Προς το περιεχόμενο

Επιλογή superzoom bridge φωτογραφικής για αρχάριο


gthe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Το Σεπτέμβριο πάω Αμερική για ένα ταξίδι και ψάχνω να δω αν αξίζει να αγοράσω μια superzoom κάμερα λόγω διαφοράς ευρώ/δολλαρίου από εκεί.

Καταρχήν να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με PAL/NTSC στη δυνατήτα που έχουνε για video; Εγώ μια Sony DSC-W30 που έχω είχε και τις δύο επιλογές, τώρα αυτές οι καινούργιες τραβάνε HD, και δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα.

 

Το budget μου δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 400-450$ γιατί δεν είμαι καν αρχάριος φωτογράφος, είμαι πολύ πρωτάρης. Ήδη οι superzoom μάλλον είναι λίγο πάνω από τις δυνάμεις μου, αλλά μιας και έχω την ευκαιρία να την πάρω φτηνότερα από την Ελλάδα, έλεγα να το τολμήσω.

 

Λοιπόν από ερευνά αγοράς που έκανα οι υποψήφιες είναι αυτές:

 

Με φακό CMOS

 

Sony DSC-HX100V (την καλοκοιτάζω πιο πολύ από τις άλλες)

Panasonic DMC-fz100 (μάλλον η πιο ακριβή από όσες έχω δει και η καλύτερη)

Fujifilm FinePix HS20 EXR (λίγο με στεναχωρεί που παίρνει κανονικές μπαταρίες...)

 

Με φακό CCD

Panasonic DMC-fz45 (fz40 στην Αμερική)

Canon SX30IS

 

Επειδή οπως είπα είμαι αρχάριος, δεν μπορώ να πω ότι έχω ξεκαθαρίσει και σε τι θα ήθελα πιο πολύνα δώσω βάση. Σίγουρά όλες είναι πάρα πολύ καλές, διαβάζω ότι οι CMOS φακοί είναι πιο καλοί και τις αδυναμίες και τα υπερ της καθεμίας. Σίγουρα θα παίξει ρόλο και κατά πόσο θα βρω διαθέσιμες κάποιες εκεί.

 

Ακούω γνώμες για το πια θα διαλέγατε.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...