Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Wifi σε Dell D600 με OpenSuse 11.4


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προειδοποίηση : Δεν κατέχω από linux

 

έχω ένα παλιό Dell D600 και του πέρασα το opensuse 11.4

 

έχω πρόβλημα με την λειτουργία του wifi

 

Το πρόβλημα είναι το ίδιο με αυτό που περιγράφεται στο παρακάτω forum

 

http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/wireless/455256-opensuse11-4-users-who-have-bcm4013-wireless-cards-please-pay-attention-thread.html

 

Παρότι έκανα αυτό που δίνεται σαν απάντηση

 

- την προσθήκη του "blacklist brcm80211"

- την εγκατάσταση των drivers από το παρακατω link

 

http://packman.links2linux.org/package/broadcom-wl/228461

 

και πάλι δε φαίνεται να έχω wifi (δεν φαίνεται καν με το ifconfig)

 

Πως να ξέρω ποιοί drivers τρέχουν και πως μπορώ να ορίσω αυτούς που κατέβασα ? (εντολή - εντολή αν γίνεται καθώς όπως ειπα δεν ξέρω από linux)

 

άλλη μια πληροφορία

 

Παρότι έχω enabled και το "Networking" και το "Wireless" στο Network management δεν βλέπω την wlan0 στο ifconfig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι εχεις καρτα με το 4313 (και οχι 4303 που λεει στο αλλο φορουμ) της broadcom?

 

Ποσταρε αν θες οτι σου βγαλει η εντολη

>lcpci

 

Μου βγάζει (μεταξύ άλλων)

 

>
Network controller: Broadcom Corporation BCM4306 802.11b/g Wireless LAN

 

 

 

Κάνοντας διάφορους "τρελλούς συνδυασμούς" από τις συμβουλές που έβρισκα σε διάφορα site τώρα έφτασα στο σημείο να φάινεται η κάρτα στο ifconfig να μπορώ να τρεξω το network managment αλλά απλά να μη φαίνονται ασύρματα δίκτυα στο scan

 

εγκατέστησα τα .rpm για firmware από εδώ

 

τόσο το b43-firmware οσο και το αντίστοιχο "legacy" που περιέργως δε το βλέπω σήμερα στη λίστα

 

και πέρασα drivers από εδώ

 

όμως βλέπω ότι το όνομα των drivers είναι

 

broadcom-wl-kmp-default-5.100.82.38_k2.6.37.6_0.5-7.pm.9.4.i586.rpm

 

ενώ εγώ έχω τον 2.6.37.1-1.2 default

 

με τα πολλά βρήκα αυτή τη σελίδα -> http://opensuse-guide.org/wlan.php

 

τελικά έχω το 4306 οπότε σύμφωνα με τις οδηγίες έπρεπε απλά να συδνεθώ με ethernet και να τρέξω το " install_bcm43xx_firmware "??

 

περιέργως (καθώς δεν έχω τώρα σύνδεση μέσω ethernet - μόνο μεσω wireless καθώς πέρνω internet από ένα συγγενή που λείπει διακοπές) όταν έδωσα την εντολή πήρα μήνημα ότι δεν βρήκε κάποια αρχεία από το site του openwrt αλλά στο τέλος είπε "intalled succefully"?

 

Εν τέλει πως βλέπω τώρα ποιούς drivers χρησιμοποιώ ? (τους default ή τους broadcom-wl)?

 

---

 

sorry αν τα γράφω μπερδεμένα ... είπαμε δεν κατέχω linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε lspci -k και θα δεις ποιόν driver χρησιμοποιεί

 

Βγάζει:

 

>
Kernel driver in use: b43-pci-bridge

 

Αρα αν καταλαβαίνω καλά χρησιμοποιεί τον broadcom-wl που κατέβασα ? Το ότι γράφει "kernel driver" όμως σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τον default που ήταν στον kernel ?

 

Θα ψάξω να βρω και ethernet internet μπας και απλά χρειάστεί απλα η εντολή που ανέφερα.

 

--- edit ---

 

από αυτό

 

http://fedoraforum.org/forum/showpost.php?p=1268160&postcount=4

 

το post καταλαβαίνω ότι δεν χρησιμοποιώ τον wl driver

 

αρα αν καταλαβαίνω καλά πρέπει με κάποιον τρόπο να απαγορέχω να φορτόνεται αυτός ο driver και να επιλέγεται ο wl ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

 

Κανονας #0.

Οταν ψαχνεις κατι σχετικο με λινουξ, drivers και τα συναφη στο ιντερνετ, κοιτας απαραιτητα και την ημερομηνια που εγινε το εκαστοτε αρθρο ή ποστ. Πολλα εχουν αλλαξει απο το 2007 που εγινε εκεινο το ποστ στο fedoraforum.

Η ορθοτητα του μετα ειναι ενα αλλο θεμα, πχ ειχα δει σε οδηγο σε blog για ubuntu να αναφερεται ενα "tweak για οσους εχουν ασυρματο" και να αφορα τον driver ath9k, πραγμα που το εκανε αυτοματως "tweak για οσους εχουν ασυρματο, με τσιπακι της atheros, που παιζει με τον ath9k".

 

Κανονας #0.5

Επειδη πολλα αλλαζουν οσο περναει ο καιρος και ο πυρηνας αναβαθμιζεται, καλο ειναι να εχεις τον τελευταιο (2.6.39 σημερα). Αυτο, για το opensuse, μεταφραζεται στο να εχεις την τελευταια εκδοση της διανομης.

 

Κανονας #1

Ποτε δεν κατεβαζεις κατι ξεκαρφωτο απο το ιντερνετ και το βαζεις. Στην περιπτωση σου το broadcom-wl-kmp-default-5.100.82.38_k2.6.37.6_0.5-7.pm.9.4.i586.rpm προϋποθετει οτι εχεις τον 2.6.37.6 ενω εχεις τον 2.6.37.1, οποτε δεν θα δουλεψει.

Παντα, ενας driver εκτος του πυρηνα φτιαχνεται (χτιζεται αν θες) με βαση τον πυρηνα πανω στον οποιο καλειται να λειτουργισει.

 

Κανονας #2

Δεν βαζεις πακετα (.rpm) που προοριζονται για αλλες διανομες.

 

Αυτα τα λιγα για τωρα. Τα υπολοιπα μετα τις 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

 

Κανονας #0.

Οταν ψαχνεις κατι σχετικο με λινουξ, drivers και τα συναφη στο ιντερνετ, κοιτας απαραιτητα και την ημερομηνια που εγινε το εκαστοτε αρθρο ή ποστ. Πολλα εχουν αλλαξει απο το 2007 που εγινε εκεινο το ποστ στο fedoraforum.

Η ορθοτητα του μετα ειναι ενα αλλο θεμα, πχ ειχα δει σε οδηγο σε blog για ubuntu να αναφερεται ενα "tweak για οσους εχουν ασυρματο" και να αφορα τον driver ath9k, πραγμα που το εκανε αυτοματως "tweak για οσους εχουν ασυρματο, με τσιπακι της atheros, που παιζει με τον ath9k".

 

Κανονας #0.5

Επειδη πολλα αλλαζουν οσο περναει ο καιρος και ο πυρηνας αναβαθμιζεται, καλο ειναι να εχεις τον τελευταιο (2.6.39 σημερα). Αυτο, για τη fedora, μεταφραζεται στο να εχεις την τελευταια εκδοση της διανομης.

 

Κανονας #1

Ποτε δεν κατεβαζεις κατι ξεκαρφωτο απο το ιντερνετ και το βαζεις. Στην περιπτωση σου το broadcom-wl-kmp-default-5.100.82.38_k2.6.37.6_0.5-7.pm.9.4.i586.rpm προϋποθετει οτι εχεις τον 2.6.37.6 ενω εχεις τον 2.6.37.1, οποτε δεν θα δουλεψει.

Παντα, ενας driver εκτος του πυρηνα φτιαχνεται (χτιζεται αν θες) με βαση τον πυρηνα πανω στον οποιο καλειται να λειτουργισει.

 

Κανονας #2

Δεν βαζεις πακετα (.rpm) που προοριζονται για αλλες διανομες.

 

Αυτα τα λιγα για τωρα. Τα υπολοιπα μετα τις 9.

 

ΟΚ, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Το .rpm που κατέβασα έλεγε ότι ήταν για την OpenSuse 11.4 βέβαια δεν είχα προσέξει ότι είναι για την .6 και εγώ είχα την .1

Δεν έχει και άλλο rpm ανάλογα με τον πυρήνα, μόνο αυτό.

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και με το ubuntu αλλά εκεί βρήκα μια σελίδα που έλεγε ποια αρχεία να κατεβάσεις και βήμα βήμα τις εντολές για να παίξει ... τις έδωσα τυφλοσούρτη και δούλεψε αμέσως.

 

Στο θέμα μας ... υποψιάζομαι ότι δούλεψε το πέρασμα του firmware (εξού και πια την βλέπει την wlan0) αλλά δεν έχω περάσει κατάλληλους drivers ή δεν φορτωνονται αυτοί αλλά οι default της διανομής?

 

Θα δοκιμάσω αύριο να συνδεθώ με ethernet μπας και πιάσει.

 

ΥΓ1. Υπαρχει περίπτωση να μην υπάρχει έτοιμο το .rpm που μου κάνει ?

ΥΓ2. Αν βρω το κατάλληλο .rpm με την εγκατάστασή του θα λυθεί αυτόματα το πρόβλημα διορθώνοντας τα προηγούμενα λάθη ή πρέπει να κάνω και "χειροκίνητες" ρυθμίσεις σε .conf αρχεία να κάνω blacklist drivers κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://old-en.opensuse.org/HCL/Network_Adapters_%28Wireless%29/Broadcom_BCM43xx

 

A) You have internet access via cable (or some other method) on your target machine:

 

- go to YaST => Software => Software Repositories

 

- check if Packman has not been selected yet, if not then go for "Add => Community Repositories" and select the Packman repository

 

- go to YaST => Software => Software Management, search and install "b43-firmware" and "b43-legacy-firmware"

 

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να βάλεις τα πακέτα, αυτόματα το YaST θα κατεβάσει την έκδοση του πακέτου για την έκδοση kernel που τρέχεις. Τσέκαρε όλο το άρθρο (δεν χρειάζεται να τα κάνεις όλα βέβαια). Αν δεν βρείς άκρη με το WiKi εδώ είναι τα φόρουμ http://forums.opensuse.org/ με λίγο scroll down θα πετύχεις το ελληνικό, μπορείς να ποστάρεις και εκεί σίγουρα κάποιος θα είχε αντίστοιχο πρόβλημα κ θα το έχει λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...