Προς το περιεχόμενο

Νεα αρχη στο linux


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφού έχεις arch θα έπρεπε να ξέρεις ότι για να περάσεις το google earth η οτιδήποτε απο aur η από source κατεβάζεις το PKGBUILD και δίνεις

>$makepkg -sci

οπού -s βρες και τράβα όλα τα depend

οπού -c καθάρισε τα υπολείμματα

οπού -i εγκατάστησε για μένα γιατί βαριέμαι

και άμα ήθελες να μην σε ρωτάει για yes no απλά προσθέτεις --noconfirm

 

 

edit η παραπάνω εντολή σε μένα είναι για ευχρηστία που λέγαμε σαν alias με ενα c

c=compile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και απο αυτα υπαρχουν που λες.

 

οι μεγαλοι κατασκευαστες software (οκ οχι ολοι οι περισσοτεροι ) υποστηριζουν τα πιο διαδεδομενα φορμα πακετων (λεγε με deb , rpm κλπ)

 

γιατι μονο αυτα ?γιατι προφανως οι χρηστες διανομων με τετοια πακετα ειναι η μεγαλυτερη μεριδα στην κοινοτητα του λινουξ.

 

αρα τι καταλαβαινουμε?για να κανει κατι ενας κατασκευαστης hardware/software τι θελει ?να αξιζει ο κοπος του.ποτε αξιζει ο κοπος του ?οταν το προιον του θα παει σε μεγαλη μεριδα χρηστων.

αρα θα το κανει για τα "παραθυρα" και για τις πιο δημοφιλεις διανομες λινουξ (και αν).

 

αρα τι θελουμε εμεις?το λινουξ πιο "ευχρηστο" , ωστε να το χρησιμοποιουν περισσοτεροι , ετσι ωστε να δουν οι κατασκευαστες οτι "αξιζει ο κοπος" να βγαλουν κατι για λινουξ.

 

δεν νομιζω οτι πασχει το λινουξ απο δυνατοτητες , μην σου πω οτι ειναι ανωτερο απο τα παραθυρα..πασχει απο PR :) δεν πειθει τον αγοραστη ευκολα :)

 

Αυτό εννοώ ότι ζητάς δωρεάν windows. Αν όλο το software που χρησιμοποιείς είναι proprietary, ποιος ο λόγος να "κάθεται" πάνω σε linux; Μια χαρά κάθεται πάνω στα windows 7 που είναι και σταθερότατα.

Παρεπιπτόντως, οι κοινοτικές διανομές δεν απευθύνονται σε πελάτες/αγοραστές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχεις arch θα έπρεπε να ξέρεις ότι για να περάσεις το google earth η οτιδήποτε απο aur η από source κατεβάζεις το PKGBUILD και δίνεις

>$makepkg -sci

οπού -s βρες και τράβα όλα τα depend

οπού -c καθάρισε τα υπολείμματα

οπού -i εγκατάστησε για μένα γιατί βαριέμαι

και άμα ήθελες να μην σε ρωτάει για yes no απλά προσθέτεις --noconfirm

 

 

edit η παραπάνω εντολή σε μένα είναι για ευχρηστία που λέγαμε σαν alias με ενα c

c=compile

 

το arch το εβαλα πειραματικα. δεν ειμαι "εξπερ" στα τα του arch.

οποτε για να περασω το google-earth ακολουθησα τον οδηγο --> https://wiki.archlinux.org/index.php/Google_Earth

 

ωχ τι βλεπω ! yaourt :) μου φανηκε πιο ευκολο με αυτο. απλα δεν ηξερα οτι ηθελε και καποια σχετικη μανουρα να εγκαταστησω το yaourt.

 

μα δεν σου φταιει η διανομη , οταν η εκαστοτε εταιρια δεν την υποστηριζει οπως πρεπει.

 

μηπως μονο τοτε θα δουμε κοσμο στο linux?

 

οταν αποκτησει την δεουσα σοβαροτητα απο τις εταιριες hardware/software ?

 

εισαι η adobe και φτιαχνεις το photoshop. κοιτας την αγορα και βλεπεις το 99% παραθυρα και το 1% λινουξ (υποθετικα νουμερα) . Και σκεφτεσαι "πως θα βγαλω περισσοτερα λεφτα απο το προιον μου?" . Ε μα φυσικα αν το φτιαξεις για παραθυρα.

Ειναι αυτονοητα αυτα , τα ξερουμε ολοι.

 

Πλεον ολες οι διανομες υποστηριζουν τα περισσοτερα hardware και απο software δοξα σοι ο θεος αρκετα.Αν γινει και λιγο περισσοτερο "λειτουργικο" το...λειτουργικο συστημα..τον τραβηξε τον κοσμο :)

 

 

και οταν ειναι σε εξωτερικο repo?

 

 

ολες οι διανομες με γραφικο package manager εχουν απλη διαδικασια για προσθηκη εξτρα ρεπο , ασε δε που τα περισσοτερα προγραμματα μεγαλων κατασκευαστων περνανε αυτοματα το ρεπο ρους με την εγκατασταση.

 

 

Και για να ολοκληρωσω , το linux ειναι μια χαρα για τον χρηστη που ξερει τι θελει απο αυτο.

 

για το μεσο/απλο windows χρηστη κλπ , δεν με απασχολει τι γνωμη εχει για κατι απο το οποιο περιμενει να δουλευει οπως στα windows που εχει συνηθισει.

 

Ε αυτο ακουγεται σαν να ειναι μονο για την εκλεκτη κλικα το λινουξ.Για αυτους που γνωριζουν .Ε δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ολοι εχουν δικαιωμα στο καλυτερο.

 

 

Αυτό εννοώ ότι ζητάς δωρεάν windows. Αν όλο το software που χρησιμοποιείς είναι proprietary, ποιος ο λόγος να "κάθεται" πάνω σε linux;

 

Κοιτα αν κατσει καποιος και φτιαξει δωρεαν προγραμμα που με ικανοποιει στον τομεα του ,θα το χρησιμοποιησω , δεν εχω τετοιο κομπλεξ.Αλλα σε χαλαει να χεις ms office σε λινουξ?σε χαλαει να παιζεις τα αγαπημενα σου παιχνιδια σε linux?γενικως σε χαλαει να χεις "κλειστο" software στο λινουξ?

 

Δεν σου ειπα να χεις μονο αυτο.Εγω λεω να εχουμε απο ολα .Και οποιο θελεις περνας.Οπως κανεις και στα παραθυρα.θες ms office ?το βαζεις. θες το libreoffice?το περνας.Θες κατι αλλο?το περνας.

Και ποιος ο λογος να καθεται σε λινουξ?γιατι ειναι καλυτερο απο τα παραθυρα, απλα :)

 

Ο καθενας την βλεπει την δουλεια οπως θελει προφανως , απλα δεν ειναι το λινουξ το παιχνιδι των εκλεκτων και αφηστε τους αλλους να κοβουν τον λαιμο τους με τα παραθυρα.Δεν το βλεπω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Κοιτα αν κατσει καποιος και φτιαξει δωρεαν προγραμμα που με ικανοποιει στον τομεα του ,θα το χρησιμοποιησω , δεν εχω τετοιο κομπλεξ.Αλλα σε χαλαει να χεις ms office σε λινουξ?σε χαλαει να παιζεις τα αγαπημενα σου παιχνιδια σε linux?γενικως σε χαλαει να χεις "κλειστο" software στο λινουξ?

 

Δεν σου ειπα να χεις μονο αυτο.Εγω λεω να εχουμε απο ολα .Και οποιο θελεις περνας.Οπως κανεις και στα παραθυρα.θες ms office ?το βαζεις. θες το libreoffice?το περνας.Θες κατι αλλο?το περνας.

Και ποιος ο λογος να καθεται σε λινουξ?γιατι ειναι καλυτερο απο τα παραθυρα, απλα :)

 

Ο καθενας την βλεπει την δουλεια οπως θελει προφανως , απλα δεν ειναι το λινουξ το παιχνιδι των εκλεκτων και αφηστε τους αλλους να κοβουν τον λαιμο τους με τα παραθυρα.Δεν το βλεπω ετσι.

Η προσωπική μουάποψη είναι πως "με χαλάει". Αν θέλω proprietary software βάζω windows. Στη διανομή μου θέλω μόνο κοινοτικά πακέτα :) (αυτός ήταν και ο λόγος που άφησα το ubuntu άλλωστε).

Αυτό που ζητάς πάντως λέγεται ubuntu, η canonical κάνει τα αδύνατα δυνατά για να προσελκύσει τους software vendors στη διανομή της ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+φωνώ με τον mphxths σε όλα

 

ΟΚ παιδιά, καταλάβαμε, θέλετε το linux να είναι ένα αυτιστικό λειτουργικό που κλείνεται στον εαυτό του και δεν σας νοιάζει κατά πόσο μπορεί να ανοιχτεί σε περισσότερο κόσμο. Αν μάλιστα κάποιοι δυσανασχετούν όταν ακούν ότι το λίνουξ θα μπορούσε να υποστηρίξει μεγαλύτερη γκάμα λογισμικού, έστω και propertiary, όταν οι περισσότερες επιχειρήσεις αλλά και χρήστες στηρίζονται σε τέτοιο λογισμικό για τις ειδικές ανάγκες τους, τότε η αίσθηση που είχα για την "κοινότητα" του λίνουξ ήταν αρκετά λαναθασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μουάποψη είναι πως "με χαλάει". Αν θέλω proprietary software βάζω windows. Στη διανομή μου θέλω μόνο κοινοτικά πακέτα :) (αυτός ήταν και ο λόγος που άφησα το ubuntu άλλωστε).

Αυτό που ζητάς πάντως λέγεται ubuntu, η canonical κάνει τα αδύνατα δυνατά για να προσελκύσει τους software vendors στη διανομή της ;)

 

μου θυμιζεις αυτον τον φιλο μου που ειναι παθιασμενος με το sabayon. και δουλευει το virtualbox . και οταν τον ρωταω γιατι δεν χρησιμοποιει vmware μου απανταει γιατι δεν ειναι FREE :). Λες και θα το πληρωσει αν το χρησιμοποιησει :) προφανως δεν ειναι υπερ του "μη free" λογισμικου. Αλλα αυτα ειναι για τις φιλοσοφικες συζητησεις.Οταν θες να κανεις την δουλεια σου , διαλεγεις το καλυτερο προιον.

οπως εγραψα και πριν εγω δεν εχω τετοια κομπλεξ , αν ειναι "κοινοτικο" ή μη. Ετσι και αλλιως μην κοροιδευομαστε , κανεις δεν τα πληρωνει για να τα χρησιμοποιησει.

οποτε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι προτιμω να εχω επιλογη απο ολη την γκαμα των πακετων (κοινοτικα ή μη) στο λειτουργικο μου.

 

Αν ειναι να χω dual ή triple boot για να μπορω να χρησιμοποιησω το λογισμικο μου..φεξε μου και γλυστρησε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμιζεις αυτον τον φιλο μου που ειναι παθιασμενος με το sabayon. και δουλευει το virtualbox . και οταν τον ρωταω γιατι δεν χρησιμοποιει vmware μου απανταει γιατι δεν ειναι FREE :). Λες και θα το πληρωσει αν το χρησιμοποιησει :) προφανως δεν ειναι υπερ του "μη free" λογισμικου.

True story, κι εγώ έτσι κάνω :P (πχ chromium αντί για chrome κ.α.)

Πάντως δεν διαφωνώ να υπάρχει και proprietary software διαθέσιμο, εξάλλου νομίζω υπάρχει αρκετά μεγάλο κοινό που το επιθυμεί, επλά εγώ δεν θα το προτιμούσα.

Κακά τα ψέματα, πλέον αυτό που κρατάει περισσότερο τους χρήστες στα windows είναι η συνήθεια. Σε διανομές όπως το ubuntu ή το mint δεν χρειάζεται καν κονσόλα (μόνο κατά επιλογή του χρήστη). Αυτή η συνήθεια πρέπει να φύγει, για να έρθει ο κόσμος στο linux, και έπειτα να έρθουν και οι εταιρίες λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ας μου δινανε και μενα τα εππαγγελματικα προγραμματα ηχου που δουλευω στα windows και πληρη υποστηριξη για την καρτα ηχου μου και ειχα μετακομισει εδω και χρονια μονιμα.

 

:D

 

και μενα δεν με απασχολει το κλειστο / ανοιχτο - αρκει να δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν κατσει καποιος και φτιαξει δωρεαν προγραμμα που με ικανοποιει στον τομεα του ,θα το χρησιμοποιησω , δεν εχω τετοιο κομπλεξ.Αλλα σε χαλαει να χεις ms office σε λινουξ?σε χαλαει να παιζεις τα αγαπημενα σου παιχνιδια σε linux?γενικως σε χαλαει να χεις "κλειστο" software στο λινουξ?

 

Δεν σου ειπα να χεις μονο αυτο.Εγω λεω να εχουμε απο ολα .Και οποιο θελεις περνας.Οπως κανεις και στα παραθυρα.θες ms office ?το βαζεις. θες το libreoffice?το περνας.Θες κατι αλλο?το περνας.

Και ποιος ο λογος να καθεται σε λινουξ?γιατι ειναι καλυτερο απο τα παραθυρα, απλα :)

 

Ο καθενας την βλεπει την δουλεια οπως θελει προφανως , απλα δεν ειναι το λινουξ το παιχνιδι των εκλεκτων και αφηστε τους αλλους να κοβουν τον λαιμο τους με τα παραθυρα.Δεν το βλεπω ετσι.

 

+φωνώ με τον mphxths σε όλα

 

ΟΚ παιδιά, καταλάβαμε, θέλετε το linux να είναι ένα αυτιστικό λειτουργικό που κλείνεται στον εαυτό του και δεν σας νοιάζει κατά πόσο μπορεί να ανοιχτεί σε περισσότερο κόσμο. Αν μάλιστα κάποιοι δυσανασχετούν όταν ακούν ότι το λίνουξ θα μπορούσε να υποστηρίξει μεγαλύτερη γκάμα λογισμικού, έστω και propertiary, όταν οι περισσότερες επιχειρήσεις αλλά και χρήστες στηρίζονται σε τέτοιο λογισμικό για τις ειδικές ανάγκες τους, τότε η αίσθηση που είχα για την "κοινότητα" του λίνουξ ήταν αρκετά λαναθασμένη.

 

μου θυμιζεις αυτον τον φιλο μου που ειναι παθιασμενος με το sabayon. και δουλευει το virtualbox . και οταν τον ρωταω γιατι δεν χρησιμοποιει vmware μου απανταει γιατι δεν ειναι FREE :). Λες και θα το πληρωσει αν το χρησιμοποιησει :) προφανως δεν ειναι υπερ του "μη free" λογισμικου. Αλλα αυτα ειναι για τις φιλοσοφικες συζητησεις.Οταν θες να κανεις την δουλεια σου , διαλεγεις το καλυτερο προιον.

οπως εγραψα και πριν εγω δεν εχω τετοια κομπλεξ , αν ειναι "κοινοτικο" ή μη. Ετσι και αλλιως μην κοροιδευομαστε , κανεις δεν τα πληρωνει για να τα χρησιμοποιησει.

οποτε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι προτιμω να εχω επιλογη απο ολη την γκαμα των πακετων (κοινοτικα ή μη) στο λειτουργικο μου.

 

Αν ειναι να χω dual ή triple boot για να μπορω να χρησιμοποιησω το λογισμικο μου..φεξε μου και γλυστρησε :)

 

 

το GNU/Linux ειναι χτισμενο πανω σε μια φιλοσοφια. το οτι η γνωση (πηγαιος κωδικας) ανηκει σε ολους. το οτι εχεις πληρη ελεγχο των προγραμματων σου (αφου βλεπεις τον κωδικα τους) και δεν σε ελεγχουν αυτα (η ο dev τους). οταν λεμε free ή open source software εννοουμε free as in free speech (γνωση) και οχι free as in beer ($ - διοτι υπαρχουν και πολλα επι πληρωμη ελευθερα προγραμματα). γιαυτο και δεν θα δουμε ποτε proprietary software (με εξαιρεση drivers, flash κλπ..) στο linux (ασχετα που υπαρχουν λυσεις τυπου wine κλπ..).

 

 

 

δεν φταιει το Linux αλλα μια τριτη εταιρια software/hardware

 

ε και??

 

το ιδιο αποτελεσμα δεν βγαινει? το οτι ο χρηστης θα δυσκολευτει η δεν θα μπορεσει και καθολου να κανει την δουλεια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το GNU/Linux ειναι χτισμενο πανω σε μια φιλοσοφια. το οτι η γνωση (πηγαιος κωδικας) ανηκει σε ολους. το οτι εχεις πληρη ελεγχο των προγραμματων σου (αφου βλεπεις τον κωδικα τους) και δεν σε ελεγχουν αυτα (η ο dev τους). οταν λεμε free ή open source software εννοουμε free as in free speech (γνωση) και οχι free as in beer ($ - διοτι υπαρχουν και πολλα επι πληρωμη ελευθερα προγραμματα). γιαυτο και δεν θα δουμε ποτε proprietary software (με εξαιρεση drivers, flash κλπ..) στο linux (ασχετα που υπαρχουν λυσεις τυπου wine κλπ..).

 

 

για αυτο ακριβως και εγραψα

 

Αλλα αυτα ειναι για τις φιλοσοφικες συζητησεις.Οταν θες να κανεις την δουλεια σου , διαλεγεις το καλυτερο προιον.

 

το 90% των χρηστων θελει απλα να κανει την δουλεια του.φυσικα οσο λιγοτερο πληρωσει (free as in beer που προκυπτει απο το free as in free speech) τοσο καλυτερο για αυτον.Αλλα ενας επαγγελματιας που κοιταει να κανει την δουλεια του δεν τον νοιαζουν οι επαναστασεις αυτην την στιγμη , καλως ή κακως.

Αλλο παραδειγμα.Εχω φιλο που ειναι 3d designer.Χρησιμοποιει ενα καρο προγραμματα για 3d designing (3ds max , after effects , premiere ,klp) οπως και μερικα σχεδιαστικα (photosohop και καποια αλλα που δεν θυμαμαι αυτην την στιγμη).

 

Αντε πες του αυτου να γυρισει σε λινουξ.Ουτε με σφαιρες !! Γιατι ?Γιατι το μονο αξιολογο προγραμμα στον τομεα του σε λινουξ ειναι το Blender.

τον ενδιαφερουν φιλοσοφιες και ανοιχτα και κλειστα προγραμματα ?οχι .Θα παρει αυτα που τον βολευουν , θα τα πληρωσει ή θα τα βρει σπασμενα και αυτο ηταν.

 

Και γω μεσα ανοιχτος κωδικας παντου , και οχι στον ελεγχο των developers αλλα να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 90% των χρηστων θελει απλα να κανει την δουλεια του.φυσικα οσο λιγοτερο πληρωσει (free as in beer που προκυπτει απο το free as in free speech) τοσο καλυτερο για αυτον.Αλλα ενας επαγγελματιας που κοιταει να κανει την δουλεια του δεν τον νοιαζουν οι επαναστασεις αυτην την στιγμη , καλως ή κακως.

Αλλο παραδειγμα.Εχω φιλο που ειναι 3d designer.Χρησιμοποιει ενα καρο προγραμματα για 3d designing (3ds max , after effects , premiere ,klp) οπως και μερικα σχεδιαστικα (photosohop και καποια αλλα που δεν θυμαμαι αυτην την στιγμη).

 

Αντε πες του αυτου να γυρισει σε λινουξ.Ουτε με σφαιρες !! Γιατι ?Γιατι το μονο αξιολογο προγραμμα στον τομεα του σε λινουξ ειναι το Blender.

τον ενδιαφερουν φιλοσοφιες και ανοιχτα και κλειστα προγραμματα ?οχι .Θα παρει αυτα που τον βολευουν , θα τα πληρωσει ή θα τα βρει σπασμενα και αυτο ηταν.

 

Και γω μεσα ανοιχτος κωδικας παντου , και οχι στον ελεγχο των developers αλλα να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες :)

 

αλλο ενα σημαντικο σημειο ειναι οτι οι προγραμματιστες τα φτιαχνουν κυριως για παρτυ τους. και για οποιον δεν τον βολευει μπορει να προσαρμοσει τον κωδικα στα μετρα του (ασχετα οτι σχεδον κανεις δεν εχει τις γνωσεις και τον χρονο να το κανει). αυτοι που κυριως προσπαθουν να τραβηξουν κοσμο και φτιαχνουν ελκυστικα προιοντα ειναι εταιριες τυπου canonical και οι προγραμματιστες των επι πληρωμη λογισμικων ανοιχτου κωδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είστε ολοι σας offtopic τώρα απο κει και πέρα η γνώση είναι δύναμη και όχι προτέρημα.

Αλλο ρώτησε το παιδί και αλλα γράφει ο καθένας σας έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...