Προς το περιεχόμενο

Νεα αρχη στο linux


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είστε ολοι σας offtopic τώρα απο κει και πέρα η γνώση είναι δύναμη και όχι προτέρημα.

Αλλο ρώτησε το παιδί και αλλα γράφει ο καθένας σας έλεος!

 

του απαντησαμε του παιδιου , αν παρατηρησεις στα πρωτα μας ποστς , απλα επεκτειναμε την κουβεντα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η πιο φιλική , γρήγορη και με αρκετά φρέσκα πακέτα διανομή είναι το Linux Mint Debian Edition .

Αν εξαιρέσεις την εμφάνιση που είναι εμετική τα υπόλοιπα είναι super.

(Απλά αποεπέλεγε απο το μενού την αναζήτηση πακέτων apt γιατί όταν θα ψάχνεις θα έχει μια μικρή καθυστέρηση)

Linux Mint Debian Edition και έφυγες.

Έχει και μεγάλη κοινότητα ότι και να θες να μαθεις θα στο πουν ή θα το βρεις γραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, έχετε συνδέσει το linux με κονσόλα, και δεν θα πω το αντίθετο.

 

αλλά για πείτε μου ποιος έχει δοκιμάσει να κάνει troubleshooting σε διαφορετικού τύπου λειτουργικών συστημάτων.

 

έστω ότι έχεις ένα μεγάλο φάσμα (win8, win7, xp, vista, millenium, 2000, 2008 Server, NT γενικότερα, και γιατί όχι;; win98) λειτουργικών συστημάτων windows και θες σε κάθε ένα από αυτά να μπεις στα network settings.

 

ή θα πρέπει να βρεις με click click σε κάθε ένα λειτουργικό σύστημα που βρίσκεται ο πίνακας ελέγχου και θα το θυμάσαι ανά πάσα στιγμή (που για κάθε έκδοση είναι διαφορετική διαδικασία)

...

ή απλώς WindowsKey+R --> ncpl.cpl

 

και καλά να το μάθεις εσύ... στο τηλέφωνο τι είναι πιο εύκολο να εξηγήσεις στον άλλο; λέτε για linux αλλά η κονσόλα που πέφτει σε windows δεν την έχω ρίξει σε windows για κανένα λόγο.

 

αντιλαμβάνεστε δε, ότι ο κάθε χρήστης θέλει να κάνει τη ζωή του εύκολη, και αυτό το πετυχαίνει είτε με τη χρήση κονσόλας, είτε με κλικ κλικ.

 

για το πεπειραμένο, η δουλειά γίνεται ευκολότερα με κονσόλα, για τον αρχάριο η κονσόλα και το googliasma δεν είναι επιλογή.

 

αυτά τα ολίγα.

 

 

και για τους δύσπιστους, τα windows 8 θα κυκλοφορήσουν σύντομα... πάνε εσύ να μου βρεις που σκατά έχουνε κρύψει τα firewall settings. ο win-κονσολάς θα πατήσει WinKey+R --> firewall.cpl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να κανω ρε παιδια; Εχω ενα λαπτοπ 4ετιας, με 1GB RAM και του ειχα μεχρι προτεινος arch. Τελος παντων, αγια διανομη το arch αλλα δεν ειναι για μενα που δεν ξερω ιδιαιτερα πολλα. Οποτε τωρα του εχω linux mint, το οποιο μου αρεσει πολυ αλλα ΝΟΜΙΖΩ του πεφτει βαρυ... Gnome 3 δεν υποστηριζει ακομα η καρτα γραφικων μου (GeForce Go 7400)

Επομενως, αναζητειται ΕΛΑΦΡΙΑ διανομη, ή τελος παντων με ελαφρυ γραφικο περιβαλλον (;) αφου αποκλεισουμε gnome 3 και ενδεχομενως gnome γενικοτερα... Εκτος και αν εχω διανομη με Gnome 2, οπως ειχα με την arch, αλλα ελαφρυτερα τα γυρω γυρω. Ας πουμε ubuntu με Gnome 2 γινεται; Μη μου πειτε για unity, δε μπορω καθολου.

Μου προτειναν εδω απο το φορουμ, ειτε linux mint debian, ειτε mint lxde, ειτε κανενα xubuntu ή lubuntu... Και καμια αλλη διανομη απο τις μικροτερες που να ειναι ελαφρια και να αρκει για browsing, downloading, movies και office καλοδεχουμενη. Ειμαι ανοιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να κανω ρε παιδια; Εχω ενα λαπτοπ 4ετιας, με 1GB RAM και του ειχα μεχρι προτεινος arch. Τελος παντων, αγια διανομη το arch αλλα δεν ειναι για μενα που δεν ξερω ιδιαιτερα πολλα. Οποτε τωρα του εχω linux mint, το οποιο μου αρεσει πολυ αλλα ΝΟΜΙΖΩ του πεφτει βαρυ... Gnome 3 δεν υποστηριζει ακομα η καρτα γραφικων μου (GeForce Go 7400)

Επομενως, αναζητειται ΕΛΑΦΡΙΑ διανομη, ή τελος παντων με ελαφρυ γραφικο περιβαλλον (;) αφου αποκλεισουμε gnome 3 και ενδεχομενως gnome γενικοτερα... Εκτος και αν εχω διανομη με Gnome 2, οπως ειχα με την arch, αλλα ελαφρυτερα τα γυρω γυρω. Ας πουμε ubuntu με Gnome 2 γινεται; Μη μου πειτε για unity, δε μπορω καθολου.

Μου προτειναν εδω απο το φορουμ, ειτε linux mint debian, ειτε mint lxde, ειτε κανενα xubuntu ή lubuntu... Και καμια αλλη διανομη απο τις μικροτερες που να ειναι ελαφρια και να αρκει για browsing, downloading, movies και office καλοδεχουμενη. Ειμαι ανοιχτος.

 

linux mint debian η πιο σοβαρη (και ευχρηστη) απο αυτες που αναφερεις.Προς το παρον ειναι με gnome2 αλλα προσεχως πολυ πιθανο να γυρισει και αυτη σε gnome3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το unity πρώτου το καταδικάσετε δείτε το και στην επόμενη έκδοση του ubuntu. Εχει βελτιωθεί πάρα πολύ. To kubuntu πάντως που το είχα δοκιμάσει και αυτό στο netbook ήταν αρκετά ελαφρύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως, αναζητειται ΕΛΑΦΡΙΑ διανομη, ή τελος παντων με ελαφρυ γραφικο περιβαλλον (;) αφου αποκλεισουμε gnome 3 και ενδεχομενως gnome γενικοτερα... Εκτος και αν εχω διανομη με Gnome 2, οπως ειχα με την arch, αλλα ελαφρυτερα τα γυρω γυρω. Ας πουμε ubuntu με Gnome 2 γινεται; Μη μου πειτε για unity, δε μπορω καθολου.

 

LMDE oπως - ορθα - σου ειπε ο mphxths.

 

 

Σοβαρη - ρεουσα διανομη (debian testing και κατ επεκτασην πιο ελαφρυ / γρηγοροτερο απο τα ubuntu-ειδη)

 

Livecd - πανευκολος γραφικος installer - ετοιμο προς χρηση.

4. How does LMDE compare to the Ubuntu-based editions?

 

Pros:

You don't need to ever re-install the system. New versions of software and updates are continuously brought to you.

It's faster and more responsive than Ubuntu-based editions.

 

Cons:

Although it's using Romeo for unstable packages, LMDE continuously changes as it receives updates and new software. Compared to a frozen version of Linux Mint which changes very little once it's publicly released, it's not as stable. Things are likely to break more often but fixes can also come quicker. For this reason, LMDE requires a deeper knowledge and experience with Linux, dpkg and APT.

Debian is a less user-friendly/desktop-ready base than Ubuntu. Expect some rough edges.

 

 

 

http://www.linuxmint.com/download_lmde.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να κανω ρε παιδια; Εχω ενα λαπτοπ 4ετιας, με 1GB RAM και του ειχα μεχρι προτεινος arch. Τελος παντων, αγια διανομη το arch αλλα δεν ειναι για μενα που δεν ξερω ιδιαιτερα πολλα. Οποτε τωρα του εχω linux mint, το οποιο μου αρεσει πολυ αλλα ΝΟΜΙΖΩ του πεφτει βαρυ... Gnome 3 δεν υποστηριζει ακομα η καρτα γραφικων μου (GeForce Go 7400)

Επομενως, αναζητειται ΕΛΑΦΡΙΑ διανομη, ή τελος παντων με ελαφρυ γραφικο περιβαλλον (;) αφου αποκλεισουμε gnome 3 και ενδεχομενως gnome γενικοτερα... Εκτος και αν εχω διανομη με Gnome 2, οπως ειχα με την arch, αλλα ελαφρυτερα τα γυρω γυρω. Ας πουμε ubuntu με Gnome 2 γινεται; Μη μου πειτε για unity, δε μπορω καθολου.

Μου προτειναν εδω απο το φορουμ, ειτε linux mint debian, ειτε mint lxde, ειτε κανενα xubuntu ή lubuntu... Και καμια αλλη διανομη απο τις μικροτερες που να ειναι ελαφρια και να αρκει για browsing, downloading, movies και office καλοδεχουμενη. Ειμαι ανοιχτος.

αφού έχεις arch για ποιο εύκολα και απλά lxde η openbox με αρκετό χέρι μέχρι να το φέρεις

για openbox υπάρχει το archbang έτοιμο αν σου αρέσει

και με gnome σε fallback πάει σφαίρα αλλά μην κατεβάσεις όλο το gnome,η αν το έχεις δίνεις με συνοπτικές διαδικασίες (pacman -Rdns foo) πόδι σε nautilus,epiphany,orca,totem,dasher,ekiga και ένα σορό άλλες μλκ

τρέχει arch/gnome-fallback μιαχαρα σε χειρότερο υπολογιστή από το δικό σου εδώ και καιρό σε άσχετο απο linux (toshiba me pentium4 και με 512ΜΒ) για internet,skype,pidgin και καμιά ταινία κτλ (και αν θυμάμαι καλά intel κάρτα όχι nvidia)

 

μην ξεφύγεις απο arch γιατί ποιο εύκολα δεν θα βρεις,αλλά βαλε και ενα package για aur οπωσδήποτε γιατί έχει πολλά καλά εκεί,μην μένεις με stock

μπορείς να δοκιμάσεις packer,yaourt,pacaur και μετά κατεβάζεις ότι σου αρέσει "on the fly"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να σας βοηθήσω λίγο , δοκιμάστε και το pinguy os , είναι πολύ καλό είναι ubuntu/mint διανομή με πολλές ευκολίες και λειτουργίες !!

Το μόνο μείον είναι πως δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση αν επιλέξεις κρυπτογράφηση του home folder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις περασα το linux mint debian edition το οποιο δουλευει αψογα. Ωστοσο, κοιταζοντας τη λιστα των updates εχω αρκετα που πρεπει να γινουν. Οταν πατησω install πεταει σφαλμα που λεει να φτιαξω πρωτα τα broken packages και επειτα να συνεχισω. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω broken packages, τουλαχιστον ετσι βλεπω στο package manager. Τι παιχτηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις περασα το linux mint debian edition το οποιο δουλευει αψογα. Ωστοσο, κοιταζοντας τη λιστα των updates εχω αρκετα που πρεπει να γινουν. Οταν πατησω install πεταει σφαλμα που λεει να φτιαξω πρωτα τα broken packages και επειτα να συνεχισω. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω broken packages, τουλαχιστον ετσι βλεπω στο package manager. Τι παιχτηκε;

 

ανοιξε τερμιναλ απο το μενου. μην ασχοληθεις σε αυτην την φαση με τον γραφικο updater (και στο μελλον προτιμα την κονσολα για τα updates)

 

στην κονσολα δωσε

 

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

 

αν σου πει για broken packages , σου λεει εκει στο κειμενακι ποια εντολη να χτυπησεις για να τα διορθωσεις (δεν την θυμαμαι αυτην την στιγμη)

εφοσον την χτυπησεις και κανει τα δικα της.

 

παλι τις 2 παραπανω εντολες μεχρι να περαστουν τα updates.

μπορει σε μερικα updates να σου βγαζει μενου και να σε ρωταει διαφορα...αν δεν ξερεις , ασε την default επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να μου βαλει ετσι gnome 3... Δεν τον υποστηριζω.

αφου ξεκινησε να βαζει τα πρωτα updates, τωρα πεταει συνεχως ενα πραγμα που λεει αυτο...

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να μου βαλει ετσι gnome 3... Δεν τον υποστηριζω.

αφου ξεκινησε να βαζει τα πρωτα updates, τωρα πεταει συνεχως ενα πραγμα που λεει αυτο...

Link

 

προς το παρον δεν υπαρχει gnome3 στο lmde. πολυ πιθανο να μπει στο μελλον , αλλα δυστυχως ειναι αναποφευκτο οτι θα γινει καποια στιγμη

 

για το προβλημα που σου πεταξε...κανε το παρακατω που βρηκα σε ενα φορουμ.

 

=====================

On line 130 of /usr/share/perl5/Text/WrapI18N.pm you can find

 

$r = substr($string, $l); By replacing this line with the following code, the dist-upgrade works.

 

if (length($text) < $l) { $r = ''; } else { $r = substr($string, $l); }

 

=====================================

 

μην ξεχνας

 

sudo apt-get update (μια φορα στην αρχη ειναι αρκετο για να ανανεωσει τα repos)

sudo apt-get dist-upgrade για να περασει τα updates

 

αν σου πεταει broken , την εντολη που σου λεει , και μετα το dist-upgrade παλι.

 

 

ΥΓ: πριν κανεις το παραπανω , τραβα ενα sudo apt-get autoclean και sudo apt-get clean

 

αν σου βγαλει παραυτα το προβλημα , εφαρμοσε το παραπανω

 

επισης τσεκαρε στο /etc/apt/sources.list οτι δεν υπαρχει καποιο repo του "sid"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ. Εχω κανει 3 install lmde και ενω ακολουθω προσεκτικα τις παραπανω οδηγιες, ποτε δεν μπορω να κανω update. Την πρωτη εγινε αυτο που εγινε, τη δευτερη και την τριτη απλα εσπασε και δεν ανοιγε το συστημα, αφου εκανα restart μετα την υποτιθεται κανονικη ολοκληρωση του update... Στην out of the box εκδοση, χωρις updates, σε αυτη που ειμαι τωρα δηλαδη, ειναι ολα καλα. Αλλα κριμα ειναι να μη μπορω να κανω updates. Τελος παντων, δοκιμασα στο μεταξυ το crunchbang, αλλα κολλαει το install στο 13% ειτε δοκιμασω graphical ειτε text. Τελος παντων, ζηταω απελπισμενα ή να λυθει το θεμα με τα updates lmde ή να βαλω μια αλλη διανομη που να μην εχει gnome3 και να ειναι και ελαφρια. Γινεται ας πουμε linux mint ή ubuntu και στη συνεχεια να βγαλω το gnome ή το unity αντιστοιχα και να βαλω openbox? Πραγματικα ειμαι απελπισμενος... Οποιαδηποτε λυση ή προταση ευπροσδεκτη. Ακομα και για μικρες διανομες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...