Προς το περιεχόμενο

Στην εκκινηση ubuntu


aserprince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις οθόνη με τις επιλογές του λειτουργικό στην αρχή μπορείς να την δεις? Σε recovery mode μπορείς να μπεις και αν ναι προσπάθησε να κάνεις επαναφορα στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών. Εχει μια ανάλογη επιλογή εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε οτι εχω πει σε αυτο το ποστ και καντο, τουλαχιστον το 2ο βημα. Αυτο ειναι το κλεισιμο του kms που λεει ο tritonas παραπανω.

 

http://www.insomnia.gr/topic/403124-η-επιφάνεια-εργασίας-ξεφεύγει-από-τα-όρια-της/page__p__3941547#entry3941547

 

Εχεις κανει εγκατασταση τον driver της nvidia? Αν ναι, πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασια για να κλεισεις το kms ειναι αυτη, δεν υπαρχει αλλη. Αλλαζεις προσθετεις μια πολυ συγκεκριμενη παραμετρο σε ενα πολυ συγκεκριμενο αρχειο.

ΑΝ σε βαζει σε recovery mode και μετα στο γραφικο περιβαλλον, μπορεις εκει που λεω nano να βαλεις gedit ωστε να μην τα κανεις ολα απο το τερματικο.

 

Το αν εχεις κανει εγκατασταση του driver της nvidia κολλαει σε 2 πραγματα

- αν τον εκανες απο το repo (απο εκει που λεει hardware drivers κλπ στο ubuntu), το blacklist* που αναφερεται παραπανω γινεται αυτοματα.

- αν τον εκανες εγκατασταση κατεβαζοντας το σχετικο αρχειο απο τη σελιδα της nvidia, δεν γινεται blacklist* ο "αλλος".

Καλο θα ηταν να κλεινει και το kms αυτοματα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια, για αγρι(εμεν)ους με το free software.

 

* Τι ειναι το blacklist και "ο αλλος".

Επειδη το free software "πρεπει" να εχει το δικο του εναλλακτικο driver (ή plugin για τον browser ή office suite κλπ) για "πολιτικους" λογους, ακομα και αν ειναι πολυ πολυ χειροτερο απο το αντιστοιχο κλειστου κωδικα, υπαρχει και ενας driver ανοιχτου κωδικα για τις nvidia, ο nouveau ο οποιος ειναι πολυ κατωτερος του driver της nvidia.

Και επειδη για να παιξει η καρτα σου πρεπει να την χειριστει ενας driver ΜΟΝΟ, και επειδη ο nouveau δεν γινεται να απεγκατασταθει, τον αποτρεπεις απο το να φορτωνεται με εμμεσο τροπο, δηλαδη με blacklisting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κανουν το εξης απλο - που εχω κανει και στο δικο μου livecd.

 

Να βαλουν vesa - καρφωτη.

 

Ετσι θα ειναι 99.99999999999 σιγουροι οτι θα ανοιξει το γραφικο.Και απο κει και μετα βαζει ο χρηστης οτι θελει.

 

Αυτοι οι αυτοματισμοι και τα "wannabe nvidia" projects μας εχουν διαλυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι vesa? Επειδη

- αν καταλαβα καλα, ο φιλος που ξεκινησε αυτο το θεμα εχει ηδη εγκατεστημενο το 10.10 στο σκληρο του

- με vesa βγαινουν πολυ συγκεκριμενες αναλυσεις που ειναι 4:3, οποτε σε widescreen οθονη θα βγουν τα ματια σου

- δεν εχεις xv video output, που σημαινει οτι αν παει να παιξει βιντεο μεγαλυτερο απο 480p σε x11, θα παει τον επεξεργαστη μαμιοντας. Δεν παιζει και full screen.

- δεν υπαρχει ελεγχος στη συχνοτητα που τρεχει η gpu και οι μνημες της, οποτε μετα απο 5-10 λεπτα θα ψηνεται σαν να επαιζες pro 2 ωρες και θα κανει και το σχετικο θορυβο

Γι αυτους και αλλους λογους, η vesa ειναι λυση αναγκης και μονο.

 

Ο αυτοματισμος του ubuntu που λες, αν κατι δεν παει καλα με το στησιμο του xorg (για οποιοδηποτε λογο, πχ driver, edid κλπ) μπαινει στη μεση και σε βαζει με vesa σε γραφικο περιβαλλον.

http://www.insomnia.gr/topic/405904-λάθος-ανάλυση-οθόνης/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αυτοματισμος του ubuntu που λες, αν κατι δεν παει καλα με το στησιμο του xorg (για οποιοδηποτε λογο, πχ driver, edid κλπ) μπαινει στη μεση και σε βαζει με vesa σε γραφικο περιβαλλον.

http://www.insomnia.gr/topic/405904-λάθος-ανάλυση-οθόνης/

 

πασο. :rolleyes:

 

τουλαχιστον ας κλεισουν απο default nouveau.(με εχει σωσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν και δεν καταλαβαινω και πολλα απο αυτα που γραψατε. αυτο το προβλημα που λεω στο πρωτο μου post το εχω ανα καιρους το ιδιο με εκανε και οταν εβαλα τα linux mint 11 ka.Τελικα μπηκα στο συστημα μου και κανω αυτα που με γραψαται αλλα περνω μηνυμα error. δεν ξερω και αν τα γραφω σωστα τις εντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις εντολες τις γραφεις οπως τις βλεπεις, δηλαδη οπου εχω κενο βαζεις κενο, οπου / και οχι \ και αντιστοιχα για κεφαλαια και μικρα,τοτε σιγουρα τις εβαλες σωστα.

 

Επισης, η λυση που εδωσα ποϋποθετει οτι για το προβλημα σου φταιει το kms. Αυτο που εδειξες στην εικονα, συν το οτι εχεις καρτα nvidia (και με ati συμβαινει) με κανουν να υποψιαζομαι το kms.

Θα μπορουσε να ειναι κατι ασχετο, πχ η καρτα να ειναι στα τελευταια της, αλλα βλεπεις κανονικα το μενου επιλογης λειτουργικου, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους.

 

οι παρακάτω 2 αναφορές, αφορούν το ίδιο πρόβλημα, με τον επίσημο nvidia 173 και ubuntu 11.04.

 

http://askubuntu.com/questions/45978/unity-with-geforce-fx-5200

 

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-nv/+question/160810

 

aserprince, δοκίμασε καταρχήν με ένα live cd (π.χ. του ubuntu ή του mint)

 

αν από το live cd το σύστημα λειτουργεί απροβλημάτιστα, μπορούμε νομίζω να κατηγορήσουμε τον nvidia driver 173.

 

δοκίμασε στην επόμενη εγκατάσταση να μην βάλεις τους προτεινόμενους οδηγούς για την κάρτα γραφικών, και δες τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...