Προς το περιεχόμενο

Νεα αρχη στο linux


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Real men do it with the keyboard!

Θα παω παλι σε καμια ευκολη.Αρκει να ναι live διανομη!

 

android.png

 

κοιτα δεν διαφωνω σε αυτο που λες , αφου και γω ωρες ωρες ανοιγω το τερμιναλ να κανω την δουλεια μου.Το θεμα ειναι και μην κοροιδευομαστε σε αυτο , απο ενα σημειο και περα θελουμε μια διανομη που να δουλευει μπαμ μπαμ μετα απο την εγκατασταση για να κανουμε την δουλεια μας.

Και αν θελουμε ο κοσμος να στραφει προς το λινουξ , πρεπει να ειναι κλικ κλικ κλικ κλικ υποθεση .Οποιος θελει φυσικ ας το κανει κονσολατα :)

 

Αμα ειναι να ψαχνουμε , δουλευει το φλασ , δουλευουν τα mkv?δουλευει το ενα ?δουλευει το αλλο ?εε χαθηκε το παιχνιδι.

 

απο αυτες που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα , ubuntu/kubuntu , sabayon , linux mint και opensuse ηταν αυτες που δουλεψαν πιο ΟΜΑΛΑ απο τις υπολοιπες.Εντελει εχω μεινει στην linux mint λογω κυριως theme και οτι ειναι η 1η διανομη που παιζει full screen flash videos στον mozilla :)

 

σε ολες τις αλλες στο φουλ σκριν ειχαν ενα θεμα , και δεν ξερω που οφειλεται.ισως στην υλοποιηση του οδηγου της καρτας γραφικων..τι να πω.

 

επισης η fedora μου αρεσε αλλα μερικα πραγματακια θελανε ρυθμισεις , δεν παιζανε απευθειας μετα την εγκατασταση.

 

η Arch μου αρεσε πολυ στο λαιβ-ντιβιντι που την ειδα αλλα δεν προχωρησα σε εγκατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@aris1986

 

anyway , νομιζα οτι ως παλιος χρηστης θα ηξερες εστω και 5 στοιχειωδη πραματα για να χειριστεις ενα debian ή arch.

 

οποτε ριξε μια ματια στο mint.

 

@mphxth = οτι να ναι αγορι μου.

 

1.αν θελουμε κλικι κλικι κλικι εχουμε και τα windows.

 

2.εγω πως βλεπω fullscreen flash στον νεο firefox?

 

3.τo arch ουδεποτε ειχε live dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@mphxth = οτι να ναι αγορι μου.

 

1.αν θελουμε κλικι κλικι κλικι εχουμε και τα windows.

 

2.εγω πως βλεπω fullscreen flash στον νεο firefox?

 

3.τo arch ουδεποτε ειχε live dvd.

 

τελευταια φορα που τσεκαρα δεν ημουν το αγορι σου.

 

1.εννοεις οτι στο arch δεν εχεις βαλει γραφικο περιβαλλον ?αρα και συ κανεις τα κλικ κλικ κλικ σου.τωρα αν θεωρεις μαγκια την σημερον ημερα να κανεις απλα πραγματα απο το τερμιναλ και οχι απο καποιο γραφικο εργαλειο τοτε πασο.

Εγω για τα "βασικα" δεν θελω να φαω την ζωη μου στην κονσολα...την εφαγα πριν χρονια.Μετα μην κλαιγομαστε γιατι τα windows που ειναι ακομα στην ζωη μας ...

 

2. δεν ξερω εσυ πως βλεπεις ?εγω και πολλοι αλλοι σε διαφορα φορουμς δεν εβλεπαν , λιγο οι οδηγοι της ΑΤΙ , λιγο ο καινουργιος μοζιλλα ισως να διορθωθηκε η δουλεια.

 

3. ισως , δεν παιρνω και ορκο , μηπως ηταν του gentoo και το μπερδεψα με το arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και κανω κλικι κλικι , στα προγραματα.

 

αλλα δεν εμπιστευομαι κανενα κλικι κλικι να μου φτιαξει/πειραξει τα

 

fstab

grub

rc.conf

xinitrc

pacman.conf

xorg.conf

 

κτλ.

 

ξαναλεω, θεωρησα οτι ο aris1986 ως παλιος χρηστης θα ειχε και την σχετικη εμπειρια για αυτο προτεινα ρεουσα διανομη - διανομη που βαζεις / ρυθμιζεις μονο μια φορα και μετα την ξεχνας - oute format - ουτε upgrade ουτε τιποτα.Μετα απλα ρεεις.

 

Εκανα λαθος.

 

Για αυτο μετα του ειπα να δοκιμασει το mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και κανω κλικι κλικι , στα προγραματα.

 

αλλα δεν εμπιστευομαι κανενα κλικι κλικι να μου φτιαξει τα

 

fstab

rc.conf

xinitrc

pacman.conf

xorg.conf

 

κτλ.

 

 

ναι και εγω δεν το εμπιστευομαι σε τετοια θεματα , με βρισκεις συμφωνο. αλλα δεν θα κατσω να κανω την εγκατασταση με το χερι , ημαρτον.

αυτο το καναμε το 95-96 που ηταν οι διανομες στα πρωτα σταδια , που μας επαιρνε ο υπνος περιμενοντας το compile του kernel.

 

δηλ ποσο θα χασει το arch απο την γαματοσυνη του αν καποια βασικα πραγματα τα γυρισει σε graphical ? ειδικα στην εγκατασταση .

ποσο δηλ θα του πεσει ο πατος να σου περασει και το γραφικο περιβαλλον και να μην πλεκεις να το κατεβασεις/εγκαταστησεις εσυ/εγω/ο καθενας μετα ?

 

 

τελοσπαντων ο καθενας ο,τι γουσταρει στην τελικη , απλα κατ'εμε arch/gentoo δεν ειναι για τον μεσο χρηστη που θελει να κανει γρηγορα και απλα την δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λιγο κονσολα εμαθα για να αντιμετωπιζω nvidia drivers,atheros cards,cameres κτλπ.Αλλα οχι να στησω απο την 1η εντολη στην κονσολα το συστημα.Ωραια ολα αυτα αλλα δεν εχω το μυαλο ουτε διαθεση να μπλεξω,οποτε ακυρο στο arch.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω δεν το εμπιστευομαι σε τετοια θεματα , με βρισκεις συμφωνο. αλλα δεν θα κατσω να κανω την εγκατασταση με το χερι , ημαρτον.

αυτο το καναμε το 95-96 που ηταν οι διανομες στα πρωτα σταδια , που μας επαιρνε ο υπνος περιμενοντας το compile του kernel.

 

δηλ ποσο θα χασει το arch απο την γαματοσυνη του αν καποια βασικα πραγματα τα γυρισει σε graphical ? ειδικα στην εγκατασταση .

ποσο δηλ θα του πεσει ο πατος να σου περασει και το γραφικο περιβαλλον και να μην πλεκεις να το κατεβασεις/εγκαταστησεις εσυ/εγω/ο καθενας μετα ?

 

 

τελοσπαντων ο καθενας ο,τι γουσταρει στην τελικη , απλα κατ'εμε arch/gentoo δεν ειναι για τον μεσο χρηστη που θελει να κανει γρηγορα και απλα την δουλεια του.

 

 

Δεν ειναι θεμα γαματοσυνης. Κακα τα ψεματα, ο λογος που απλοποιουμε βηματα ειναι, πολυ απλα, για να εχουμε την πολυτελεια να ξεχασουμε το τι γινεται απο πισω. Ειναι μια συνειδητη αποφαση που εχουν παρει. θεωρουν οτι ο χρηστης του arch πρεπει να θελει να τα κανει αυτα τα βηματα με το χερι ωστε πρωτον να μαθει τι γινεται under the hood, και δευτερον να εχει συνεχως την επαφη. Οποιος δεν ειναι αυτης της αποψης το arch δεν ειναι γι αυτον.

 

Για τον ιδιο λογο ποτε δεν θα ειναι προσιτη η συγκεκριμενη διανομη στον αρχαριο χρηστη linux. Εδω κοντευω διψηφιο αριθμο εγκαταστασεων arch και δεν μπορω να κανω βημα χωρις το "λυσαρι" για την εγκατασταση και πληρη παραμετροποιηση του. Μετα ομως ειναι το ιδιο ευκολο στην καθημερινη χρηση με το Debian και παρομοιες διανομες.

 

Οσον αφορα το linux γενικως, ειμαι απο αυτους που θεωρουν οτι ποτε δεν θα ειναι για το μεσο χρηστη υπολογιστων. Μπορει οι διανομες να ειναι πιο ευκολες απο παλαιοτερα αλλα και οι γνωσεις του μεσου χρηστη πεφτουν συνεχως. Γιατι πολυ απλα εχει λιγοτερη αναγκη για γνωσεις επειδη μπορει να "κανει τη δουλεια του" με λιγοτερες. Ο μεσος χρηστης πλεον δεν ξερει καν να κανει navigate μεσα στο file system στα windows και δυσκολευεται σε θεματα αντιγραφης/μετακινησης αρχειων και δημιουργιας shortcuts, διαδικασιες που συνεχως μπερδευει. Δεν ηταν ετσι πριν 15 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα γαματοσυνης. Κακα τα ψεματα, ο λογος που απλοποιουμε βηματα ειναι, πολυ απλα, για να εχουμε την πολυτελεια να ξεχασουμε το τι γινεται απο πισω. Ειναι μια συνειδητη αποφαση που εχουν παρει. θεωρουν οτι ο χρηστης του arch πρεπει να θελει να τα κανει αυτα τα βηματα με το χερι ωστε πρωτον να μαθει τι γινεται under the hood, και δευτερον να εχει συνεχως την επαφη. Οποιος δεν ειναι αυτης της αποψης το arch δεν ειναι γι αυτον.

 

Για τον ιδιο λογο ποτε δεν θα ειναι προσιτη η συγκεκριμενη διανομη στον αρχαριο χρηστη linux. Εδω κοντευω διψηφιο αριθμο εγκαταστασεων arch και δεν μπορω να κανω βημα χωρις το "λυσαρι" για την εγκατασταση και πληρη παραμετροποιηση του. Μετα ομως ειναι το ιδιο ευκολο στην καθημερινη χρηση με το Debian και παρομοιες διανομες.

 

Οσον αφορα το linux γενικως, ειμαι απο αυτους που θεωρουν οτι ποτε δεν θα ειναι για το μεσο χρηστη υπολογιστων. Μπορει οι διανομες να ειναι πιο ευκολες απο παλαιοτερα αλλα και οι γνωσεις του μεσου χρηστη πεφτουν συνεχως. Γιατι πολυ απλα εχει λιγοτερη αναγκη για γνωσεις επειδη μπορει να "κανει τη δουλεια του" με λιγοτερες. Ο μεσος χρηστης πλεον δεν ξερει καν να κανει navigate μεσα στο file system στα windows και δυσκολευεται σε θεματα αντιγραφης/μετακινησης αρχειων και δημιουργιας shortcuts, διαδικασιες που συνεχως μπερδευει. Δεν ηταν ετσι πριν 15 χρονια.

 

συμφωνω απολυτα , αλλα μην ξεχνας οτι το 99% των χρηστων σημερα δεν τους ενδιαφερει το under the hood , θελουν ενα λειτουργικο που να δουλευει και να κανουν απροβληματιστα την δουλεια τους.

 

και ναι μπορει να μην ειναι το λινουξ γενικοτερα για τον μεσο χρηστη , αλλα γιατι να μην γινει ? :)

 

και αποφασισα να περασω arch , να δω ποσο θα με βασανισει και ποση ωρα θα μου παρει .

 

θεωρω τον εαυτο μου ενα κλικ πανω απο τον μεσο χρηστη μιας και παλιοτερα ελιωνα στις κονσολες..για να δουμε λοιπον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας παιδιά.

 

θέλω να πω 3 πράγματα:

 

1. τα Arch και Gentoo είναι ευπρόσιτα με τα Chakra και Sabayon.

 

2. το linux mint Debian edition είναι εξαιρετικό αφού συνδυάζει τις αρετές του Debian testing και του Mint.

Όμως ο installer δεν είναι τυφλοσούρτης όπως του ubuntu και οι κλειστοί οδηγοί μπαίνουν κονσολάτα.

 

3. Ο Clement Lefevbre του Mint δήλωσε:

“We’re not planning to switch to Unity but to keep our desktop as similar as it is at the moment. So it’s hard to say how we’ll achieve this technically but we’re aiming at using Gnome without Gnome Shell.”
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εβδομαδα που θα γυρισω Αθηνα!ubuntu-based δεν ειναι?Μην δανειστουνε κανα unity και αυτοι! :-P

android.png

αποσο ξερω αυτοι μενουνε στο Gnome 2 προς το παρον...

 

εγω ο αρχαριος το περασα παντως με τον οδηγο:

 

 

Arch Linux Installation Notes – Gnome DE (No Extras)

 

Κατεβαζουμε το core image που θελουμε, 32/64 bit και το τρεχουμε απο το cd.

Παταμε το Boot Arch Linux και μπαινει σε tty

Γραφουμε root στο archiso login και ξεκιναμε τη διαδικασια.

Αφου μπουμε σαν root, γραφουμε /arch/setup και ανοιγει ο arch installer.

Στο Select Source κανουμε highlight το cd και παταμε enter.

Στο Set clock, διαλεγουμε το Europe, μετα Athens και τελος το utc και μας ξαναγυριζει στο αρχικο μενου του installer.

Μετα παμε στο Prepare Hard Drives και φτιαχνουμε τα partitions.

Σημειωση: Αν προυπαρχει swap partition απο αλλη εγκαταστση linux και μας κανει το μεγεθος του, τοτε παμε στην τριτη επιλογη και φτιαχνουμε το partition που θελουμε, πχ sda5.

Θα μας ζητησει να κανουμε /boot partition, αλλα δε χρειαζεται, οποτε κανουμε highlight το ignore και παταμε enter.

** Σε καποιο σημειο 8α μας ζητησει ποιο text editor θελουμε, διαλεγουμε nano**

Μετα διαλεγουμε τα πακετα, εδω θα βαλουμε και το δευτερο, το πρωτο ειναι τικαρισμενο με *, οποτε κανουμε και το απο κατω με το spacebar και παταμε enter.

Σημειωση: Διαλεγουμε τα wireless_tools, αν θελουμε ασυρματο internet (δεεν ξερω αν δουλευει, γιατι εχω wired).

Παταμε το οκ και αρχιζει να βαζει μεσα τα πακετα που θελει.

Αφου τελειωσει αυτη η διαδικασια, θα μας ζητησει να κανουμε setup τα αρχεια συστηματος.

Εδω ανοιγουμε τα

/etc/rc.conf

Παμε στο Networking και αλλαζουμε το Hostname απο “myhost” σε οτι θελουμε. Αυτο θα μας δειχνει στο terminal, πχ username@hostname

/etc/locale.gen

Τα αγγλικα ειναι ηδη μεσα σαν en_US, οποτε κανουμε uncomment (βγαζουμε το #) απο οποια αλλη γλωσσα θελουμε, για ελληνικα κανουμε uncomment τις el_GR_UTF-8 και el_GR_ISO-8859-7

/etc/pacman.conf

Tο ανοιγουμε μονο αν βαζουμε το Arch 64 bit και προσθετουμε κατω απο το [community] το ακολουθο repository

[multilib]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

/etc/pacman.d/mirrorlist

Ειναι οι servers που κατεβαζουμε τα πακετα, εγω διαλεγω τo http της otenet.

Μπορουμε να κανουμε uncomment (βγαζουμε το #) και σε αλλους, οποτε σε περιπτωση που ο ενας server “πεσει” να εχουμε τους αλλους.

Παταμε στο Root Password και βαζουμε κωδικο για το root mode. Μετα παταμε το κατω βελακι, highlight το Done και enter.

Βαζουμε τον Bootloader (Grub) στο πρωτο sda το πανω πανω.

Αφου τελειωσει, γραφουμε reboot και κανουμε επανεκκινηση του συστηματος.

Μετα την επανεκκινηση. μπαινουμε μεσα γραφοντας root και δινουμε το root passoword που βαλαμε προηγουμενως.

Δινουμε ενα pacman -Syu για να κανει ενα update με ολα τα διαθεσιμα νεα πακετα. Θα μας ζητησει να κανουμε πρωτα update στον pacman κι οταν τελειωσει, ξαναδινουμε pacman -Syu.

Θα μας ζητησει να κανει overwrite μερικα αρχεια, οπως πχ kernel. Παταμε σε ολα το y και ξεκιναει να κανει το update/upgrade του συστηματος.

Οταν τελειωσει, τοτε καλο ειναι να κανουμε ενα reboot μιας και βαλαμε νεο kernel. Αφου ξαναμπουμε μεσα σαν root, βαζουμε τον χρηστη που θελουμε, με την εντολη

useradd -m -g users -G audio,lp,optical,storage,video,wheel,games,power -s /bin/bash username

Aντικαθιστουμε το username με το ονομα που θελουμε (username@hostname)

Μετα με την εντολη passwd username (που μολις δωσαμε) βαζουμε το password για το username αυτο.

Sudo

Κανουμε install το sudo με pacman -S sudo

και βαζουμε τον χρηστη που μολις φτιαξαμε στο sudoers file με την εντολη

nano /etc/sudoers

θα μας ανοιξει ενα αρχειο κειμενου και εκει κανουμε uncomment την γραμμη που λεει %wheel ALL=(ALL) ALL κατω απο το (## Uncomment to allow members of group wheel to execute any command)

Παταμε ctrl+x μετα το y για να αποθηκευτουν οι αλλαγες και κλεινει το αρχειο.

Alsa

Γραφουμε /etc/modprobe.d/modprobe.conf και μας ανοιγει ενα αρχειο κειμενου οπου γραφουμε options snd-pcsp index=2

Παταμε ctrl+x μετα το y για να αποθηκευτουν οι αλλαγες και κλεινει το αρχειο.

Μετα δινουμε pacman -S alsa-utlis alsa-oss

και περναει το συστημα ηχου του συστηματος.

Xorg

Παμε να βαλουμε το γραφικο περιβαλλον X στο συστημα μας.

Γραφουμε pacman -S xorg

και κανει install τον xorg.

Nvidia drivers

Για να περασουμε τους drivers της nvidia απλα δινουμε

pacman -S nvidia nvidia-utils

Mouse & Keyboard

Για να τα αναγνωρισει το συστημα μας δινουμε

pacman -S xf86-input-keyboard xf86-input-mouse

Aν θελουμε να μας φτιαξει αυτοματα ενα αρχειο xorg.conf η nvidia τοτε δινουμε:

nvidia-xconfig

Gnome

Για να βαλουμε το gnome μεσα δινουμε:

pacman -S gnome gnome-system-tools gnome-utils gdm hal wicd

Aν δεν θελουμε να περασουμε και τα υπολοιπα προγραμματα οταν τελειωσει ο gnome τοτε κανουμε τα εξης

Γραφουμε

/etc/rc.d/hal start (ξεκιναει ο hal και κανει mount τις αλλες συσκευες)

nano /etc/rc.conf και παμε στο τελος του αρχειο το daemons, σβηνουμε το network και προσθετουμε τα dbus, hal, wicd, alsa, gdm και θα ειναι καπως ετσι

DAEMONS=(syslog-ng dbus hal wicd netfs alsa cups crond gdm)

Κανουμε ενα reboot και μπαινουμε στο γραφικο περιβαλλον του gnome.

Προγραμματα

Η εντολη για να βαλουμε τα προγραμματα ειναι η:

pacman -S font-bh-ttf ttf-cheapskate ttf-junicode ttf-dejavu ttf-mph-2b-damase artwiz-fonts terminus-font font-bitstream-speedo gsfonts ttf-bitstream-vera xorg-fonts-100dpi xorg-fonts-75dpi xorg-fonts-alias xorg-fonts-encodings xorg-fonts-misc xorg-fonts-type1 ftgl font-mathematica ttf-freefont wxgtk file-roller unzip gcalctool alacarte unrar zip gstreamer0.10-ugly-plugins gstreamer0.10-bad-plugins gstreamer0.10-ffmpeg ffmpeg qmmp shotwell dvd+rw-tools devede k9copy k3b handbrake mkvtoolnix vuze tucan thunderbird vlc poweriso kdebase-konsole libreoffice tvtime gparted gnome-mplayer compiz-fusion-gtk totem firefox nautilus-actions nautilus-open-terminal gksu gtk2+extra gconf-editor gedit gedit-plugins amsn gtk-engine-murrine gnome-system-monitor gnome-themes-extras xcursor-vanilla-dmz totem-plugin emesene cheese

virtualbox virtualbox-additions virtualbox-guest-modules virtualbox-guest-additions

Printing

Κατεβαζουμε απο το AUR το cups-usblp και το περναμε στο συστημα μας.

Μετα περναμε τα υπολοιπα απαραιτητα προγραμματα (εγω δεν ηξερα πιο να αφησω εξω και τα εβαλα ολα για να δουλεψει ο εκτυπωταρας μου)

pacman -S cupsddk hal-cups-utils libgnomecups libcups pycups system-config-printer-gnome ghostscript gutenprint foomatic-db foomatic-db-engine foomatic-db-nonfree foomatic-filters php

Lexmark Printer Driver Installation

tar xvf lexmark-08z-series-driver-1.0-1.i386.tar.gz

sudo cp -R ./usr /

cd /usr/local/lexmark

sudo ./08z-series-driver.link /usr/local/lexmark

sudo ln -s /usr/lib/cups/backend/lxk08zusb /usr/lib/cups/backend/lxkusb

You can add it through cups at this point. The PPD file will be in /usr/local/lexmark/08zero/etc

Automatic Login

Edit as root /etc/gdm/custom.conf and write the following:

#Enable automatic login for usr

[daemon]

AutomaticLogin=user (replace with current username... ie. Bandura)

AutomaticLoginEnable=True

Passwordless login (bypass the password prompt in GDM):

Edit as root /etc/pam.d/gdm and add the following above line containing “pam_unix.so”:

auth sufficient pam_succeed_if.so user ingroup nopasswdlogin

Then, add the group nopasswdlogin to you system. You can do it graphically in System > Administration > Users and Groups.

AUR Repo Program Installation

Download the program from AUR repo and move it “builds” directory

Open a terminal and write the following:

tar -xvzf progamma.tar.gz

cd programma

makepkg -s

Αφου τελειωσει κανουμε ενα ls να δουμε το νεο πακετο και κανουμε copy

Γραφουμε sudo pacman -U paste το πακετο.pkg.tar.xz

Δινουμε το password και αρχιζει το installation

Διαφορες εντολες για τον pacman

pacman -Syu (system update/upgrade)

pacman -Sc (autoclean)

pacman -Rs prog (remove a package with its dependencies)

pacman -Si prog (package inforamtion)

pacman -Qi prog (installed package)

pacman -Q (installed packages info)

pacman -Sl repository (βλεπουμε τα περιεχομενα του repository)

pacman -Sy (updates repositories' data)

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg (update gub – αχρηστη εδω, ειναι αυτοματα)

Compiz does not start

the problem is with the permission on ~/.config/compiz. You have set the owner of a folder in your area as root. To change this, run (as root)

chown username /home/username/.config/compiz

Autostart Compiz without fusion-icon

Make a startup application and write in command

compiz --replace ccp

Arch Cursor Theme Fix in Gnome 2.30

Create or edit /usr/share/icons/default/index.theme for default and add these lines:

[icon Theme]

#Name=ArchCursorTheme

Name=ArchCursorTheme

#Inherits=ArchCursorTheme

Inherits=ArchCursorTheme

[Desktop Entry]

Name[en_US]=index.theme

Alsa Control Save Settings

After finishing with volume control, open terminal as a root and write:

alsactl store

Αν δεν πιασει ουτε αυτο και μετα το restart, παλι χαλασανε, τοτε γραφουμε

alsactl -f /var/lib/alsa/asound.state store

Skype & Logitech Webcam

Open a terminal and write the following:

#!/bin/bash

export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 skype

LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so /usr/bin/skype

Αν δε δουλεψει... βαλε στα gstreamer-properties στο video τη webcam.

Αlsa – Σωστη Σειρα Καρτων Ηχου

Make /etc/modprobe.d/alsa.conf

Via terminal

nano /etc/modprobe.d/alsa.conf

Write the following:

options snd slots=snd_emu10k1,saa7134_alsa,snd_usb_audio

Confirm all ok with below commands:

cat /proc/asound/cards

lsmod | grep snd

 

 

 

 

διαβαζω σχολια τυπου "οσα δεν εμαθα με ubuntu σε 3 χρονια τα εμαθα στο arch σε λιγους μηνες"

 

αξιζει να το περασεις μια φορα εστω για να δεις, να πειραματιστεις και θα μαθεις και κατι... (παραλληλα με την αλλη distro σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα και γω το Arch , ετσι για την φαση :)

 

1 ωρα και 15 λεπτα και ημουν στο gnome. με κουρασε λιγο η φαση με τον δισκο και τα partitions αλλα οχι κατι τραγικο.

 

επισης με χαλασε που εχει gnome 3 . να μου πεις εγω το περασα αρα να μην κλαιγομαι.

 

τωρα του περναω καποια πακετακια να ερθει στα ισα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 ώρα και 15 λεπτά απλά δεν ισχύ

αν πέρασες netinstall πες μας με τη ταχύτητα κατεβάζεις και για το gnome είναι δεδομένο ότι κατέβασες αρκετή ώρα

με core θέλει ελαχίστη ώρα μέχρι το reboot ( γύρο στα 15 λεπτά μάλλον )

για να σηκώσεις και X αν είσαι μέσα στον ote η σε πανεπιστήμιο άλλα 15 λεπτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...