Προς το περιεχόμενο

Dual boot windows με ubuntu 11.04 σε ξεχωριστό σκληρό?


enjoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω windows xp sp3 στον ένα μου σκληρό (1ΤB) και θέλω να βάλω στον άλλο τον μικρότερο (149gb) τα ubuntu 11.04 σε dual boot. Πως μπορώ να το κάνω? Πήγα αρχικά να το κάνω με cd που έχει τα ubuntu 11.04, πατάω εγκατάσταση με windows xp αλλά μου εμφανίζει μόνο τον μεγάλο σκληρό για παράλληλη εγκατάσταση. Με την επιλογή "κάτι άλλο.." δεν ξέρω τι να κάνω. Περίεργο πάντως που δεν μου εμφανίζει τον δεύτερο σκληρό στην πρώτη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αφου εχεις 2 σκληρους δισκους στον εναν εχεις τα xp και στον αλλον θελεις να βαλεις τα ubuntu.Πρεπει να μπεις στο bios για να επιλεξεις το σκληρο δισκο που θελεις να βαλεις τα ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και αν κανεις ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι σε βλεπω να ανοιγεις θεμα οτι εχασες τα αρχεια σου.

 

Σωστο.

 

Ας ξυλωσει τον σκληρο που ειναι τα windows , να ειναι πιο σιγουρος , οταν θα περασει το ubuntu στον αλλο σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κοίτα εδώ είναι το ίδιο.

Αυτό νομίζω είναι για έναν σκληρό και όχι για δυο (πρέπει να υπάρχει διαφορά). Δεν έχω βρει πάντως κάποιον καλό οδηγό μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σκληρο του linux.

 

Μια φορα εβαλα την εγγραφη για τα windows και τελος.

 

Οπως το εστησες , ο σκληρος του linux δεν μπουταρει απο μονος του.To ξερεις αυτο λογικα.

 

Ασε που χαλασες τον mbr των windows.Και αυτο το ξερεις λογικα.

 

Εφοσον εχεις διαφορετικους σκληρους , για ποιο λογο να τα μπλεξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας οδηγός βρε παιδιά? Με μπερδέψατε με το grub εδώ grub εκεί, πρόσεχε μην χάσεις τα αρχεία σου. Δεν έχω και εμπειρία με τα linux. Εμένα πάντως μου έλεγαν ότι η εγκατάσταση του ubuntu είναι παιχνιδάκι. Μάλλον θα μείνω με τα windows αν δεν βρω κανένα καλό οδηγό, πάει το dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την εγκατάσταση με το live cd του ubuntu και θα τα κάνει όλα μόνο του. Εχεί έναν πανεύκολο εγκαταστάτη για την διανομή και ποτέ μα ποτέ δεν σβήνει αρχεία των windos ούτε μπαίνει στον σκληρό που είναι τα windows. Σαν προεπιλογή σου έχει πάντα για dual boot και μπορείς πανεύκολα να ορίσεις εσύ που θα μπει το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...