Προς το περιεχόμενο

Cosmote Internet On The Go σε Linux Ubuntu


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

που λετε πηρα για το εξοχικο και για διαφορες αλλαες εκτος-σπιτιου χρησεις το Cosmote Internet On The Go με καρτα.Ολα λειτουργουν κανονικα,στα windows 7 ομως!επειδη ειμαι βασικος linux χρηστης,θα ηθελα καποιος να με βοηθισει οσον αφορα την χρηση του on the go internet σε ubuntu,μιας και εγω ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα..

 

ακομη και οταν βαζς μεσα το στικακι,δεν βγαζει τιποτα απολυτως,ομως θα ηταν σημαντικο για εμενα εαν ειχα τελικα ιντερνετ στα ubuntu μου,μιας και ειμαι διαχειριστης ιστοσελιδας και πρεπει ανα πασα στιγμη να μπορω να ανεβαζω/κατεβαζω αρχεια ευκολα και οπως εμενα με βολευει(πραγμα που δεν γινεται στα windows!)

 

ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειναι απο εκεινα τα στικακια του διαολου που ειναι ταυτοχρονα αποθηκευτικος χωρος και μοντεμ :P

 

Συνδεσου ενσυρματα και εγκατεστησε το πακετο usb-modeswitch. Αν δεν γινει αμεσως η αλλαγη σε μοντεμ, ανοιξε ενα τερματικο και τρεξε

>sudo usb_modeswitch

και θα γινει. Μετα την 1η φορα που θα το τρεξεις, το usb-modeswitch θα το αλλαζει αυτοματα σε μοντεμ με το που το συνδεεις.

 

Τα περι συνδεσης (pin κλπ) θα τα βαλεις στον network manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος,τα καταφερα ανετα και μια χαρα:)

 

μμμ μηπως ομως υπαρχει κανενα scriptaki η κατι τελος παντων για να ελεγχω και το υπολοιπο των Mbs μου..??

ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς με ένα μικρό conky να βλέπεις τι γίνεται από Μbs

 

οχι δεν μου κανει αυτο,επειδη θελω να μου βαζει ας πουμε και καποιο οριο,να με ειδοποιει η κατι τελος παντων πιο καλο απο ενα απο Monitoring!

γιατι ετσι σιγουρα θα ξεπερασω το υπολοιπο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...