Προς το περιεχόμενο

Συμβατά μελάνια VS γνήσια για injekt εκτυπωτές.


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πείτε μου λίγο την εμπειρία σας στο συγκεκριμμένο θέμα, μιας και βλέπω πως το κόστος αναλωσίμων για τον εκτυπωτή μου πχ είναι εξαιρετικά χαμηλό στη περίπτωση συμβατών μελανιών.

Αξίζουν το κόπο σε σύγκριση με τα γνήσια;

 

Παράδειγμα κόστους, 2.40ε το συμβατό, 13.40ε το γνήσιο.

 

@inkjet :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα μια πρόχειρη έρευνα αγοράς προχθές για τον εκτυπωτή μου και να τα αποτελέσματα:

 

ΠΛΑΙΣΙΟ E-SHOP GETITNOW E-GATE EURO JET

HP Μελάνι 364 XL Black 15,95 15.23 15.23 14.80 7.00

HP Μελάνι 364 XL Photo Black14,70 14.03 14.03 13.70 5.00

 

HP Μελάνι 364 XL Cyan 14,40 14.05 14.05 13.60 5.00

 

HP Μελάνι 364 XL Magenta 14,40 14.00 14.00 13.60 5.00

 

HP Μελάνι 364 XL Yellow 14,40 13.67 13.67 13.60 5.00

 

συνολο 73.85 70.98 70.98 69.30 27.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτά που έχω ασχοληθεί, για τους Canon, από τα 10-11 ευρώ που έχουν τα γνήσια, με 3 ευρώ παίρνεις σφραγισμένα συμβατά.

Με τα @work δεν χρειάζεται να ασχοληθείς. Η διαφορά είναι μικρή σε σχέση με τα γνήσια.

 

Στο εξωτερικό η διαφορά στις τιμές είναι πολύ μεγάλη.

Τα γνήσια Epson που κοστίζουν 10 ευρώ εδώ, παίρνεις συμβατά ακόμα και με με 1 ευρώ, από Αγγλία.

 

Τιμή σαν αυτή που αναφέρεις, ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον δικό μου Epson ssstylus photo rx585 του έχω βάλει σύστημα συνεχούς ροής με 50€ και δεν έχω ξανασχοληθέι με με τα μελάνια του. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται ποιο συχνά καθαρισμό η κεφαλή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς καθαρίζονται οι κεφαλές ενός inkjet ρε παιδιά; Εγώ έχω έναν Canon Pixma 4600.O μόνος περιοδικός καθαρισμός που του κάνω είναι αυτός μέσω του software που έχει.Οι κεφαλές όμως; Πως τις καθαρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον δικό μου Epson ssstylus photo rx585 του έχω βάλει σύστημα συνεχούς ροής με 50€ και δεν έχω ξανασχοληθέι με με τα μελάνια του. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται ποιο συχνά καθαρισμό η κεφαλή του.

απο που ρε σειρά και ειναι και τα μελάνια μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αυτό που με ενδιαφέρει δεν ειναι κυρίως το κόστος. Είναι η απόδοση σε σχέση με το κόστος. Φίλος που αγόρασε συμβατά, δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος, απο ποιότητα εκτύπωσης,αλλά και διάρκεια. (περίεργο αυτό μιας και τα ml είναι ίδια).

Εάν είναι να ρημάξω τον εκτυπωτή μου ή να τα αλλάζω κάθε τρείς και λίγο, τότε καλύτερα να δώσω τα 48ε για τα γνήσια παρά τα 12-15ε για τα συμβατά.

 

Γι'αυτό ερωτώ τις εμπειρίες σας, αν είναι να προχωρήσω στη κίνηση,έστω για δοκιμή.

 

Οχι πως παίζει ρόλο,αλλά έχω τον Canon IX4000 και τυπώνω Α3,συνήθως σχέδια έγχρωμα. Ποτέ εικόνες/κείμενα μιας και έχω κι έναν laser Α4.

 

Υ.Γ. δε καθομαι να μπλέξω με συνεχούς ροής,καθαρισμούς κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έγχρωμα σχέδια και φωτογραφίες προτιμάς αυθεντικά μελάνια ή καλά συμβατά. Το πρόβλημα δεν είναι ο περιοδικός καθαρισμός κεφαλής αλλά η ποιότητα εκτύπωσης.

 

Για απλά κείμενα-εικόνες παίρνεις ότι πιο φθηνό βρεις.

 

 

 

Υ.Γ: Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις στην περίπτωση σου και συμβατά και να δεις αν σε ικανοποιεί η ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι πρώην κάτοχος Canon IP4000 ο οποίος καταστράφηκε με τη χρήση 2-3 διαφορετικών συμβατών μελανιών (εταιρειών). Στεγνώνουν πολύ εύκολα και μπλοκάρουν τη κεφαλή ενώ το τσίπ μπερδεύεται. Μακριά απο Canon τα συμβατά... θα χάσετε την κεφαλή πολύ σύντομα δηλαδή τον εκτυπωτή/πολυμηχάνημά σας.

:(

Εκ πείρας δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω και τουλαχιστον 5 χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα τετοια μελανια και οχι original. ή δινω τα παλια για γεμισμα, κανενα προβλημα σε κανεναν απο τους εκτυπωτες που δουλευω, καμια φορα μπορει να μην ηταν τοσο καλα τα χρωμματα πηγαινα πισω στο μαγαζι που τα γεμιζε και μου εδινε ενα αλλο χωρις επιπλεον κοστος. τα συστηνω

 

(οι εκτυπωτες ηταν ολοι ΗΡ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν είσαι τελειομανής ή εκτυπώνεις φωτογραφίες.

 

Προσωπικά σταμάτησα να παίρνω αυθεντικά, γιατί μου έβγαλαν προβλήματα. Είχα τύχει περιπτώσεις με ολοκαίνουργιο μελάνι να χαλάει μετά από 1 μήνα εκτυπώσεων (ενώ ήταν ακόμη γεμάτο).

Γιατί να πάρω τα πανάκριβα hp ή canon εφόσον δεν μου δίνουν εγγύηση καλής λειτουργίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...