Προς το περιεχόμενο

Linux σε laptop pavilion και προβλημα εγκαταστασης


Greek_Shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι μόνο gentoo παίρνει

 

στο δικό μου έγινε θαύμα και τώρα σου γράφω απο arch αλλά είχα δοκιμάσει στο παρελθών ubuntu,debian,fedora,chakra,archbang,opensuse

έχω και τώρα ένα partition με mint

 

edit: gentoo είχα δοκιμάσει μια φορά σε vm και κόντεψα να του δώσω όλο το hw,μετά από μια βδομάδα το παράτησα

και παράτατω το google,βάλε duckduckgo και όταν θες να ψάξεις με google βάλε μπροστά !g και για εικόνες !gi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ok είπες δοκίμασε αλλά εκτός ότι θα χάσει χρόνο να κατεβάσει και να κάψει το iso δεν θα καταφέρει τπτ άλλο

το laptop θα κάνει boot σίγουρα αν όχι απο cd (μόνο αν έχει hw πρόβλημα)με usb σίγουρα αλλά οχι με usb installer που χρησιμοποιούσε αλλά με unetbootin η ακόμα και με dd αλλά είναι λίγο ποιο δύσκολο

 

έχω αλλάξει δυο pavilion dv(τωρα κατοχος dv9500) και παλιά ένα presario και ούτε του φίλου ξέρουμε ποιο είναι

pavilion

όλα τα dv έχουν παρεμφερή spec αλλά εκτός αυτού το linux μπαίνει παντού μεχρι και σε πατάτα :D

 

να το λήξουμε εδώ ώμος και να αφήσουμε το φίλο να κάνει το βήμα προς linux

δεν είχα ούτε έχω καμία διαθέσει για flame,αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι το gentoo είναι απλά ατυχές στην συγκεκριμένη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok είπες δοκίμασε αλλά εκτός ότι θα χάσει χρόνο να κατεβάσει και να κάψει το iso δεν θα καταφέρει τπτ άλλο

το laptop θα κάνει boot σίγουρα αν όχι απο cd (μόνο αν έχει hw πρόβλημα)με usb σίγουρα αλλά οχι με usb installer που χρησιμοποιούσε αλλά με unetbootin η ακόμα και με dd αλλά είναι λίγο ποιο δύσκολο

 

έχω αλλάξει δυο pavilion dv(τωρα κατοχος dv9500) και παλιά ένα presario και ούτε του φίλου ξέρουμε ποιο είναι

pavilion

όλα τα dv έχουν παρεμφερή spec αλλά εκτός αυτού το linux μπαίνει παντού μεχρι και σε πατάτα :D

 

να το λήξουμε εδώ ώμος και να αφήσουμε το φίλο να κάνει το βήμα προς linux

δεν είχα ούτε έχω καμία διαθέσει για flame,αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι το gentoo είναι απλά ατυχές στην συγκεκριμένη περίπτωση

ετσι φιλε, απλα ηθελα να δω αν το προβλημα ειναι οντως στο hw.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά συμβαίνουν άμα στους νέους λέμε για gentoo

 

ΟΧΙ φίλε μου κανένα compile δεν κάνουμε ούτε το vlc ούτε κάποιο άλλο πρόγραμμα

καμία σχέση προσωπικά με προγραμματιστής

πίστεψέ με στην εγκατάσταση είναι σχεδόν ποιο εύκολα απο τα win και δεν βάζουν ούτε toolbar ούτε χρειαζόμαστε crack κτλ

δοκίμασε να κατεβάσεις το mint 11, burn image με poweriso (δεν χρειάζεται να βρεις crack είναι shareware) σε χαμηλή ταχύτητα όπως είπε ο jim_p και δοκίμασε

όπου κολλήσεις εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε με UBCD ξεκιναει, ουτε με flashακι Linux. Δηλαδη αμα του καπνισει να ξεκινησει απο cd καλως, αλλιως το πεταμε και παμε για αλλο ε; (ομως το DBAN το ειδε) εχω μπερδευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ για να καταλάβω (γιατί κάνεις τα εύκολα δύσκολα μάλλον)

 

1-κατέβασες το linux mint 11 iso από εδω(η οποιοδήποτε ισο διανομής

2-έβαλες καινούριο cd

3-το έκανες με το poweriso burn as image σε χαμηλή ταχύτητα 3Χ

4-έκανες reboot

5-πάτησες F9 για να κάνεις boot απο cd

6-και δεν ξεκινά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεγάλη

και δεν έχεις κάνει τα βήματα όπως τα γράφω σίγουρα

το πρόβλημα σου είναι η στο cd η στο αρχείο που κατέβασες

ελπίζω να μην έχεις κάνα cd rw και να μας δουλεύεις ψιλό γαζί γιατί ήταν η πρώτη απάντηση που σου έδωσε ο jim_p "καινούριο cd άλλης μάρκας"

 

και για usb το έγραψα ποιο πάνω

με unetbootin καις το iso στο usb για να δουλέψει

 

edit:επίσης με nero η daemon tools έχουν αναφερθεί πολλές φορές προβλήματα γιαυτό σου λέω με poweriso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με power iso το εκανα, στο αλλο PC ξεκινα κανονικα το Linux. Στο Laptop δεν υποστηριζει εκκινηση απο usb, οκ, θα κατεβασω αυτο που ειπες και θα σου πω. Θα το βαλω σε δισκακι CD-R.

 

Η χαμηλοτερη ταχυτητα που βγαζει ειναι 8x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Laptop δεν υποστηριζει εκκινηση απο usb

 

αν εχει δισκετα , γινεται να ξεκινησεις απο usb , ασχετα με το αν υποστηριζει.

 

το λεω σε περιπτωση που δεν γινει τιποτα απο cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθησα με τη σειρα που τα εγραψες. (δισκετα οχι δεν εχει, αλλα μονο order για floppy στο Bios)

 

Παταω esc οταν βγαζει το σημα της HP και με ρωταει την σειρα εκκινησης. Απο εκει εχει boot order Floppy-CD-HDD (και Lan disabled)εγω επιλεγω cd.

 

Τιποτα, μαυρη οθονη βγαζει με μια παυλα που αναβοσβηνει, αν και ακουγεται το cd, ουτε το usb το βλεπει, ουτε το Linux, ουτε το UBCD για win.

 

Και δεν μου λεει οπως πρωτα (πριν περασω το DBAN -του οποιου το cd το ειδε) "πατηστε ενα πληκτρο για να ξεκινησετε απο cd".

Στο Bios oλα φαινονται σωστα, (μηπως θελει καποιο software πρωτα κατι για το Bios;)

 

(Τελειο το mint πηγαινει ταπες στο αλλο pc, θα το περασω αν μπορω να to εγκαταστησω πανω απο τα win)

 

σ.σ. τα cd τα δοκιμασα στο αλλο pc και μπουταρουν κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πατάς esc αλλά F9

το esc είναι boot priority απο bios

removable media εχει στο bios ;

από την hp φαίνεται να έχει boot from usb. Ποιο μοντέλο έχεις ακριβός ;

 

σε linux δεν θα σου πει πάτα ένα κουμπί αλλά θα ξεκινήσει κατευθείαν

 

edit: βγάλε την μπαταρία και πάτα το on μερικές φορές (χωρίς ρεύμα) και μετά ξαναπροσπάθησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα την μπαταρια και πατησα το on μερικες φορες - τιποτα.

Με το logo της HP στην εκκινηση, λεει να πατησω esc για να αλλαξω το boot order.

Με το f10 να μπω στο bios - με το f12 να μπουταρω απο Lan.

Aν παταω f9 δεν κανει τιποτα.

 

Με το cd του Linux παλι δεν αντιδρα ( το cd το ακουω που γυριζει)

 

ΗP pavilion NV5000

 

Tι γινεται ρε γαμωτο, τοσο δυσκολο προβλημα ειναι;

 

Μηπως πρεπει να αλλαξω καμμια μπαταρια στο cmos οπως στο desktop? Μηπως θελει flash στο bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...