Προς το περιεχόμενο

linux server netbook γνωμες


alexkoco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες έχω ένα μικρό netbook και σκέφτομαι να το κάνω home server τι απαιτήσεις έχει ένας server???μπορεί καποιος έμπειρος να μου πει τα βήματα που πρέπει να κάνω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο Hackint0sh αν θέλεις να παίξεις.. Τι netbook είναι ?

 

sony vaio p series

atom 1,33

hdd 80gb

ram 2gb

 

επιδη ειναι πολι σαπιο θελω να του κανω μια χρηση παρα πολι ελαφρια δλδ να μην κοθραζετε καθολου το cpu & ram.

ακουω λισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανιψάκι έχεις ? ;) Δωστου το και θα γίνεις ο Αγαπημένος του θείος για μια ζωή..

Το έχεις αξιολογήσει πολύ καλά φιλαράκι.

 

Σορρυ για το θάρρος εγώ αυτό θα έκανα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανιψάκι έχεις ? ;) Δωστου το και θα γίνεις ο Αγαπημένος του θείος για μια ζωή..

Το έχεις αξιολογήσει πολύ καλά φιλαράκι.

 

Σορρυ για το θάρρος εγώ αυτό θα έκανα. ;)

αχαχαχα οντος ειναι σαπιο για αυτο θελω καπιες λισεις γιανα μην βαρενει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα, εχεις ενα νετμπουκ και δεν ξερεις τι να το κανεις, αλλα να εχει και λινουξ?

 

Μπορεις να το κανεις file server με ενα windows share και να το εχεις μαζι σου αντι για φλασακι :P. Τουλαχιστον θα ειναι πιο αξιοπιστο απο εναν σκληρο σε usb.

Μπορεις να το κανεις media player, βαζοντας του ενα xbmc για να παιζεις τα divx σου και τα mkv σε sd (οχι hd).

Μπορεις να του βαλεις ενα υποτυπωδες desktop envioment, 3-4 browsers (ετσι για ποικιλια), εναν msn client/skype και μια εφαρμογη να αναλαμβανει τα περι δικτυου ωστε να λυσεις το προβλημα που ειχες με το webconverger και να το εχεις για χαλαρες καταστασεις σερφαρισματος.

Μπορεις να του βαλεις mame* και να το λιωσεις στο παιχνιδι!

 

Μπορεις να κανεις αλλα τοσα που δεν μου ερχονται, αρκει να εισαι προθυμος να λερωσεις τα χερια σου. Δες και το θεμα "λινουξ - μαρμελαδα" και θα καταλαβεις.

http://www.insomnia.gr/topic/382703-info-project-linux-μαρμελάδα/

 

* Αν καταφερεις να κανεις συγκεκριμενα παιχνιδια του mame να παιξουν, πχ τη σειρα samurai shodown για την οποια εχω καει και δεν εχω καταφερει τιποτα, σε πληρωνω να την κανεις και σε μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα, εχεις ενα νετμπουκ και δεν ξερεις τι να το κανεις, αλλα να εχει και λινουξ?

 

Μπορεις να το κανεις file server με ενα windows share και να το εχεις μαζι σου αντι για φλασακι :P. Τουλαχιστον θα ειναι πιο αξιοπιστο απο εναν σκληρο σε usb.

Μπορεις να το κανεις media player, βαζοντας του ενα xbmc για να παιζεις τα divx σου και τα mkv σε sd (οχι hd).

Μπορεις να του βαλεις ενα υποτυπωδες desktop envioment, 3-4 browsers (ετσι για ποικιλια), εναν msn client/skype και μια εφαρμογη να αναλαμβανει τα περι δικτυου ωστε να λυσεις το προβλημα που ειχες με το webconverger και να το εχεις για χαλαρες καταστασεις σερφαρισματος.

Μπορεις να του βαλεις mame* και να το λιωσεις στο παιχνιδι!

 

Μπορεις να κανεις αλλα τοσα που δεν μου ερχονται, αρκει να εισαι προθυμος να λερωσεις τα χερια σου. Δες και το θεμα "λινουξ - μαρμελαδα" και θα καταλαβεις.

http://www.insomnia.gr/topic/382703-info-project-linux-μαρμελάδα/

 

* Αν καταφερεις να κανεις συγκεκριμενα παιχνιδια του mame να παιξουν, πχ τη σειρα samurai shodown για την οποια εχω καει και δεν εχω καταφερει τιποτα, σε πληρωνω να την κανεις και σε μενα!

 

 

έχω βάλει διανομές linux αλλα όχι σε αυτό το μικρό netbook..

από αυτά που λες με ενδιαφέρει αυτό (file server με ενα windows share) αλλα δε ξέρω πως γίνεται,με ενδιαφέρει όμως και αυτό (desktop envioment) αλλα δεν ξέρω το πως θα το κάνω μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις κάποια βήματα και για τα δυο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...