Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread IV


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, θα πέσει γερή σκούπα, αλλά μια που γίνεται ακόμα κουβέντα πριν μας πάρουν χαμπάρι.

 

Το λυπηρό δεν είναι ότι έπεσε ξύλο. Τραγικό μεν, αλλά απολύτως αναμενόμενο και αντιπροσωπευτικό του επιπέδου πολιτικής αντιπαράθεσης στην ελληνική κοινωνία. Για μένα, το λυπηρό είναι ότι, ενώ για μένα ο προβληματισμός θα έπρεπε να είναι:

 

"Ρε παιδιά, πού πάμε; Είναι δυνατόν να ψηφίζουμε αβέρτα το κόμμα με τους λάτρεις του Εμβέρ Χότζα, το κόμμα με τους οπαδούς του Στάλιν και το κόμμα των υποστηρικτών του Χίτλερ; (Και αρκετά άλλα παρόμοιου πολιτικού πολιτισμού). Μήπως να το ξαναδούμε το θέμα με τα κριτήρια της ψήφου και τι κοινωνία θέλουμε;"

 

τελικά μάλλον θα είναι:

 

"Ο Α ή ο Β είχε δίκιο;", "ποιός προκάλεσε πρώτος;", "ήταν γροθιά ή χαστούκι;", "ναι, αλλά όταν οι τάδε κάνουν τα χειρότερα, δε λέτε τίποτα" και τα λοιπά. Το συν πλην 1% στις εκλογές δε θα μειώσει τους ακραίους, τους υποστηρικτές της βίας ως μέσο επίλυσης διαφορών, τους ανίδεους και τους κάφρους. Δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • athlios

    4891

  • leftermann

    2114

  • gang

    2037

  • YiN

    1915

Πχ. το ότι αυτοί έχουν βουλευτικό άσυλο.

 

και αυτό, αλλά είναι πιό κάτω στην λίστα μου.

πάντως, μια που το έφερε η κουβέντα: ένας τύπος γενικά στον ακουμπάει συνέχεια, σου έχει γαμήσει την ζωή, και έχει βρει έναν καλό τρόπο (βλέπε ασυλία) να μην μπορείς πολιτισμένα να του κάνεις τίποτα. Χαιρόμαστε όταν του σπάσει κάποιος το κεφάλι, η συνεχίζουμε να είμαστε κατά της βίας και υπέρ της αγάπης;

 

Για πες.. Υπάρχει και βίντεο;

 

μπα. Πριν κάνα 15θήμερο έγινε, στην τιβι το είδα τυχαία, πήγαινε λέει στο δικαστήριο για μια δίκη και τον στριμώξανε καμιά 15αριά λέει και του τις βρέξανε, αριστεριστές τους είπε αυτός. Να, δεν βρίσκω κάνα σοβαρότερο λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρόμαστε όταν του σπάσει κάποιος το κεφάλι, η συνεχίζουμε να είμαστε κατά της βίας και υπέρ της αγάπης;

Αν είμαστε υπέρ της βίας (πχ νόμος είναι το δίκιο του εργάτη, οπότε ρίχνουμε και δυο φάπες στον απεργοσπάστη), πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε και τις μπουνιές του απέναντι ακραίου, χωρίς να γκρινιάζουμε. Οπότε προσωπικά, ναι εξακολουθώ να είμαι υπέρ της αγάπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την πρώτη κίνηση εναντίον του ΑΦΟΥ πέταξε το νερό στην άλλη. Και η πρώτη κίνηση ήταν να τον χτυπήσει με 10 χαρτιά. Fatality.

Θα μαζέψει κι'άλλους 16-17-18χρονους στην ηλικία της επανάστασης ψηφοφόρους (τους μόνους που δεν κατηγορώ) και δόξα τον Θεό απο βλαμμένους η πατρίδας μας έχει περίσευμα.

Σε παρακαλω να ανακαλεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον, τις μπουνιές τις τρώς καθημερινά. Προσωπικά τουλάχιστον έχω φάει αμέτρητες μπουνιές τον τελευταίο καιρό.

Δεύτερον, σαφώς και θα πρέπει να είσαι έτοιμος να φας και άλλες. Αν φοβάσαι μην φας καμιά, προφανώς και παραμένεις υπέρ της αγάπης. Και υπέρ της γκρίνιας και της κλάψας μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον, τις μπουνιές τις τρώς καθημερινά. Προσωπικά τουλάχιστον έχω φάει αμέτρητες μπουνιές τον τελευταίο καιρό.

Δεύτερον, σαφώς και θα πρέπει να είσαι έτοιμος να φας και άλλες. Αν φοβάσαι μην φας καμιά, προφανώς και παραμένεις υπέρ της αγάπης. Και υπέρ της γκρίνιας και της κλάψας μετά.

Την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα. Δεν φοβάμαι να φάω, αλλά δεν βλέπω να λύνει τίποτα. Απλώς βάζουμε στο περιθώριο τον μετωπιαίο μας λοβό και λειτουργούμε με τα αρχέγονα ένστικτά μας. Πιστεύω θα συμφωνήσουμε ότι τα τελευταία χρόνια η ελληνική κοινωνία γίνεται πιο βίαιη. Έχει βελτιώσει κάτι αυτή η βία ή μήπως το αντίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, δεν έχει βελτιωθεί τίποτα, αλλά δεν φταίει η βία γι αυτό. Η κοινωνία πάει από το κακό στο χειρότερο, και αυτό οδηγεί σε αύξηση της βίας. Δεν αυξάνεται η βία από μόνη της, με αποτέλεσμα η κοινωνία να γίνεται χειρότερη.

 

Τέλος πάντων, ούτε μένα μου αρέσει η βία, φοβάμαι να παίξω ξύλο, δεν ψήνομαι καθόλου, δεν είμαι φιλοπόλεμος. Αλλά νομίζω ότι μόνο με βία γίνονται αλλαγές στην κοινωνία πλέον. Και δεν αποκλείω την βία ως λύση σε κάποιο πρόβλημα. Αν μου τραβάς το αυτί συνέχεια και δεν καταλαβαίνεις από λόγια, θα κοιτάξω να σε δείρω. Αν είσαι γομάρι και δεν μπορώ, θα κοιτάξω να αγοράσω πιστόλι. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, δεν έχει βελτιωθεί τίποτα, αλλά δεν φταίει η βία γι αυτό. Η κοινωνία πάει από το κακό στο χειρότερο, και αυτό οδηγεί σε αύξηση της βίας. Δεν αυξάνεται η βία από μόνη της, με αποτέλεσμα η κοινωνία να γίνεται χειρότερη.

 

 

Δεν αυξάνεται, αποτελεί δήθεν διέξοδο. Η οποία προφανώς δεν αποτελεί λύση. Σκέψου τι θα έλεγες αν στη θέση του παπάρα ήταν κανα μπατσόνι. Επειδή τους έχεις ιδιαίτερη συμπάθια το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ORLY;

Διέξοδο;

 

Δεν αυξάνεται, αποτελεί δήθεν διέξοδο. Η οποία προφανώς δεν αποτελεί λύση. Σκέψου τι θα έλεγες αν στη θέση του παπάρα ήταν κανα μπατσόνι. Επειδή τους έχεις ιδιαίτερη συμπάθια το λέω.

 

Ντάξει, μια απλή ανάγνωση δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...