Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread IV


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • athlios

    4891

  • leftermann

    2114

  • gang

    2037

  • YiN

    1915

Μαλακες πειτε οτι θελετε για την αγγλια, αλλα αυτο που στησανε για την βασιλω, ειναι/ηταν απολυτα εντυπωσιακο. Αντε και η kate σε 30 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

'Σ' ωραίος εσύ, θα γίνεις μέγας μηχανικάρας.;Ρ

 

Μαλακες πειτε οτι θελετε για την αγγλια, αλλα αυτο που στησανε για την βασιλω, ειναι/ηταν απολυτα εντυπωσιακο. Αντε και η kate σε 30 χρονια.

 

Μ, ναι, και εμείς την Κνωσσό την προσέχουμε.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να σου ξεδιαλύνω μερικά πράγματα. Αν λέω καμιά μαλακία να με διορθώσετε.

 

Ο pic είναι ένας επεξεργαστής. Το arduino είναι board. Δηλαδή, έχει πάνω επεξεργαστή της Atmel, παρεμφερή με τον pic. Ο ντόρος που έχει γίνει με το arduino είναι (λογικά) ότι γλιτώνεις όλη την ανάπτυξη στο hardware κομμάτι. Επίσης πολλοί είναι αυτοί που ασχολούνται και κατασκευάζουν διάφορες επιπρόσθετες πλακέτες που "κουμπώνουν" πάνω στον arduino (βλ arduino shields).

Αυτά πάνω κάτω...

 

α και για αυτό που ρώτησες, και ο ποιο απλός επεξεργαστής μπορεί να οδηγήσει servo και dc motor

Εσύ δλδ που για το αμαξάκι χρησιμοποίησες pic, σε τι board το έβαλες;

 

Το σημαντικό δηλαδή με το arduino είναι ότι είναι πλήρες και το παίρνεις και ξεκινάς σχεδόν αμέσως, σωστά;

 

Οπότε μάλλον αυτό θα πάρω, αφού είναι ίδια πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να σου ξεδιαλύνω μερικά πράγματα. Αν λέω καμιά μαλακία να με διορθώσετε.

 

Ο pic είναι ένας επεξεργαστής. Το arduino είναι board. Δηλαδή, έχει πάνω επεξεργαστή της Atmel, παρεμφερή με τον pic. Ο ντόρος που έχει γίνει με το arduino είναι (λογικά) ότι γλιτώνεις όλη την ανάπτυξη στο hardware κομμάτι. Επίσης πολλοί είναι αυτοί που ασχολούνται και κατασκευάζουν διάφορες επιπρόσθετες πλακέτες που "κουμπώνουν" πάνω στον arduino (βλ arduino shields).

Αυτά πάνω κάτω...

 

α και για αυτό που ρώτησες, και ο ποιο απλός επεξεργαστής μπορεί να οδηγήσει servo και dc motor

 

Embeded cpu, ποιο περιορισμένος σε λειτουργίες και από βαθιά θρησκευόμενο. ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δλδ που για το αμαξάκι χρησιμοποίησες pic, σε τι board το έβαλες;

 

Το σημαντικό δηλαδή με το arduino είναι ότι είναι πλήρες και το παίρνεις και ξεκινάς σχεδόν αμέσως, σωστά;

 

Οπότε μάλλον αυτό θα πάρω, αφού είναι ίδια πράγματα

 

ναι ξεκινάς προγραμματισμό με τον arduino. Στον pic εγώ έχω φτιάξει τις πλακέτες (κολλήσεις και τα λοιπά). Είναι αρκετά τα πράγματα που πρέπει να προσέξεις έτσι ώστε να σου παίζει ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου εχθές που είχε μήνες-χρόνια να μου μιλήσει, μου στέλνει στο φβ για να μου κάνει πλάκα, πως άκουσε ότι τράκαρα με το αμάξι, κι αν είμαι καλά.

 

Του λέω όχι δεν τράκαρα πουθενά και ποιος του τόπε, και μου απαντάει πως του είπαν ότι έπεσα στην θάλασσα με ταμάξι. Εκεί το καταλαβαίνω πως κάνει φάρσα και του το κλείνω.

 

 

Ε λοιπόν, σήμερα τράκαρε αυτός ^_^ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου εχθές που είχε μήνες-χρόνια να μου μιλήσει, μου στέλνει στο φβ για να μου κάνει πλάκα, πως άκουσε ότι τράκαρα με το αμάξι, κι αν είμαι καλά.

 

Του λέω όχι δεν τράκαρα πουθενά και ποιος του τόπε, και μου απαντάει πως του είπαν ότι έπεσα στην θάλασσα με ταμάξι. Εκεί το καταλαβαίνω πως κάνει φάρσα και του το κλείνω.

 

 

Ε λοιπόν, σήμερα τράκαρε αυτός ^_^ :)

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...