Προς το περιεχόμενο

Η εφαρμογή VoIP κλήσεων Viber έφτασε και στο Android Market


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο λόγος που το προτιμώ στο iPhone έναντι του Skype είναι ότι δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου μπαταρία στο background. Φυσικά δε μπορώ να μιλήσω με τους περισσότερους που έχουν skype, αλλά με συγκεκριμένα άτομα είναι οκ.

 

και να μην καταναλωνει η εφαρμογη που αποκλειεται γιατι εχει σηκωμενο service καταναλωνει το ανοιχτο συνεχεια wifi/3g και ας μην κατεβαζεις πραγματα με το τσουβαλι. οποτε παει η μπαταρια ουτως η αλλως. εαν δεν εχεις το wifi/3g μονιμα on τοτε δεν εχει και πολυ νοημα γιατι οταν θελεις να μιλησεις σε καποιον ή να του στειλεις μυνημα θα γινει μονο εαν ειναι αυτος on ή θα περιμενεις να συνδεθει για να λαβει το μυνημα σου.

 

γιαυτο και δεν προκειται να αντικαταστησει τα sms και τις κλησεις. εγω ειχα το whatsapp και το πεταξα γιατι δεν ειχε κανενα νοημα. ειναι το ιδιο με το google talk για οσους εχουν android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για Android: πήγα Menu -> Settings -> Application -> Running Services και έκανα stop την εφαρμογή. Μάλλον είναι ο μοναδικός τρόπος.

 

ΑΛΛΑ, όταν ξανά έτρεξα την εφαρμογή μού έβγαλε μήνυμα ότι: 'επέλεξα να κλείσω χειροκίνητα την εφαρμογή, κάτι που δεν χρειάζεται καθώς δεν καταναλώνει μπαταρία ή μνήμη. B)

μπαταρια δεν ειδα αν καταναλωνει (το απεγκατεστησα σχετικα συντομα) , αλλα μνημη καταλωνει μπολικη

 

απο τα 260+ ΜΒ που εχω κανονικα ελευθερη μνημη επεσα περιπου στα 220

(σε optimus one ολα αυτα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χρησιμοποιήσεις έχοντας internet μέσω 3G συμφέρει οικονομικά ή το κόστος των data θα είναι μεγαλύτερο από μια τηλεφωνική κλήση?

 

εαν το κοστος των data ειναι αναλογο του skype ξεχασε την κληση μεσω 3g :P

 

μπαταρια δεν ειδα αν καταναλωνει (το απεγκατεστησα σχετικα συντομα) , αλλα μνημη καταλωνει μπολικη

 

για να δεις εαν καταναλωνει μπαταρια πρεπει να το αφησεις χωρις τη εφαρμογη να παρεις το διαγραμμα και μετα να βαλεις την εφαρμογη και να παρεις παλι το διαγραμμα.

 

εγω που ειχα ξεχασει το wifi ανοιχτο χωρις να υπαρχει κανενας αυτοματος συγχρονισμος ουτε καν με το google talk (εχω κλεισει το αυτοματο Login) μετα απο 10 ωρες παρατηρησα οτι η ευθεια ειχε μεγαλυτερη κλιση προς τα κατω απο την ευθεια με κλειστο wifi (εχω βαλει φυσικα το wifi να ειναι μονιμα on και ας κλεισει η οθονη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι ολοκληρη ιστορια για να καταλαβεις αν οντως μια συγκεκριμενη εφαρμογη σου καταναλωνει επιπλεον μπαταρια, μερικες οπως το skype ειναι φως φαναρι οτι καταπινουν τη μπαταρια

 

για τη συγκεκριμενη παντως ειπα οτι δεν ξερω γιατι την κρατησα μολις ενα 2ωρο οπου τη σκαλιζα συνεχεια και εκανα κλησεις οπου εβρισκα

 

την εβγαλα ομως τελικα γιατι ειδα οτι δε μου χρειαζεται, αν ειναι καποιος να ειναι στο wifi του σπιτιου/γραφειου του για να τον παρω τηλεφωνο (με 3g ειναι λιγο προβλημα) , τοτε μπορω να τον παρω απλα σπιτι του μιας και εχω 1500 λεπτα προς σταθερα

 

το ειδα βεβαια σαν ευκαιρια να μιλαω σε ατομα με iphone , μιας και το χρησιμοποιουν αρκετα, αλλα τελικα δεν υπαρχει καποιο ατομο με iphone που να θελω να μιλησω :P

 

θα ηθελα να δουλευει σε ολες τις συσκευες το talk και να μη χρειαζομαστε εφαρμογες τριτων , μιας και ετσι κι αλλιως χρησιμοποιω το talk και το εχω παντα ανοικτο, αλλα η google δε λεει να μας κανει τη χαρη..

 

νομιζω οτι μονο στο 2.3.4 λειτουργει η κληση (εγω εχω 2.3.3 ), αρα απευθυνεται σε πολυ λιγους χρηστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μην καταναλωνει η εφαρμογη που αποκλειεται γιατι εχει σηκωμενο service καταναλωνει το ανοιχτο συνεχεια wifi/3g και ας μην κατεβαζεις πραγματα με το τσουβαλι. οποτε παει η μπαταρια ουτως η αλλως. εαν δεν εχεις το wifi/3g μονιμα on τοτε δεν εχει και πολυ νοημα γιατι οταν θελεις να μιλησεις σε καποιον ή να του στειλεις μυνημα θα γινει μονο εαν ειναι αυτος on ή θα περιμενεις να συνδεθει για να λαβει το μυνημα σου.

 

γιαυτο και δεν προκειται να αντικαταστησει τα sms και τις κλησεις. εγω ειχα το whatsapp και το πεταξα γιατι δεν ειχε κανενα νοημα. ειναι το ιδιο με το google talk για οσους εχουν android

 

Για τη συνεχή χρήση του 3G/WiFi σίγουρα συμφωνώ ότι η μπαταρία καταναλώνεται έτσι κι αλλιώς. Από προσωπική εμπειρία (πάντα έχω ένα από τα 2 ανοιχτό) όταν είχα το skype στο background ζήτημα αν κρατήσει η μπαταρία μέχρι το απόγευμα. Σε αντίθεση με το viber που κρατάει μερικές ώρες παραπάνω η μπαταρία μέχρι το βράδυ. Τουλάχιστον θα μου βγάλει τη μέρα. :-)

 

Βρήκα και αυτό σχετικά με τη λειτουργία του http://www.viberfaq.com/does-viber-decreases-battery-life/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χρησιμοποιήσεις έχοντας internet μέσω 3G συμφέρει οικονομικά ή το κόστος των data θα είναι μεγαλύτερο από μια τηλεφωνική κλήση?

 

Ειδικά αν είστε και οι 2 με 3G θα παρατηρήσεις αρκετή καθυστέρηση και γενικά όχι, δεν είναι οικονομικό.

Με wifi φυσικά παίζει πολύ καλά και η ποιότητα φωνής ασύγκριτη με την τηλεφωνική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν είστε και οι 2 με 3G θα παρατηρήσεις αρκετή καθυστέρηση και γενικά όχι, δεν είναι οικονομικό.

Με wifi φυσικά παίζει πολύ καλά και η ποιότητα φωνής ασύγκριτη με την τηλεφωνική!

 

Οπότε αν είσαι στον δρομο δεν συμφέρει να το χρησιμοποιείς.

Αυτό περιορίζει δραστικά την χρησιμότητα της εφαρμογής.

 

Επίσης η πλειοψηφία των γνωστών μου είναι άσχετοι με την τεχνολογία και ακόμα κι αν έχουν smartphones τα έχουν για κοινωνικούς λόγους κι έτσι δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή.

Οπότε περιορίζεται κι αυτο η εφαρμοσιμότητα της εφαρμογής ακόμα κι είμαι σε χώρο με wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν είσαι στον δρομο δεν συμφέρει να το χρησιμοποιείς.

Αυτό περιορίζει δραστικά την χρησιμότητα της εφαρμογής.

 

Επίσης η πλειοψηφία των γνωστών μου είναι άσχετοι με την τεχνολογία και ακόμα κι αν έχουν smartphones τα έχουν για κοινωνικούς λόγους κι έτσι δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή.

Οπότε περιορίζεται κι αυτο η εφαρμοσιμότητα της εφαρμογής ακόμα κι είμαι σε χώρο με wifi.

 

+1 δοκίμασα σε galaxy s2 σε wifi τα σπάει από θέμα ποιότητας φωνής σε 3g καθυστερήσεις κλπ......... + τρώει μπόλικο data

σε wildfire overclocked se 768 me cm 7.0.3 με jit on δεν λειτουργεί laggarei δεν τραβάει κοινός.......

 

+ για γνωστούς και φίλους συμφωνώ σχεδόν όλοι έχουνε smarpthone.......... αλλά είναι άσχετοι από τεχνολογία........ το χουνε για να πουλάνε μούρη κλπ...

 

έτσι μια δοκιμή έκανα και πίρε πουλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικούς θα φανεί παράξενο, αλλά πίστευα ότι ένας από τους λόγους που το iOS υπερτερούσε μέχρι τώρα του android ήταν επειδή το δεύτερο δεν είχε viber.

 

Για κατοίκους εξωτερικού είναι πολύ χρήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικούς θα φανεί παράξενο, αλλά πίστευα ότι ένας από τους λόγους που το iOS υπερτερούσε μέχρι τώρα του android ήταν επειδή το δεύτερο δεν είχε viber.

 

Για κατοίκους εξωτερικού είναι πολύ χρήσιμο...

 

Iphone υπερτερεί επειδή

1. το ξέρουνε όλοι και είναι ποιο ακριβό απ όλα τα άλλα (δλδ ένας και γαμώ τρόπος να πουλήσεις μούρη με μια συσκευή που την ξέρουνε όλοι και ξέρουνε ότι είναι ακριβή)

2. Apple έχει κάνει κάτι διαφημίσεις που αν το δει άτομο που δεν ξέρει και πάρα πολλά από τεχνολογία θα του βουρκώσουν τα μάτια θα νομίζει ότι βλέπει το στοιχειού του θεού (η δύναμη του marketing)

3. είναι παρααα πολύ απλό σε χρίση χωρίς πολλά πολλά

4. τα πρώτα τρία ωθούν τους προγραμματιστές εφαρμογών προς αυτή την πλατφόρμα (η δύναμη της μάζας και των $$)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό application,το δουλεύω καιρό στο iphone.

Η κοπέλα μου εχει πολυ κακο σήμα σπίτι της,οπότε μιλάμε μέσω wifi.

Η ποιότητα του ήχου στην συνομηλία είναι κλάσεις ανώτερη του gsm....ακούς ήχους κλπ. που δέν περιμένεις.

Τουλάχιστον στο iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας,

Το έβαλα στο Samsung Galaxy Mini που έχω και το Μotorola Flipout της κόρης μου.

Οι κλήσεις γίνονται κανονικά και η κόρη μου με ακούει μια χαρά αλλά εγώ δεν ακούω τίποτα.

Καμμιά ιδέα;

 

 

 

Edit:

Άκυρο παιδιά το βρήκα.

Ήταν μία ρύθμιση στο Samsung.

Όλα καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...