Προς το περιεχόμενο

Νεα αρχη στο linux


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομουν και εγω να διαγραψω τα παραθυρα και να χωσω και αλλη διανομη εκτος απο ubuntu και απο οτι βλεπω αποκλειω το arch και ειμαι μεταξυ suse και fedora,το netbook μου θα τις σηκωνει αυτες τις δυο διανομες με ενα GB ram και τον atom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Περασα και γω το Arch , ετσι για την φαση :)

 

1 ωρα και 15 λεπτα και ημουν στο gnome. με κουρασε λιγο η φαση με τον δισκο και τα partitions αλλα οχι κατι τραγικο.

 

επισης με χαλασε που εχει gnome 3 . να μου πεις εγω το περασα αρα να μην κλαιγομαι.

 

τωρα του περναω καποια πακετακια να ερθει στα ισα του.

 

το θεμα ειναι οτι ασχοληθηκες μια φορα και τελος.

 

ουτε format , ουτε upgrades - εκδοσεις - ουτε unity ουτε τιποτα

 

πλεον μονο ρεεις.

 

set it and forget.

 

που ηταν λοιπον το τοσο τραγικο για τον μετριο GNU χρηστη?

 

lebron15 στο netbook μου τρεχω απο την μερα που το πηρα arch αλλα χωρις DE.

 

χρειαζεσαι κατι ελαφρυ οσο εσυ το θες

 

οποτε ξεχνας οτιδηποτε εχει σχεση με DE , και βαζεις κατι ωστε να το φερεις στα μετρα και τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 ώρα και 15 λεπτά απλά δεν ισχύ

αν πέρασες netinstall πες μας με τη ταχύτητα κατεβάζεις και για το gnome είναι δεδομένο ότι κατέβασες αρκετή ώρα

με core θέλει ελαχίστη ώρα μέχρι το reboot ( γύρο στα 15 λεπτά μάλλον )

για να σηκώσεις και X αν είσαι μέσα στον ote η σε πανεπιστήμιο άλλα 15 λεπτα :P

 

μου φαγε 10-15 να ασχοληθω με το partitioning , γιατι τον επαιζε λιγακι ο ινσταλλερ στο θεμα αυτο.

 

βαλε και 5 λεπτα να περασω ολα τα σταδια στον ινσταλλερ , προσεχοντας να μην επιλεξω κατι ακυρο...παμε στα 20 λεπτα

 

η γραμμη μου κατεβαζει με 1.5mb/s max οποτε στο θεμα downloading δεν ειχα καθυστερησεις.

 

βαλε και 2-3 λεπτα να βρω τα σωστα wikis

 

βαλε και λιγο η ζεστη , περαδωθε στο ψυγειο κλπ ,

 

ε φτασαμε στον χρονο που που ειπα προηγουμενως :)

 

 

το θεμα ειναι οτι ασχοληθηκες μια φορα και τελος.

 

ουτε format , ουτε upgrades - εκδοσεις - ουτε unity ουτε τιποτα

 

πλεον μονο ρεεις.

 

set it and forget.

 

που ηταν λοιπον το τοσο τραγικο για τον μετριο GNU χρηστη?

 

δεν ξερω αν ο μεσος χρηστης ξερει απο cfdisk , partition types και να πειραζει conf files σε κονσολα με σχετικη ανεση ...γιατι ολα αυτα χρειαζονται να γινουν μεχρι να φτασουμε σε επιφανεια εργασιας

 

θα του δωσω μια ευκαιρια του arch , θα το στησω πληρως να δω πως "κινειται"...αν και το gnome3 μου την ψιλοσπαει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν και εγω να διαγραψω τα παραθυρα και να χωσω και αλλη διανομη εκτος απο ubuntu και απο οτι βλεπω αποκλειω το arch και ειμαι μεταξυ suse και fedora,το netbook μου θα τις σηκωνει αυτες τις δυο διανομες με ενα GB ram και τον atom;

 

Χαλαρά τις σηκώνει (για απλές εργασίες φυσικά, αλλά το DE το σηκώνει). Από 'κει και πέρα είναι θέμα προτίμησης, το fedora είναι mainly gnome διανομή, το opensuse kde. Το opensuse έχει επίσης περισσότερα γραφικά εργαλεία διαχείρησης του συστήματος (yast).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταινιες

whistling.png? πως γινεται και στο εμφανιζει? μπαινει κατευθειαν full screen ας πουμε? για browser ηξερα οτι υπαρχει και εκδοση για τερμιναλ αφου κυριως το κειμενο σενδιαφερει...

 

αν μπορουσες να βαλεις και ενα βιντεακι θα ηταν πολυ ενδιαφερον... youtube δεν βρηκα κατι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whistling.png? πως γινεται και στο εμφανιζει? μπαινει κατευθειαν full screen ας πουμε? για browser ηξερα οτι υπαρχει και εκδοση για τερμιναλ αφου κυριως το κειμενο σενδιαφερει...

 

αν μπορουσες να βαλεις και ενα βιντεακι θα ηταν πολυ ενδιαφερον... youtube δεν βρηκα κατι...

 

ειπα χωρις DE οχι χωρις Χ

 

(αν και χωρις X βλεπεις video , αλλο θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν διαφωνω σε αυτο που λες , αφου και γω ωρες ωρες ανοιγω το τερμιναλ να κανω την δουλεια μου.Το θεμα ειναι και μην κοροιδευομαστε σε αυτο , απο ενα σημειο και περα θελουμε μια διανομη που να δουλευει μπαμ μπαμ μετα απο την εγκατασταση για να κανουμε την δουλεια μας.

Και αν θελουμε ο κοσμος να στραφει προς το λινουξ , πρεπει να ειναι κλικ κλικ κλικ κλικ υποθεση .Οποιος θελει φυσικ ας το κανει κονσολατα

 

Αμα ειναι να ψαχνουμε , δουλευει το φλασ , δουλευουν τα mkv?δουλευει το ενα ?δουλευει το αλλο ?εε χαθηκε το παιχνιδι.

 

απο αυτες που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα , ubuntu/kubuntu , sabayon , linux mint και opensuse ηταν αυτες που δουλεψαν πιο ΟΜΑΛΑ απο τις υπολοιπες.Εντελει εχω μεινει στην linux mint λογω κυριως theme και οτι ειναι η 1η διανομη που παιζει full screen flash videos στον mozilla

 

σε ολες τις αλλες στο φουλ σκριν ειχαν ενα θεμα , και δεν ξερω που οφειλεται.ισως στην υλοποιηση του οδηγου της καρτας γραφικων..τι να πω.

 

επισης η fedora μου αρεσε αλλα μερικα πραγματακια θελανε ρυθμισεις , δεν παιζανε απευθειας μετα την εγκατασταση.

 

η Arch μου αρεσε πολυ στο λαιβ-ντιβιντι που την ειδα αλλα δεν προχωρησα σε εγκατασταση...

Οι απόψεις μου συμπίπτουν.

Κι επειδή όταν κάποιος θέλει να κάνει μια δουλειά στο pc του, δεν θέλει (συνήθως) να ασχολείται με κάτι άλλο εκτός από "κλικ"

και να γίνεται η δουλειά του, είμαι χρήστης Mint χρόνια τώρα.

Ίσως να μην ακούγεται κολακευτικό (ή πολύ Λινουξάδικο...) αλλά η απλότητα και ευκολία να κάνεις πράγματα στη διανομή αυτή,

μπορεί να φέρει κι άλλο κόσμο προς το Linux. Δεν είναι κι αυτό κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που χω φερει κοσμο στο linux μονο προβληματα ειχα.Δεν μπορουν να googlaroun ενα προβλημα που τους προκυπτει και φωναζαν εμενα παντα να τους βοηθησω.Λες και γω τις εβρισκα μονος μου τις λυσεις...Εχουν μαθει ολοι με windows και οτιδηποτε δεν εχει C: τους δυσκολευε.Βεβαια δεν ειχαν τολμη να το ψαξουν το λειτουργικο.Τα θελουν ετοιμα και γρηγορα σαν ενα fast food.Παντως μια διανομη φιλικη στον χρηστη δεν ειναι δυσκολη.Αποδειξη μια 55αρα γυναικα εμαθε μια χαρα με ubuntu σε λαπτοπ του 2006.Εστω τα βασικα!

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που χω φερει κοσμο στο linux μονο προβληματα ειχα.Δεν μπορουν να googlaroun ενα προβλημα που τους προκυπτει και φωναζαν εμενα παντα να τους βοηθησω.Λες και γω τις εβρισκα μονος μου τις λυσεις...Εχουν μαθει ολοι με windows και οτιδηποτε δεν εχει C: τους δυσκολευε.Βεβαια δεν ειχαν τολμη να το ψαξουν το λειτουργικο.Τα θελουν ετοιμα και γρηγορα σαν ενα fast food.Παντως μια διανομη φιλικη στον χρηστη δεν ειναι δυσκολη.Αποδειξη μια 55αρα γυναικα εμαθε μια χαρα με ubuntu σε λαπτοπ του 2006.Εστω τα βασικα!

android.png

 

Είναι θέμα νοοτροπίας του καθενός. Κι εγώ προσπαθώ να αλλάζω τα πειρατικά windows φίλων σε linux (αυτών που δεν παίζουν παιχνίδια τουλάχιστον) και αυτό που βλέπω είναι πως τα windows τους μπορεί να κολλάνε, να σέρνονται, να κρασάρουν, αλλά δεν πειράζει επειδή είναι windows. Στο linux αν ένα κουμπί είναι αλλού, φταίει που είναι "τσάμπα, άρα μούφα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα νοοτροπίας του καθενός. Κι εγώ προσπαθώ να αλλάζω τα πειρατικά windows φίλων σε linux (αυτών που δεν παίζουν παιχνίδια τουλάχιστον) και αυτό που βλέπω είναι πως τα windows τους μπορεί να κολλάνε, να σέρνονται, να κρασάρουν, αλλά δεν πειράζει επειδή είναι windows. Στο linux αν ένα κουμπί είναι αλλού, φταίει που είναι "τσάμπα, άρα μούφα".

 

Lol!Τα ιδια ακουμε!:-D

Ομως δεν εχουν δωσει ποτε ενα ευρω για λειτουργικο συστημα.Ας μην το ξεχναμε αυτο.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα νοοτροπίας του καθενός. Κι εγώ προσπαθώ να αλλάζω τα πειρατικά windows φίλων σε linux (αυτών που δεν παίζουν παιχνίδια τουλάχιστον) και αυτό που βλέπω είναι πως τα windows τους μπορεί να κολλάνε, να σέρνονται, να κρασάρουν, αλλά δεν πειράζει επειδή είναι windows. Στο linux αν ένα κουμπί είναι αλλού, φταίει που είναι "τσάμπα, άρα μούφα".

 

Καλά μάλλον οι ρόλοι έχουν αναστραφεί πλέον. Τα windows 7 είναι σταθερότατα και αρκετά γρήγορα, ενώ όσες φορές έχω επιχειρήσει να βάλω linux (και είναι αρκετές) πάντα υπάρχουν random προβλήματα hardware, κολλάει πιο πολύ από τα windows και σε τελευταίες δοκιμές στο netbook μου μπορώ να πω ότι τα windows 7 είναι πιο γρήγορα από το ubuntu και η μπαταρία διαρκεί περισσότερο (lightweight διανομές μπορεί να τρέχουν καλύτερα). Για να μην αναφερθώ σε θέματα software, όπου η σουίτα γραφείου είναι χρόνια πίσω από το MS Office και μόνο για απλές χρήσεις αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...