Προς το περιεχόμενο

Προβληματα σε vsftpd


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Εδω και ενα μηνα σχεδον προσπαθω να υλοποιησω το παρακατω σεναριο το οποιο κολλαει σε λεπτομεριες.

Σε εναν ftp σερβερ να γινουν 2 χρηστες, εστω ο Νικος (nikos) και ο Μητσος (mitsos). O Μητσος θα εχει μονο δικαιωματα αναγνωσης ενω ο Νικος αναγνωση και εγγραφη.

 

Το σκεπτικο μου ειναι να γινουν 2 διαφορετικα /home, ενα για τον καθενα, και καθενας να βλεπει το δικο του συμφωνα με τη διαδικασια που περιγραφεται εδω.

http://howto.gumph.org/content/setup-virtual-users-and-directories-in-vsftpd/

 

Οι 2 χρηστες θα βλεπουν σχεδον τα ιδια πραγματα, τα οποια ομως θα ειναι symlinks φακελων-mountpoints που ειναι στο /mnt (πχ το /home/mitsos/Public ειναι symlink του /mnt/Public) γιατι δεν γινεται να παω τα home τους σε αλλο σημειο ή μαλλον... να μετακινησω τα shares αλλου.

 

Και εδω ξεκινανε τα προβληματα.

- Μπαινοντας στον ftp δεν ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο, αλλα πρεπει να δωσω εγω ftp://mitsos@ip και ftp://nikos@ip, οποτε μετα βγαινει το prompt για κωδικο και με παει στα σωστα shares. Αν δεν το κανω με onoma@ip, βγαινει ενα κενο share.

- Δεν ακολουθει τα symlinks, λεγοντας για 550 error.

- Σε οποιον υποφακελο κανω κλικ για να μπω, αμεσως ζηταει κωδικο ξανα!

 

Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

 

Εχω δοκιμασει πολλες διαφορετικες προτασεις για το /etc/vsftpd.conf, αλλα τα ιδια συμβαινουν. Και ειδικα το προβλημα με τα symlinks κοντευει να με φερει σε κατασταση αμοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα symlinks.

 

Ο καθε χρηστης μπορει να δει στο /mnt/Public ?

 

Μπορει να δει εξω απο το home του?

 

Η το ανωτερο οριο ειναι το home του και βλεπει μονο εκει μεσα?

 

Αντι για symlinks δοκιμασε να κανεις mount --bind (hardlink) τα shares σου μεσα σε φακελους του home καθε χρηστη

 

 

mount --bind /mnt/Public /home/mitsos/Public

 

και δες αν τα βλεπει ετσι.

 

Hardlink μπορεις να κανεις οπου θες , απο οτι θες , οσες φορες θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες με το mount πρεπει να το κανω σαν απλος χρηστης ή σαν root?

Ο σκληρος που ειανι mounted στο /mnt/Public πρεπει να ειναι unmounted εκεινη τη στιγμη?

 

Ο χρηστης nikos εχει softlink τον παραπανω φακελο στο ~/Public και μπαινει κανονικα εκτος ftp (με cd, ls κλπ).

Μπορει να αποθηκευει αρχεια κλπ μεσα εκει κανονικα.

Συνδεομαι μεσω ssh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν root.

 

Οχι δεν πρεπει να γινει umount.

 

το mount --bind δημιουργει hardlink ενος φακελου σε εναν αλλον.Ασχετα ποιος ειναι αυτος , δεν σε ενδιαφερει αν ειναi φακελος που ειναι mounted μια συσκευη κλπ

 

φτιαξε ενα φακελο στο home σου data

 

mkdir /home/mitsos/data

 

και μετα

 

# mount --bind /mnt/Public /home/mitsos/data

 

πλεον οτι εχει το /mnt/Public θα υπαρχει στο /home/mitsos/data και δες αν μπαινει απο ftp που λογικα θα μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το hardlink εκανε δουλεια. Εβαλα και το παρακατω κομματι στο fstab και ειμαι σχεδον ετοιμος.

>#/mnt/Public /home/mitsos/Public bind defaults,bind 0 0
#/mnt/Public /home/nikos/Public bind defaults,bind 0 0

 

Πλεον αυτο που με απασχολει ειναι ο τροπος που εχω σκεφτει να κανω 2 χρηστες.

Αν τους κανω virtual, τι πρεπει να αλλαξω στο vsftpd.conf?

Να θυμησω οτι θα εχουν διαφορετικα δικαιωματα.

 

(προσβαση εχω μονο μεσω ssh και μονο οταν μπορει και ο αλλος, γιαυτο δεν απαντησα τοσο καιρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...