Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τσιμπήσω από το πετσοπ, έχει. Από χθες είναι πιο ζωηρό το γαμημένο, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Εδώ μεγαλύτερα και δυνατότερα και πούλεψαν από τη μια στιγμή στην άλλη.

 

Πώς πάει ο μικρός τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπράβο στα παιδιά που τα φροντίζουν είναι άξια συγχαρητηρίων...

Ενα μικρό που ξέρω σώθηκε χωρίς μητρικό γάλα με μπιμπερό.. Δεν το ήθελε με τίποτα η μάνα του,,Τώρα εχει γίνει τεράστιο και της ρίχνει κίολας αν του πλησιάσει το φαγητο.... Υπάρχουν ελπίδες αρκετές αν το φροντίζεις οπως τα παιδιά παραπάνω.

Ανεβάζετε photos να βλέπουμε. Ελπίζω να ζήσουν όλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς πάει ο μικρός τελικά;

 

Κομπλέ δείχνει. Τον έχω πάρει μαζί εδώ που 'χω έρθει να δω τους δικούς μου, τρώει σα μπούστης, έχει μεγαλώσει λίγο, έχει χοντρύνει πολύ, έχει φτιάξει χνούδι ωραίο, δείχνει να πηγαίνει καλά. Δε μπορώ να ποστάρω φώτοζ από εδώ, άμα γυρίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ δείχνει. Τον έχω πάρει μαζί εδώ που 'χω έρθει να δω τους δικούς μου, τρώει σα μπούστης, έχει μεγαλώσει λίγο, έχει χοντρύνει πολύ, έχει φτιάξει χνούδι ωραίο, δείχνει να πηγαίνει καλά. Δε μπορώ να ποστάρω φώτοζ από εδώ, άμα γυρίσω.

Αναμένουμε. Έχω και γω έναν εδώ που θέλει φροντίδα. Μέγαλος πρέπει να είναι. 4-5 ετών τον κόβω. Δεν είναι απο τα δικά μου, αλλά έχει βρει φαγητό εδώ και κανένα χρόνο και κάθισε.

Ξάπλα όλη μέρα, δε κουνιέται, αλλά δε δείχνει πρόβλημα. Άμα του πάω μπολάκι με νερό και φαγητό τρώει μια χαρά. Πήρα τηλ. τον γιατρό και επειδή σήμερα ήταν δύσκολο να έρθει, μου είπε να του δώσω Vibramycin μην είναι σκουλήκια στο στομάχι, αρρώστια γενικά ή από κανένα τσιμπούρι. Άει να δούμε.

 

Περιπέτειες όλοι μας με τα γατιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για καποιον ακατανοητο λογο μου φανηκε καλη ιδεα να βγαλω φωτογραφια τα αυτια του.

 

 

 

 

 

post-122525-0-97051200-1368045853_thumb.jpg

 

 

 

Και εδω σαπιλες.

 

 

post-122525-0-02118700-1368045771_thumb.jpg

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P1010638.jpg
 

 

Δεν είναι δική μου αλλά πέρασε το Πάσχα στην αυλή του σπιτιού μου στο χωριό. 

Μάλλον τα αφεντικά της θα έλειπαν για διακοπές, γιατί δεν μου φάνηκε άγρια ή αδέσποτη.

Ήταν και κακομαθημένη. Της έδωσα να φάει λίγο αρνί αλλά το σνόμπαρε! Επίσης προτιμούσε να την ταίζεις απευθείας στο στόμα και όχι απλά να αφήνεις το φαγητό...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Επίσης προτιμούσε να την ταίζεις απευθείας στο στόμα και όχι απλά να αφήνεις το φαγητό...

 

People train dogs, cats train people....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ερώτηση.. η δική μου η γάτα ειναι σιαμέζα .. ξέρουμε πόσα χρόνια ζωής έχουν τα οικόσιτα γατιά; δεν ηταν έχω έξω.. απλά βγαίνει στην αυλή βόλτα με επιτήρηση για να μην το σκάσει και την φάει κανενα αμάξι ή σκυλος κτλ..

Επίσης την έχω στειρωμένη ..

Εχω δεί γάτες 15-16 χρόνων στον κτηνίατρο που πάνε για το ετήσιο check up τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ερώτηση.. η δική μου η γάτα ειναι σιαμέζα .. ξέρουμε πόσα χρόνια ζωής έχουν τα οικόσιτα γατιά; δεν ηταν έχω έξω.. απλά βγαίνει στην αυλή βόλτα με επιτήρηση για να μην το σκάσει και την φάει κανενα αμάξι ή σκυλος κτλ..

Επίσης την έχω στειρωμένη ..

Εχω δεί γάτες 15-16 χρόνων στον κτηνίατρο που πάνε για το ετήσιο check up τους..

Αν δεν τη στείρωνες θα καβατζάριζε άνετα τα είκοσι (μπορεί και παραπάνω),αρκεί να υπήρχε η απαραίτητη ανθρωποπαρέα για χημεία.

Μη νομίζεις,ρουφάνε κι αυτά ανθρωπίλα.

 

Ο δικός μας (βασιλικό Σιάμ του βουνού) μας έκανε τη χάρη να παραμείνει μαζί μας 19,5 συναπτά έτη.

Αν δεν μας πετύχαινε η κρίση να μας αλλάξει το εργασιακό καθεστώς το 2008,πιστεύω ότι θα τον είχαμε ακόμα,αρχίσαμε να τραβάμε δεκαεξάωρα στο μεροκάματο,έμενε μόνος του και έπεσε σε κατάθλιψη,ψώριασε,στομαχικά,άσχημη διατροφή (κονσέρβες απ´ το καρφούρ/λιντλ)..

 

Τα είχε όλα και κάθε κάβλες του (δις ετησίως) μας τα μοστράριζε μαζί με όλα τα συμπαρομαρτυρούντα (αλλαγές ταπετσαρίας).

 

Τώρα την απαραίτητη συμβιωτική ωκυτοκίνη-placebo μας τη προσφέρει ένα γουεστάκι....

 

Πριν είχαμε Γερμανικά ποιμενικά.Δύο.

 

 

Είναι καλό πράμα ένα ζωντανό στο σπίτι,μοιράζει και μοιράζεται χαρά.Το ένστικτό του του υποβάλλει τον τρόπο παραγωγής και εκμαίευσης συναισθημάτων εκ μέρους των ανθρώπων και αυτό λειτουργεί συνεχώς και αδειαλλείπτως.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ ακριβώς το αντίθετο απο εσένα υποστηρίζει η επιστήμη.... οτι οσο πιο γρήγορα στειρωθεί και κατα προτίμηση πριν τον πρώτο οιστρο μειώνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες για καρκίνο (κάτω απο 1%) και κατ επέκταση ζουν περισσότερο.

Που το στηρίζεις αυτο που λές; 

 

κρίμα για το δικό σου.. Κι εμένα Σιαμ είναι αυτοκρατορικό νομίζω λέγεται.. (γεννήθηκε χωρίς ουρά ή μάλλον με την υποψία ουράς) η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο στη μακροζωία των ζώων .. της έπαιρνα Hills και τώρα proplan .. καμία πρόταση; 

Εσύ τι το τάιζες προ κρίσης; Τεράστιο ρόλο παίζει επίσης η προσοχή που δείχνεις στο ζώο .Τα σιάμ θέλουν κάποιον συνέχεια δίπλα τους..Εμένα είναι αυτοκόλλητη οπου πηγαίνω πάει..Ουτε σκύλος δεν το κάνει αυτό..

 

Προσοχή στις παλιοτροφές ειδικά στα αρσενικά ..τους προκαλούν λοιμώξεις στην ουρήθρα και στα νεφρά..Ετσι χάσαμε τον μπαμπά γάτο.. σε ηλικία μόλις 10 ετών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ ακριβώς το αντίθετο απο εσένα υποστηρίζει η επιστήμη.... οτι οσο πιο γρήγορα στειρωθεί και κατα προτίμηση πριν τον πρώτο οιστρο μειώνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες για καρκίνο (κάτω απο 1%) και κατ επέκταση ζουν περισσότερο.

Που το στηρίζεις αυτο που λές; 

 

κρίμα για το δικό σου.. Κι εμένα Σιαμ είναι αυτοκρατορικό νομίζω λέγεται.. (γεννήθηκε χωρίς ουρά ή μάλλον με την υποψία ουράς) η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο στη μακροζωία των ζώων .. της έπαιρνα Hills και τώρα proplan .. καμία πρόταση; 

Εσύ τι το τάιζες προ κρίσης; Τεράστιο ρόλο παίζει επίσης η προσοχή που δείχνεις στο ζώο .Τα σιάμ θέλουν κάποιον συνέχεια δίπλα τους..Εμένα είναι αυτοκόλλητη οπου πηγαίνω πάει..Ουτε σκύλος δεν το κάνει αυτό..

 

Προσοχή στις παλιοτροφές ειδικά στα αρσενικά ..τους προκαλούν λοιμώξεις στην ουρήθρα και στα νεφρά..Ετσι χάσαμε τον μπαμπά γάτο.. σε ηλικία μόλις 10 ετών..

Το στηρίζω στο γάτο μου και στη γάτα μιάς οικογενειακής φίλης,πάλι σιαμέζα αλλά στειρωμένη.Ο δικός μας,αν δεν τυχαίνανε οι περιστάσεις που σου είπα (και που συνηγόρισες κι εσύ),θάφτανε πάνω από 22-23.Της φίλης πήγε κάτω από 10,δημιουργήθηκε καρκίνος της μήτρας και ...έφυγε.

 

Η κομένη ουρά είναι απ' τις επιμειξίες,όπως και τα αλλοίθωρα μάτια (αν τύχει).Είναι όμως τόσο πιστά,που -όπως είπες- τα μπερδεύεις με σκύλο.Αρκεί όσο είναι μικρό να "πάρει τη μυρωδιά σου",αφήνοντάς το να "βυζαίνει" από ένα ρούχο σου,όπως πυζάμα.Μετά γίνονται σαν τα ζωάκια των μαγισσών στο μεσαίωνα,οικείους νομίζω τα είχε βαφτίσει κάποιος συγγραφέας Sci-Fi (Σκοτάδι φανερώσου),μόνο που εκείνα πίναν το αίμα του δικού τους ανθρώπου.

 

Στη διατροφή και στη παρέα είμαστε ντάλε-κουάλε στην άποψη.Πρόσεχέ το να σε προσέχει.

 

Η επιστήμη ας λέει ό,τι θέλει.Προτιμώ να μου ενώσει τους κυνόδοντες στον αντίχειρα (το είχε κάνει,πονάει σε διαβεβαιώνω...) ή να φτιάξει τρία μουνόχειλα στον πήχυ με τα νύχια του (αυτό κι αν πονάει,είχε και αντιτετανικό στο καπάκι) και νάχει τα παπαράκια του στη θέση τους (σαν στραγάλια),παρά να έχω φιλαράκι έναν μουρόχαβλο (Αρκάς,Καστράτο).

Απλά πρέπει να προσέχεις έτσι,γιατί έχεις ένα αιλουροειδές.

Θα μπορούσα (ας πούμε) να μην τον τρίβω συνέχει στη κοιλίτσα του,στην αρχή του άρεσε αλλά μετά κατάντησε βαρετό και με έστειλε με το τρόπο του ή όταν υπάρχει πολύωρο ταξίδι στο κλουβάκι του,δεν τον απελευθερώνεις με τη μία σε εξοχικό περιβάλλον με θηλυκές σε οίστρο στον περίγυρο (δύο καταφανέστατες επιθέσεις που έφταιγα ομολογουμένως εγώ).

 

Πιστεύω ότι η τεστοστερόνη πρέπει να εκρίνεται αβέρτα,άποψή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...