Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@agligoros οι κονσερβες ειναι τελειως αχυρο, το junk food των σκυλοτροφων. Αυτες δηλ του λιντλ και των αλλων σουπερ μαρκετ πχ φρισκις ειναι ο,τι να ναι!!! Σ αυτη την ηλικια, και μετα τα οσα εχει περασει, χρειαζεται μια ισορροπημενη διατροφη πλουσια σε βιταμινες!! μπορεις να παρεις μια ξηρα τροφη για κουταβια, οχι απο τις πολυ ακριβες, και τοτε να δεις πως θα παρει τα πανω του. Τωρα και πολλα κακα θα κανει, και υδαρα θα ναι, και δε θ αναπτυχθει σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

agligoros με όλο το σεβασμό αλλά βλέπεις ένα σκύλο χωρίς δέρμα να προσπαθεί να σου τραβήξει την προσοχή και δεν το βοηθάς? αλλά αφού το βοήθησες το σέβομαι...

 

Σκατομηχανή είναι από τις κονσέρβες. Τα σκυλιά δεν κάνει να τρώνε πολλές κονσέρβες, 1 φορά τον μήνα. Να προτιμάς κροκέτες και τώρα που τον κόβω και μικρούλη να προτιμάς τις ποιο λιπαρές.

 

Τώρα για τι γλύψιμο στα χέρια είναι επειδή είναι μικρούλης ακόμα και ζητάει παιχνίδια. Μάθε τον να σου φέρνει πίσω την μπάλα και είσαι μια χαρά με 30-1 ώρα την ημέρα παιχνίδι.

δεν εχω χρονο για παιχνιδια και ιστοριες φιλε μου.το σκυλι βρισκεται στην αποθηκη που εχω τα μηχανηματα και οταν ειμαι εκει εργαζομαι.

τις κονσερβες τις παιρνω για την αρχη μεχρι να παρει τα πανω του(ετσι μου πε  οχτηνιατρος)και μετα ξηρα τροφη.

κουραδομηχανη ειναι γιατι αφοδευει παντου δεν εχει αφησει γωνια καθαρη.ολα γυρω του μια τουαλετα ΑΧΑΧΧΑ

 

 

@agligoros οι κονσερβες ειναι τελειως αχυρο, το junk food των σκυλοτροφων. Αυτες δηλ του λιντλ και των αλλων σουπερ μαρκετ πχ φρισκις ειναι ο,τι να ναι!!! Σ αυτη την ηλικια, και μετα τα οσα εχει περασει, χρειαζεται μια ισορροπημενη διατροφη πλουσια σε βιταμινες!! μπορεις να παρεις μια ξηρα τροφη για κουταβια, οχι απο τις πολυ ακριβες, και τοτε να δεις πως θα παρει τα πανω του. Τωρα και πολλα κακα θα κανει, και υδαρα θα ναι, και δε θ αναπτυχθει σωστα.

το δεχομαι οτι ειναι τζανκ φουντ γιατι ειναι υπερβολικα φθηνες.

απο βδομαδα θα του παρω κροκετες.τα κοπρανα παντως δεν ειναι υδαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Stormrain, περίμενα να πεταχτεί ο σπίθας απο το πουθενά :devil:

Πλακα πλακα τις προαλλες τον ειχα βγαλει βολτα και τον εντοπιζει καπου πολυ μακρια (εγω σχεδον δεν τον εβλεπα) και οπως τον ειχα με το λουρι σηκωθηκε στα πισω ποδια και περπατουσε λιγα μετρα ετσι προσπαθωντας να τον δει καθαρα (αν και θα επρεπε να βασιζεται στην οσφρηση του αλλα τεσπα). Δεν προλαβα να βγαλω κινητο γμτ αλλιως θα ηταν μεγαλειωδες :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να του έδινες 3-4 μέρες βραστό κοτοπουλάκι με ρύζι για να καρδαμώσει και μετά να πας σε κάποια ξηρά τροφή για ανάπτυξη. Όσο αναφορά τα σκατούλια , κυκλοφορούν κάποια σπρει που ψεκάζεις για να κάνει τις ανάγκες του ο σκύλο εκεί αλλά δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητά τους . Επίσης , έχω ακούσει ότι αν ρίξεις ξύδι εκεί που έχει κάνει την ανάγκη του δεν θα ξαναπάει αλλά είναι δύσκολο να ραντίσεις ένα οικόπεδο με ξύδι :P . Αυτά από εμένα και μην ξεχνάς τα εμβόλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να σου πω κατι και να μη το παρεξηγησεις καθως μιλαω με καλη προαιρεση.. Οταν βλεπω ανθρωπους να βοηθανε αδεσποτα μονο μπραβο μου βγαινει να τους πω! Και σιγουρα σου αξιζουν συγχαρητηρια που το βοηθησες κ εχει φαγακι, νερακι. Μακαρι να το καναν πολλοι.

Ομως ισως να σκεφτοσουν το ενδεχομενο να το δινες για υιοθεσια? Ειτε τωρα που ναι κουταβι ειτε ως ενηλικο μεθαυριο , θα χει μεγαλη αναγκη για βολτες, παιχνιδια, παρεα. Τη στιγμη που εργαζεσαι και δε μπορεις να του τα προσφερεις μηπως να κοιταγες παραλληλα και για ενα αλλο, καλο σπιτι?

 

Καλες ξηρες τροφες που δεν ειναι super premium(δηλ πολυ ακριβες) αλλα ουτε κι αχυρα οπως πχ η φρισκις, ειναι οι cibau & purina tonus, τσεκατε τις :)

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@agligoros οι κονσερβες ειναι τελειως αχυρο, το junk food των σκυλοτροφων. Αυτες δηλ του λιντλ και των αλλων σουπερ μαρκετ πχ φρισκις ειναι ο,τι να ναι!!! Σ αυτη την ηλικια, και μετα τα οσα εχει περασει, χρειαζεται μια ισορροπημενη διατροφη πλουσια σε βιταμινες!! μπορεις να παρεις μια ξηρα τροφη για κουταβια, οχι απο τις πολυ ακριβες, και τοτε να δεις πως θα παρει τα πανω του. Τωρα και πολλα κακα θα κανει, και υδαρα θα ναι, και δε θ αναπτυχθει σωστα.

εγω μαγειρεύω στα σκυλιά μου διάφορα φαγητά όπως ρύζι με κομμάτια κοτόπουλου ,καρότα και άλλα λαχανικά,και είναι duracell όλη μέρα 

ποτέ δεν μου αδυνάτισαν. Κάποιες φορες στην εβδομάδα τους δίνω και ξηρά τροφή 

 

με την μικρή να δω τι θα κάνω που έχει ψύχωση με το φαγητό και θέλει να τρώει όλη μέρα :lol: 

της έδινα στην αρχή κονσέρβα που ηταν μικρό για να μην πνιγεί με την ξηρά και μετά άρχισα να της δίνω ξηρά τροφή και φαγητό που δίνω και στα μεγάλα.

 

το θέμα ειναι οτι δεν χορταίνει με τίποτα και γαβγίζει σαν τρελή άμα δει κάποιον να τρώει ή νομίζει οτι τρώει 

αν με δει να τρώω φρούτα , οτιδήποτε θέλει να το φάει (και όντως τρώει) 

αλλα δεν της δίνω γιατι εφόσον η ζάχαρη κάνει κακό στους σκύλους και τα φρούτα έχουν σάκχαρα λογικά δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να φτιαξεις ενα ισορροπημενο σιτηρεσιο με μαγειρευτο, ειναι ο,τι καλυτερο φιλε μου! Ποτε δε θα πω καλυτερα ξηρα απο σωστο μαγειρευτο. Απλα το μαγειρευτο θελει χρονο κ ειναι κ προβλημα σε περιπτωση πχ διακοπων.

 

Κανει να τρωνε φρουτα!! Μεγαλη προσοχη ομως στα κουκουτσια γιατι ειναι τοξικα. Επισης απαγορευονται τα σταφυλια, οι σταφιδες και το αβοκαντο. Μπορει να τρωει πχ μηλο, μπανανα, αχλαδι. Ενταξει μη δινεις και καθε μερα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία , γιατι της αρέσουν (βασικά με κοιτάζει που τρώω και αν δει οτι το τρώω το τρώει και αυτή)
άσχετο απο τα φρούτα , τα σκυλιά δεν κάνει να τρώνε και σκόρδο/κρεμμύδι , σωστά ?
διάβαζα κάπου οτι ειναι τοξικά για αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Καποιοι βαζουν ενα πολυ μικρο κομματι σκορδου στο φαγητο γιατι λενε οτι απωθει τη σκνιπα, αλλα εγω δε το χω τολμησει.

 

Μπορεις επισης να δινεις γιαουρτι, προβειο κατα προτιμηση που και τους αρεσει και κανει καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Καποιοι βαζουν ενα πολυ μικρο κομματι σκορδου στο φαγητο γιατι λενε οτι απωθει τη σκνιπα, αλλα εγω δε το χω τολμησει.

 

Μπορεις επισης να δινεις γιαουρτι, προβειο κατα προτιμηση που και τους αρεσει και κανει καλο

για το γάλα ισχιεί ότι και για τις ενήλικες γάτες ? (οτι δεν κάνει να τους δίνουμε συχνά) ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει ναι! Το καλυτερο ειναι να αποφευγεται αφου στα περισσοτερα σκυλια προκαλλει διαρροιες, λογω δυσανεξιας στη λακτοζη. Η δικια μου η Λαμπραντορινα πινει καμια φορα απ το δικο μου το οποιο ειναι χωρις λακτοζη, και δε τη πειραζει. Γιατι να ρισκαρεις ομως? καλυτερα το γιαουρτι που βοηθα και το εντερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω και κάτι αν επιτρέπεται , όλες  η τροφές δεν απορροφούνται το ίδιο καλά από τον σκύλο . Με μια σταθερή διατροφή θα τον βοηθήσετε στην πέψη του αλλά και στην αφόδευσή του , ελληνιστί

χέσιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-105515-0-61373700-1372351170_thumb.jpg

 

 

 Το νέο μέλος της οικογένειας,το βρήκα κάτω στην πιλοτή χωρίς την μαμά του ,ποιος ξέρει τι έπαθε και το μάζέψα,εδώ 1 μηνός..

 

post-105515-0-98687200-1372351274_thumb.jpg

 

 

post-105515-0-69141500-1372351320_thumb.jpg

 

και εδώ πως έχει γίνει,αν σας αρέσει ο γάτος μου και έχετε κανά καλό κορίτσι φερτέ το από δω γιατί είμαι ειδικός σε συνοικέσια..

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...