστε να υπάρχει ανταγωνισμός.

 

Χαίρω πολύ, hyperspaced. Η ασχετοσύνη όμως δεν περιορίζεται στην ΕΕΤΤ.

 

 

Ασχολούμαστε αν το vdsl θα είναι θα είναι μεταχειρισμενος εξοπλισμός που ξηλώνουν απο τη Γερμανία, και δεν ασχολούμαστε ότι είναι 5 κλάσεις καλύτερό απο αυτό που έχουμε..

 

To VDSL σαν τρόπος διαμόρφωσης δεν έχει τίποτα το επαναστατικό ώστε να είναι "5 κλάσεις ανώτερο". Είναι η κλασσική DMT όπως και στο ADSL. Απλά αλλάζει το εύρος ζώνης ==> άρα αλλάζει και η απαιτούμενη απόσταση από το DSLAM. Κλασσικά πράγματα.

 

Το λέω και το ξαναλέω: Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ADSL2+ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ.

Δε θα γίνει η χώρα μου, ρακοσυλλέκτης των γερμανών, επειδή κάποιοι ξεπούλησαν τον ΟΤΕ για 5 παράδες.

 

 

Αμα δεν το κατέχουμε το άθλημα, να μη γράφουμε καλύτερα.. Τι να φτιάξει ο ΟΤΕ; Αυτό παει να κανει.

 

Άμα κατέχω ή όχι το άθλημα, αυτό άστο φιλαράκο. Προτού ανοίξεις το στόμα σου, πρόσεξε τί λες και σε ποιόν το λες.

 

Τα δέοντα.

 

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω το port bonding που υποστηρίζει το ADSL2+. Με απλά λόγια, έχεις [θεωρητικές] ταχύτητες 24 + 24 = 48Mbps ενώνοντας 2 γραμμές ADSL. Μη με ρωτήσετε αν το υποστηρίζει ή όχι ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Δήλαδή, θα φτιάξουν DSLAM σε κάθε διασταύρωση; Αστειεύεσαι;

Όπου έχει ΚΑΦΑΟ βγαίνει και μπαίνει νέο με το DSLAM μέσα. Θα βρεις πολλά παραδείγματα όπου ξεκίνησε το VDSL. Άρα ο φίλος δεν αστειεύεται.

 

Το λέω και το ξαναλέω: Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ADSL2+ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ.

Βεβαίως. Δεν υπάρχει όμως κανείς που να θέλει να δώσει χρήματα για να φτιάξει FTTH. Από το 2008 το ακούμε. Φράγκα δεν βάζει κανείς για μία επένδυση τόσο υψηλού ρίσκου. Και το VDSL έχει ρίσκο αλλά ασφαλώς μικρότερο ενώ αργότερα ένα δίκτυο VDSL μπορεί να μετατραπεί σε ένα δίκτυο FTTH μεριζόμενης ίνας με κόστος μικρότερο κατά τάξη μεγέθους σε σχέση με το δίκτυο απευθείας ίνας που συζητάνε και συζητάνε και ξανασυζητάνε. Το θέμα είναι ότι κάποιος είναι διατεθειμένος να επενδύσει και να πληρώσει για το VDSL και το κράτος θέτει εμπόδια αντί να δίνει κίνητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και σαν πελάτης, θες ΟΤΕ, παίρνεις ΟΤΕ. Δε θες, βρίσκεις ποιος πάροχος σε συμφέρει και πας εκεί. Και ο πάροχος προκειμένου να κρατήσει τον πελάτη θα αναγκαστεί να πουλήσει και αυτός VDSL.

 

 

Αυτό πως θα γίνει αφού ΟΛΟΙ οι άλλοι,έχουν τα ίδια πακέτα με τις ίδιες τιμές;(πέρα από cyta νομίζω) Πλακάκια τα έχουν κάνει μεταξύ τους.Εκτός και αν μιλάς για το μέλλον,τότε πάσο,αλλά τώρα @@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δήλαδή, θα φτιάξουν DSLAM σε κάθε διασταύρωση; Αστειεύεσαι;

2. Απέχω 10 μέτρα από DSLAΜ και συνδέομαι στα 14MBps. Σε ερώτηση που έκανα σε τεχνικό που είχε ξεθάψει τα καλώδια μου είπε χαρακτηριστικά: "η γραμμή [που ελέγχω] μου βγάζει συνέχεια λάθη, το καλώδιο είναι χάλια". Κέντρο Πειραιά.

 

 

 

 

Αυτό δεν είναι κακό δίκτυο; Κατα τα άλλα μας λες για DSLAM ανά δεκάδες μέτρα.

 

 

 

 

Χαίρω πολύ, hyperspaced. Η ασχετοσύνη όμως δεν περιορίζεται στην ΕΕΤΤ.

 

 

 

 

To VDSL σαν τρόπος διαμόρφωσης δεν έχει τίποτα το επαναστατικό ώστε να είναι "5 κλάσεις ανώτερο". Είναι η κλασσική DMT όπως και στο ADSL. Απλά αλλάζει το εύρος ζώνης ==> άρα αλλάζει και η απαιτούμενη απόσταση από το DSLAM. Κλασσικά πράγματα.

 

Το λέω και το ξαναλέω: Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ADSL2+ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ.

Δε θα γίνει η χώρα μου, ρακοσυλλέκτης των γερμανών, επειδή κάποιοι ξεπούλησαν τον ΟΤΕ για 5 παράδες.

 

 

 

 

Άμα κατέχω ή όχι το άθλημα, αυτό άστο φιλαράκο. Προτού ανοίξεις το στόμα σου, πρόσεξε τί λες και σε ποιόν το λες.

 

Τα δέοντα.

 

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω το port bonding που υποστηρίζει το ADSL2+. Με απλά λόγια, έχεις [θεωρητικές] ταχύτητες 24 + 24 = 48Mbps ενώνοντας 2 γραμμές ADSL. Μη με ρωτήσετε αν το υποστηρίζει ή όχι ο ΟΤΕ.

Στο ξαναγράφω, και παρτο όπως θέλεις, αμα δεν καταλαβαίνεις τα αυτονόητα μη γράφεις μπούρδες γιατί εκτίθεσαι. Απο το 1 δεν πας στο 10. Πας πρώτα στο 2 και κάποτε θα φράσεις και στο 10. Και εγώ θέλω οπτική ίνα από άκρη σε άκρη, αλλα με το να το γράφω στα φόρουμ δε σημαίνει και ότι θα γίνει.

Το ποιο λογικό , και πρακτικά υλοποιησιμο είναι το vdsl. Μεχρι το καφαο οπτική, και στα λίγα δεκάδες μετρά χαλκού που απομένουν, δεν πρόκειται να πέσεις κάτω απο 24 πουθενά. Δε χρειάζεται να έχεις σε κάθε διασταύρωση. Και εάν και όταν γίνει αυτό, μπορείς σταδιακά να το εξελίξεις φτάνοντας μονο σε οπτική.

Αλλα εσι δεν μπορείς καν να καταλάβεις ότι, όταν βλέπεις 2mb ταχύτητα, ενώ πληρώνεις 24, πολλές φορές δε φταίει καθόλου το χάλκινο καλώδιο. Τόσα θα πιάσεις φυσιολογικά αμα απέχεις 5 χιλιόμετρα απο τον οτε, και ας είναι το δυκτιο σε αρίστη κατάσταση. Τα υπολοιπα, ότι vdsl και dsl είναι περίπου το ίδιο πρότυπο τι τα γράφεις; Δεν ειπε κανείς το αντίθετό. Στο vdsl με τον τρόπο που υλοποιηται (είσαι πολυ κοντά σε dslam - οπτική) είναι μερα με τη νύχτα σε σχεση με το dsl, και αυτό είναι που ενδιαφέρει τον χρήστη.

Τώρα εσι προφανώς θεωρείς καλύτερό να πάρεις 5 γραμμές, να πληρώνεις 5 συνδρομές,ακρυβα ρουτερ για να τα ενωσεις, για να έχεις ταχύτητες τύπου vdsl.. Καλα μας δουλεύεις; Ξέρεις πολους που το κάνουν αυτό;

Για να μη γινεις ρακοσυλλέκτης των Γερμανών λοιπών, κατσε εκεί στο 1 mb και πολυ σου πέφτει.

Και μη γράφεις παραμύθια για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου. Δεν απέχεις 10 μετρά απο dslam. Που μενεις; κολητα στο κτήριο του οτε; γιατί μονό τοτε θα ισχύει αυτό, και αν.. Μη παίρνεις την ευθεία, αλλα τη διαδρομή του καλωδίου. Μπορεί να είσαι διπλα στον οτε και το καλωδιο να περνάει 5 οικοδομικά τετράγωνα μεχρι να καταλήξει εκεί. Σχεδόν πάντα ακολουθεί δρόμο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Δήλαδή, θα φτιάξουν DSLAM σε κάθε διασταύρωση; Αστειεύεσαι;

2. Απέχω 10 μέτρα από DSLAΜ και συνδέομαι στα 14MBps. Σε ερώτηση που έκανα σε τεχνικό που είχε ξεθάψει τα καλώδια μου είπε χαρακτηριστικά: "η γραμμή [που ελέγχω] μου βγάζει συνέχεια λάθη, το καλώδιο είναι χάλια". Κέντρο Πειραιά.

 

To VDSL σαν τρόπος διαμόρφωσης δεν έχει τίποτα το επαναστατικό ώστε να είναι "5 κλάσεις ανώτερο". Είναι η κλασσική DMT όπως και στο ADSL. Απλά αλλάζει το εύρος ζώνης ==> άρα αλλάζει και η απαιτούμενη απόσταση από το DSLAM. Κλασσικά πράγματα.

 

Το λέω και το ξαναλέω: Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ADSL2+ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ.

Δε θα γίνει η χώρα μου, ρακοσυλλέκτης των γερμανών, επειδή κάποιοι ξεπούλησαν τον ΟΤΕ για 5 παράδες.

 

Άμα κατέχω ή όχι το άθλημα, αυτό άστο φιλαράκο. Προτού ανοίξεις το στόμα σου, πρόσεξε τί λες και σε ποιόν το λες.

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω το port bonding που υποστηρίζει το ADSL2+. Με απλά λόγια, έχεις [θεωρητικές] ταχύτητες 24 + 24 = 48Mbps ενώνοντας 2 γραμμές ADSL. Μη με ρωτήσετε αν το υποστηρίζει ή όχι ο ΟΤΕ.

 

 

Καταρχάς δεν κατέχεις σχεδόν τίποτα γιατί μας λες ότι στην ουσία το στο VDSL δεν υφίσταται η εγκατάσταση DSLAM στο ΚΒ (ΚΒ είναι το Κέντρο Βρόγχων της γειτονιάς γνωστό και ως ΚΑΦΑΟ) κοντά στον χρήστη. Για να το καταλάβεις καλύτερα και να μην τσαντίζεσαι θα στο ζωγραφίσω εγώ. :)

 

 

 

Επίσης το παρακάτω ελπίζω να χρησιμεύει σε όποιον ενδιαφέρετε να μάθει το πώς λειτουργεί το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ.

 

Ας δούμε λοιπών το παρακάτω παράδειγμα και την ανάλυση

 

paradigma.jpg

Πάνω πάνω βλέπουμε το Αστικό Κέντρο ΟΤΕ που από εδώ και πέρα θα το αναφέρω ως Α/Κ.

 

Στο Α/Κ υπάρχουν τα DSLAMS του ΟΤΕ και των εναλλακτικών παροχον. Στα Α/Κ καταλήγουν οπτικές ίνες οι οποίες διασύνδεουν τα Α/Κ μεταξύ τους η καταλήγουν στον εξοπλισμό του παροχου ADSL για να έχουν πρόσβαση στο ιντερνετ. (Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες για το πώς λειτουργούν όλα αυτά γιατί θα χρηστούνε πολλές γραμμές ακόμαJ ).

 

Η ροζ γραμμή είναι ο βρόγχος. Ο βρόγχος η αλλιώς Κεντρικό Καλώδιο γραμμής είναι το υπόγειο χάλκινο καλώδιο που διασύνδεει το Κ/Β με το Κέντρο του ΟΤΕ.

 

Το Κ/Β γνωστό και ως ΚΑΦΑΟ είναι το κλασικό γκρι / μπεζ κουτί που βρίσκετε κοντά μας οπού εκεί καταλήγουν οι βρόγχοι. Μέσα στα ΚΑΦΑΟ βρίσκονται ρεκλετες όπου πάνω τους γίνεται η μικτονομιση στα απερχόμενα καλώδια.

 

Το απερχόμενο καλώδιο είναι το χάλκινο καλώδιο που διασύνδεει το ΚΑΦΑΟ με το κτίριο μας όπου και εκεί αντίστοιχα υπάρχουν ρεκλετες μικτονομισης για να σταλεί το Χ καλώδιο στο Χ διαμέρισμα.

 

Attenuation: Μονάδα μέτρησης εξασθένισης σήματος. Βάση αυτού υπολογίζουμε το μήκος καλωδίου. Σαν παράδειγμα, αν βλέπουμε στο router Attenuation Downstream: 21 υπολογίζουμε ότι το συνολικό μήκος καλωδίου μας είναι 1500 μέτρα. Και σε καλές συνθήκες προσδοκούμε ότι θα κλειδώσουμε στα 20mbps με ADSL2+.

 

 

 

Κατά τον πάνω τρόπο λειτουργεί το τηλεφωνικό δίκτυο του ΟΤΕ και το ADSL που ως γνωστόν λειτουργεί πάνω σε αυτό. Το ADSL λειτουργεί σε διαφορετικό φάσμα συχνοτήτων από αυτών της τηλεφωνίας και έχουμε την δυνατότητα να το διαχωρίσουμε με το γνωστό Φιλτράκι που τοποθετούμε στις τηλεφωνικές συσκευές μας για να μην ακούμε τη συχνότητα του ADSL.

 

 

 

Στο VDSL η υποδομή έχει ως εξής.

 

Τοποθετείτε νέο ΚΑΦΑΟ όπου μέσα στεγάζεται DSLAM που διασυνδέεται μέχρι το Α/Κ με οπτική ίνα. Και στους συνδρομητές ADSL/VDSL γίνεται η αντίστοιχη μικτονομιση για να καταλήξουν επάνω στο DLSAM εντός του ΚΑΦΑΟ. Επομένως το μήκος καλωδίου η αλλιώς Attenuation μειώνετε σε μερικά μέτρα τα οποία η συνολική απόσταση τους είναι από το διαμέρισμα μας και το απερχόμενο μέχρι το ΚΑΦΑΟ.

 

 

Στη παρακάτω εικόνα στα αριστερά ένα κλασικό ΚΑΦΑΟ και δεξιά ένα ΚΑΦΑΟ που στεγάζει DSLAM.

 

 

 

 

20377300.jpg

 

 

Ελπίζω να έλυσε απορίες και να βοήθησε.

 

 

Υ.Γ

To port bonding έχουν σταματήσει να το υποστηρίζουν οι Ελληνικοί ISP’s.

 

Y.Γ2

Λογική στη μετάβαση δεν υπάρχει καθώς δεν θα επιλέξεις εσύ και εγώ ποια θα είναι αλλά αυτοί που θα επενδύσουν στην επομένη τεχνολογία. Είτε είναι VDSL είτε FTTΗ

Επεξ/σία από agent_smith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως. Δεν υπάρχει όμως κανείς που να θέλει να δώσει χρήματα για να φτιάξει FTTH. Από το 2008 το ακούμε. Φράγκα δεν βάζει κανείς για μία επένδυση τόσο υψηλού ρίσκου.

 

Μαλλον κανεις δεν εχει για να βαλει,το σχεδιο εκεινο προεβλεπε μια επενδυση 2,1 δις απο τα οποια τα 700 εκ θα πρεπει να βαλει το(χρεοκοπημενο)κρατος και τα αλλα 1,4 δις οι(καταχρεομενοι) εναλακτικοι που λογικα θα επρεπε να τα δανειστουν απο τις(προβληματικες)τραπεζες.Ο μονος ρεαλιστικος τροπος για να γινει ειναι να εμπαινε ο ΟΤΕ βαζοντας την πλειοψηφια των χρηματων αλλα αυτος επελεξε τον δρομο του VDSL.Δεν ξερω αν τα πολυ αυστηρα μετρα της ΕΕΤΤ ειναι ενας τροπος εκβιασμου για να υποχρεωσουν τον ΟΤΕ να εγκαταλειψει τα σχεδια του και να παει στο σχεδιο του υπουργειου ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου έχει ΚΑΦΑΟ βγαίνει και μπαίνει νέο με το DSLAM μέσα. Θα βρεις πολλά παραδείγματα όπου ξεκίνησε το VDSL. Άρα ο φίλος δεν αστειεύεται.

 

Βεβαίως. Δεν υπάρχει όμως κανείς που να θέλει να δώσει χρήματα για να φτιάξει FTTH. Από το 2008 το ακούμε. Φράγκα δεν βάζει κανείς για μία επένδυση τόσο υψηλού ρίσκου. Και το VDSL έχει ρίσκο αλλά ασφαλώς μικρότερο ενώ αργότερα ένα δίκτυο VDSL μπορεί να μετατραπεί σε ένα δίκτυο FTTH μεριζόμενης ίνας με κόστος μικρότερο κατά τάξη μεγέθους σε σχέση με το δίκτυο απευθείας ίνας που συζητάνε και συζητάνε και ξανασυζητάνε. Το θέμα είναι ότι κάποιος είναι διατεθειμένος να επενδύσει και να πληρώσει για το VDSL και το κράτος θέτει εμπόδια αντί να δίνει κίνητρα.

 

Ναι το ξέρω ότι τα DSLAM πρέπει να είναι περισσότερα/κοντύτερα. Αυτό ακριβώς γράφω: Στην επαρχία όπου τα DSLAM απέχουν πολύ, η υλοποίηση του ΑDSL είναι ανέκδοτο. Σε μία ώριμη αγορά και έχεις 1Μbps ταχύτητες. Φαντάσου να πας και να προσφέρεις VDSL. Εκεί είναι ο τραγέλαφος.

 

Τώρα σχετικά με το ρίσκο εξαρτάται τί ακριβώς στόχους θέτεις σα κράτος. Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η εγκατάσταση πολλών χιλιάδων επιπλέον DSLAM έχει πολύ μεγάλο κόστος. Προσθέτω ότι τα οφέλη είναι δυνανάλογα από 24->50Μbps. Όλα αυτά σε ένα φαλιρισμένο κράτος.

 

 

 

 

@oldnew: Έλα που δεν πάει ο κόσμος από το 1,2,3...10. Βλέπεις και θέτεις στόχους. Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι το ADSL2+ και τα 24Μbps δεν τα χαίρονται όλοι. Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω screenshot με την ταχύτητά μου. Άρα δεν είμαστε ούτε καν στο 1.

Για την επαρχία, δε το συζητάω... Προφανώς και δε θα κολλήσω 2 γραμμές για να κάνω το 1Mbps --> 2Mbps. Έπρέπε ο ΟΤΕ να έχει ΗΔΗ DSLAM στην περιοχή μου. Και επαναλαμβάνω: η αγορά του ADSL είναι ΉΔΗ ώριμη και δεν την απολαμβάνουμε ούτε στο 70%.

 

 

@agent_smith: Πολύ ωραίο το σχηματάκι που με τόσο κόπο έφτιαξες. Το καταλαβαίνει ακόμα και η 5 χρονη ανιψιά μου. Όλα αυτά γνωστά και σωστά. Ωραία, μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς που διαφωνείς με αυτά που γράφω; Μήπως φαντάζεσαι πράγματα και κάνεις κάποιους λογικούς συνειρμούς που δεν ισχύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το ξέρω ότι τα DSLAM πρέπει να είναι περισσότερα/κοντύτερα. Αυτό ακριβώς γράφω: Στην επαρχία όπου τα DSLAM απέχουν πολύ, η υλοποίηση του ΑDSL είναι ανέκδοτο. Σε μία ώριμη αγορά και έχεις 1Μbps ταχύτητες. Φαντάσου να πας και να προσφέρεις VDSL. Εκεί είναι ο τραγέλαφος.

 

Τώρα σχετικά με το ρίσκο εξαρτάται τί ακριβώς στόχους θέτεις σα κράτος. Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η εγκατάσταση πολλών χιλιάδων επιπλέον DSLAM έχει πολύ μεγάλο κόστος. Προσθέτω ότι τα οφέλη είναι δυνανάλογα από 24->50Μbps. Όλα αυτά σε ένα φαλιρισμένο κράτος.

 

 

 

 

@oldnew: Έλα που δεν πάει ο κόσμος από το 1,2,3...10. Βλέπεις και θέτεις στόχους. Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι το ADSL2+ και τα 24Μbps δεν τα χαίρονται όλοι. Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω screenshot με την ταχύτητά μου. Άρα δεν είμαστε ούτε καν στο 1.

Για την επαρχία, δε το συζητάω... Προφανώς και δε θα κολλήσω 2 γραμμές για να κάνω το 1Mbps --> 2Mbps. Έπρέπε ο ΟΤΕ να έχει ΗΔΗ DSLAM στην περιοχή μου. Και επαναλαμβάνω: η αγορά του ADSL είναι ΉΔΗ ώριμη και δεν την απολαμβάνουμε ούτε στο 70%.

 

 

@agent_smith: Πολύ ωραίο το σχηματάκι που με τόσο κόπο έφτιαξες. Το καταλαβαίνει ακόμα και η 5 χρονη ανιψιά μου. Όλα αυτά γνωστά και σωστά. Ωραία, μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς που διαφωνείς με αυτά που γράφω; Μήπως φαντάζεσαι πράγματα και κάνεις κάποιους λογικούς συνειρμούς που δεν ισχύουν;

Σου απάντησα στο κομμάτι που λες ότι θα φτιάξουν DSLAM σε κάθε διασταύρωση και ότι δεν είναι θέμα λογικής η δική σου και δική μου απόφαση ποια θα είναι η επόμενη τεχνολογία που θα δούμε αλά αυτού που θα σκάσει τα λεφτά και σαφώς στο VDSL δεν θα ήταν το κράτος. Από την άλλη σίγουρα είναι ανώτερη τεχνολογία από το ADSL αφού αποδίδει στάνταρ ταχύτητες που δεν βασίζονται άμεσα στο μήκος καλωδίου ακόμα και αν είσαι στα κατσάβραχα.

 

Επίσης για να ξέρεις ο ΟΤΕ έχει κάνει υποδομές VDSL στους δήμους Αλεξανδρούπολης, Κομοτηνής, Ξάνθης, Σερρών και Ζωγράφου.

 

Ο λόγος που το προχωράει στις επαρχίες είναι διότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή καθώς το δίκτυο χαλκού είναι ασύμφορο γενικός καθώς απαιτεί συνέχεα επισκευές και οι αποστάσεις είναι μεγάλες με αποτέλεσμα οι ταχύτητες να είναι χαμηλές στο ADSL. Ο δήμος Ζωγράφου είναι πιλοτικός δήμος για VDSL εντος Αττικής.

 

Και περεταίρω η άποψη μου όσο αφορά το FTTH είναι ότι δεν πρόκειται να το δούμε παντού μέσα στην επόμενη 5ετεια. Μπορεί να ξεκινήσει πιλοτικά και αυτό σε μερικές περιοχές, επομένως το VDSL θα ήταν η καλύτερη μέση λύση μέχρι να έρθει το FTTH. Οι λόγοι είναι ότι πρώτον πολλοί μπορεί να μην χριαστούν καν FTTH και 100mbps οπότε δεν θα έχει ζήτηση μεγάλη. Όμως αν εμπορικά μπορούσαν οι παροχοι να δίνουν 24mbps γκαραντί αυτόματα θα άνοιγε ο δρόμος για συνδρομητική τηλεόραση σε προσιτές τιμές για όλους.

Επεξ/σία από agent_smith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σχετικά με το ρίσκο εξαρτάται τί ακριβώς στόχους θέτεις σα κράτος. Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η εγκατάσταση πολλών χιλιάδων επιπλέον DSLAM έχει πολύ μεγάλο κόστος. Προσθέτω ότι τα οφέλη είναι δυνανάλογα από 24->50Μbps. Όλα αυτά σε ένα φαλιρισμένο κράτος.

Το τεχνικό κομμάτι το έχει καλύψει ο agent_smith οπότε θα σταθώ στο παραπάνω.

 

Το κράτος δεν έχει καμία σχέση με την απόφαση. Οι πολίτες δεν έχουν καμία σχέση με την απόφαση. Η απόφαση για το VDSL είναι μιας ανώνυμης εταιρίας που λέγεται ΟΤΕ ΑΕ και ενδιαφέρει όλους τους πελάτες τηλεπικοινωνιών. Το κράτος απλά είναι υποχρεωμένο να παρέχει όλα τα απαραίτητα διαδικαστικά ώστε να μπορέσει η όποια ιδιωτική ΑΕ να επενδύσει. Μην τα μπερδεύουμε στο μυαλό μας και μην νομίζουμε ότι ο ΟΤΕ είναι ΔΕΚΟ. Μια ανώνυμη εταιρία είναι με σκοπό το κέρδος. Το κέρδος της ΑΕ μπορεί ταυτόχρονα να σημαίνει και ανάπτυξη για τους πολίτες, αλλά πρωτίστως όλοι μας είμαστε πελάτες.

 

Για όσους δεν κατάλαβαν, δεν αποφασίζει το κράτος γιατί δεν πληρώνει το κράτος. Πληρώνει η ανώνυμη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι τα DSLAM πρέπει να είναι περισσότερα/κοντύτερα. Αυτό ακριβώς γράφω: Στην επαρχία όπου τα DSLAM απέχουν πολύ, η υλοποίηση του ΑDSL είναι ανέκδοτο. Σε μία ώριμη αγορά και έχεις 1Μbps ταχύτητες. Φαντάσου να πας και να προσφέρεις VDSL. Εκεί είναι ο τραγέλαφος.

 

Τώρα σχετικά με το ρίσκο εξαρτάται τί ακριβώς στόχους θέτεις σα κράτος. Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η εγκατάσταση πολλών χιλιάδων επιπλέον DSLAM έχει πολύ μεγάλο κόστος. Προσθέτω ότι τα οφέλη είναι δυνανάλογα από 24->50Μbps. Όλα αυτά σε ένα φαλιρισμένο κράτος.

 

 

 

 

@oldnew: Έλα που δεν πάει ο κόσμος από το 1,2,3...10. Βλέπεις και θέτεις στόχους. Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι το ADSL2+ και τα 24Μbps δεν τα χαίρονται όλοι. Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω screenshot με την ταχύτητά μου. Άρα δεν είμαστε ούτε καν στο 1.

Για την επαρχία, δε το συζητάω... Προφανώς και δε θα κολλήσω 2 γραμμές για να κάνω το 1Mbps --> 2Mbps. Έπρέπε ο ΟΤΕ να έχει ΗΔΗ DSLAM στην περιοχή μου. Και επαναλαμβάνω: η αγορά του ADSL είναι ΉΔΗ ώριμη και δεν την απολαμβάνουμε ούτε στο 70%.

 

 

@agent_smith: Πολύ ωραίο το σχηματάκι που με τόσο κόπο έφτιαξες. Το καταλαβαίνει ακόμα και η 5 χρονη ανιψιά μου. Όλα αυτά γνωστά και σωστά. Ωραία, μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς που διαφωνείς με αυτά που γράφω; Μήπως φαντάζεσαι πράγματα και κάνεις κάποιους λογικούς συνειρμούς που δεν ισχύουν;

 

Μα ηδη οι κεντρικες γραμμες σε δεκαδες πολεις ειναι ετοιμες, και παρα πολλα νεα "καφαο" ειναι εγκατεστημενα. Αυτο ειναι στην ουσια που κι εσυ θελεις. Ενα dslam στην περιοχη σου. Χωρις να το καταλαβαινεις στην ουσια του ζητας vdsl αλλα δε θες να το λες ετσι, θες να συνεχισεις να το λες adsl2.

Οταν λοιπον εσυ θελεις να ξεφυγεις απο το βραχνα του 1mbit, τι καλυτερο να σου φερει την οπτικη μεχρι το καφαο σου, να βαλει το dslam κοντα σου, κι ας μην το ονομασει ποτε vdsl, ας το πει οπως αλλιως θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που το προχωράει στις επαρχίες είναι διότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή καθώς το δίκτυο χαλκού είναι ασύμφορο γενικός καθώς απαιτεί συνέχεα επισκευές και οι αποστάσεις είναι μεγάλες με αποτέλεσμα οι ταχύτητες να είναι χαμηλές στο ADSL. Ο δήμος Ζωγράφου είναι πιλοτικός δήμος για VDSL εντος Αττικής.

Και επειδή υπάρχουν λιγότερα εμπόδια από τους δήμους των επαρχιακών πόλεων στα θέματα διέλευσης ινών στους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω σε όλους τους αναγνώστες του παρόντος θρέντ να διαβάσουν το παρακάτω post του φίλου "agent_smith" για να καταλάβουν τι λέει η ΕΕΤΤ και να σταματήσουν τους αφορισμούς και τις αρλούμπες :

 

Εδω και 5 μέρες η ΕΕΤΤ έχει βγάλει απόφαση για το VDSL και έχει κάνει άρση του περιορισμού.

 

 

Αποφάσεις της ΕΕΤΤ για τη ρύθμιση των αγορών Χονδρικής Παροχής Φυσικής Πρόσβασης σε Υποδομή Δικτύου και Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης

3 Αυγούστου 2011

 

Στο πλαίσιο του τρίτου κύκλου ανάλυσης αγορών, η ΕΕΤΤ, αφού διαβουλεύθηκε σε εθνικό επίπεδο το σχέδιο μέτρων για τις αγορές Χονδρικής Παροχής (Φυσικής) Πρόσβασης σε Υποδομή Δικτύου (αγορά 4) και Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (αγορά 5), και μετά τη σχετική έγκριση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, έλαβε τις τελικές Αποφάσεις της για τη ρύθμιση των εν λόγω αγορών.

 

Σύμφωνα με το ισχύον ευρωπαϊκό πλαίσιο, η ΕΕΤΤ προτείνει να ορισθεί ο ΟΤΕ ως έχων Σημαντική Ισχύ (ΣΙΑ) και στις δύο σχετικές αγορές και να υπόκειται σε σειρά ρυθμιστικών υποχρεώσεων που, μεταξύ άλλων, είναι οι ακόλουθες:

 

  • Παροχή πρόσβασης, χρήση ευκολιών δικτύου και συνεγκατάσταση
  • Διαφάνεια και υποχρέωση δημοσίευσης των σχετικών προσφορών αναφοράς
  • Μη διακριτική μεταχείριση
  • Λογιστικός διαχωρισμός
  • Έλεγχος τιμών με υποχρέωση εφαρμογής κοστοστρεφούς τιμολόγησης.

Η έκδοση της απόφασης για τη ρύθμιση της αγοράς Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (ΧΕΠ) καταργεί τα προσωρινά μέτρα που επέβαλε η ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ το Μάρτιο του 2011 αναφορικά με την παροχή υπηρεσιών ΧΕΠ μέσω δικτύου πρόσβασης, στο οποίο έχει εγκατασταθεί και λειτουργεί οπτική ίνα μέχρι τον υπαίθριο κατανεμητή (FTTN/VDSL).

 

Επισημαίνεται ότι στο αρχικό Σχέδιο Μέτρων η ΕΕΤΤ είχε προτείνει τη μείωση του χρονικού διαστήματος μεταξύ της διάθεσης λιανικών υπηρεσιών ευρυζωνικής πρόσβασης από τον ΟΤΕ και της χονδρικής διάθεσης των αντίστοιχων υπηρεσιών ΧΕΠ από 6 μήνες σε 3 μήνες. Ωστόσο, μετά από σχετικό σχόλιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η ΕΕΤΤ επαναφέρει τη ρύθμιση του διαστήματος στους 6 μήνες, ώστε να υπάρχει πλήρης συμφωνία με τη Σύσταση της Επιτροπής για τα δίκτυα Νέας Γενιάς.

 

Για περισσότερες πληροφορίες: τηλ. 210 615 1013, κ. Γ. Καρίμαλης, Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων, e-mail: [email protected]

 

http://www.eett.gr/o.../news_1328.html

 

 

 

Με απλά λόγια ,

η ΕΕΤΤ λέει ότι εφόσον ο ΟΤΕ αποφασίσει να επενδύσει σε τεχνολογίες FTTN/VDSL,

θα θεωρηθεί εταιρία σημαντικής ισχύος όσον αφορά αυτές τις τεχνολογίες (δηλαδή ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ),

και για αυτό το λόγο θα υποχρεούνται οι τεχνολογίες αυτές σε ρύθμιση,

δηλαδή θα υποχρεούται να δώσει υπηρεσίες χονδρικής σε εναλλακτικούς παρόχους με στάνταρντ τιμές

και υπηρεσίες λιανικής πάλι με ρυθμιζόμενες τιμές, κλπ. κλπ.

 

Και ο κύριος Τσαμάζ και οι Γερμανοί βγαίνουν και λένε άρες μάρες κουκουνάρες ,

ενώ ουσιαστικά αυτό που θέλουν είναι να μονοπωλήσουν την αγορά με το vdsl παρέχοντας το μόνο αυτοί ,

χωρίς να υποχρεούνται να πουλήσουν συνδέσεις vdsl χονδρικώς σε εναλλακτικούς παρόχους..

 

 

Είναι προφανές ότι αυτό δεν θα επιτραπεί ποτέ (μονοπώλιο στις τηλεπικοινωνίες) . Οπότε ας μην παραλογιζόμαστε..

Αν ο ΟΤΕ θέλει να επενδύσει , ας το κάνει , αλλά όχι πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και μετά από 10 χρόνια να ξαναέχει μείνει μόνος του και να μην επενδύσει ξανά ούτε ευρώ , όπως γινόταν πριν την απελευθέρωση της αγοράς..

Τέτοια πρεμούρα για επενδύσεις γιατί δεν την είχε τόσα χρόνια ;

 

 

 

Αν δηλαδή η ΕΕΤΤ επέτρεπε στον ΟΤΕ το VDSL λιανικής ενώ παράλληλα τον υποχρέωνε να το πουλάει σε ρυθμιζόμενη τιμή στους παρόχους, πού θα ήταν το πρόβλημα; Και με το ADSL έτσι δεν είχαν ξεκινήσει όλοι και σιγά σιγά αναβάθμιζαν τα δίκτυά τους; Γιατί δηλαδή να πρέπει να περιμένει o OTE 6 μήνες τον πρώτο πάροχο.

Και σαν πελάτης, θες ΟΤΕ, παίρνεις ΟΤΕ. Δε θες, βρίσκεις ποιος πάροχος σε συμφέρει και πας εκεί. Και ο πάροχος προκειμένου να κρατήσει τον πελάτη θα αναγκαστεί να πουλήσει και αυτός VDSL.

Αλλά νομίζω πως δε γουστάρουν οι πάροχοι. Έτσι απλά.

 

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΕΙ Η ΕΕΤΤ.. Ο ΟΤΕ είναι αυτός που δε γουστάρει να δώσει χονδρική και θέλει το μονοπώλιο..

 

Και μάλιστα η εεττ αυξάνει το διάστημα στους έξι μήνες , από τρεις που είχε γνωμοδοτήσει στην αρχή.

Δηλαδή ο ΟΤΕ όπου στήνει VDSL θα έχει 6 μήνες μονοπώλιο στη λιανική, και μετά θα είναι υποχρεωμένος να δώσει και χονδρική...

 

Πραγματικά τι παραπάνω θέλει ο ΟΤΕ, μπορεί να μας πει;

Αν γουστάρουν και είναι μάγκες, ας φτιάξουν δικό τους FTTH και ας το έχουν ιδιωτικό μετά (κανείς δεν θα μπορεί να τους πει τίποτα)..

 

Όχι να τραβήξουν 1 οπτική ίνα και να τη μοιράσουν σε 1000 ζεύγη χαλκού στο ΚΑΦΑΟ και να μου το παίζουν μάγκες..

 

 

 

Δε σκάβουν καν. Άλλες εταιρίες ασχολούνται αποκλειστικα με το να σκάψουν και να βάλουν μια οπτική ίνα, και έρχονται μετα οι παροχοι, να αγοράσουν το δικαίωμά χρήσης. Πολλές φορές και οι 3 χρησιμοποιούν την ιδία οπτική ίνα για οικονομία. Στην συντριπτική πλειοψηφία, όλα γίνονται με επιδοτούμενα κεφάλαια. Μαζί με υπερτιμολογησεις, όχι μονο δε βάζουν φραγγο, αλλα βάζουν και στην τσεπη. Παίρνουν και ένα κακομοιρη τεχνικό, του λικειου, για να πληρώσουν τα απολύτως λιγότερα, που δεν έχει καν γραφείο. Τώρα, κατά ποσο αυτό λέγεται "ιδιοτικη εταιρία" , όταν σε πληρώνει το δημόσιο για όλα τα κόστη σου, και το κερδος το βάζει κάποιος στην τσεπη, το συζητάμε. Έτσι ανοίγω και εγώ εταιρία. Και οι περισσότερες είναι ζημιογονες, αφού έχουν κονομησει οι ιδιόκτητες ένα σωρο λεφτά με πλάγιους τρόπους και τα έχουν βαλει στην τσεπη χωρίς να απενδυσουν τίποτα απολύτως. Το μονο θετικό είναι ότι υπάρχουν 3-4 εταιρίες και υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός. Αν ήταν μονο ο ΟΤΕ οι τιμές πιθανότατα θα ήταν μεγαλύτερες.

Η ΕΕΤ, δεν ασχοληται να παρει πίσω καμία αδεία, που όλες οι εταιρίες δεν έχουν προσωπικό να απαντάει στα τηλεφωνά και κοροϊδεύουν τον κόσμο, σε κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

android.png

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις..

Αφού μπορείς κι εσύ να ανοίξεις μια τέτοια "εταιρία" και να τρως λεφτά από επιδοτήσεις χωρίς να κάνεις τίποτα, γιατί δεν το κάνεις ; ;)

 

Όταν η προπέρσινη αύξηση ΜΚ της forthnet ήταν πάνω από 400 εκατομμύρια ευρώ, μόνο παπατζήδες και κομπιναδόρους δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις τους εναλλακτικούς..

 

Τα εκατοντάδες εκατομμύρια που έχει χώσει η HOL - SISTEMA σε οπτικές ίνες , είναι και αυτά μούφα και παραμύθι μήπως ;

 

Μήπως το γεγονός ότι κλείνουν εταιρίες σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός ;

 

Ή όλοι είναι απατεώνες ;

 

Αν ήταν έτσι γιατί να μην κλείσουν και οι ON - VIVODI και άλλες εταιρίες που παλεύουν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν , με συγχωνεύσεις , αυξήσεις ΜΚ, δάνεια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

Αφού τα αφεντικά τους βγάλανε λεφτά με άλλους τρόπους, τι τις θέλουν και τις κρατάνε ;

 

 

Δεν υπάρχει καλός και κακός σε αυτές τις περιπτώσεις, όλοι το κέρδος ζητάνε, το θέμα είναι ότι πρέπει να υπάρχουν κανόνες γιατί αλλιώς θα οδηγηθούμε πάλι σε μονοπώλιο..

Και πραγματικά, βγάζω σπυριά όταν σκέφτομαι ότι πριν 10 χρόνια ο ΟΤΕ πούλαγε το ISDN ως τεχνολογία αιχμής την ώρα που σε άλλες χώρες, (πχ στην Κύπρο) , είχαν ήδη περάσει στο δεύτερης γενιάς A-DSL (το πρώτο ήταν το DSL που δούλευε μόνο συμμετρικά)..

Και ότι την τελευταία σοβαρή αναβάθμιση των κέντρων του ΟΤΕ που άρχισε τη δεκαετία του 90 με τα ψηφιακά κέντρα, την πλήρωσε ο ελληνικός λαός (λεφτά του κρατικού προϋπολογισμού ήταν και όχι δαπάνες από τον ισολογισμό του ΟΤΕ)..

Οι λέξεις SIEMENS-INTRACOM σας λένε κάτι ;

 

Νetmod και 128k με χρονοχρέωση θα μας πούλαγε ακόμα ο ΟΤΕ αν δεν άνοιγε η αγορά , με τα καλά της και τα κακά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω σε όλους τους αναγνώστες του παρόντος θρέντ να διαβάσουν το παρακάτω post του φίλου "agent_smith" για να καταλάβουν τι λέει η ΕΕΤΤ και να σταματήσουν τους αφορισμούς και τις αρλούμπες :

...

Με απλά λόγια ,

η ΕΕΤΤ λέει ότι εφόσον ο ΟΤΕ αποφασίσει να επενδύσει σε τεχνολογίες FTTN/VDSL,

θα θεωρηθεί εταιρία σημαντικής ισχύος όσον αφορά αυτές τις τεχνολογίες (δηλαδή ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ),

και για αυτό το λόγο θα υποχρεούνται οι τεχνολογίες αυτές σε ρύθμιση,

δηλαδή θα υποχρεούται να δώσει υπηρεσίες χονδρικής σε εναλλακτικούς παρόχους με στάνταρντ τιμές

και υπηρεσίες λιανικής πάλι με ρυθμιζόμενες τιμές, κλπ. κλπ.

 

Και ο κύριος Τσαμάζ και οι Γερμανοί βγαίνουν και λένε άρες μάρες κουκουνάρες ,

ενώ ουσιαστικά αυτό που θέλουν είναι να μονοπωλήσουν την αγορά με το vdsl παρέχοντας το μόνο αυτοί ,

χωρίς να υποχρεούνται να πουλήσουν συνδέσεις vdsl χονδρικώς σε εναλλακτικούς παρόχους..

Προτείνω να γράφουμε χωρίς χαρακτηρισμούς.

 

Ο ΟΤΕ δεν αντιδρά στην ρύθμιση που είναι δεδομένη. Αντιδρά στο είδος της ρύθμισης που δεν είναι καθόλου δεδομένη και που σχεδιάζεται ανά περίπτωση. Είναι άλλο να υποχρεωθεί να δώσει χονδρική στους εναλλακτικούς και άλλο να παρέχει συνεγκατάσταση στις καμπίνες, να δίνει ίνες και σωληνώσεις, να εφαρμόζεται εκ τον προτέρων έλεγχος στις τιμές και όχι μετά την εφαρμογή τους όπως γίνεται σε άλλες χώρες, να πρέπει να περιμένουν 6 μήνες από την ημερομηνία που θα δώσουν χονδρική πριν βάλουν κάποιο πελάτη λιανικής πάνω. Στο να δώσουν χονδρική πόρτες δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Τα άλλα είναι απλώς παράλογα.

 

Είναι προφανές ότι αυτό δεν θα επιτραπεί ποτέ (μονοπώλιο στις τηλεπικοινωνίες) . Οπότε ας μην παραλογιζόμαστε..

Μονοπώλιο δεν θα υπάρχει αν απλά τον υποχρεώσουν να δώσει χονδρική. Τώρα όμως του λένε ανέλαβε ένα τεράστιο κοστος να φτιάξεις ένα νέο δίκτυο το οποίο δεν θα το έχεις για λιανική παρά μόνο 6 μήνες αφού δώσουν οι εναλλακτικοί πελάτες. Ένα δίκτυο από το οποίο δεν θα έχεις ουσιαστικά κέρδη αφού θα το δίνεις με κοστοστρέφεια στους εναλλακτικούς. Αυτό είναι παράλογο για οποιοδήποτε επιχειρηματία.

 

Αν γουστάρουν και είναι μάγκες, ας φτιάξουν δικό τους FTTH και ας το έχουν ιδιωτικό μετά (κανείς δεν θα μπορεί να τους πει τίποτα)..

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος αφού και το FTTH θα έχει αντίστοιχες ρυθμίσεις αν το φτιάξει ο ΟΤΕ.

 

Και ότι την τελευταία σοβαρή αναβάθμιση των κέντρων του ΟΤΕ που άρχισε τη δεκαετία του 90 με τα ψηφιακά κέντρα, την πλήρωσε ο ελληνικός λαός (λεφτά του κρατικού προϋπολογισμού ήταν και όχι δαπάνες από τον ισολογισμό του ΟΤΕ)..

Σε προκαλώ να παραθέσεις τον προϋπολογισμό του ελληνικού κράτους όπου συνέβει το παραπάνω. Είναι όλοι αναρτημένοι στο διαδίκτυο. Μέχρι τότε σε αμφισβητώ και λέω ότι ψεύδεσαι. Αν το αποδείξεις (όλα τα απαραίτητα για να το κάνεις είναι ελεύθερες δημόσιες πληροφορίες) θα σου ζητήσω συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανε η ΕΕΤΤ στο συγκεκριμένο θέμα.

Όχι δηλαδή ξηλώνει η DT τα vdsl στην Γερμανία και για μην τα πετάξουν λένε ας τα παμε στην Ελλάδα που κοιμούνται να τους τα βάλουμε να μείνουν αλλά 20χρόνια πίσω από τον ήλιο (χωρίς οπτικές)

 

και στην τελική γιατί εγώ που είμαι στην επαρχία με τα 2mbps εδώ και 3-4χρόνια και πληρώνω κανονικά τα πάγια να επιχορηγω κάτι που πότε δεν θα φτάσει σε μένα;;;

 

Αν θέλουν να σκαψουν να σκαψουν και να κάνουν σοβαρή επένδυσή βάζοντας οπτικές μια και έξω... και ας αφήσει τα λόγια τα παχια ο πΟΤΕς ότι φταίει η ΕΕΤΤ.

 

Κάτι αντίστοιχο πήγε να κάνει η DT στην Πολωνία όταν αγόρασε εκεί τον αντίστοιχο φορέα σαν τον ότε. Πήγαν να πλασάρουν εκεί τα παλιό vdsl αλλά η τότε εκεί ρυθμιστική αρχή τους το ξεκοψε πριν ξεκινήσουν καν... δεν θα σκαψετε για να περάσετε απαρχαιωμενη τεχνολογία...

 

Το vsdl ειναι πανω απο FTTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω σε όλους τους αναγνώστες του παρόντος θρέντ να διαβάσουν το παρακάτω post του φίλου "agent_smith" για να καταλάβουν τι λέει η ΕΕΤΤ και να σταματήσουν τους αφορισμούς και τις αρλούμπες :

 

 

 

 

Με απλά λόγια ,

η ΕΕΤΤ λέει ότι εφόσον ο ΟΤΕ αποφασίσει να επενδύσει σε τεχνολογίες FTTN/VDSL,

θα θεωρηθεί εταιρία σημαντικής ισχύος όσον αφορά αυτές τις τεχνολογίες (δηλαδή ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ),

και για αυτό το λόγο θα υποχρεούνται οι τεχνολογίες αυτές σε ρύθμιση,

δηλαδή θα υποχρεούται να δώσει υπηρεσίες χονδρικής σε εναλλακτικούς παρόχους με στάνταρντ τιμές

και υπηρεσίες λιανικής πάλι με ρυθμιζόμενες τιμές, κλπ. κλπ.

 

Και ο κύριος Τσαμάζ και οι Γερμανοί βγαίνουν και λένε άρες μάρες κουκουνάρες ,

ενώ ουσιαστικά αυτό που θέλουν είναι να μονοπωλήσουν την αγορά με το vdsl παρέχοντας το μόνο αυτοί ,

χωρίς να υποχρεούνται να πουλήσουν συνδέσεις vdsl χονδρικώς σε εναλλακτικούς παρόχους..

 

 

Είναι προφανές ότι αυτό δεν θα επιτραπεί ποτέ (μονοπώλιο στις τηλεπικοινωνίες) . Οπότε ας μην παραλογιζόμαστε..

Αν ο ΟΤΕ θέλει να επενδύσει , ας το κάνει , αλλά όχι πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και μετά από 10 χρόνια να ξαναέχει μείνει μόνος του και να μην επενδύσει ξανά ούτε ευρώ , όπως γινόταν πριν την απελευθέρωση της αγοράς..

Τέτοια πρεμούρα για επενδύσεις γιατί δεν την είχε τόσα χρόνια ;

 

 

 

 

 

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΕΙ Η ΕΕΤΤ.. Ο ΟΤΕ είναι αυτός που δε γουστάρει να δώσει χονδρική και θέλει το μονοπώλιο..

 

Και μάλιστα η εεττ αυξάνει το διάστημα στους έξι μήνες , από τρεις που είχε γνωμοδοτήσει στην αρχή.

Δηλαδή ο ΟΤΕ όπου στήνει VDSL θα έχει 6 μήνες μονοπώλιο στη λιανική, και μετά θα είναι υποχρεωμένος να δώσει και χονδρική...

 

Πραγματικά τι παραπάνω θέλει ο ΟΤΕ, μπορεί να μας πει;

Αν γουστάρουν και είναι μάγκες, ας φτιάξουν δικό τους FTTH και ας το έχουν ιδιωτικό μετά (κανείς δεν θα μπορεί να τους πει τίποτα)..

 

Όχι να τραβήξουν 1 οπτική ίνα και να τη μοιράσουν σε 1000 ζεύγη χαλκού στο ΚΑΦΑΟ και να μου το παίζουν μάγκες..

 

 

 

 

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις..

Αφού μπορείς κι εσύ να ανοίξεις μια τέτοια "εταιρία" και να τρως λεφτά από επιδοτήσεις χωρίς να κάνεις τίποτα, γιατί δεν το κάνεις ; ;)

 

Όταν η προπέρσινη αύξηση ΜΚ της forthnet ήταν πάνω από 400 εκατομμύρια ευρώ, μόνο παπατζήδες και κομπιναδόρους δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις τους εναλλακτικούς..

 

Τα εκατοντάδες εκατομμύρια που έχει χώσει η HOL - SISTEMA σε οπτικές ίνες , είναι και αυτά μούφα και παραμύθι μήπως ;

 

Μήπως το γεγονός ότι κλείνουν εταιρίες σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός ;

 

Ή όλοι είναι απατεώνες ;

 

Αν ήταν έτσι γιατί να μην κλείσουν και οι ON - VIVODI και άλλες εταιρίες που παλεύουν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν , με συγχωνεύσεις , αυξήσεις ΜΚ, δάνεια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

Αφού τα αφεντικά τους βγάλανε λεφτά με άλλους τρόπους, τι τις θέλουν και τις κρατάνε ;

 

 

Δεν υπάρχει καλός και κακός σε αυτές τις περιπτώσεις, όλοι το κέρδος ζητάνε, το θέμα είναι ότι πρέπει να υπάρχουν κανόνες γιατί αλλιώς θα οδηγηθούμε πάλι σε μονοπώλιο..

Και πραγματικά, βγάζω σπυριά όταν σκέφτομαι ότι πριν 10 χρόνια ο ΟΤΕ πούλαγε το ISDN ως τεχνολογία αιχμής την ώρα που σε άλλες χώρες, (πχ στην Κύπρο) , είχαν ήδη περάσει στο δεύτερης γενιάς A-DSL (το πρώτο ήταν το DSL που δούλευε μόνο συμμετρικά)..

Και ότι την τελευταία σοβαρή αναβάθμιση των κέντρων του ΟΤΕ που άρχισε τη δεκαετία του 90 με τα ψηφιακά κέντρα, την πλήρωσε ο ελληνικός λαός (λεφτά του κρατικού προϋπολογισμού ήταν και όχι δαπάνες από τον ισολογισμό του ΟΤΕ)..

Οι λέξεις SIEMENS-INTRACOM σας λένε κάτι ;

 

Νetmod και 128k με χρονοχρέωση θα μας πούλαγε ακόμα ο ΟΤΕ αν δεν άνοιγε η αγορά , με τα καλά της και τα κακά της...

Ομολογουμένως, δεν εχω διαβάσει τι λέει ακριβώς η ΕΕΤ, για να ξέρω πως ακριβώς έχουν τα πράγματά. Δεν αμφιβάλω ότι ο ΟΤΕ, θα ήθελε να μονοπωλήσει την αγορά. Ιδιωτική εταιρία είναι πλέον, με σκοπό το κερδος.

Απο την άλλη φτιάξανε 3-4 ιδιωτικές (που λέει ο λόγος, τα κεφάλαια είναι κατά 99% κρατικα-ευρωπαικα, απλα τα κέρδη τα κονομανε λίγοι. Το συζητάμε αν αυτό λέγεται "ιδιωτική" επιχείρησή. Ρισκο μηδέν, κεφάλαια μηδέν, απόκτησή περιουσιακών στοιχείων απο το πουθενά.. Εγώ αλλα διάβαζα για την ενοια της ιδιωτικής επιχείρησής στην οικονομική θεωρία παντως) . Και το ποσο καλα δουλεύουν αυτές οι εταιρίες αστω.. Τυχαίνει να ξέρω πράγματά απο μέσα. Γελάνε και οι πέτρες. Μονο που αν τα γραψω εδω, θα πρέπει και να τα αποδείξω οπότε ξεχνατο. Όχι και τόσο άσχετο με το θεμα μας. Η ελλάδα χρεοκόπησε, και δε φταίει μονο ο δημόσιος τομέας γι αυτό. Ο ιδιωτικός φταίει το ίδιο, και περισσότερο. Ολοι δούλευαν με επιδοτήσεις και υπερτιμολογησεις. Παίρνανε μια επιδότηση πχ 60%, εμφανιζανε πχ ένα κόστος 100€, με υπερτιμολογημενα τιμολόγια, ενώ το πραγματικό ήταν 50€, έπαιρναν δηλαδή 60€ , επιδότηση, κάλυπταν 100% το κόστος (50€), δε βαζαν φραγγο, βαζανε και 10€ μαυρα στην τσεπη, μετα χεστηκανε αν θα βγει κερδοφόρα η εταιρία. Στη χειρότερη περίπτωσή την πουλαγανε στο τέλος και βγαζανε υπερκέρδη. Άσε που είχαν ενα σωρο κέρδη που δεν εμφανιζανε πουθενά.

Κατασκευαστικές, και εταιρίες ιντερνέτ πήρανε τα μεγαλύτερα πακέτα. Πως νομίζεις βρεθήκανε 600 δις στο εξωτερικο;

Ο οτε, μπορεί να είναι ο χειρότερός. Αλλα αυτές οι εταιρίες δεν έχουν βαλει ποτε φραγγο απο όταν δημιουργηθηκανε. Και εγώ δεν ειμαι στον οτε, επειδή οι άλλοι είναι φθηνότεροι. Για κανέναν αλλο λογο. Για τα πανηγηρια είναι. Αμα συζητήσεις με τεχνικό άλλων εταιριών, αν τον ξέρεις καλα θα στο πει. Κανείς δεν έχει καλύτερες ταχύτητες απο τον οτε, πλην εξαιρέσεων ή αν τυχαίνει σε κάποια περιοχή να έχει ποιο νεο δυκτιο μια εταιρία.

Και ο οτε προσπάθησε πολλές φορές να πουλήσει φθηνότερα απο τους άλλους, αλλα δεν τον αφήνουν γιατί θα κλείσουν ολοι οι άλλοι. Αυτό είναι δεδομένο. Και δεν λέγεται ανταγωνισμός. Για καποιο χρονικό διάστημα μεχρι να δυναμώσουν οι υπόλοιποι ήταν λογικό. Σήμερα τι νόημά έχει; να μηνουμε μόνιμα λοιπόν στο 1mb για να υπάρχει ανταγωνισμός και να μη κλείσουν οι παροχοι, επειδή οι τελευταίοι δεν γουστάρουν να βαλουν φραγγο. Μήπως το σωστό θα ήταν να έχουν μπει ισχυρές εταιρίες που θα κάνανε επενδύσεις και θα υπήρχε πραγματικός ανταγωνισμός, και όχι οι γνωστοί άγνωστοι που τις πήραν, ολοι φανταζόμαστε με ποιον τρόπο; Τοτε θα έβγαινε ο Οτε και θα έλεγε, vdsl εγώ, και θα εβγαινει άλλη εταιρία και θα έλεγε fiber to fiber εγώ. Και δε θα χρειαζόταν η ΕΕΤ, να μας κρατάει στο μεσαίωνα για να υπάρχει ανταγωνισμός.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...