Προς το περιεχόμενο

linux πειράματα


alexkoco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μια ιδέα δεν ξέρω κατά ποσο είναι καλή αλλα θα τι πω..έχω 2 pc ένα netbook και ένα laptop σκέφτομαι να κάνω το laptop server δηλαδή το netbook να μπαίνει σε ένα λειτουργικό σύστημα linux μέσω του server που θα είναι το laptop γίνεται αυτό αν ναι πως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια ιδέα δεν ξέρω κατά ποσο είναι καλή αλλα θα τι πω..έχω 2 pc ένα netbook και ένα laptop σκέφτομαι να κάνω το laptop server δηλαδή το netbook να μπαίνει σε ένα λειτουργικό σύστημα linux μέσω του server που θα είναι το laptop γίνεται αυτό αν ναι πως??

 

Αυτο που περιγραφεις μου θυμιζεις αυτο που γινοταν παλια στο πανεπιστημιο .

Στο κομπιουτερ - ρουμ ειχαν "dumb terminals" , δηλ μια οθονη/πληκτρολογιο , και συνδεανε την οθονη με ειδικο καλωδιο , στο δικτυο , και "παιρνανε" login screen απο τον σερβερ.Συνδεοντουσαν κανονικα και εργαζοσουν.

Στην ουσια ομως δεν ειχαν δισκο ή οτιδηποτε αλλο ή εγκατεστημενο λειτουργικο τοπικα.

 

Κατι τετοιο θες να κανεις εσυ αν δεν απατωμαι , αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να γινει.

Γιατι δεν βαζεις στο νετμπουκ καποια ελαφρια διανομη λινουξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που περιγραφεις μου θυμιζεις αυτο που γινοταν παλια στο πανεπιστημιο .

Στο κομπιουτερ - ρουμ ειχαν "dumb terminals" , δηλ μια οθονη/πληκτρολογιο , και συνδεανε την οθονη με ειδικο καλωδιο , στο δικτυο , και "παιρνανε" login screen απο τον σερβερ.Συνδεοντουσαν κανονικα και εργαζοσουν.

Στην ουσια ομως δεν ειχαν δισκο ή οτιδηποτε αλλο ή εγκατεστημενο λειτουργικο τοπικα.

 

Κατι τετοιο θες να κανεις εσυ αν δεν απατωμαι , αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να γινει.

Γιατι δεν βαζεις στο νετμπουκ καποια ελαφρια διανομη λινουξ?

ακρηβως αυτο θελω φιλε για αυτο και θελω βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακρηβως αυτο θελω φιλε για αυτο και θελω βοηθεια

 

χωρις να περασεις κανενα ειδος λογισμικο , για να το καταφερεις , ειναι αρκετα αρκετα δυσκολο.

 

τα "dumb terminals" που ανεφερα δεν ηταν και συσκευες του εμποριου,ηταν για συγκεκριμενες εργασιες , πανεπιστημια , κιοσκια κλπ. και παιζανε ειτε με καλωδιο δικτυου ειτε με σειριακο καλωδιο.

 

απο την αλλη αν ειναι να περασεις εστω και ενα ελαχιστο λογισμικο για να το καταφερεις , γιατι να μην περασεις μια ελαφρια διανομη και να κανεις την δουλεια σου ?

 

πες μας και τα specs του νετμπουκ να δουμε ποσα απιδια χωραει ο σακος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που θέλεις να κάνεις είναι ένα "thin client". Ψάχνωντας με αυτό τον όρο, ίσως/θα βρεις αρκετά tutorial για το πώς να το πετύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας καλος οδηγος , https://help.ubuntu.com/community/ThinClientHowto

 

επιμενω οτι αν το νετμπουκ σηκωνει καποια διανομη λινουξ , εινια λιγοτερο μπελαλιδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να περασεις κανενα ειδος λογισμικο , για να το καταφερεις , ειναι αρκετα αρκετα δυσκολο.

 

τα "dumb terminals" που ανεφερα δεν ηταν και συσκευες του εμποριου,ηταν για συγκεκριμενες εργασιες , πανεπιστημια , κιοσκια κλπ. και παιζανε ειτε με καλωδιο δικτυου ειτε με σειριακο καλωδιο.

 

απο την αλλη αν ειναι να περασεις εστω και ενα ελαχιστο λογισμικο για να το καταφερεις , γιατι να μην περασεις μια ελαφρια διανομη και να κανεις την δουλεια σου ?

 

πες μας και τα specs του νετμπουκ να δουμε ποσα απιδια χωραει ο σακος :)

:mrgreen:

atom 1,33

hdd 80gb

ram 2gb ακουω,προτασεις θελω κατι που να ειναι το πιο ελαφρη που ιπαρχει....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mrgreen:

atom 1,33

hdd 80gb

ram 2gb ακουω,προτασεις θελω κατι που να ειναι το πιο ελαφρη που ιπαρχει....!!

 

δες εδω http://www.insomnia.gr/topic/382703-info-project-linux-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

 

βασικα μια οποιαδηποτε διανομη με ελαφρυ desktop manager π.χ. xfce ή βαρια βαρια κανα gnome 2.x θα παιξει μια χαρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδηγιες????

 

 

Με το συμπάθειο, αλλά αν χρειάζεσαι οδηγίες για να κάνεις έναν ssh server, άστο. Ξεκίνα με κάτι πιο απλό, δεξί κλικ, copy, δεξί κλικ paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθειο, αλλά αν χρειάζεσαι οδηγίες για να κάνεις έναν ssh server, άστο. Ξεκίνα με κάτι πιο απλό, δεξί κλικ, copy, δεξί κλικ paste.

φίλε ξερόλα αν ηξερα δε θα φτιαχνα το τοπιγ εσύ που τα ξερειϛ ολα γιατί δεν βοηθαs;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό. Ζητάς συμβουλές και γνώμες πως θα κάνεις το laptop σου server (στο οποιό δε λες και τί λειτουργικό έχει). Αυτό ρώτησες, αυτό έλαβες. Τώρα αν θες συμβουλές για το το πώς θα το κάνεις, άνοιξε το ρημάδι το google, και γράψε ssh server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μετατρέψεις το laptop σου σε server τότε μπορείς να δοκιμάσεις και την διανομή free nas που σχεδόν τα κάνει όλα μόνη της.

 

http://www.freenas.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...