Προς το περιεχόμενο

Ο Eυρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος κατασκεύασε κάμερα ενός δις pixel


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο στενά σκέφτεστε ρε παιδιά κάποιοι..για να μην πω τιποτα χειρότερα, πραγματικά φούντωσα τώρα.

 

Αν είναι δυνατόν. Η Τηλεπισκόπιση - Ραντάρ - Δορυφορικά Δεδομένα είναι η μόνη επιστήμη που μπορεί να διαχειριστεί καταστροφές, να μπορέσει αφού γίνει μια καταστροφή να βγάλει σχέδιο διάσωσης - πρόσβασης και ότι άλλο χρειάζεται για την πληγήσα περιοχή. Το 3d απεικόνιση δεν είναι για να δείχνουμε ουαου έβγαλα φωτογραφια ενα μυρμήγκι στον Αρη αλλά για ουσιαστικούς επιστημονικούς σκοπούς. Και δεν τα λέω γιατί υποστηρίζω την επιστήμη μου ( :mrgreen: B) :cool: :-D ) αλλά είναι η αλήθεια.. Αναρωτηθήτε πρώτα πόσα προιόντα καταναλώνεται από εταιρίες κολοσούς που εξαιτίας τους πεινάνε τα παιδάκια στην αφρική, αναρωτηθήτε πόσα δίνεται για να ικανοποιείται τη ματαιοδοξία σας, αυτοκίνητα, κινιτά, σπίτα, ρούχα κτλ κτλ κ μετά κλαφτήτε για την Αφρική, κλαφτητε κ για την Ταιβαν κ για την Νότιο Αμερική αν θέλετε.. ΟΛΑ τα άλλα συγνώμη που θα το πω αλλά μου θυμίζουν ας πεθάνει η κατσίκα του γείτονα..

 

Οταν μας έρθει κανας μετεωρίτης ξόφαλτσα κ δεν τον δούμε κ πάπαλα καμια ήπειρος (ποτέ δεν λέμε Ελλάς γιατί είμαστε αθάνατοι εμείς :P) πάει πχ η Αφρική μετά θα λέμε, τους ταίζαμε γιατό δεν είχαμε χρήματα να τους προφυλάξουμε...

 

Πραγματικά λυπάμαι που αυτό που σπούδασα πάει άπατο στην ελλάδα.. :-( ελπίζω να φύγω και εγώ έξω..

 

 

 

Αν η είδηση είχε θέμα νανορομποτ νικάνε τον καρκίνο θα σου έλεγα εγώ που θα τα έγραφες όσα μόλις είπες.. Αλλά δεν φταίς εσύ η έλλειψη γνώσεων φταίει, αυτό το κακό έχουμε σαν λαός να θεωρούμε ότι ξέρουμε τα πάντα για τα πάντα..

μη ξεχάσετε τα ρόπαλα κ τις σφεντόνες στη σπηλία βγαίνοντας.

 

http://www.youtube.c...feature=related

 

 

αδερφέ δεν διαφωνώ, αλλά δεν επενδύουμε αρκετά χρήματα για να ζήσουμε μέσα στον πλανήτη σωστά και βλέπουμε έρευνες για "εξωγήινους". Είναι ειρωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αδερφέ δεν διαφωνώ, αλλά δεν επενδύουμε αρκετά χρήματα για να ζήσουμε μέσα στον πλανήτη σωστά και βλέπουμε έρευνες για "εξωγήινους". Είναι ειρωνία.

ποτε δεν ξερεις ομως αν οι εξωγηιμοι μας σωσουν! :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε εσυ γιατι δινεις πεταμενα λεφτα στο ιντερνετ και δε τα δινεις στα παιδια της αφρικης?

 

Γιατι στην ελλαδα εχουμε μαθει να μας νοιαζει παντα τι ΔΕΝ κανουν οι αλλοι και βαση αυτου το αισθανομαστε ανωτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ δεν διαφωνώ, αλλά δεν επενδύουμε αρκετά χρήματα για να ζήσουμε μέσα στον πλανήτη σωστά και βλέπουμε έρευνες για "εξωγήινους". Είναι ειρωνία.

 

Η ειρωνεία έγκειται στο ότι πολλοί σαν και εσένα νομίζουν ότι το συγκεκριμένο project είναι ερευνα για εξωγήινους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ δεν διαφωνώ, αλλά δεν επενδύουμε αρκετά χρήματα για να ζήσουμε μέσα στον πλανήτη σωστά και βλέπουμε έρευνες για "εξωγήινους". Είναι ειρωνία.

και επισης ειρωνια ειναι πως οταν σε καποια χρονια βγει μια καμερα για το κοινο με 1δις πιξελ εσυ θα τρεξεις να την παρεις ενω τωρα την κατακρινεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης ειρωνια ειναι πως οταν σε καποια χρονια βγει μια καμερα για το κοινο με 1δις πιξελ εσυ θα τρεξεις να την παρεις ενω τωρα την κατακρινεις!

Για το κοινό τα 5MP ειναι μια χαρρρρρρά, απο 5 και πάνω είναι too much και στο κάτω κάτω περιττή πολυτέλεια μιας και στο μάτι δεν έχει πραγματικά καμια διαφορά. Πόση παραπάνω ανάλυση σε μια φωτό πια; Εξάλλου η ανάλυση δεν μας κάνει την ποιότητα. (πάντα για το ευρύ κοινό μιλάω και όχι για επαγγελματικές - ειδικές υλοποιήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κοινό τα 5MP ειναι μια χαρρρρρρά, απο 5 και πάνω είναι too much και στο κάτω κάτω περιττή πολυτέλεια μιας και στο μάτι δεν έχει πραγματικά καμια διαφορά. Πόση παραπάνω ανάλυση σε μια φωτό πια; (πάντα για το ευρύ κοινό μιλάω και όχι για επαγγελματικές υλοποιήσεις).

πεστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη που λέει ότι "εξασφαλίστε πρώτα τα παιδιά της Αφρικής πριν ασχοληθείτε με οποιαδήποτε επιστημονική έρευνα" απαντήθηκε ήδη στα προηγούμενα ποστς (δεν ήταν και πολύ δύσκολο εδώ που τα λέμε!). Λυπάμαι που το λέω αλλά αναδίδει μια κοσμοθεωρία παιδιού σχολικής ηλικίας. Εγώ θα προσθέσω κάτι επιπλέον και αν μπορείτε προβληματιστείτε. Αυτή την εποχή συντελείται μια μετατόπιση μέρος του πλούτου από τις δυτικές χώρες προς χώρες του δεύτερου και τρίτου κόσμου (κυρίως Κίνα, Ινδία, Βραζιλία). Οι άνθρωποι εκεί διεκδικούν (και πετυχαίνουν όπως φαίνεται) το δικαίωμα για μια άνετη ζωή. Η τεράστια ανισορροπία άνεσης στις δυτικές χώρες και εξαθλίωσης των παραπάνω χωρών φαίνεται να υποχωρεί σε κάποιο βαθμό. Δεν βλέπω όμως τους συμπολίτες μου που με τόσο "ανιδιοτέλεια" και αγάπη σκέφτονται τον τρίτο κόσμο να χαίρονται με αυτή την εξέλιξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη που λέει ότι "εξασφαλίστε πρώτα τα παιδιά της Αφρικής πριν ασχοληθείτε με οποιαδήποτε επιστημονική έρευνα" απαντήθηκε ήδη στα προηγούμενα ποστς (δεν ήταν και πολύ δύσκολο εδώ που τα λέμε!). Λυπάμαι που το λέω αλλά αναδίδει μια κοσμοθεωρία παιδιού σχολικής ηλικίας. Εγώ θα προσθέσω κάτι επιπλέον και αν μπορείτε προβληματιστείτε. Αυτή την εποχή συντελείται μια μετατόπιση μέρος του πλούτου από τις δυτικές χώρες προς χώρες του δεύτερου και τρίτου κόσμου (κυρίως Κίνα, Ινδία, Βραζιλία). Οι άνθρωποι εκεί διεκδικούν (και πετυχαίνουν όπως φαίνεται) το δικαίωμα για μια άνετη ζωή. Η τεράστια ανισορροπία άνεσης στις δυτικές χώρες και εξαθλίωσης των παραπάνω χωρών φαίνεται να υποχωρεί σε κάποιο βαθμό. Δεν βλέπω όμως τους συμπολίτες μου που με τόσο "ανιδιοτέλεια" και αγάπη σκέφτονται τον τρίτο κόσμο να χαίρονται με αυτή την εξέλιξη...

οπως ειπες οι ανθρωποι στην ινδια διεκδικουν το δικαίωμα για μια άνετη ζωή, γιατι οι ανθρωποι στην αφρικη που ειναι και πολυαριθμοι δεν κανουν το ιδιο; βεβαια στην αφρικη βρισκονται σε χειροτερη κατασταση αλλα οι μονοι που τους βοηθανε ειναι οι φιλανθρωπισμοι! αυτους απο μονους τους δεν τους εχω δει να κανουν κατι! εγω οποτε μπορω τους στελνω βοηθεια με οτι συνεπαγεται αυτο π.χ. δωρεες, τροφιμα κτλ... αλλα δεν προκειται να σωθουν μονο απο μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριως λογος που τα παιδια στην αφρικη πεινανε, ειναι γιατι ειναι ασυμφορο να δανεισουνε τις χωρες τους. Οι περισσοτερες χωρες της αφρικης δεν εχουν σταθερο πολιτευμα και δεν ελεγχονται επαρκως απο δυτικες δυναμεις. Ετσι ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα πετυχει η επενδυση και δεν θα παρουν ποτε πισω το χρεος, επισης ειναι αμφιβολο αν τα λεφτα θα πανε για αναπτυξη ή για μιζες. Οι περισσοτερες ανεπτυγμενες δυτικες χωρες καναν οτι καναν κυριως με δανεικα, το ξερουμε αυτο.

 

Οσο για τα διαστημικα προγραματα και την επιστημη γενικα, πολλα ειναι χρησιμα, πολλα οχι και σιγουρα αν και διασφαλιζουν σε καποιους σε αυτο τον πλανητη μια καλυτερη και μακροβιοτερη ζωη, δεν σημαινει οτι διασφαλιζουν κατι για το μελλον του πλανητη, μαλλον το αντιθετο, γιατι απο την μια μπορουμε να δουμε εγκαιρα καποιον μετεωριτη που μπορει να καταστρεψει την ανθρωποτητα κ μπλα μπλα μπλα, αλλα το πιο σιγουρο ειναι οτι θα καταστραφουμε πιο συντομα, λογου της επιστημης/τεχνολογιας και τον τροπο που την χρησιμοποιουμε.

 

Και φυσικα η λυση δεν ειναι να γυρισουμε στις σπηλιες. Η λυση ειναι η αποδοτικοτητα και η ανακυκλωση.

 

Ο κλαδος των προσωπικων υπολογιστων, ειχε ξεκινησει ως η πιο καθαρη βιομηχανια. Βεβαια στην πραξη τα αλλαζουν ολα τοσο συντομα που κανουν το παλιο μας αποκτημα συντομα σκουπιδι. Και βεβαιως τα περισσοτερα δεν παιρνουν επισκευη αν χαλασουν. Με αποτελεσμα να εχουμε πολλες ηλεκτρονικες συσκευες αχρηστες στα συρταρια μας, στα ντουλαπια μας κτλ. και ολες να περιεχουν υλικα τα οποια ειναι σπανια και δεν ειναι απειρα στον πλανητη και φυσικα οσο πιο συντομα εξαντλουνται παιρνουν την ανηφορα οι τιμες και καποιοι θυσαυριζουν. Η τιμη π.χ. του χρυσου του ασημιου και του χαλκου οπως και πολλων αλλων εχει εκτοξευτει τα τελευταια χρονια και φυσικα ολα αυτα βρισκονται στις συσκευες που εχουμε πεταμενες. Για να μην αναφερουμε εκτος απο τα σπανια πολυτιμα μεταλα σε καθε συσκευη υπαρχουν και πολλα τοξικα.

 

Επισεις τον σεπτεμβριο νεο ipad 3 με μεγαλυτερη αναλυση οθονης, πιο λεπτο και ελαφρυ απο το προηγουμενο, γιατι τον μαρτιο του ιδιου ετους δεν ειχαμε αυτην την τεχνογνωσια. Καπως ετσι λειτουργει το συστημα και ολοι ημαστε θυματα ας το παραδεχτουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισεις τον σεπτεμβριο νεο ipad 3 με μεγαλυτερη αναλυση οθονης, πιο λεπτο και ελαφρυ απο το προηγουμενο, γιατι τον μαρτιο του ιδιου ετους δεν ειχαμε αυτην την τεχνογνωσια. Καπως ετσι λειτουργει το συστημα και ολοι ημαστε θυματα ας το παραδεχτουμε.

καταρχας μπραβο σου που εκατσες και τα εγραψες αυτα! λοιπον ναι! ειμαστε θυματα σε αυτο που λεγεται μαρκετινγκ αλλα υπαρχουν και πολλοι που δεν τους νοιαζει καθε ποσο βγαινει νεο ipad ή το ποσο ελαφρύτερο θα ειναι! αυτοι δεν ειναι θυματα αλλα συνειδητοποιημένοι καταναλωτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:wacko:

αδερφέ δεν διαφωνώ, αλλά δεν επενδύουμε αρκετά χρήματα για να ζήσουμε μέσα στον πλανήτη σωστά και βλέπουμε έρευνες για "εξωγήινους". Είναι ειρωνία.

 

Οταν χτυπήσει ένα 7αρι Ριχτερ στην αθήνα σεισμό το θεωρείς άχρηστο η ομάδα διάσωσης να ξέρει ακριβώς ποια κτίρια έχουν πέσει και πως να τα προσεγγίσει καθώς θα είναι κρανίου τόπος το κέντρο? Μόνο μέσω δορυφορικών εικόνων μπορεί να γίνει σε χρόνο dt, Ε ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ. Αν αυτή δεν είναι επένδυση μέσα στον πλανήτη τι είναι. Το πρόβλημα της Αφρικής είναι άλλο, οι εταιρίες κολοσοί βολεύονται κάποιοι να πεινάνε για να έχουν αυτοί να τρώνε παραπάνω. ΜΗΝ παραμηθιάζεις τον εαυτό σου. Κάποιοι βλέπουν το δέντρο κ όχι το δάσος αυτό ειναι το πρόβλημα. Κολλήσατε όλοι με τους εξωγήινους, η τεχνολογία εφόσον υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί παντού. Μεχρι τώρα οι καλύτερες εικόνες είχαν διακριτική ικανότητα περίπου 0.45 μετρα αυτές που είναι διαθέσιμες για εμπορικούς σκοπούς τουλάχιστον. Για φανταστείται να μπορούμε να έχουμε την ανάλυση που λένε τώρα.

Η ειρωνία είναι κάποιοι που δεν έχουν ιδέα για κάτι να λένε τη γνώμη τους. Είναι σαν να αρχίσω να μιλάω εγώ για ποδόσφαιρο. fail. B)

 

πεστα!

 

κ εγώ μια panasonic με 5mp εχω αρχαία αλλά την κάνει τη δουλειά :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ την συζήτηση με αρκετό ενδιαφέρον και προσπαθούσα να μην συμμετέχω, άλλα ως άμεσα ενδιαφερόμενος θα πω και εγώ την γνώμη μου.

Αν δεν υπήρχε η διαστημική αποστολή Gaia (Γαία) τα παιδιά που θα πείναγαν θα ήταν 1.000.000+1.. το δικό μου. Εδω και καιρό το ψωμί μου (και του παιδιού μου) μου το δίνει η Γαία (Τέλος ο Ξανθόπουλος). Σίγουρα αδικία στον κόσμο υπάρχει, ωστόσο νομίζω τα θέματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους.

Επιπλέον η άποψη μου είναι ότι χρήματα που πάνε στην επιστήμη δεν είναι ποτέ χαμένα. Ενα σωρό πράγματα της καθημερινότητας μας όπως και ιατρικές εφαρμογές, οφείλονται σε άσχετες επιστημονικές έρευνες που βρήκαν εφαρμογή. Πάντα κάποιος πληρώνει για αυτά είτε στρατός, είτε εταιρεία, είτε όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Ε.Ο.Δ.

Για τον δορυφόρο: H κύρια αποστολή της Γαιας είναι η χαρτογράφηση του Γαλαξία μας με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια (περίπου 10^6 φορές καλύτερη από πριν) και η δημιουργία της πρώτης 3D εικόνας του. Σχετικιστικά φαινόμενα θα μελετηθούν αλλά δεν είναι ο βασικός στόχος της αποστολής.

Για την CCD: Η τεχνολογία που χρησιμοποιεί η εταιρεία που φτιάχνει το CCD (η e2v) θα την δούμε σχετικά σύντομα στην ζωή μας. Στην πραγματικότητά είναι ένα μωσαϊκό από 106 μικρότερα CCD.

Για τους εξωγήινους: Φυσικά η Γαία δεν θα ψάξει για αυτούς. Κάπου αναφέρθηκε άντε να μας δώσουν τα φώτα τους να μην σπαταλάμε λεφτά. Μα ακόμα και αν έρθει μια οντότητα και μας λύσει όλες τις απορίες εκατομμύρια άλλες θα δημιουργηθούν. Είναι στην φύση του ανθρώπου να αναρωτιέται.

Υ.Γ. και εγώ ψηφιακή με 8ΜP και κινητό 4ετιας έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά καμία σχέση τα χρήματα που δαπανούνται για επιστημονική έρευνα με τα χρήματα που πρέπει να πάνε στην Αφρική.

 

Να βγείτε να κράξετε για δισεκατομμύρια που δαπανούνται παγκοσμίως για στρατιωτικούς εξοπλισμούς να πω μάλιστα.

 

Το πρόβλημα όπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω έχει να κάνει με τον υπερπληθυσμό. Και αύριο να στείλουν 10 δις στην Αφρική, με το ρυθμό που γεννοβολάνε ανεξέλεγκτα, πάλι θα πεινάσουν σε δυο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κοσμος πραγματικά πειναει εδώ και χρόνια και οι άλλοι του φακού τους τον Χαβά,

Ένα δις pixel σε δολάρια για την Αφρική και τα παιδια που πεθαίνουν επειδή δεν μπορούν να πιουν νερο

Είμαστε καταδικασμενοι πλέον !!!

 

Ειναι κριμα να αποπροσανατολιζεται ενα τοσο ενδιαφερον θεμα απο ενα τοσο (κατα τη γνωμη μου) αστοχο 1o post.

 

Οσον αφορα την καμερα, απ' ό,τι διαβασα παντως , δεν αποτελει την πρωτη καμερα τοσων pixel που κατασκευαζεται γενικα.

Αλλα ειναι η πρωτη που θα χρησιμοποιηθει στο διαστημα. Υπαρχει μαλιστα και μεγαλυτερη στο Maui της Hawaii που μετραει 1,4 δις pixel και χρησιμοποιειται για να ανιχνευει αστεροειδεις που κατευθυνονται προς το μερος μας απο τεραστιες αποστασεις μακρια. (Πηγη: Νewscientist.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...