Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για πολυμηχάνημα και γνώσεις από αυτούς που ξέρουν.


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά πολυμηχανήματος, αλλά το πρόβλημα είναι ότι πραγματικά είμαι «σκράπας» στο συγκεκριμένο θέμα. Δε νομίζω πως γνωρίζω ούτε καν τα βασικά δηλαδή.

 

Γι' αυτό εκτός από προτάσεις, αναρωτιέμαι μήπως γίνεται όσοι γνωρίζουν, να πουν τι πρέπει να προσέχει κατά την επιλογή ο υποψήφιος αγοραστής.

 

- Με ενδιαφέρει να μη δίνω τα μαλλιοκέφαλά μου σε μελάνια (ας πούμε ότι μιλάμε για αυθεντικά γι' αρχή), κι ας κοστίζει περισσότερο το πολυμηχάνημα.

- Η ποιότητα εκτύπωσης δε μπορώ να πω πως με καίει στο μέγιστο βαθμό, εξάλλου έχω διαβάσει μερικά πράγματα για καλιμπράρισμα monitor και πολυμηχανήματος και μάλλον είναι ολόκληρη διαδικασία.

- Με ενδιαφέρει το Wi-Fi και η Ethernet σύνδεση.

- Με ενδιαφέρει το after sales support και να μη μου 'ρχεται να πετάω εκτυπωτές σε κεφάλια. Θα μπορούσα να πω ότι με ενδιαφέρει κάτι αξιόπιστο, αλλά απ' τα λίγα που έχω διαβάσει, κάτι τέτοιο δεν υφίσταται και κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος ότι μια εταιρεία παράγει πολυμηχανήματα περισσότερο αξιόπιστα από άλλες.

 

Πέρα απ' τα παραπάνω, το θέμα είναι πως δε γνωρίζω τι άλλο πρέπει να μ' ενδιαφέρει, γι' αυτό τα φώτα σας οι γνώστες του αντικειμένου παρακαλώ :-)

 

Ας πούμε ότι ο προϋπολογισμός μπορεί να φτάσει τα 200€ αν υπάρχει κάτι που αξίζει εμφανώς περισσότερο από κάτι άλλο που κοστίζει ας πούμε 80€.

 

Επίσης να πω ότι δεν είχα ποτέ ούτε καν απλό εκτυπωτή :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

βασικό, πάρε μηχάνημα το οποίο να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση (γιατί όχι 3), γιατί η συντριπτική πλειοψηφία παίζει με 1 χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιώ της HP σειρά officejetεδώ κ 6 χρόνια κ έχουν αποδειχτεί σκυλιά. Στα περισσότερα μοντέλα τα μελανια ξανά γεμίζουν με αποτέλεσμα να βγαίνουν οικονομικά.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για τσιπάκια, που τα παλιά δεν είχαν.

 

Τι παίζει με αυτό;

 

Επίσης, γεμίζουν με αυθεντικά ή μούφες;

 

Και κάτι άλλο, αν είναι τα μελάνια να κοστίζουν όσο ο εκτυπωτής, προτιμώ να παίρνω καινούριο εκτυπωτή και να πουλάω τον παλιό κάθε φορά που αδειάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ισχύει από τη νομοθεσία το τουλάχιστον 2 έτη για τέτοιου είδους προϊόντα;

 

η νομοθεσία λέει για εγγύηση ευλογη της διάρκειας ζωής του προϊόντος, τα 2 χρόνια είναι για πραγματικά ελαττώματα ή μη συμφωνημένη ιδιότητα πράγματα που δεν έχουν σχέση με την "κλασική" εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλά κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για τσιπάκια, που τα παλιά δεν είχαν.

 

Τι παίζει με αυτό;

 

Επίσης, γεμίζουν με αυθεντικά ή μούφες;

 

Και κάτι άλλο, αν είναι τα μελάνια να κοστίζουν όσο ο εκτυπωτής, προτιμώ να παίρνω καινούριο εκτυπωτή και να πουλάω τον παλιό κάθε φορά που αδειάζουν.

 

Στο Canon IP4200 του 2006 που εχω, αν βαλεις ξαναγεμισμενο, το τσιπακι που προφανως δεν ειναι πειραγμενο, το "δειχνει" στον εκτυπωτη ως αδειο.

Συνεπως δεν μπορεις να ξανατυπωσεις γιατι δε σε αφηνει να τυπωσεις με αδειο.

 

Ομως μπορεις απλα να πατησεις μια φορα παρατεταμενα ενα κουμπι για να κανεις "force εκτυπωση με αδειο μελανι", πραγμα που παρακαμπτει το τσιπακι απο τον ιδιο τον εκτυπωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιώ της HP σειρά officejetεδώ κ 6 χρόνια κ έχουν αποδειχτεί σκυλιά. Στα περισσότερα μοντέλα τα μελανια ξανά γεμίζουν με αποτέλεσμα να βγαίνουν οικονομικά.

 

android.png

 

+1

 

Επισης οι Hp Officejet εχουν το "Lowest Cost Per Page" . Αν συγκρινει κανεις στα χαρακτηριστικα το "κοστος ανα σελιδα" ειτε ασπρομαυρη ειτε εχρωμη απο εναν officejet οπως αυτος http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/HP-Officejet-Mfp-Inkjet-6500A-E710N.htm ειτε με εναν hp photosmart οπως αυτος http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/HP-Mfp-Photosmart-Premium-C310A-Inkjet-CN503B.htm ειτε με αλλης εταιριας οπως αυτος http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/Canon-Mfp-Inkjet-Pixma-MG6150-4503B006.htm βλεπει τη διαφορα αλλωτε μικροτερη αλλωτε μεγαλυτερη.

 

 

Εν ολιγοις μιας και δεν σε καιει τοσο να εχει και την κορυφαια ποιοτητα εκτυπωσης σου συνιστω αυτον http://www.skroutz.gr/s/290994/HP-Officejet-6500A-Plus-e-All-in-One.html?keyphrase=HP+Officejet+%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1+6500%CE%91+%28%CE%95710%CE%9D%29+Inkjet που τα κανει σχεδον ολα και τα κανει καλα.

 

Παντως αν σε ενδιαφερει να εκτυπωνεις σε cd/dvd δεν θα πας σε Hp αλλα σε epson ή canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα και απο εμενα παιδια!ενδιαφερομαι και εγω για την αγορα ενος εκτυπωτη!κυριως με ενδιαφερει η εκτυπωση οποτε δεν θελω οπως και να χει να διαθετει και σαρωση,ωστοσο δεν θα με χαλαγε!Εχετε να προτινεται κατι σε τιμη μεχρι 100 ευρω?Ετσι κι αλλιως δεν θα κανω πολλες εκτυπωσεις μονο για την σχολη μου καμοια 10σελιδη εργασια την εβδομαδα θα ηθελα οποτε γι αυτο και το budget!Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...