Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Σταματήσαμε τις επενδύσεις στο VDSL λόγω ΕΕΤΤ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος που αρχικά το VDSL αναπτύχτηκε στη Θράκη είναι ακριβός για λόγους πάρα πολύ κακής ποιότητας του δικτύου χαλκού επομένως με το VDSL στην ουσία δεν θα έχει πολλά στο κεφάλι του όσο αφορά θέματα ADSL.

 

 

 

Όνειρα καλοκαιρινής νυχτός όπως πάντα....ότι έχει σχέση με τον πΟΤΕ.Για όλους μας θα ήταν αρκετό το 24mbps αλλά πολλοί πληρώνουν χωρίς να το έχουν οπότε τα 50κάτι είναι όνειρα για πάντα.Η απορία μου είναι άν θα αυξηθεί κάποτε το upload.Π.χ να το πάνε στο 2...Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή πάντα θα εξακολουθεί να υπάρχει σαν 24/1 πακέτο ?

 

Οι συνθήκες που απατούνται για να πιάσεις 2mbps upload είναι σχεδόν απίθανες να επιτευχθούν για όλους.

 

Ίσως αν είσαι σε απόσταση εως 1.000 σε μήκος καλωδίου να είναι δυνατών από εκεί και πέρα δύσκολο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο με το vdsl και οτι και καλά ξενερώνεται όλοι λες και αν ποτέ βγει θα είναι προσβάσιμο απο όλους? Βλέπω να γράφουν οτι μας το χαρίζουν και δε το θέλουμε. Συγνώμη αλλά μάλλον σε άλλη χώρα ζείτε μερικοί, σας χάρισε τίποτα ο ΟΤΕ και το δε το ξέρουμε? Στην οικονομική κατάσταση που είμαστε δε νομίζω οτι στην επαρχία τρελαίνονται για vdsl (τουλάχιστον το 95%).

Επίσης ξέρω αρκετούς διαμαρτύρονται για την πραγματική ταχύτητα που πιάνουν ενώ οι απώλειες είναι απο το καφαο μέχρι το σπίτι τους.. και γενικά το adsl νομίζω όλοι ξέρουν οτι οι απώλειες μεγαλώνουν συναρτήσει της απόστασης απο το dslam οπότε δεν φταίει το δίκτυο αν είσαι 5km απο το dslam. Αλλά όταν γίνονται προσπάθειες και μαζεύονται υπογραφές για να μπούνε νέα dslam σε απομακρυσμένες περιοχές δεν υπάρχει συμμετοχή οπότε δεν νομίζω οτι αυτή η ανάγκη εκφράζει αρκετούς.

Οσο για το αν η DT θέλει να ξεφορτωθεί τα παλιά τους δίκτυα/εξοπλισμό και να πουλήσει πανάκριβα σε εμάς δε μου φαίνεται και τόσο παράξενο(σας λέει κάτι η λέξη siemens?). Γενικά νομίζω οτι η ΕΕΤΤ είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή και δε νομίζω οτι πρέπει να γίνεται οτι γουστάρουν οι Γερμανοί..

Τέλος βλέπω όλοι κράζετε τους άλλους παρόχους και κάνω την ερώτηση όλοι εσείς έχετε ΟΤΕ? ο ΟΤΕ είναι ανταγωνιστικός?ο ΟΤΕ είναι φτηνός? Δε νομίζω κανείς ότι θέλει να μείνουμε 50 χρόνια πίσω αλλά δεν είμαι τόσο αφελείς να νομίζω οτι ο ΟΤΕ είναι κανένας σωσίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο με το vdsl και οτι και καλά ξενερώνεται όλοι λες και αν ποτέ βγει θα είναι προσβάσιμο απο όλους? Βλέπω να γράφουν οτι μας το χαρίζουν και δε το θέλουμε. Συγνώμη αλλά μάλλον σε άλλη χώρα ζείτε μερικοί, σας χάρισε τίποτα ο ΟΤΕ και το δε το ξέρουμε? Στην οικονομική κατάσταση που είμαστε δε νομίζω οτι στην επαρχία τρελαίνονται για vdsl (τουλάχιστον το 95%).

Επίσης ξέρω αρκετούς διαμαρτύρονται για την πραγματική ταχύτητα που πιάνουν ενώ οι απώλειες είναι απο το καφαο μέχρι το σπίτι τους.. και γενικά το adsl νομίζω όλοι ξέρουν οτι οι απώλειες μεγαλώνουν συναρτήσει της απόστασης απο το dslam οπότε δεν φταίει το δίκτυο αν είσαι 5km απο το dslam. Αλλά όταν γίνονται προσπάθειες και μαζεύονται υπογραφές για να μπούνε νέα dslam σε απομακρυσμένες περιοχές δεν υπάρχει συμμετοχή οπότε δεν νομίζω οτι αυτή η ανάγκη εκφράζει αρκετούς.

Οσο για το αν η DT θέλει να ξεφορτωθεί τα παλιά τους δίκτυα/εξοπλισμό και να πουλήσει πανάκριβα σε εμάς δε μου φαίνεται και τόσο παράξενο(σας λέει κάτι η λέξη siemens?). Γενικά νομίζω οτι η ΕΕΤΤ είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή και δε νομίζω οτι πρέπει να γίνεται οτι γουστάρουν οι Γερμανοί..

Τέλος βλέπω όλοι κράζετε τους άλλους παρόχους και κάνω την ερώτηση όλοι εσείς έχετε ΟΤΕ? ο ΟΤΕ είναι ανταγωνιστικός?ο ΟΤΕ είναι φτηνός? Δε νομίζω κανείς ότι θέλει να μείνουμε 50 χρόνια πίσω αλλά δεν είμαι τόσο αφελείς να νομίζω οτι ο ΟΤΕ είναι κανένας σωσίας..

 

Ποιοι να χαλαρωσουν; Αυτοι που το θελουν, η αυτοι που νομιζουν οτι ειναι αχρηστο;

Διοτι στην πρωτη περιπτωση υπαγονται πολλες ομαδες ανθρωπων, που δε θελουν σωνει και καλα 50mbit ακατεβατα, αλλα βλεπουν πιο σφαιρικα το θεμα, και καταλαβαινουν, οτι το vdsl αναγκαστικα θα παρεχει οπτικη μεχρι το κοντινο του καφαο, οποτε αμεσως λυνουν το οποιο προβλημα ειχαν με την τωρινη κατασταση της αποστασης με το dslam χωρις υπογραφες χωρις αιτησεις, χωρις τρεξιματα.

Επισης με τη δυναμικη εισοδο του connx tv στην "αθλητικη αγορα" (αν μπορουμε να το πουμε), αυξανεται η αναγκη και ταχυτητας και ποιοτητας, υπαρχουν ανθρωποι που στην ουσια δεν εχουν ιντερνετ, δεν ξερουν τι ειναι ιντερνετ, και το μονο που θελουν ειναι να δουν το πρωταθλημα, αλλα ο οτες, ειδικα επαρχια τους ο ξεκοβει διοτι ειναι σε μεγαλη αποσταση απο το κεντρο.

 

Εκει λοιπον ειναι το ολο θεμα. Οχι στα 50mbit κλπ, αλλα στο οτι χωρις εξτρα χρεωσεις, ο οτε με την προσπαθεια ελευσης του vdsl, στην ουσια εμμεσα θα μειωσει τις αποστασεις απο τα καφαο, αρα θα ωφεληθουν και χιλιαδες αλλοι συνδρομητες με την απλη adsl που εχουν μεχρι σημερα προβληματα.

 

Τελος, ο οτε σωσιας δεν ειναι σιγουρα, ειναι ο αυθεντικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο με το vdsl και οτι και καλά ξενερώνεται όλοι λες και αν ποτέ βγει θα είναι προσβάσιμο απο όλους? Βλέπω να γράφουν οτι μας το χαρίζουν και δε το θέλουμε. Συγνώμη αλλά μάλλον σε άλλη χώρα ζείτε μερικοί, σας χάρισε τίποτα ο ΟΤΕ και το δε το ξέρουμε? Στην οικονομική κατάσταση που είμαστε δε νομίζω οτι στην επαρχία τρελαίνονται για vdsl (τουλάχιστον το 95%).

Επίσης ξέρω αρκετούς διαμαρτύρονται για την πραγματική ταχύτητα που πιάνουν ενώ οι απώλειες είναι απο το καφαο μέχρι το σπίτι τους.. και γενικά το adsl νομίζω όλοι ξέρουν οτι οι απώλειες μεγαλώνουν συναρτήσει της απόστασης απο το dslam οπότε δεν φταίει το δίκτυο αν είσαι 5km απο το dslam. Αλλά όταν γίνονται προσπάθειες και μαζεύονται υπογραφές για να μπούνε νέα dslam σε απομακρυσμένες περιοχές δεν υπάρχει συμμετοχή οπότε δεν νομίζω οτι αυτή η ανάγκη εκφράζει αρκετούς.

Οσο για το αν η DT θέλει να ξεφορτωθεί τα παλιά τους δίκτυα/εξοπλισμό και να πουλήσει πανάκριβα σε εμάς δε μου φαίνεται και τόσο παράξενο(σας λέει κάτι η λέξη siemens?). Γενικά νομίζω οτι η ΕΕΤΤ είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή και δε νομίζω οτι πρέπει να γίνεται οτι γουστάρουν οι Γερμανοί..

Τέλος βλέπω όλοι κράζετε τους άλλους παρόχους και κάνω την ερώτηση όλοι εσείς έχετε ΟΤΕ? ο ΟΤΕ είναι ανταγωνιστικός?ο ΟΤΕ είναι φτηνός? Δε νομίζω κανείς ότι θέλει να μείνουμε 50 χρόνια πίσω αλλά δεν είμαι τόσο αφελείς να νομίζω οτι ο ΟΤΕ είναι κανένας σωσίας..

 

εμεις χαλαροι ειμαστε.

Απλα βλεπουμε την εεττ να εμποδιζει τις εξελιξεις για χαρη των αλλων παροχων και μας εκνευριζει.

δεν μας νοιαζουν τα 50 mbps!!!!!

θελουμε 20 και καλα!!!με 20 θα εχεις και dsl κ' iptv χωρις κολληματα κ dc.

αυτο θα γινει οταν το καφαο ειναι κοντα στο σπιτι σου με την οπτικη μεσα με λιγοστες απωλειες χαλκου λογω μικρης αποστασης μεχρι το σπιτι σου!

και αυτο στην ιδια τιμη εκτος απροοπτου!οσοι θελουν 50 εννοειται θα τα πληρωσουν οι υπολοιποι ειναι το θεμα.

 

και οσοι μιλανε για εξοπλισμο που ξεφορτωνεται η dt να μας δωσουν φωτογραφιες απο τα μεταχειρισμενα καφαο(κ καλα)

Αλλιως it didn't happen!devil.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο με το vdsl και οτι και καλά ξενερώνεται όλοι λες και αν ποτέ βγει θα είναι προσβάσιμο απο όλους? Βλέπω να γράφουν οτι μας το χαρίζουν και δε το θέλουμε. Συγνώμη αλλά μάλλον σε άλλη χώρα ζείτε μερικοί, σας χάρισε τίποτα ο ΟΤΕ και το δε το ξέρουμε? Στην οικονομική κατάσταση που είμαστε δε νομίζω οτι στην επαρχία τρελαίνονται για vdsl (τουλάχιστον το 95%).

Επίσης ξέρω αρκετούς διαμαρτύρονται για την πραγματική ταχύτητα που πιάνουν ενώ οι απώλειες είναι απο το καφαο μέχρι το σπίτι τους.. και γενικά το adsl νομίζω όλοι ξέρουν οτι οι απώλειες μεγαλώνουν συναρτήσει της απόστασης απο το dslam οπότε δεν φταίει το δίκτυο αν είσαι 5km απο το dslam. Αλλά όταν γίνονται προσπάθειες και μαζεύονται υπογραφές για να μπούνε νέα dslam σε απομακρυσμένες περιοχές δεν υπάρχει συμμετοχή οπότε δεν νομίζω οτι αυτή η ανάγκη εκφράζει αρκετούς.

Οσο για το αν η DT θέλει να ξεφορτωθεί τα παλιά τους δίκτυα/εξοπλισμό και να πουλήσει πανάκριβα σε εμάς δε μου φαίνεται και τόσο παράξενο(σας λέει κάτι η λέξη siemens?). Γενικά νομίζω οτι η ΕΕΤΤ είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή και δε νομίζω οτι πρέπει να γίνεται οτι γουστάρουν οι Γερμανοί..

Τέλος βλέπω όλοι κράζετε τους άλλους παρόχους και κάνω την ερώτηση όλοι εσείς έχετε ΟΤΕ? ο ΟΤΕ είναι ανταγωνιστικός?ο ΟΤΕ είναι φτηνός? Δε νομίζω κανείς ότι θέλει να μείνουμε 50 χρόνια πίσω αλλά δεν είμαι τόσο αφελείς να νομίζω οτι ο ΟΤΕ είναι κανένας σωσίας..

 

 

 

1) Τον ΟΤΕ δεν τον αφήνουν να ειναι φτηνός ή να εχει ίδιες τιμές με τους παρόχους γιατί την άλλη μερα οι πάροχοι θα κλείσουν. Δεν νομίζω οτι θα "εφεύγε" τοσο πολύ κόσμος απο τον ΟΤΕ αν είχε ίδιες τιμές με τους άλλους. Υπάρχει σχετική νομοθεσία για το πόσο πρέπει να πουλάει ο ΟΤΕ και πόσο οι πάροχοι (ΕΕΤΕ για περισσότερες πληροφορίες)

2) Το θέμα δεν είναι τα 50Mbps αλλά οτι μεταφέρεται το DSLAM στην γειτονιά, λειτουργώντας πλέον με οπτική ίνα με αποτέλεσμα τον μηδενισμό της απόστασης απο τον συνδρομητή (μένει ενα κομμάτι χαλκού απο την νέα καμπίνα (πρώην ΚΑΦΑΟ) μέχρι τον συνδρομητή) με αποτέλεσμα ο συνδρομητής να "πιάνει" πραγματικά 24Mbps.

3) Όσο αφορά τον εξοπλισμό οτι είναι μεταχειρισμένος από DT κτλ. να σε πληροφορήσω οτι ο ΟΤΕ δεν χρησιμοποιεί πλεον εξοπλισμό απο SIEMENS/ALCATEL/INTRACOM για τα νέα DSLAMS (ADSL2+ / VDSL) αλλά μόνο HUAWEI και CISCO και σταδιακά αλλάζει και τα πάλαιότερα. Το σχέδιο και η υλοποίηση δικτύων νέας γενιάς ήταν έτοιμο πολύ καιρό πριν οι Γερμανοί μπούν στον ΟΤΕ, άρα δεν κάνουν οτι γουστάρουν οι Γερμανοί. Επειδή και εγώ συμμετέχω κατα κάποιο τρόπο λόγω επαγγέλματος στο έργο VDSL στην Θράκη σε πληροφορώ οτι τα πάντα είναι ολοκαίνουργια (ενεργό εξοπλισμό,καμπίνες, οπτικές ίνες κτλ)

4) Πρίν την απαγόρευση της ΕΕΤΕ για πιλοτική πώληση VDSL στην Θράκη (όπου ήταν έτοιμο) η διαφόρα στην τιμή σε σχέση με τα 24Mbps ήταν σχετικά μικρή

 

Γιαυτο μήν λές πράγματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα μόνο και μόνο για να κατηγόρεις τον ΟΤΕ, συμφωνώ οτι κουβαλάει παλιές αμαρτίες αλλα πλέον είναι ιδιωτικός και σιγά σιγά τα πράγματα αλλάζουν (νοοτροπίες, μίζες προμήθειες κτλ). Και ναι πιστεύω στις τηλεπικοινωνίες είναι η κορυφή στην αγορά γιατί πολύ απλά είναι ο μόνος που μπορεί να επενδύσει και δεν αλλάζω γνώμη μέχρι να δω ένα πάροχο να κάνει κάποια επένδυση δηλαδή ποτέ. (Ακόμα και αυτά που κάναν οι πάροχοι μέχρι τώρα, τα DSLAMS στο χώρο του ΟΤΕ ή καμπίνες στους δρόμους ήταν όλα επιδοτούμενα απο πρόγραμμα της ΕΕ....)

Επεξ/σία από cyberhm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τον ΟΤΕ δεν τον αφήνουν να ειναι φτηνός ή να εχει ίδιες τιμές με τους παρόχους γιατί την άλλη μερα οι πάροχοι θα κλείσουν. Δεν νομίζω οτι θα "εφεύγε" τοσο πολύ κόσμος απο τον ΟΤΕ αν είχε ίδιες τιμές με τους άλλους. Υπάρχει σχετική νομοθεσία για το πόσο πρέπει να πουλάει ο ΟΤΕ και πόσο οι πάροχοι (ΕΕΤΕ για περισσότερες πληροφορίες)

2) Το θέμα δεν είναι τα 50Mbps αλλά οτι μεταφέρεται το DSLAM στην γειτονιά, λειτουργώντας πλέον με οπτική ίνα με αποτέλεσμα τον μηδενισμό της απόστασης απο τον συνδρομητή (μένει ενα κομμάτι χαλκού απο την νέα καμπίνα (πρώην ΚΑΦΑΟ) μέχρι τον συνδρομητή) με αποτέλεσμα ο συνδρομητής να "πιάνει" πραγματικά 24Mbps.

3) Όσο αφορά τον εξοπλισμό οτι είναι μεταχειρισμένος από DT κτλ. να σε πληροφορήσω οτι ο ΟΤΕ δεν χρησιμοποιεί πλεον εξοπλισμό απο SIEMENS/ALCATEL/INTRACOM για τα νέα DSLAMS (ADSL2+ / VDSL) αλλά μόνο HUAWEI και CISCO και σταδιακά αλλάζει και τα πάλαιότερα. Το σχέδιο και η υλοποίηση δικτύων νέας γενιάς ήταν έτοιμο πολύ καιρό πριν οι Γερμανοί μπούν στον ΟΤΕ, άρα δεν κάνουν οτι γουστάρουν οι Γερμανοί. Επειδή και εγώ συμμετέχω κατα κάποιο τρόπο λόγω επαγγέλματος στο έργο VDSL στην Θράκη σε πληροφορώ οτι τα πάντα είναι ολοκαίνουργια (ενεργό εξοπλισμό,καμπίνες, οπτικές ίνες κτλ)

4) Πρίν την απαγόρευση της ΕΕΤΕ για πιλοτική πώληση VDSL στην Θράκη (όπου ήταν έτοιμο) η διαφόρα στην τιμή σε σχέση με τα 24Mbps ήταν σχετικά μικρή

 

Γιαυτο μήν λές πράγματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα μόνο και μόνο για να κατηγόρεις τον ΟΤΕ, συμφωνώ οτι κουβαλάει παλιές αμαρτίες αλλα πλέον είναι ιδιωτικός και σιγά σιγά τα πράγματα αλλάζουν (νοοτροπίες, μίζες προμήθειες κτλ). Και ναι πιστεύω στις τηλεπικοινωνίες είναι σωσίας γιατί πολύ απλά είναι ο μόνος που μπορεί να επενδύσει και δεν αλλάζω γνώμη μέχρι να δω ένα πάροχο να κάνει κάποια επένδυση δηλαδή ποτέ. (Ακόμα και αυτά που κάναν οι πάροχοι μέχρι τώρα, τα DSLAMS στο χώρο του ΟΤΕ ή καμπίνες στους δρόμους ήταν όλα επιδοτούμενα απο πρόγραμμα της ΕΕ....)

Πεστα φιλέ.. Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι οπαδός του ΟΤΕ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω

γιατί δίνει τέτοια σφαλιάρα η ΕΕΤΤ στους καταναλωτές της επαρχίας

που είναι οι πρώτοι που επωφελούνται πολύ περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ολοι οι άλλοι δεν έχουν λεφτά για επενδύσεις θα πρέπει και αυτός που έχει να μένει στάσιμος?????

 

Τι πράγματα είναι αυτά???? Δεν θα δούμε άσπρη μέρα...

 

Όσο για τον φίλο απο την Πάτρα να του πω οτι όταν μέσα απο το κέντρο φεύγει 24Mbit η εξασθένηση του χαλκού είναι λογική σε κάποια λογική απόσταση αν συνυπολογίσουμε την άναρχη δόμηση και την συνεχή καταστροφή των καλωδίων απο λάνθασμενα σκαψίματα στα οποία κάθε φορά η μάτιση που γίνεται επηρεάζει την απόδοση της υπηρεσίας με αποτέλεσμα την πτώση της ταχύτητας. Μια λύση για μεγαλύτερες ταχύτητες ειδικά σε απομακρυσμένους και προβληματικούς κόμβους θα ηταν το VDSL το οποίο δυστυχώς για όλους στην παρούσα φάση μπαίνει στο ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pournaras σε όλα μαζί σου φίλε, αλλά το πρωτάθλημα το πήρε η nova, το κύπελλο έχει το conx tv και παίζει μεγάλη πιθανότητα να πάρει και το europa league.

 

Ναι μωρε αυτο, δεν παρακολουθω και πολυ τις αθλητικες εξελιξεις εν μεσω καλοκαιριου :rolleyes:

 

Ρε συ cyberhm, οχι κι εσυ "σωσιας"... σωτηρας λεγεται ο γαμημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα φιλέ.. Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι.

 

android.png

 

Με άλλα λόγια οι εναλλακτικοί πάροχοι πραγματικά δεν κάνουν τίποτα... Μόνο κερδίζουν με βάση τον ΟΤΕ και επενδύοντας ελάχιστα ποσά. Το πιστεύω αυτό για τους περισσότερους αν κρίνω από το τι εταιρίες είναι και τις συνθήκες εργασίας που ακούω κατά καιρούς, όσους έχουν μείνει τελοσπάντων. Μόνο κάποιες επενδύσεις όπως οπτικές ίνες που βάζουν ανά περιοχές, δεν ξέρω τι κονδύλια είναι αυτά, φαντάζομαι στο μεγαλύτερο μέρος τους θα είναι επιδοτούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή η ΕΕΤΤ επέτρεπε στον ΟΤΕ το VDSL λιανικής ενώ παράλληλα τον υποχρέωνε να το πουλάει σε ρυθμιζόμενη τιμή στους παρόχους, πού θα ήταν το πρόβλημα; Και με το ADSL έτσι δεν είχαν ξεκινήσει όλοι και σιγά σιγά αναβάθμιζαν τα δίκτυά τους; Γιατί δηλαδή να πρέπει να περιμένει o OTE 6 μήνες τον πρώτο πάροχο.

Και σαν πελάτης, θες ΟΤΕ, παίρνεις ΟΤΕ. Δε θες, βρίσκεις ποιος πάροχος σε συμφέρει και πας εκεί. Και ο πάροχος προκειμένου να κρατήσει τον πελάτη θα αναγκαστεί να πουλήσει και αυτός VDSL.

Αλλά νομίζω πως δε γουστάρουν οι πάροχοι. Έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανε η ΕΕΤΤ στο συγκεκριμένο θέμα.

Όχι δηλαδή ξηλώνει η DT τα vdsl στην Γερμανία και για μην τα πετάξουν λένε ας τα παμε στην Ελλάδα που κοιμούνται να τους τα βάλουμε να μείνουν αλλά 20χρόνια πίσω από τον ήλιο (χωρίς οπτικές)

 

και στην τελική γιατί εγώ που είμαι στην επαρχία με τα 2mbps εδώ και 3-4χρόνια και πληρώνω κανονικά τα πάγια να επιχορηγω κάτι που πότε δεν θα φτάσει σε μένα;;;

 

Αν θέλουν να σκαψουν να σκαψουν και να κάνουν σοβαρή επένδυσή βάζοντας οπτικές μια και έξω... και ας αφήσει τα λόγια τα παχια ο πΟΤΕς ότι φταίει η ΕΕΤΤ.

 

Κάτι αντίστοιχο πήγε να κάνει η DT στην Πολωνία όταν αγόρασε εκεί τον αντίστοιχο φορέα σαν τον ότε. Πήγαν να πλασάρουν εκεί τα παλιό vdsl αλλά η τότε εκεί ρυθμιστική αρχή τους το ξεκοψε πριν ξεκινήσουν καν... δεν θα σκαψετε για να περάσετε απαρχαιωμενη τεχνολογία...

 

ναι σε χαλάει εσένα να έχεις VDSL2. πήγαινε εσύ από το Nissan Almera του 2000 που έχεις και αγόρασε Ferrari να οδηγείς.

 

 

 

 

Το απλό adsl είναι επαρκές για όλους. Αν κάποιοι θέλουν ταυτόχρονα τηλεόραση και πολύ γρήγορο ίντερνετ τότε ας παραγγείλουν και δεύτερη γραμμή . Πάντως το VDSL των 50 Mbps είναι σίγουρα υπερβολή έκτος και αν θέλεις να έχεις καλό ratio στα διάφορα τορεντάδικα. Ας βελτιώσουν την σταθερότητα και προσβασιμότητα του adsl στην επαρχεία. Ακόμα και 1 Mbps είναι αρκετό για απλή χρήση στο ίντερνετ. Για cloud υπηρεσίες όταν αυτές γίνουν πραγματικά χρήσιμες τότε τα 50 Mbps θα είναι αρκετά. Μου φαίνεται πως θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να χρησιμοποιούμε απομακρυσμένους σέρβερς για κάθε επεξεργασία.

 

Η αποδοχή του VDSL παγκοσμίως είναι μικρή λόγω της μεγάλης χρέωσης του. Π.χ. το 3G εμφανίστηκε πριν από περίπου 11 χρόνια και όλες οι εταιρείες τρέχαν να αγοράσουν πανάκριβες άδειες . Το αποτέλεσμα ήταν να περάσουν τουλάχιστον 5 χρόνια μέχρι να κάνουν απόσβεση. Μόνο τα τελευταία 3 χρόνια το Mobile internet έχει γίνει αρκετά προσιτό στο ευρύ κοινό.

 

ναι θα έχω 5-6 γραμμές στο σπίτι για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα.εγώ λοιπόν που δεν χρησιμοποιώ torrents είμαι υπερβολικός που θέλω VDSL2 για να κατεβάζω τα 30GB σε λιγότερο από 24 ώρες και να ανεβάζω ένα αρχείο των 5GB με ταχύτητα μεγαλύτερη των 57Kbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια οι εναλλακτικοί πάροχοι πραγματικά δεν κάνουν τίποτα... Μόνο κερδίζουν με βάση τον ΟΤΕ και επενδύοντας ελάχιστα ποσά. Το πιστεύω αυτό για τους περισσότερους αν κρίνω από το τι εταιρίες είναι και τις συνθήκες εργασίας που ακούω κατά καιρούς, όσους έχουν μείνει τελοσπάντων. Μόνο κάποιες επενδύσεις όπως οπτικές ίνες που βάζουν ανά περιοχές, δεν ξέρω τι κονδύλια είναι αυτά, φαντάζομαι στο μεγαλύτερο μέρος τους θα είναι επιδοτούμενα.

Δε σκάβουν καν. Άλλες εταιρίες ασχολούνται αποκλειστικα με το να σκάψουν και να βάλουν μια οπτική ίνα, και έρχονται μετα οι παροχοι, να αγοράσουν το δικαίωμά χρήσης. Πολλές φορές και οι 3 χρησιμοποιούν την ιδία οπτική ίνα για οικονομία. Στην συντριπτική πλειοψηφία, όλα γίνονται με επιδοτούμενα κεφάλαια. Μαζί με υπερτιμολογησεις, όχι μονο δε βάζουν φραγγο, αλλα βάζουν και στην τσεπη. Παίρνουν και ένα κακομοιρη τεχνικό, του λικειου, για να πληρώσουν τα απολύτως λιγότερα, που δεν έχει καν γραφείο. Τώρα, κατά ποσο αυτό λέγεται "ιδιοτικη εταιρία" , όταν σε πληρώνει το δημόσιο για όλα τα κόστη σου, και το κερδος το βάζει κάποιος στην τσεπη, το συζητάμε. Έτσι ανοίγω και εγώ εταιρία. Και οι περισσότερες είναι ζημιογονες, αφού έχουν κονομησει οι ιδιόκτητες ένα σωρο λεφτά με πλάγιους τρόπους και τα έχουν βαλει στην τσεπη χωρίς να απενδυσουν τίποτα απολύτως. Το μονο θετικό είναι ότι υπάρχουν 3-4 εταιρίες και υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός. Αν ήταν μονο ο ΟΤΕ οι τιμές πιθανότατα θα ήταν μεγαλύτερες.

Η ΕΕΤ, δεν ασχοληται να παρει πίσω καμία αδεία, που όλες οι εταιρίες δεν έχουν προσωπικό να απαντάει στα τηλεφωνά και κοροϊδεύουν τον κόσμο, σε κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...