Προς το περιεχόμενο

Νεα αρχη στο linux


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@anthony_88

 

γενικά ελέγχεις το md5sum των iso που κατεβάζεις;

 

mint debian έβαλες την RC ; Αν όχι, δοκίμασε την: κλικ.

 

υπάρχει λόγος για ταλαιπωρία; τρέχω ακόμη ubuntu 10.10 και περνάω ζάχαρη.

 

Υπάρχει και το xfce, υπάρχει και το gnome 3 χωρίς το gnome-shell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι, την rc κατεβασα. Στο crunchbang το ελεγξα το iso, οχι ομως στο lmde. Αλλα και παλι, αν δεν ηταν σωστο το cd, δε θα περναγε καν φανταζομαι η lmde...

Απλα, ubuntu θελω να αποφυγω, γιατι ειναι σχετικα βαρυ για το laptop μου. Τωρα, να παω xubuntu? τι να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arch + lxde

arch + xfce

arch + gnome fallback-mode

αν επιλέξεις το τελευταίο και πάλι δεν σου κάθεται τότε δεν βάζεις gdm αλλά γράφεις στο ~/.xinitrc

>exec ck-launch-session openbox-session

και για login manager βάζεις slim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να κανω ρε παιδια; Εχω ενα λαπτοπ 4ετιας, με 1GB RAM και του ειχα μεχρι προτεινος arch. Τελος παντων, αγια διανομη το arch αλλα δεν ειναι για μενα που δεν ξερω ιδιαιτερα πολλα. Οποτε τωρα του εχω linux mint, το οποιο μου αρεσει πολυ αλλα ΝΟΜΙΖΩ του πεφτει βαρυ...

Επομενως, αναζητειται ΕΛΑΦΡΙΑ διανομη, ή τελος παντων με ελαφρυ γραφικο περιβαλλον (;) αφου αποκλεισουμε gnome 3 και ενδεχομενως gnome γενικοτερα...

 

αφού δεν έκατσε το lmde RC, περίμενε την τελική έκδοση.

 

το linux mint πάντως που έχεις είναι μια χαρά για laptop 4 ετίας.

 

Κάνε και το πρώτο βήμα από δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η ερώτηση είναι η εξής : Άν έχω μια παλία έκδοση του Arch απο την στιγμή που θα την εγκαταστήσω και κάνω ενημέρωση θα έχω την πίο πρόσφατη έκδοση ?

 

Ακόμα έχω κοιτάξει έναν οδηγό εγκατάστασης του Arch αλλά δέν λέει πουθενά πως μπορώ να διαγράψω το ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό και να χρησιμοποιήσω μόνο Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Καλησπέρα, η ερώτηση είναι η εξής : Άν έχω μια παλία έκδοση του Arch απο την στιγμή που θα την εγκαταστήσω και κάνω ενημέρωση θα έχω την πίο πρόσφατη έκδοση ?

 

2)Ακόμα έχω κοιτάξει έναν οδηγό εγκατάστασης του Arch αλλά δέν λέει πουθενά πως μπορώ να διαγράψω το ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό και να χρησιμοποιήσω μόνο Arch.

 

1)ναι

2)γράφεις από πάνω σε καινούρια partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...