Προς το περιεχόμενο

Linux Starter


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά!

 

Αποφάσισα να κάτσω να μάθω linux καλά αυτη την φορά.

Πήρα το Linux For Dummies 8th edition και είμαι έτοιμος να στρωθώ στο διάβασμα!

(Βασικά λίγο τις εντολές θέλω να μάθω και κάποια άλλα βασικά! )

 

Τώρα τι παίζει..εχω ενα macbook και ενα κανονικό pc (tower). Το tower επειδή το χρησιμοποιεί και ο πατέρας μου δεν θέλω να το πειράξω και να του βάλω linux. οπότε είμαι στην αναζήτηση νέου υπολογιστή. Εσείς τι προτείνεται να πάρω ?

 

Σταθερό ή laptop??

 

Διαθέτω μέχρι 300ευρώ.

 

edit: Εχω βρεί αυτό το laptop( DELL INSPIRON 15R MODEL NR 5010-4599 ) σε πολύ καλή τιμη καθώς και αυτόν τον σταθερό. Ποιο απο τα 2 αξίζει να το πάρω για να παίξω με linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν το βαζεις στο macbook ?

 

Eπισης αν ειναι να παρεις μηχανημα για linux , προτιμησε να εχει nvidia.

 

Μπορεί να μπεί κανονικά στο macbook ? Δεν θα έχει κάποιο θέμα?

Δεν ξέρω γιατι αλλα για κάποιο λόγο πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να μπεί σε ενα καινούργιο pc μονο του το linux. ( To βιβλίο που πήρα εχει σε cd την έκδοση fedora core αν δεν κάνω λάθος)

 

Για πιο λόγο είναι καλύτερα να έχει nvidia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εχει καλυτερους - σοβαροτερους κλειστους drivers , γιατι θα εχεις vdpau (video hardware acceleration) , γιατι δεν θα εχεις tearing.

 

Μπαινει στο macbook.Δες στο youtube.

 

επισης , αν θες τη γνωμη μου , καλυτερα θα ηταν να ξεκινησεις με Linux Mint ή Ubuntu.

 

βεβαια αν πραγματικα θες να μαθεις οπως λες , τοτε πας σε debian / arch και το φτιαχνεις απτην αρχη.

 

εχουμε πολλα σχετικα θεματα εδω στο forum.

 

δες και στην υπογραφη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να μάθω είναι κάποιες εντολές σε Linux. ( Στο γραφείο πήραμε εναν Linux server και πρέπει να μάθω τουλάχιστον τα βασικά! ο server έχει πάνω του CentOS, οπότε όπως καταλαβαίνεις, δεν με πολυενδιαφέρει να έχει γραφικό περιβάλλον! )

 

Αν το βάλω στο macbook , θα έχω κάποιο πρόβλημα μετά?

εσυ προτείνεις macbook ή καινούργιο pc-laptop?

 

edit: Τώρα διαβάζω το πρώτο λινκ απο την υπογραφή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον σερβερ.

Ποιος ακριβως ειναι ο ρολος του σημερα και τι διαδικασιες θελεις να μαθεις (πχ για τη συντηρηση του, για να τον επεκτεινεις κανοντας τον πχ ftp σερβερ κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον σερβερ.

Ποιος ακριβως ειναι ο ρολος του σημερα και τι διαδικασιες θελεις να μαθεις (πχ για τη συντηρηση του, για να τον επεκτεινεις κανοντας τον πχ ftp σερβερ κλπ)?

 

Είναι σε call center και αυτό που θέλω να κάνω είναι βασικές λειτουργίες. Οχι να τον επεκτείνω και διάφορα τέτοια. Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά. Nα κάνω ping,να αλλάζω την ip, όταν υπάρξει κάποιο πρόβλημα να ξέρω στο περίπου τι φταίει κτλ. Ο λειτουργίες του server είναι περιορισμένες και αυτό είναι καλό για μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...