Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Σταματήσαμε τις επενδύσεις στο VDSL λόγω ΕΕΤΤ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάποιον που διάβασα και δεν θυμάμαι,αν ήταν επαρκής η ταχύτητα τότε γιατί πάμε σε 100mb ;; Για αδιφαγεία ; Θα είχαμε ακόμα 56αρες.

http://shop.virginme...p-to-100mb.html

 

 

Μην ακούω ότι στην Ελλάδα μόνο το adsl+2 είναι κουλό..Όσοι από μας ασχολούμαστε με δίκτυα και ξέρουμε δυο πράγματα παραπάνω,ξέρουμε τί σημαίνει adsl (Asymmetric Digital Subscriber Line). Μετά τα 7χλμ από το dslam κλαίμε.

Ναι συμφωνώ ότι ίσως δεν έχουμε τα καλά μηχανήματα,και ότι μπουκώνουν τα dlsamς..Αλλά ένα παράδειγμα που έχω ζήσει,έμενα Αγγλία κάτι 4χλμ από το dslam και ενω πλήρωνα για 16mb έπιανα 9mb.Οπότε δεν είναι φαινόμενο της Ελλάδας αυτό μόνο.

 

---

η ταχύτητα στο νετ ποτέ δεν θα είναι αρκετή για κανέναν όπως και τα kb(βλέπε tb) στους σκληρούς δίσκους μας.Βέβαια ναι,αν κόψεις το νετ και περιοριστείς τότε σταματάνε και τα τεράστια kb μέσα στον δίσκο.Αλλά εντάξει,μην λες αρχέγονα πράγματα .

 

Απο κει και πέρα,τώρα με το vdsl τί θα κάνουμε στην χώρα μας....ας είναι καλά ο χαλκός και όσο μας κρατήσει.

 

7χλμ;;;; μετα απο τα 3 κλαιμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

:-D Ακου 7...Λιγο πριν απο 3 και εχω 7 απο 24αρα...

 

δεν μπορώ να πω κάτι εδώ...έχεις δίκιο για τις περισσότερες περιπτώσεις ..:wub:

 

 

 

Στα 7 χιλιόμετρα δεν υφίσταται καν ADSL νομίζω ότι το μέγιστο είναι τα 4.8 χιλιόμετρα και σε συνθήκες του τύπου: είναι ένα καλώδιο μήκους από το σπίτι μου μέχρι το dslam 4800 μέτρα χωρίς καμιά παρεμβολή άντε να πιάσεις 1.6mbps.

 

Με τις συνθήκες όμως της πραγματικότητας δηλαδή Παρεμβολών και crosstalk μέσα στους βρόγχους μετά από τα 2500 μέτρα η κατάσταση γίνεται πραγματικά τραγική εκτός αν υπάρχει σχετικά νέα υποδομή χαλκού που προϋποθέτει καλά και προστατευμένα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά τα μικροσυμφέροντα και οι διάφορες παράξενες επιτροπές ρυθμίζουν τον ιδιωτικό τομέα σε μια χώρα. Για άλλη μια φορά θέλει κάποιος να κάνει μια επένδυση σε μια νέα τεχνολογία σε αυτή την χώρα και κάποιος την ακυρώνει μόνο και μόνο για να μην θιγούν διάφορα συμφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά τα μικροσυμφέροντα και οι διάφορες παράξενες επιτροπές ρυθμίζουν τον ιδιωτικό τομέα σε μια χώρα. Για άλλη μια φορά θέλει κάποιος να κάνει μια επένδυση σε μια νέα τεχνολογία σε αυτή την χώρα και κάποιος την ακυρώνει μόνο και μόνο για να μην θιγούν διάφορα συμφέροντα.

Αυτο ακριβώς συμφωνώ απόλυτα και το χειροτερο κάποιοι ενστερνιζονται τις απόψεις της "ανεξάρτητης" αυτής αρχής και με λαικισμους του τύπου δεν πληρώνω κάτι που δεν θα Έχω δεν Υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε κάτι παραπάνω απο τη μετριότητα που μας προσφέρουν. Και στο Τέλος οι εταιρείες οι οποίες απλά παίρνουν μερίδιο της αγοράς χωρίς να επενδύουν για την αναβάθμιση τους δεν πρέπει να σταματάνε καποιο έργο επειδή αδυνατούν να προσφέρουν.

Εγω Έχω πάροχο εκτός ΟΤΕ και Μένω Αθήνα όπου η οπτική ίνα δεν θα περάσει σε λιγότερο απο 20 Χρόνια Αλλα Αυτες οι κινήσεις πρέπει να ξεκινήσουν για να ελπίζουμε όλοι εμείς που για τους δικούς μας λόγους ζητάμε πιο γρήγορο Internet να το χαρούμε σε 20 Χρόνια και αν δεν μπορούμε εμείς να το χαρεί η Επαρχια (καθώς είναι πιο εύκολο να αναβαθμιστεί με οπτικές ίνες).

Τελειώνοντας, στο φίλο Αυτο που Διάβασε δυο άρθρα και σχημάτισε με την πρώτη τη θεωρία συνομωσιας να του πω ότι όπως και στην πολιτική,αθλητισμό πολιτισμό και γενικά στους χώρους που παίζουν συμφαιροντα πρέπει να είμαστε καχύποπτοι Αλλα Όχι αρνητικοί χωρίς κρητική σκέψη καθώς είναι πιο εύκολο να πεταξεις την λάσπη στον ανεμιστηρα απο το να επιχειρηματολογεις με σίγουρα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτακτη ανακοίνωση:

 

Η ΕΕΤΤ χαρίζει στα γραφεία της με επίδειξη της ταυτότητας ένα κουβά, ένα σακί κάρβουνα, δύο τσακμάκια, ένα κομμάτι λινό ύφασμα και φυλλάδιο με αναλυτικές οδηγίες για σήματα καπνού.

 

 

Διότι πάντα φταίει ο κακός ΟΤΕ. Υποτίθεται πως είναι ανθρωπιστική οργάνωση υπό την αιγίδα του ΟΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνει ο ΟΤΕ να φτιάξει το ΠΑΝΑΘΛΙΟ χάλκινο δίκτυό του, ώστε να μπορεί ο κόσμος να μπαίνει π.χ. στα 10Mbps και ας αφήσει τα σχέδια για VSDL για μετά.

Όποιος έχει πάει μια βόλτα στην επαρχία και έχει δει ότι ταχύτητες 1Mbps είναι το μέγιστο και δεν πάει παραπάνω.

 

Επίσης, "το όνειρο ήταν και πάει" του κ. Τσαμάζ, δε με καλύπτει, διότι τα όνειρά μου δεν εξαντλούνται στα 50Mbps (ονομαστικά). Φυσικά ο κ. Τσαμάζ τα τσιμπάει από τη Γερμανία, επομένως είναι λογικό να πράττει και να λέγει ό,τι τον προστάζουν οι αφέντες του.

 

Τέλος για αυτούς που υποστηρίζουν ότι 24Mbps αρκούν, θα τους θυμίσω ότι η χώρα δεν είναι soviet (αν και κάποιοι την αντιμετωπίζουν έτσι), επομένως, μίζερες απόψεις σαν αυτή είναι άτοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι στα 2 km κ έχω max 4,5mbps.

To adsl δε φτανει. Για παράδειγμα μέχρι περσυ βλέπαμε το κύπελλο Ελλάδας ελεύθερα. Τώρα το έχει το connex. Στη γραμμή μου, έπειτα απο 6μηνη+ δοκιμή δεν σηκώνει ipTV.

Ρωτώ λοιπόν, με ποιο δικαίωμα, με ποιο κριτήριο δίνεις τα δικαιώματα του ελληνικού κύπελλου στο connex τη στιγμή που δεν μπορεί να εξυπηρετήσει όλη την Ελλάδα; Και είμαι στο Π.Φαληρο. Τουλάχιστον η Νοva πιάνει παντού, ακόμα κ στο Αγ. Όρος.

Θα μπορούσα να πω κ αλλα μα δε θα τα διάβαζε κανείς.

Τι να λέμε λοιπόν, μετα ζητάμε κ ανάπτυξη, δεν είναι επένδυση το να φέρεις τα παλιά καλώδια απο τη Γερμανία κ να τα βάλεις εδω, αυτό το γνωρίζει κ ένας πρωτοετης οποιασδήποτε οικονομικής σχολής.

Τεσπα μπροστά σε όλα τα αλλα αυτο είναι πταισμα. Ελπίζω να δούμε κ κάτι καλο σε αυτή τη χώρα πριν κλείσουμε τα ματιά μας, αν πάλι όχι, το χρήμα στο λαιμό τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνει ο ΟΤΕ να φτιάξει το ΠΑΝΑΘΛΙΟ χάλκινο δίκτυό του, ώστε να μπορεί ο κόσμος να μπαίνει π.χ. στα 10Mbps και ας αφήσει τα σχέδια για VSDL για μετά.

Όποιος έχει πάει μια βόλτα στην επαρχία και έχει δει ότι ταχύτητες 1Mbps είναι το μέγιστο και δεν πάει παραπάνω.

 

Επίσης, "το όνειρο ήταν και πάει" του κ. Τσαμάζ, δε με καλύπτει, διότι τα όνειρά μου δεν εξαντλούνται στα 50Mbps (ονομαστικά). Φυσικά ο κ. Τσαμάζ τα τσιμπάει από τη Γερμανία, επομένως είναι λογικό να πράττει και να λέγει ό,τι τον προστάζουν οι αφέντες του.

 

Τέλος για αυτούς που υποστηρίζουν ότι 24Mbps αρκούν, θα τους θυμίσω ότι η χώρα δεν είναι soviet (αν και κάποιοι την αντιμετωπίζουν έτσι), επομένως, μίζερες απόψεις σαν αυτή είναι άτοπες.

Αμα δεν το κατέχουμε το άθλημα, να μη γράφουμε καλύτερα.. Τι να φτιάξει ο ΟΤΕ; Αυτό παει να κανει. Με το vdsl θα δεις πραγματικά διάφορα γιατί θα απέχεις μερικές δεκάδες μετρά απο το dslam, και δε θα σε ενδιαφέρει το χάλκινο δυκτιο. Τα οποία 50 mb δε θα είναι εικονικά όπως είναι τα 24 σήμερα...

Το 1 mb, σε πολλές περιπτώσεις δεν το βλέπεις απο το κακο χάλκινο δυκτιο, αλλα λόγω τις απόστασής απο το dslam.

Αλλα οσο έχουμε μερικούς καρεκλοκενταυρους βυσματακιδες δημοσίους υπάλληλους με παχυλες αμοιβές στην ΕΕΤ, οι οποίοι συνυθως είναι και πανασχετοι με το αντικείμενο , εκεί θα μείνουμε. Για να μη σβήσουν οι εναλλακτικοί παροχοι, οι οποίοι συνήθως δε βάζουν φραγγο, πρέπει και ο ΟΤΕ να μείνει στο ίδιο κακο επίπεδο ώστε να υπάρχει ανταγωνισμός. Ασχολούμαστε αν το vdsl θα είναι θα είναι μεταχειρισμενος εξοπλισμός που ξηλώνουν απο τη Γερμανία, και δεν ασχολούμαστε ότι είναι 5 κλάσεις καλύτερό απο αυτό που έχουμε..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος ήταν να ολοκληρωθεί το πανελλαδικό δίκτυο οπτικών ινών το οποίο για μυστηριώδεις λόγους δεν προχώρησε. Αν το δούμε το θέμα σαν ντετέκτιβ αυτός που δε θα ωφελούνταν είναι ο γερμανικός ΟΤΕ που θα έχανε την πάρα πολύ προνομιούχα θέση του στην ελληνική αγορά. Αναφέρω το "γερμανικός" γιατί υπήρχαν σκάνδαλα (πέρασαν βόλτα από τα τηλεπαραθυρα) με γερμανικές μίζες για αναθέσεις έργων ή για μη αναθέσεις έργων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανε η ΕΕΤΤ στο συγκεκριμένο θέμα.

Όχι δηλαδή ξηλώνει η DT τα vdsl στην Γερμανία και για μην τα πετάξουν λένε ας τα παμε στην Ελλάδα που κοιμούνται να τους τα βάλουμε να μείνουν αλλά 20χρόνια πίσω από τον ήλιο (χωρίς οπτικές)

 

και στην τελική γιατί εγώ που είμαι στην επαρχία με τα 2mbps εδώ και 3-4χρόνια και πληρώνω κανονικά τα πάγια να επιχορηγω κάτι που πότε δεν θα φτάσει σε μένα;;;

 

Αν θέλουν να σκαψουν να σκαψουν και να κάνουν σοβαρή επένδυσή βάζοντας οπτικές μια και έξω... και ας αφήσει τα λόγια τα παχια ο πΟΤΕς ότι φταίει η ΕΕΤΤ.

 

Κάτι αντίστοιχο πήγε να κάνει η DT στην Πολωνία όταν αγόρασε εκεί τον αντίστοιχο φορέα σαν τον ότε. Πήγαν να πλασάρουν εκεί τα παλιό vdsl αλλά η τότε εκεί ρυθμιστική αρχή τους το ξεκοψε πριν ξεκινήσουν καν... δεν θα σκαψετε για να περάσετε απαρχαιωμενη τεχνολογία...

 

γιατι με τη vdsl τι νομίζεις οτι βαζουν για καλωδια μεχρι το καφαο της γειτονιας; :rolleyes: Οπτικη ινα μπαινει και εκει αλλιως θα εκαναν μια τρυπα στο νερο με τον χαλκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνει ο ΟΤΕ να φτιάξει το ΠΑΝΑΘΛΙΟ χάλκινο δίκτυό του, ώστε να μπορεί ο κόσμος να μπαίνει π.χ. στα 10Mbps και ας αφήσει τα σχέδια για VSDL για μετά.

Όποιος έχει πάει μια βόλτα στην επαρχία και έχει δει ότι ταχύτητες 1Mbps είναι το μέγιστο και δεν πάει παραπάνω.

 

Επίσης, "το όνειρο ήταν και πάει" του κ. Τσαμάζ, δε με καλύπτει, διότι τα όνειρά μου δεν εξαντλούνται στα 50Mbps (ονομαστικά). Φυσικά ο κ. Τσαμάζ τα τσιμπάει από τη Γερμανία, επομένως είναι λογικό να πράττει και να λέγει ό,τι τον προστάζουν οι αφέντες του.

 

Τέλος για αυτούς που υποστηρίζουν ότι 24Mbps αρκούν, θα τους θυμίσω ότι η χώρα δεν είναι soviet (αν και κάποιοι την αντιμετωπίζουν έτσι), επομένως, μίζερες απόψεις σαν αυτή είναι άτοπες.

 

Πως εννοεις το "να φτιαξει το χαλκινο δικτυο"; Αλλαζοντας τα υπαρχοντα χαλκινα καλωδια, και βαζοντας νεα χαλκινα καλωδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως εννοεις το "να φτιαξει το χαλκινο δικτυο"; Αλλαζοντας τα υπαρχοντα χαλκινα καλωδια, και βαζοντας νεα χαλκινα καλωδια;

 

ή να βάλει οπτικές ίνες πρώτα στην επαρχία που έχει την τεράστια πελατεία ώστε να βγάλει το κόστος σε χρόνο dt :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...