Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread IV


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • athlios

    4891

  • leftermann

    2114

  • gang

    2037

  • YiN

    1915

αυτο τι ειναι?μαρινατα?

βαζουμε το κρεας σε μια λεκανη κ το αφηνουμε με αυτο το μαγικο ματζουνι?

δωσε ινφο.δωσε ινφο

Ειναι αλμη/brine. Αν θες να το βαλεις πιο πολυ ωρα ειναι πιο καλο να εχεις λιγοτερο αλατι μεσα. Το κρεας γινεται πιο ζουμερο, και θα παρει οτι γευση του βαλεις μεσα στο υγρο. Εγω εκανα σημερα ετσι κοτοπουλο και στην αλμη ειχα βαλει υγρο καπνο, λιγο ξυδι και μελι αντι για ζαχαρη.

Θεωρητικα ολα τα κρεατα μπορουν να μπουν στην αλμη, αλλα τα κοκκινα (αρνι,κατσικι,μοσχαρι) αλλαζουν χρωμα για αυτο δεν τα βαζουν και τοσο (το μοσχαρι σπανια, τα αλλα 2 ναι), το χοιρινο και το κοτοπουλο ειναι οι πιο καλες επιλογες. Στα θαλασσινα κατα 95% μπαινει μονο αλατι χωρις αλλες γευσεις, και καθονται 5-15 λεπτα στην αλμη γιατι μετα γινονται πολυ αλμηρα.

Αν ζεστανεις το υγρο για να λιωσει πιο καλα το αλατι/ζαχαρι πρωτα κρυωνεις τα παντα και μετα βαζεις το κρεας και τα κρατας στο ψυγειο. Αν το κοτοπουλο εχει πετσα, ειναι καλο να το αφησεις κανα μισαωρο στον παγκο αφου σκουπησεις οτι υγρο εχει πανω.

 

Α και ειναι καλο να βγαζεις το κρεας εξω απο το ψυγειο να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου για κανα μισαωρο. Μαγειρευετε πιο ομοιομορφα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=JHdlhUfJ5qc

 

Don't you step out of line

Don't you fuckin' lie

 

=-

 

Jesus lied he won't die for your sins ;))

http://www.youtube.com/watch?v=HvxGLwo2OQs

Πανδυσκολα drums :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωλοζωή, ήρθα στο γραφείο και το πρώτο πράγμα που μου έτυχε ήταν θέσεις δίπλα στο court στο σημερινό παιχνίδι με τους kings με $6.5 και τα δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωλοζωή, ήρθα στο γραφείο και το πρώτο πράγμα που μου έτυχε ήταν θέσεις δίπλα στο court στο σημερινό παιχνίδι με τους kings με $6.5 και τα δύο...

Μονο hockey ειχα παει οταν ημουν MURICA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποπτευομαι ότι θα ναι οι θέσεις ανάμεσα στον σαμιουελ τζακσον και στο Ντί κάπριο... Έχουν γυρίσματα τα παιδιά στην πόλη. :·)

 

Γυναικες ηθοποιους δεν έχει η ταινια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, αλλά η πιο άσχημη κομπάρσα ήταν μία γριά που άνετα με αποπλανούσε και την ευχαριστούσα.

 

(κάποια γυρίσματα έγιναν δίπλα στο σπίτι μου, στο dba.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανεις τον τίτλο μιας σειράς μεξικάνικης που στο opening έλεγε ενα όνομα και μετα έκανε ΑΟΥ!!!

 

Ηταν 3σίλαβο όνομα αλλα έχει κολλήσει το μυαλό μου

 

έλεγε . . . ΑΟΥ!! πομ πομ πομ πομ ποοοοομ!

ΑΟΥ! πομ πομ πομ πομ πομ

 

*(πομ = μεξικάνικος στοίχος που δεν θυμάμαι) :mellow:

 

βλέπω την Ελληνική τηλεόραση και λυπάμαι την κατάντια της και έχω ενα ξαδερφάκι που πάει δημοτικό και θέλω να το μάθω να βλέπει ποιοτικά προγράμματα σαν αυτά που έβλεπα και εγω μικρός και έγινα έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανεις τον τίτλο μιας σειράς μεξικάνικης που στο opening έλεγε ενα όνομα και μετα έκανε ΑΟΥ!!!

 

Ηταν 3σίλαβο όνομα αλλα έχει κολλήσει το μυαλό μου

 

έλεγε . . . ΑΟΥ!! πομ πομ πομ πομ ποοοοομ!

ΑΟΥ! πομ πομ πομ πομ πομ

 

*(πομ = μεξικάνικος στοίχος που δεν θυμάμαι) :mellow:

 

βλέπω την Ελληνική τηλεόραση και λυπάμαι την κατάντια της και έχω ενα ξαδερφάκι που πάει δημοτικό και θέλω να το μάθω να βλέπει ποιοτικά προγράμματα σαν αυτά που :devil: έβλεπα και εγω μικρός και έγινα έτσι :devil:

καρουζελ ρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "κα ρου ζελ.. ΑΟΥ!!!" δεν μου ταιριάζει. Το έβλεπα αυτό όμως δεν λέω αυτό ηταν με μια μεξικανίδρα που την ειχε παρατήσει η οικογένεια της και μετά ειχε ίντριγκες και έτση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρι μάρ ΑΟΥ!

ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑΣΕ ΚΑΛΑ !! :D :D :D :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=FPNwimECFmY

+1

πεθανα στο γελωτα

αλλα τωρα ειμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...