Προς το περιεχόμενο

Dual boot windows με ubuntu 11.04 σε ξεχωριστό σκληρό?


enjoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω ότι είναι εύκολο να εγκαταστήσεις dual boot σε έναν σκληρό, πατάς την προεπιλογή dual boot μαζί με τα windows όπως λες και εσύ. Αλλά, έλα που θέλω σε ξεχωριστούς σκληρούς τα δυο λειτουργικά. Στην προεπιλογή "εγκατάσταση μαζί με windows" μου εμφανίζει μόνο τον έναν σκληρό που προϋπάρχουν τα windows. Υποθέτω ότι πρέπει να ακολουθήσω την επιλογή "something else" που δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω (εκεί εμφανίζονται και οι δυο δίσκοι). Θέλω συγκεκριμένες οδηγίες αν είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγώ τι θα έκανα για να μην υπάρχει θέμα να χάσεις αρχεία

 

βγάζεις τους δίσκους και αφήνεις μόνο αυτόν που θα βάλεις το ubuntu

κάνεις εγκατάσταση κανονικά σε όλο το δίσκο οπότε μπαίνει και ο grub σε αυτόν

κουμπώνεις τα πάντα αφού τελειώσει η εγκατάσταση και κάνεις update-grub, σου βρίσκει τα windows και τέλος

και σου μένει και ο ntldr οπότε ξεκινάνε και τα windows άμα ανατινάξεις το ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την ποιότητα των φωτογραφιών.

 

Η πρώτη εικόνα είναι οι επιλογές εγκατάστασης

http://imageshack.us/photo/my-images/692/img0823seon.jpg

 

Η δεύτερη είναι αν πατήσω την πρώτη επιλογή δηλαδή εγκατάσταση με windows, μου λέει επιλογή δίσκου αλλά δεν μου δίνει άλλη επιλογή εκτός από αυτόν που έχει τα windows

http://imageshack.us/photo/my-images/13/img0824zm.jpg

 

και τέλος η τρίτη Photo είναι όταν επιλέξω την επιλογή "κάτι άλλο"

http://imageshack.us/photo/my-images/708/img0825h.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sda ειναι ο 1 tb που εχεις τα windows.

 

o sdb ειναι ο 160 αρης.

 

επελεξε το /dev/sdb πατα εγκατασταση .Πιστυω πως θα φτιαξει αυτοματα τα paritions στον sdb.

 

επισης και στο device for boot loader (κατω κατω), και εκει επιλεγεις /dev/sdb

 

Σε καμια περιπτωση , δεν πειραζεις τον sda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τι θα έκανα για να μην υπάρχει θέμα να χάσεις αρχεία

 

βγάζεις τους δίσκους και αφήνεις μόνο αυτόν που θα βάλεις το ubuntu

κάνεις εγκατάσταση κανονικά σε όλο το δίσκο οπότε μπαίνει και ο grub σε αυτόν

κουμπώνεις τα πάντα αφού τελειώσει η εγκατάσταση και κάνεις update-grub, σου βρίσκει τα windows και τέλος

και σου μένει και ο ntldr οπότε ξεκινάνε και τα windows άμα ανατινάξεις το ubuntu

 

Και γω αυτό έχω κάνει. Έβγαλα από το ρεύμα τον σκληρό με τα win, εγκατέστησα το ubuntu κανονικά, τον ξαναέβαλα στο ρεύμα, ρύθμισα το bios να boot-άρει το PC από τον δίσκο με το ubuntu και τέλος μέσα από το ubuntu έκανα update-grub.

 

Σαν λύση είναι καθαρή και νοικοκυρεμένη και δεν κινδυνεύεις από τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sda ειναι ο 1 tb που εχεις τα windows.

 

o sdb ειναι ο 160 αρης.

 

επελεξε το /dev/sdb πατα εγκατασταση .Πιστυω πως θα φτιαξει αυτοματα τα paritions στον sdb.

 

επισης και στο device for boot loader (κατω κατω), και εκει επιλεγεις /dev/sdb

 

Σε καμια περιπτωση , δεν πειραζεις το sda

 

Το έκανα αυτό αλλά μου βγάζει λάθος ότι δεν έχω επιλέξει αρχεία συστήματος κ.τ.λ. Μάλλον δεν τα κάνει όλα αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό αλλά μου βγάζει λάθος ότι δεν έχω επιλέξει αρχεία συστήματος κ.τ.λ. Μάλλον δεν τα κάνει όλα αυτόματα.

 

Αα μαλιστα , οντως δεν τα κανει αυτοματα λοιπον.

 

Στον /dev/sdb κανε 2 partitions.

 

Πρωτο partition:

 

/dev/sdb1 (ext4 , mount point / και απο μεγεθος σχεδον ολο τον δισκο - ασε κανα γιγα ελευθερο για το δευτερο partition.)

 

Δευτερο partition:

 

/dev/sdb2 (swap , mount point swap)

 

Αυτα.

 

Τελικα ηταν που ...

 

θα τα κάνει όλα μόνο του.

 

Αν δεν μπορεις να κανεις τα παραπανω , ξυλωσε τον δισκο που ειναι τα xp οπως σου ειπαν τα παιδια και τοτε ο "τα κανω ολα αυτοματα αλλα μονο στον πρωτο σκληρο" installer θα τα κανει οντως αυτοματα.

 

Μετα οταν τελειωσεις την εγκατασταση , ξανα συνδεσε τον δισκο με τα xp , βαλε στο bios σου να μπουταρει απο τον σκληρο με το ubuntu , και μεσα στο ubuntu τρεχεις ενα

 

sudo update-grub

 

σε κονσολα.

 

Και οταν με το καλο τελειωσεις , ριξε και μια ματια στην υπογραφη μου , στο

 

Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα και μάλλον πρέπει να πέτυχε μερικώς. Έκανα restart και μου μπήκε κατευθείαν στα windows μάλιστα δεν εμφανίζεται καθόλου ο 160αρης σκληρός μέσα σε αυτά. Θα αλλάξω το boot και θα σας ενημερώσω. Αλλά εμένα με ανησυχεί που τα windows δεν βλέπουν τον σκληρό των ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα και μάλλον πρέπει να πέτυχε μερικώς. Έκανα restart και μου μπήκε κατευθείαν στα windows μάλιστα δεν εμφανίζεται καθόλου ο 160αρης σκληρός μέσα σε αυτά. Θα αλλάξω το boot και θα σας ενημερώσω. Αλλά εμένα με ανησυχεί που τα windows δεν βλέπουν τον σκληρό των ubuntu.

 

Δεν τον βλεπουν γιατι δεν ειναι ntfs/fat

 

ειναι φυσιολογικο dont worry.

 

Το ubuntu θα σου βλεπει κανονικα τον σκληρο με τα xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον βλεπουν γιατι δεν ειναι ntfs/fat

 

ειναι φυσιολογικο dont worry.

 

Το ubuntu θα σου βλεπει κανονικα τον σκληρο με τα xp.

 

και άμα θέλεις απο win να βάλεις αρχεία στον δίσκο με τα ubuntu τι κάνεις αφού δεν τον βλέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άμα θέλεις απο win να βάλεις αρχεία στον δίσκο με τα ubuntu τι κάνεις αφού δεν τον βλέπει?

Έλα μου ντε! Πάντως αν κάνεις dual boot σε ένα σκληρό, τα windows βλέπουν τα ubuntu, υπάρχουν και σαν πρόγραμμα στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων. Εγώ άλλαξα το boot να ξεκινάει με το σκληρό του ubuntu και τώρα παίζει τελικά, αλλά όπως είπα τα windows δεν βλέπουν τον σκληρό των Ubuntu. Είναι ένα πρόβλημα που δεν μου αρέσει. Γενικά αν βάλεις τα δυο λειτουργικά σε διαφορετικό δίσκο είναι λίγο μπελαλίδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άμα θέλεις απο win να βάλεις αρχεία στον δίσκο με τα ubuntu τι κάνεις αφού δεν τον βλέπει?

 

Κανεις απο πριν ενα κοινοχρηστο partition σε ntfs για να μπορουν να το διαβαζουν και τα 2 λειτουργικα. Ετσι το εχω απο το ~2007 που ξεκινησα με λινουξ.

 

Έλα μου ντε! Πάντως αν κάνεις dual boot σε ένα σκληρό, τα windows βλέπουν τα ubuntu, υπάρχουν και σαν πρόγραμμα στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων. Εγώ άλλαξα το boot να ξεκινάει με το σκληρό του ubuntu και τώρα παίζει τελικά, αλλά όπως είπα τα windows δεν βλέπουν τον σκληρό των Ubuntu. Είναι ένα πρόβλημα που δεν μου αρέσει. Γενικά αν βάλεις τα δυο λειτουργικά σε διαφορετικό δίσκο είναι λίγο μπελαλίδικο.

 

Αυτο δεν ειναι dual boot ακριβως, αυτο ειναι εγκατασταση με wubi. Το wubi δεσμευει xGB απο ενα ntfs partition, τα βαφτιζει "νεο partition για το λινουξ" παρολο που δεν ειναι, κανει την εγκατασταση εκει και γραφει τα σχετικα στον bootloader των windows ωστε να μπορεις να εκκινησεις απο εκει. Δηλαδη μαϊμου dual boot.

 

Το οτι τα windows δεν βλεπουν το σκληρο του λινουξ ειναι αποτελεσμα του οτι ειναι φορμαρισμενο (το πραγματικο partition) σε ext3 ή ext4 και αυτα διαβαζουν μονο ntfs και fat (ολες τις παραλλαγες του fat, πχ fat16, fat43, exfat κλπ).

Υπαρχουν λυσεις να διαβασεις και να γραψεις σε ext3/ext4 απο τα windows, αλλα δεν τις συστηνω γιατι εχει τιυχει να προκαλεσουν απωλεια δεδομενων. Πχ

http://www.fs-driver.org/

http://www.diskinternals.com/linux-reader/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις απο πριν ενα κοινοχρηστο partition σε ntfs για να μπορουν να το διαβαζουν και τα 2 λειτουργικα. Ετσι το εχω απο το ~2007 που ξεκινησα με λινουξ.

 

συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτάν επιλέξεις εγκατάσταση σε ένα μόνο δίσκο υπάρχει επιλογή για χρήση ολόκληρου του δίσκου και φυσικά δύο επιλογές η μια για manual εγκατάσταση και δημιουργία των partition και η αλλή για αυτόματη εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...