Προς το περιεχόμενο

Η εφαρμογή VoIP κλήσεων Viber έφτασε και στο Android Market


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από μερικούς μήνες δοκιμαστικής κυκλοφορίας, η δημοφιλής εφαρμογή δωρεάν VoIP κλήσεων Viber κυκλοφόρησε επίσημα στο Android Market.

 

Το Viber είναι γνωστό από την έκδοσή του για iPhone και προσφέρει δωρεάν κλήσεις προς άλλους χρήστες της ίδιας εφαρμογής μέσω δικτύου 3G ή WiFi. Δεν απαιτείται εγγραφή για την υπηρεσία, παρά μόνο ένας κωδικός ο οποίος αποστέλλεται μέσω SMS. Αυτό που κάνει το Viber ξεχωριστό είναι ότι οι κλήσεις πραγματοποιούνται προς τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου των επαφών, χωρίς τη χρήση ψευδονύμων.

 

viber.jpg

 

Εκτός από τη δυνατότητα κλήσεων, μέσω του Viber μπορεί κανείς να στείλει μηνύματα προς τις επαφές του. Η εφαρμογή λειτουργεί στο παρασκήνιο, ενώ όταν ο χρήστης δέχεται μία κλήση του εμφανίζεται μια ειδοποίηση για να απαντήσει. Όσον αφορά την έκδοση για Android, υπάρχει επιπλέον η δυνατότητα να απαντήσει κανείς σε κάποιο μήνυμα απευθείας από την ειδοποίηση, εφόσον η εφαρμογή βρίσκεται στο παρασκήνιο. Η αντίστοιχη λειτουργία δεν υπάρχει στο iPhone, όπου οι χρήστες θα πρέπει να ανοίξουν την εφαρμογή μέσω της ειδοποίησης και στη συνέχεια να απαντήσουν στο μήνυμα.

 

 

Σύμφωνα με τα στατιστικά που δημοσίευσε η εταιρεία που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη του Viber, η εφαρμογή μετρά πάνω από 12 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες, ενώ τον τελευταίο μήνα έχει μεταφορτωθεί σε 20 εκατομμύρια φορητές συσκευές. Επίσης κάθε τέταρτο της ώρας σημειώνεται ένα δισεκατομμύριο λεπτών ομιλίας από κλήσεις φωνής.

 

Link.png Site: techcrunch.com

File.png Download: Έκδοση για Android, iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να υποθέσω πως και ο άλλος χρήστης θα πρέπει κι αυτός να το χει ανοιχτό το πρόγραμμα για να τον πάρεις και να του στείλεις. και απευθύνεται μόνο σε iphone android, άρα δεν είναι καλύτερο το skype, fring που μπορείς να μιλήσεις και με υπολογιστή και με symbian???? αν κάνω κάπου λάθος εξηγήστε μου γιατί κι εγώ δε κατάλαβα μάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Galaxy ACE: Το κινητο τα επαιξε, η αρχικη οθονη ολο forced closed κανει και κολλαει το κινητο σαν τρελο... με 1000 ζορια εφαγε απεγκατασταση και εστρωσε

 

Galaxy S: Μια χαρα ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε htc wildfire με android 2.2 δεν υπάρχει στο market! γιατί;

 

κι εγώ 2.2 τρέχω σε zte blade άρα δε φταίει η έκδοση του android. περίμενε μερικές μέρες μήπως το βγάλανε πρώτα στις μεγαλύτερες αναλύσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ 2.2 τρέχω σε zte blade άρα δε φταίει η έκδοση του android. περίμενε μερικές μέρες μήπως το βγάλανε πρώτα στις μεγαλύτερες αναλύσεις..

 

ευχαριστώ φίλε μου

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω πως και ο άλλος χρήστης θα πρέπει κι αυτός να το χει ανοιχτό το πρόγραμμα για να τον πάρεις και να του στείλεις. και απευθύνεται μόνο σε iphone android, άρα δεν είναι καλύτερο το skype, fring που μπορείς να μιλήσεις και με υπολογιστή και με symbian???? αν κάνω κάπου λάθος εξηγήστε μου γιατί κι εγώ δε κατάλαβα μάλλον..

 

Η μεγάλη διαφορά είναι αυτή που λέει και το αρχικό μήνυμα, ότι δηλαδή μιλάς με άλλους χρήστες viber ξέροντας τον αριθμό του τηλεφώνου τους και όχι κάνοντας add μια επαφή στο skype πχ. Κατά την εγκατάσταση ψάχνει το viber και βρίσκει πόσοι αριθμοί από τον τηλεφωνικό σου κατάλογο διαθέτουν viber στην δική τους συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα, ωραίο φαίνεται απλό και ελαφρύ, αλλά μέχρι να γίνει διαδεδομένο και μόνο για όσους έχουν πακέτα data ή εκείνη τη στιγμή να είναι συνδεδεμένοι στο wifi... δε το βλέπω να γίνεται πολύ χρηστικό για τα ελληνικά δεδομένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ βολικο, χρησιμοποιω καιρό τωρα το whatsapp που ειναι ίδια εφαρμογή Χωρίς τις κλήσεις. Με εχει βολεψει, στελνω άμεσα μηνύματα σε φίλους,ξέρω αν τα διαβασανε, στελνω οτι φωτογραφία ή βίντεο τραβηξα πάλι άμεσα και ολα αυτά δωρεαν(με πακέτο δεδομένων εννοείται)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που το προτιμώ στο iPhone έναντι του Skype είναι ότι δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου μπαταρία στο background. Φυσικά δε μπορώ να μιλήσω με τους περισσότερους που έχουν skype, αλλά με συγκεκριμένα άτομα είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να το κλείσουμε? Χωρίς απεγκατάσταση

 

android.png

 

Αν μιλάμε για Android: πήγα Menu -> Settings -> Application -> Running Services και έκανα stop την εφαρμογή. Μάλλον είναι ο μοναδικός τρόπος.

 

ΑΛΛΑ, όταν ξανά έτρεξα την εφαρμογή μού έβγαλε μήνυμα ότι: 'επέλεξα να κλείσω χειροκίνητα την εφαρμογή, κάτι που δεν χρειάζεται καθώς δεν καταναλώνει μπαταρία ή μνήμη. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...