Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ορίστε που όλα τα σκυλιά δεν είναι επιθετικά προς τις γάτες.. είναι πως θα τα μάθεις! 

ακριβώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γατούλης πέθανε σήμερα. Ήταν σχεδόν 3.5 εβδομάδων.

Σταμάτησε να κάνει κακά και να τρώει, τον άφησα στην κτηνίατρο το Σάββατο αλλά δεν τα κατάφερε.

Ελπίζω τουλάχιστον να ήταν ζεστά.

Ριπ το ζωντανό,ένα πλασπόϊντ από μένα στο κάρμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορίστε που όλα τα σκυλιά δεν είναι επιθετικά προς τις γάτες.. είναι πως θα τα μάθεις! 

 

Φιλε μου αμα εχεις ορεξη να ασχοληθεις με ενα σκυλι, μπορεις να το μαθεις απιστευτα πραγματα. Η sheeva, οπως και η πλειονοτητα των σκυλιων δεν τα γουσταρε στην αρχη τα γατια. Σιγα σιγα ομως, με προσπαθεια και υπομονη την μαθαμε να τα δεχεται και μετα απο λιγο τα αγαπουσε και τα προσεχε σαν παιδια της.

 

Δεν θα ξεχασω ποτε σκηνικο που κατεβαινα το βραδυ μεσα στο κρυο να της βαλω ξηρα τροφη να φαει, και μολις ανοιγα το φως στο γκαραζ, εβγαιναν απο το σκυλοσπιτο πρωτα καμια 10αρια γατια και μετα η sheeva, ηταν ολα το ενα πανω στο αλλο για ζεστασια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό σας το έχω δείξει και παλιότερα νομίζω, αλλά κολλάει κι εδώ...

 

 

 

post-201720-0-76990000-1369160348_thumb.jpg

post-201720-0-55941000-1369160376_thumb.jpg

post-201720-0-14824900-1369160393_thumb.jpg

post-201720-0-79815600-1369160407_thumb.jpg

post-201720-0-45259300-1369160424_thumb.jpg

post-201720-0-68699000-1369160441_thumb.jpg

post-201720-0-98760600-1369160453_thumb.jpg

post-201720-0-03505300-1369160472_thumb.jpg

 

 

 

Οι φωτογραφίες είναι πρόχειρα σκαναρισμένες από αρχαίο άλμπουμ, οπότε μη βαράτε για την ποιότητα!

 

Ο ...μεγάλος, ήταν το πιο υπέροχο ζωντανό με το οποίο είχα την τύχη να συνυπάρξω! 14 χρόνια, γεμάτα από τις πιο έντονες εμπειρίες και αναμνήσεις τής ζωής μου. Αδύνατο να μετρηθούν και ακόμα πιο αδύνατο να αξιολογηθούν. Το γαύγισμά του π.χ, δε μπορεί με τίποτα να ξεχαστεί, αφού ενεργοποιούσε τους ...σεισμογράφους!

 

Ο μικρός, ήταν ένας ...δαιμονισμένος γάτος, ο οποίος κάθε μέρα έφερνε στο μπαλκόνι τουλάχιστον 2-3 σκοτωμένα φίδια, αλλά ό λόγος που τον χαρακτηρίζω έτσι δεν είναι αυτός. Το μεγάλο του κόλλημα ήταν τα ...χελιδόνια! Στεκόταν παρακολουθώντας τα να πετούν και, όταν κάποιο απ' αυτά έκανε κοντά του τη γνωστή «βουτιά» που κάνουν, πλησιάζοντας στο έδαφος και ανεβαίνοντας πάλι, το «ανεβαίνοντας πάλι» δε συνέβαινε: Έκανε ο τύπος άλμα και το κατέβαζε!

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας 2 λογια και για το αλογο στις φωτογραφιες!  :-D  :-D

 

Πλακα πλακα αυτο το βλεμα "εχω πιει 5 μπαφους και 5 μπυρες" που εχει, το αγαπαω απλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας 2 λογια και για το αλογο στις φωτογραφιες!  :-D  :-D

 

Με «άλογο» θα μπορούσαμε ίσως να παρομοιάσουμε τον τελευταίο δανέζικο μολοσσό που είχα (1,20 ύψος, από το έδαφος μέχρι την ωμοπλάτη και γύρω στα 90 κιλά).

 

Γι' αυτόν εδώ, μάλλον το «αρκούδα» ταιριάζει περισσότερο...

 

Πως να μπορέσω να πω «δυο λόγια» μόνο; Τι να συμπεριλάβω και τι ν' αφήσω απ' έξω; Θα ήταν ολόκληρο βιβλίο και το συγκεκριμένο thread λέγεται «δείξε μου το κατοικίδιό σου», όχι «πες μου την ιστορία του»...

 

(αφού τον είδατε μεγάλο, δείτε τον και στη φάση που ήταν όταν τον έφερε στο σπίτι η ...courier! )

 

 

 

post-201720-0-43568900-1369224428_thumb.jpg

post-201720-0-43121100-1369224451_thumb.jpg

post-201720-0-13683000-1369224477_thumb.jpg

post-201720-0-84166100-1369224501_thumb.jpg

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε έναν τέτοιον αραχτό αρκούδο μια φίλη στο πατρικό της.  :wub:

 

Ο μόνος σκύλος που κάναμε σωστό headbump ΚΑΘΕ φορά που βλεπόμασταν. Ο πατέρας της φίλης με κορόιδευε. Ι put it to you ότι ζήλευε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υποθέσω ότι η αλυσιδίτσα ήταν καθαρά διακοσμητική;

 

Περιγραφή (όσο μπορώ...) :

 

 

 

Ο πατέρας μου, είχε «φυτέψει» στο χώμα δύο σιδερένιους πασσάλους που είχαν «κρίκο» στην κορυφή (μόνο αυτός προεξείχε από το έδαφος) με απόσταση γύρω στα 15 μέτρα μεταξύ τους. Στους κρίκους είχε στερεώσει μια ατσάλινη «ντίζα» η οποία «έτρεχε» εφαπτόμενη σχεδόν στο έδαφος και ένωνε τους δύο πασσάλους. Πάνω στη ντίζα περνούσε το κλιπ μιας αλυσίδας μήκους 2 περίπου μέτρων και αυτό τής άλλης άκρης το κούμπωνε στο περιλαίμιο τού σκύλου.

 

Αυτή η «πατέντα» δημιουργήθηκε, για τις περιπτώσεις που ο σκύλος έπρεπε να είναι σχετικά περιορισμένος - π.χ. έρχονταν επισκέπτες που δε γνώριζε στο σπίτι και έπρεπε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να τους την πέσει, αφού όπως είναι φαντάζομαι ευνόητο, ακόμα και παίζοντας, μπορούσε ασυναίσθητα να σου σπάσει τα κόκαλα και μόνο με το βάρος του (130 κιλά...), πόσο μάλλον αν αγρίευε... - αλλά ταυτόχρονα να μπορεί να κάνει και κάμποσα βήματα.

 

Όσο η αλυσίδα ήταν μία, την έσπαγε για πλάκα, χωρίς να προσπαθεί, ίσως και χωρίς να το θέλει, αφού ήταν πολύ υπάκουος. Απλά είχε τη συνήθεια να τερματίζει τη διαδρομή τής ντίζας, να εξαντλεί το μήκος τής αλυσίδας του και να την πέφτει ξάπλα στο τελευταίο σημείο που έφτανε. Όταν λοιπόν με την αλυσίδα τεντωμένη, π.χ. τίναζε το κεφάλι του για να διώξει τις μύγες που τον ενοχλούσαν, αυτή μετατρεπόταν αυτομάτως σε ...κρίκους!

 

Κάποια στιγμή, η μονή αλυσίδα αντικαταστάθηκε με τρεις, πλεγμένες σε ...πλεξούδα! Το μόνο που καταφέραμε, ήταν να αγοράζουμε κάθε τόσο περισσότερες αλυσίδες. Μόνο με την κίνηση του σβέρκου του, χωρίς καν να τραβήξει με τα πόδια, την έκανε κομμάτια. Τελικώς, το πήραμε απόφαση ότι ο τύπος δεν υπήρχε περίπτωση να ...συγκινηθεί από αλυσίδες, καδένες, περιδέραια και λοιπά κοσμήματα, οπότε πέρασε όλη την υπόλοιπη ζωή του λυτός στο κτήμα και, όταν ήταν να έλθει κάποιος άγνωστος σ' αυτόν, τον περιορίζαμε προσωρινά σ' ένα κλειστό τμήμα τής πυλωτής, ώστε να βεβαιωθούμε ότι ο επισκέπτης θα ανέβει στο σπίτι, σε ένα κομμάτι και όχι σε ...τεύχη. 

 

Επειδή δε, ακόμα και εντός spoiler, το γ@μ...με και ψόφησε με τα σεντόνια, ας βάλω άλλη μια φωτογραφία, για να ακολουθούμε τον τίτλο τού thread αν μη τι άλλο...το λοιπόν: Παρακάτω παρουσιάζεται ο τρόπος μεταφοράς του, από το σπίτι τής Αθήνας στο εξοχικό και αντιστρόφως, ο οποίος αποτέλεσε και την αιτία για τις περισσότερες καραμπόλες τής εποχής, που προκλήθηκαν στο τμήμα τής Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας, από την Αθήνα μέχρι την έξοδο προς Ωρωπό...

 

post-201720-0-08870700-1369232039_thumb.jpg

 

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα με κάνεις να τρέξω το paninfo στον 486Dx 133 (ναι,περπατάει ακόμα,τούχα βάλει και επιπρόσθετο κασέ στη μητρική με i.c...),να βρω που έμενες τότε,καθώς και το οικογενειακό σας τηλέφωνο,όπως και άλλα στοιχεία (ονοματεπώνυμο,διεύθυνση κλπ).

 

ΣΒΗΣΕ τα νούμερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα με κάνεις να τρέξω το paninfo στον 486Dx 133 (ναι,περπατάει ακόμα,τούχα βάλει και επιπρόσθετο κασέ στη μητρική με i.c...),να βρω που έμενες τότε,καθώς και το οικογενειακό σας τηλέφωνο,όπως και άλλα στοιχεία (ονοματεπώνυμο,διεύθυνση κλπ).

 

ΣΒΗΣΕ τα νούμερα....

Ο λογος;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα με κάνεις να τρέξω το paninfo στον 486Dx 133 (ναι,περπατάει ακόμα,τούχα βάλει και επιπρόσθετο κασέ στη μητρική με i.c...),να βρω που έμενες τότε,καθώς και το οικογενειακό σας τηλέφωνο,όπως και άλλα στοιχεία (ονοματεπώνυμο,διεύθυνση κλπ).

 

ΣΒΗΣΕ τα νούμερα....

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν θέλεις να το κάνεις! Ούτε το ονοματεπώνυμο (το δικό μου ή τής οικογένειάς μου), ούτε η διεύθυνση, ούτε το τηλέφωνο είναι απόρρητα. Αν χρειάζεσαι κάτι απ' αυτά, πες μου και σου το στέλνω με p.m...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...