Προς το περιεχόμενο

linux mint και windows 7


rizla7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.. αποφάσισα να βάλω το mint στο laptop για μόνιμο λειτουργικό. έλεγα να κρατήσω και τα windows 7 μήπως χρειαστεί κάποιο πρόγραμμα ή οτιδήποτε...θεωρείτε καλύτερα σε dual boot και τα 2 ή να περάσω αποκλειστικά το mint και να χρησιμοποιήσω μέσω virtual box τα 7 άμα χρειαστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρειάζεσαι κάποιο εξειδικευμένο βαρύ πρόγραμμα (αλλά μόνο πχ καναν εκτυπωτή ή κινητό που δεν δουλεύει στο mint), μπορείς άνετα να τα έχεις στο virtualbox μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα. κάνω εγκατάσταση των 7 σε όλο το δίσκο και μετά το mint επιλέγοντας το χώρο που θέλω για το linux ή να βάλω απο την αρχή τα 7αρια σε ένα κομμάτι του και μετά στο υπόλοιπο mint;

κάτι μου λέει οτι η ερώτηση είναι ηλίθια και είναι το ίδιο πράγμα...αλλά τέλος πάντων..

 

 

 

tolis_01, βασικά δεν έχω στο μυαλό μου κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, απλά μήπως χρειαστεί και ψάχνομαι μετά.ελάχιστο τα windows θέλουν κανα 15αρι gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα. κάνω εγκατάσταση των 7 σε όλο το δίσκο και μετά το mint επιλέγοντας το χώρο που θέλω για το linux ή να βάλω απο την αρχή τα 7αρια σε ένα κομμάτι του και μετά στο υπόλοιπο mint;

κάτι μου λέει οτι η ερώτηση είναι ηλίθια και είναι το ίδιο πράγμα...αλλά τέλος πάντων..

 

 

 

tolis_01, βασικά δεν έχω στο μυαλό μου κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, απλά μήπως χρειαστεί και ψάχνομαι μετά.ελάχιστο τα windows θέλουν κανα 15αρι gb;

Αν έχεις την δυνατότητα κάνε ένα διαμέρισμα για τα windows,εγώ με τα win7 ultimate 64bit τα έχω σε 20GB και είμαι ο.κ.,τον υπόλοιπο χώρο άσε τον ελεύθερο ή φτιάξε διαμέρισμα δεν έχει σημασία στην εγκατάσταση των linux θα σε αφήσει να φτιάξεις αλλάξεις τα διαμερίσματα όπως θες.

Αν περάσεις τα win σε ολόκληρο το δίσκο θα πρέπει να το μικρύνεις πρώτα και είναι φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δόσεις 25-30 (τα 15 είναι λίγα νομίζω) και θα κάνεις partition στο δίσκο με το gparted απο το live cd του mint

*όχι ότι θα αλλάξει κάτι άμα βάλεις τα win7 σε όλο το δίσκο και μετά to mint αλλά έτσι για να πεις ότι κάνουν ότι τους πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, βασικά είτε σε virtualbox είτε σε κανονική εγκατάσταση, πάνω κάτω τα ίδια GB θα θυσιάσεις ;)

Άρα εσύ θα κρίνεις, πόσο συχνά θες να bootάρεις στα windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά.να στε καλα..

κάτι άλλο τώρα. είμαι με ένα thinkpad r61i και δεν λειτουργούν τα κουμπία για αύξηση/μείωση ήχου. δοκίμασα απο keyboard shortcuts αλλά δεν είχε επιτυχία. υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρώ λύση με τον ήχο.

απο το μενού preferences-> sound δεν μπορώ να το ανοίξω. μου βγάζει μήνυμα "Waiting for sound system to respond"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...