Προς το περιεχόμενο

Καλη D-SLR για Ταξιδια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω μια καλη φωτογραφικη μηχανη για να μπορω να βγαζω καλες φωτογραφιες σε ταξιδια. Επειδη δεν κατεχω καποια προς το παρον, δεν ξερω αν αξιζει να κοιταξω καποια entry level, ή να τα σκασω μια και εξω και να παρω ενα καλο σωμα με εναν ακριβο φακο.

 

Απλως θελω μια που να βγαζει καλες φωτογραφιες, και οχι συνεχως κουνημενες,θολες εκτος εστιασης με λαθος σρωματα εικονες, και να εχει και οσο το δυνατον μεγαλυτερο αναλογικο zoom.

 

Εχετε κατι να προτεινετε, ή καπως να με κατευθεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσο μεγαλυτερο ζουμαρισμα γινεται κοιτας να εχει οσα περισσοτερα mm γινεται ο φακος

budget δεν μας λες

εγω θα σου προτεινα αυτην εδω http://www.skroutz.gr/s/280797/Nikon-D3100-18-105mm.html αν τα εχεις ντουκου με 600€ ο καλαβρετζος στην αφηνει(ειναι ο μονος που μου ειχε κανει τοσο καλη προσφορα οποτε αυτον κ προτεινω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσο μεγαλυτερο ζουμαρισμα γινεται κοιτας να εχει οσα περισσοτερα mm γινεται ο φακος

budget δεν μας λες

εγω θα σου προτεινα αυτην εδω http://www.skroutz.gr/s/280797/Nikon-D3100-18-105mm.html αν τα εχεις ντουκου με 600€ ο καλαβρετζος στην αφηνει(ειναι ο μονος που μου ειχε κανει τοσο καλη προσφορα οποτε αυτον κ προτεινω)

πολυ τουμπανο πρεπει να ειναι αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Sony Μου κανει και σαν υβριδιο compact με d-slr, οποτε δεν ξερω αν μου κανει...

 

Ετσι για να τακτοποιηση καποια πραγματα στο μυαλο μου, θα ηθελα επισης να ρωτησω τα εξης:

 

-Τα Body σε τι διαφερουν μεταξυ τους? Δηλαδη πχ το 3100 με το 7000 εχουν τεραστιες διαφορες?

-Το ζοομ βρισκεται μονο στον φακο? Ο φακος τι αλλα specs προσφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θέλεις να φωτογραφίζεις ;

Τοπία ,πορτρέτα ,macro ;

Εάν θέλεις τα δύο πρώτα τότε πας για φακό μέχρι και 55mm δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

 

π.σ πάντως εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την Nikon D5100 + AF-S 18-55mm VR εαν μπορείς να δώσεις και 700Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρο τι ειναι? Αστρα? Τοπια και ανθρωπους θελω, αλλα δεν ξερω αν τα 55 επαρκουν για μεγαλο ζοομ. Δεν ξερω ακομα και αν τα 105-120 ειναι αρκετα. Ας πουμε φετος που ημουν εξωτερικα και γυριζα καποιες ακτογραμμες με καραβι, κατι ξενοι ειχα κατι τεραστιους φακους, σαν τηλεφακοι ηταν για να φωτογραφιζουν απεναντι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει, υπολόγισε ότι οι DSLR είναι μεγάλες σε μέγθος μηχανές και, από όσα γράφεις, δεν σου είναι και απαραίτητη.

Μπορείς να πας σε μία κορυφαία compact των €400-500 που πιστεύω σε καλύπτει απόλυτα, αλλιώς σκέψου και τη νέα μόδα των micro 3/4 που, από ό,τι φαίνεται, θα μείνουν. Συνδυάζουν το μικρό μέγεθος με τις καλές επιδόσεις και μου φαίνονται πιο καλές για ερασιτέχνες σαν εμένα.

http://www.4-3system.com/modules/news/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοπία δεν βγάζεις με τηλεφακό :P .

Τα 55mm για τοπία και πορτρέτα θα σε υπερκαλύψουν τα μεγάλα ζουμ δεν θα τα χρειαστείς μέχρι 100mm καλά είναι εάν θέλεις και λίγο ζουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστες οι προτασεις παιδια, αλλα επειδη παιζονται χρηματα σε αυτες τις κατηγοριες, θα ηθελα να μπορω να δικαιολογησω την οποια αγορα πριν προβω σε αυτην ωστε να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου. Οποτε οποιος ξερει, ας απαντησει στα βασικα ερωτηματα για να μπορεσουμε να κατευθυνθουμε.

 

Κατα κυριο λογο, θα ηθελα να μαθω σε τια διαφορα τα διαφορα body metαξυ τους? πχ D3100/D5100/D7000 και πως δικαιολογονται τα χρηματα για το καθε αλμα.

 

Και επειτα τι σημαινουν στην πραξη τα χιλιοστα των φακων. Δλδ πως συνδεονται με το καθε ειδος φωτογραφισης.

 

Μπορουμε να ξεκινησουμε με αυτα για αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αναφορά της διαφορές ανάμεσα σε αυτές είναι λίγα και αρκετά μαζί :P .

Και ποιο συγκεκριμένα οι διαφορές είναι στους αισθητήρες της κάθε μηχανής στης λειτουργιές και την ποιότητα .

 

Τα mm είναι η διάμετρος που αποτελεί το άνοιγμα του φακού .Τώρα δεν μπορείς εσυ να πάρεις έναν τηλεφακό και να βγάζεις τόπια .Τον τηλεφακό θα τον χρειαστείς για macro να φωτογραφίζεις ζώα, αυτοκίνητα ,κτλ γενικά συγκεκριμένα πράγματα όχι τοπία .

Τώρα υπάρχουν αρκετά πράγματα όσον αναφορά τους φακούς και χρειάζεται να γραφώ καμιά ώρα για να μπορέσω να σε καλύψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι γιατι ακομα δεν εχω παρει αποφαση, και επειδη λεω να παω σε κανα νησακι απο βδομαδα θελω να κανω κινηση. Οι ουσιαστικες διαφορες ειναι σε επιπεδου λογισμικου ή υλικου? Ας πουμε δεν με ενδιαφερει αν εχει παραπανω Mode και επιπεδα ευαισθησιας ISO ενα μεγαλυτερο μοντελο, αλλα η ταχυτητα του κλειστρου, η ποσοτητα του φωτος που εισερχεται η καθαροτητα στα χρωματα και διαφορα τετοια με απασχολουνε. Οποτε ακομα δεν καταλαβαινω τα σωματα 3100/5100/7000 σε τι διαφερουν.

 

Περα απο τα ταξιδια, θελω να ξεκινησω να ασχολουμαι και ερασιτεχνικα, και να φωτογραφιζω και αντικειμενα σε κοντινες αποστασεις κτλ. Δλδ δεν θα την παρω μονο για ταξιδι, θελω να μου μεινει να την χρησιμοποιω και αλλιως.

 

Τι παραπανω χρειαζεται να ξερω πριν κανω τν αγορα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι το σωμα ειναι σχετικα αναλωσιμο,αλλα οι καλοι φακοι ειναι επενδυση.

επισης θα προτεινα να παρεις οπωσδηποτε τριποδο,και κανα φιλτρο Polariser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1.000 που ζηταει η D7000 και τα 2.000 της παλαιοτερης D700 πιστευω ειναι Οverkill, ειδικα για ενα αρχαριο, και επειδη οπως λες το σωμα δεν ειναι τοσο μεγαλη επενδυση, ειμαι μεταξυ 3100 και 5100, και επειδη ειναι σχετικα μικρη η διαφορα τιμης, σκεφτομαι να παω για την δευτερη.

 

-Ερωτηση, Canon/Sony στα ιδια χρηματα τυχαινει να εχουν καποιο καλο μοντελο στα ιδια χρηματα, ή καλα κανω και κοιταω μονο Nikon. Δεν το εχω ψαξει αρκετα σε συγκριτικα με την καθε εταιρια, απλως καπως μου εχει κολλησει οτι Nikon ειναι κορυφη στην κατηγορια.

 

-Για φακο να παρω το βασικο 55αρι, ή να ξεκινηση απο αρχης με εναν 105/120.

 

Αντε να ξεκαθαρισουμε και με αυτα τα ερωτηματα για να κανω την αγορα, να ξεκινησω να κλικαρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...