Προς το περιεχόμενο

Samba sharing - linux - bsd - windows xp - SOLVED


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα laptop του 2004 στο οποιο εχω συνδεσει εναν εξωτερικο usb δισκο 500 gb μεσω pcmcia usb 2.0 card.Το περιεχομενο του εξωτερικου το μοιραζω σε σταθερο , netbook και κινητο (στα 2 τελευταια ασυρματα).

 

Tο laptop εχει 100αρι ethernet.

 

Με linux και samba:

 

- τραγικα αργη ταχυτητα μεταφορας απο εξω προς τον server.(~800 kb/sec)

- σπασιματα - freezes - pauses του 1 λεπτου περιπου , εντελως random κατα το streaming video ή και mp3.

 

Με FreeNAS και samba:

 

- καλυτερη ταχυτητα μεταφορας απο εξω προς τον server (~4.5 mb/sec)

- σπασιματα - freezes - pauses του 1 λεπτου περιπου , εντελως random κατα το streaming video ή και mp3.

 

Με windows xp:

 

- αψογη ταχυτητα απο εξω προς τα μεσα και αναποδα(~11 mb/sec)

- κανενα απολυτως freeze.

 

Μαλιστα μπορω να αντιγραφω αρχεια προς τον server και να stream-αρω ταυτοχρονα χωρις καμια διακοπη/lag , πραμα που δεν γινοταν με τιποτα με linux/freenas.

 

:-(

 

Γιατι συμβαινει αυτο?

 

Οι drivers για την καρτα δικτυου που εχει ο linux kernel και ο bsd kernel ειναι γτπ?

 

Η samba ειναι γτπ?

 

Διαφωτιστε με please.

 

:-(

 

 

(και εκει που ειχα ωραιοτατο ssh / web ui προσβαση στον server κατεληξα με remote desktop :-( , αλλα το hardware δουλευει στο επακρο.)

 

:fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις βρε παιδια?

 

Εστω , μηπως μπορει καποιος να μου δωσει συμβουλες για βελτιστοποιηση της sambas-αν ειναι εκει το προβλημα?

 

Γιατι αν ειναι θεμα drivers , σκουρα τα πραματα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισως?

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/samba-performance-tweaks-372787/

 

Θα δοκιμασω και εδω το TCP_NODELAY, μολις γυρισει ο μικρος με το λαπτοπ :P

Βεβαια εχω debian unstable με 3.0rc6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισως?

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/samba-performance-tweaks-372787/

 

Θα δοκιμασω και εδω το TCP_NODELAY, μολις γυρισει ο μικρος με το λαπτοπ :P

Βεβαια εχω debian unstable με 3.0rc6...

 

Το ειχα βαλει αυτο με τιμη 16384 , θα δοκιμασω και με 8192 που λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παλιό το μύνημα αλλά για δοκίμασε να δεις τις ταινίες με nfs και δοκίμασε να κάνεις stream τα αρχεια μέσω samba αλλά να τον έχεις προσθέσει τον φάκελο μέσω fstab. Καθημερινά βλέπω ταινίες μέσω wifi και samba από ένα freenas server που έχω και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα στην αναπαραγωγή. Μπορεί να είναι και θέμα της διανομής και του αναπαραγωγέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λεω , αλλα εδω κατι παιζει με το hardware μου και τους drivers που εχουν οι kernels.

 

Ισως η καρτα δικτυου του laptop να ειναι περιεργη.

 

Μεσω fstab το ειχα κανει στο linux.Κανονικα , mount το share και κοινοχρηστο.

 

Να τονισω οτι στα xp , εβαλα drivers της ethernet απο το site της μαμας και οχι αυτους που εχουν τα windows.

 

Αυριο θα δοκιμασω nfs και την samba στο netbook.

 

Αλλα κοβω το κεφαλι μου πλεον οτι ειναι drivers.

 

Δεν μπορει με 2 διαφορετικους kernels να εχω τα ιδια προβληματα - με λιγο καλυτερα στον bsd.

 

η διανομη δεν παιζει κανεα ρολο στο προβλημα.Και debian stable και arch τα ιδια εκαναν.

 

ειναι θεμα kernel.

 

Και ειναι κριμα ρε γαμωτο :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σου λέω κάνω share από freenas μηχάνημα που έχει επεξεργαστή της πλάκας κιόλας. Στο netbook που έχει ubuntu μέσω wifi και samba βλέπω τις ταινίες μια χαρά. Στο desktop μέσω ethernet και εκεί μια χαρά παίζει με kubuntu. Και στο media player μέσω wifi είτε μέσω nfs βλέπω τις ταινίες μια χαρά.

Τα κολήματα θα τα δικαιολογούσε απόλυτα αν η αναπαραγωγή γινόταν αποκλειστικά μέσω wifi. Συμβαίνουν διάφορα κουλά με τα ασύρματα και έχω δει και εγώ διάφορα παράξενα αλλά μέσω ether δεν δικαιολογείτε με τπτ να σου κάνει κολήματα.

Για δοκιμασε από τις διανομές να βγάλεις την καταχώρηση από το fstab και να κάνεις mount μέσω samba τον server απο dolphin και να παίξεις την ταινία μέσω vlc μετά.

Και κάτι άλλο το samba δεν είναι με τίποτα γιατι ακόμα και όταν πας να δείς μια ταινία από ένα nas μέσω windows η αναπαραγωγή γίνετε και σε αυτή την περίπτωση μέσω samba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire δεν εχουμε το ιδιο hardware.Δεν αμφιβαλλω οτι δεν εχεις καποιο προβλημα αλλα εδω υπαρχει και ειναι βαθυτερο απο samba κλπ, γιατι περα απο τις χαμηλες ταχυτητες εχω και σπασιματα στον usb σκληρο πραγμα το οποιο δεν συμβαινει οταν τον δουλεψω με 1.1 ταχυτητα , κανοντας rmmod το ehci_hcd.

 

Τα σπασιματα γινονται στον server.Ειτε στο desktop ενσυρματα ειτε στα αλλα με wifi , το ιδιο και το αυτο.

 

θα τα δω ολα το απογευμα.

 

Eπισης να σε ρωτησω , τι ταχυτητες πιανεις οταν αντιγραφεις κατι προς τον server?Kαι ποια καρτα δικτυου εχει?

 

-------------------

 

Μολις δοκιμασα την samba στο netbook με ακριβως ιδιες ρυθμισεις οπως στον server.Εχει 100αρι ethernet.

 

full ταχυτητα ~11.5 up/down.

 

Ωραια.Θα του βαλω και τον εξωτερικο usb να δω αν κανει σπασιματα.

 

--------------------

 

Ok ο υποπτος βρεθηκε.

 

Στο netbook που εχει native usb 2.0 ports δεν εχω σπασιματα και ικανοποιητικη ταχυτητα εγγραφης (~8MB) με samba.

 

Στο laptop ομως που εχει usb 1.1 και τον συνδεω μεσω pcmcia usb 2.0 καρτα , εκει γ@μιεται παραδειγματικα.

 

Σπασιματα / freezes και σε καθε freeze πεφτει και η ταχυτητα μεχρι που φτανει κατω απο 800 KB/sec.

 

Στον εσωτερικο δισκο (atapi) του laptop οταν γραφω/διαβαζω εχω full speed και κανενα freeze.

 

Αρα φταιει η υποστηριξη για την pcmcia καρτα μου ή τον pcmcia controller του laptop.

 

Αυτην εχω http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=66574&category_id=1047&manufacturer_id=331&q=catalogue&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=2

 

Θα ψαξω να βρω κανα driver της προκοπης , αλλιως θα μεινω μετα xp.

 

Problem Detected.

 

Ευχαριστω ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOLVED

 

Σε περιπτωση που καποιος αλλος εχει ιδιο προβλημα.

 

Κατα τα σπασιματα ο kernel εβγαζε messages τυπου

 

reset high speed USB device using ehci_hcd μπλα μπλα μπλα

 

Και λυθηκε οταν εκανα

 

echo 128 > /sys/block/sdb/device/max_sectors

 

που απο default ειχε 240

 

και επανηλθε και η ταχυτητα (~7 MB/sec προς τον server) σταθερα και χωρις freezes.

 

http://gordonazmo.wordpress.com/2010/08/26/reset-high-speed-usb-device-using-ehci_hcd-and-address-3-your-syslog-and-what-fixed-it-for-me/

 

 

Anyway, the drive seemed to hang on large file transactions (like copying a big file) and then the kernel had to reset it, announcing it via the syslog. Very annoying, especially because SMB transfers always got interrupted and went totally foobar. The fix was quite simple. max_sectors for the drive was set to its default 240 value, which the drive choked on for no apparent reason whatsoever. Issuing a quick

echo 128 > /sys/block/sdc/device/max_sectors

 

Και πλεον μπορω να strem-αρω κανονικοτατα ακομα και οταν αντιγραφω προς τον server μεγαλα αρχεια.

 

ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι λάθος η ρύθμιση, απλώς το δικό σου HW εμπίπτει στις περιπτώσεις που η default τιμή (που είναι και αρκετά συντηρητική) δέν σου κάνει. Γι αυτό και το sysfs σου δίνει τη δυνατότητα να την αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...