Προς το περιεχόμενο

Linux σε laptop pavilion και προβλημα εγκαταστασης


Greek_Shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους. Εχω ενα laptop pavilion hp παλιο σχετικα και προσπαθωντας να εγκαταστησω windows κολλησε και εβγαλε:<windows root?\system32\hal.dll. file is corrupt. Δεν με αφηνε να εκκινησω απο cd για νεα εγκατασταση, ουτε απο αλλο cd των windows xp.

 

Δεν μπορω ομως να εγκαταστησω ουτε linux (umbundu), αγνοει τελειως το cd (ουτε μου λεει "πατα ενα κουμπι να ξεκινησεις απο cd).

 

Παω να φτιαξω bootable usb (2gb Sandisk) με το "universal usb installer" (απο αλλο pc) και μου βγαζει: An error (1) occured when executed syslinux. Your USB drive wont't be bootable.

 

Κατεβασα λοιπον το DBAN και διεγραψα τα παντα στο δισκο (bootable cd) αρα το cd δουλευει και κανει boot.

 

Παλι ομως δεν μπορω να κανω boot απο cd των Xp ουτε του Linux (To Linux θα το προτιμουσα). Βγαζει σφαλμα στην εκκινηση για την καρτα δικτυου Realtek και: PXE-E61: MEDIA TEST FAILURE CHECK CABLE, PXE-MOF: EXITING PXE ROM

 

Καμμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γεια σε ολους. Εχω ενα laptop pavilion hp παλιο σχετικα και προσπαθωντας να εγκαταστησω windows κολλησε και εβγαλε:<windows root?\system32\hal.dll. file is corrupt. Δεν με αφηνε να εκκινησω απο cd για νεα εγκατασταση, ουτε απο αλλο cd των windows xp.

 

Δεν μπορω ομως να εγκαταστησω ουτε linux (umbundu), αγνοει τελειως το cd (ουτε μου λεει "πατα ενα κουμπι να ξεκινησεις απο cd).

 

Παω να φτιαξω bootable usb (2gb Sandisk) με το "universal usb installer" (απο αλλο pc) και μου βγαζει: An error (1) occured when executed syslinux. Your USB drive wont't be bootable.

 

Κατεβασα λοιπον το DBAN και διεγραψα τα παντα στο δισκο (bootable cd) αρα το cd δουλευει και κανει boot.

 

Παλι ομως δεν μπορω να κανω boot απο cd των Xp ουτε του Linux (To Linux θα το προτιμουσα). Βγαζει σφαλμα στην εκκινηση για την καρτα δικτυου Realtek και: PXE-E61: MEDIA TEST FAILURE CHECK CABLE, PXE-MOF: EXITING PXE ROM

 

Καμμια ιδεα;

ποιο μοντελο εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το

>PXE-E61: MEDIA TEST FAILURE CHECK CABLE, PXE-MOF: EXITING PXE ROM

δειχνει οτι εχει περασει ολη την boot order και εχει φτασει στο να εκκινησει απο δικτυο, αλλα δεν βρισκει κατι.

 

Μηπως τα δισκακια των xp και ubuntu ειναι κακογραμμενα ή μισοκατεβασμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hp dv5000.

 

Απενεργοποιησα την καρτα δικτυου στο boot priority και τωρα ανοιγει με μαυρη οθονη και παυλα που αναβοσβηνει πανω αριστερα αλλα παλι δεν βλεπει το cd

 

Το

>PXE-E61: MEDIA TEST FAILURE CHECK CABLE, PXE-MOF: EXITING PXE ROM

δειχνει οτι εχει περασει ολη την boot order και εχει φτασει στο να εκκινησει απο δικτυο, αλλα δεν βρισκει κατι.

 

Μηπως τα δισκακια των xp και ubuntu ειναι κακογραμμενα ή μισοκατεβασμενα?

 

τα δισκακια παιζουν κανονικα στο αλλο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις διαμορφώσει τα κρυφά partition ;

όταν ανάβεις το laptop και πριν φύγουν τα γράμματα κάτω στην οθόνη πάτα F9 για να διαλέξεις από που θα κάνει boot η άλλαξε μέσα απο το bios το boot priority

 

κατά τα άλλα έχει γίνει το gentoo τόσο φιλικό στην εγκατάσταση που το προτείνουμε σε νεοεισερχόμενους μου δεν έχουν μάθει ακόμα το όνομα ubuntu ;

τον ρωτήσαμε τον άνθρωπο αν ξέρει τι είναι το compile ;

τον ρωτήσαμε αν τα καταφέρνει σε bash ;

πόσα επεισόδια έχω χάσει

 

μήπως πετάμε ότι μας κατέβει για να εντυπωσιάσουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εκανε "φορματ" με το dban δεν εχει πλεον κρυφο ή recovery παρτιτιον μιας και αυτο "τακτοποιει" ολο το δισκο, γεμιζοντας τον με μηδενικα (το αντιστοιχο του /dev/zero) ή με τυχαια δεδομενα (το αντιστοιχο του /dev/urandom), ωστε τα δεδομενα του να μην μπορουν να ανακτηθουν με κανενα προγραμμα σαν το testdisk/photorec.

Θεωρω κακιστη πρακτικη τη χρηση του dban για κατι τοσο "ανευ σημασιας" που θα εφτιαχνε και με ενα απλο φορματ. Σαν να ειδες μια μυγα στον τοιχο και να την χτυπησες με κανονι :P

 

Εφοσον τα δισκακια εκκινουν σε αλλο συστημα και οχι στο δικο του... ας τα ξαναγραψει σε δισκακια αλλης μαρκας για να ξαναδοκιμασει ΚΑΙ σε χαμηλη ταχυτητα.

 

Σχετικα με το gentoo. Μαλλον αυτο θα εβγαλε η αναζητηση στο google :D

 

Τελος, το <windows "root?\system32\hal.dll. file is corrupt" θα μπορουσε να διορθωθει με ενα απλο chkdsk /r... εφοσον το συστημα μπορουσε να εκκινησει απο το δισκακι των xp και να μπει σε recovery mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουσε να ξεκινησει με το δισκακι των xp, αλιως θα μπορουσα να κανω recovery. Και το gentoo τι ειναι;

 

Παλια δουλευα πολλα χρονια σε mac που εγινε καπως... linuxοειδες με τα χρονια, αλλα δεν ξερω τιποτα απο linux, μονο που ειχα τα ubundu 8 και ηταν πολυ γρηγορα σε ενα παλιο pc (με καποια προβληματα ομως).

 

Μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια τι να κανω; Τωρα βγαζει στην εκκινηση μια μαυρη οθονη με μια παυλα που αναβοσβηνει, η σειρα εκκινησης ειναι cd - hdd (δικτυο και δισκετα απενεργοποιημενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gentoo ειναι Η διανομη αν θες να μαθεις τι πραγματικα ειναι λινουξ και να τα κανεις ολα με το χερι. Εννοειται οτι ειναι για πολυ λιγους.

Για τα δισκακια δεν εχω να προτεινω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το Linux Mint 11

 

άπω κάτω είναι τo γραφικό περιβάλλων που μπορείς να διαλέξεις

ποιο εφέ kde αλλά ποιο βαρύ απο τα άλλα

ποιο απλό και πλήρης gnome2 (το 3 είναι πολύ καλό αλλά θέλει μια συνήθεια)

άλλη επιλογή xfce4,πολύ ελαφρύ και σχεδόν πλήρης

το lxde πούπουλο και σφαίρα αλλά θα πρέπει να το συμπληρώσεις με ότι άλλο θες

το debian για λίγο ποιο έμπυρους ίσως

 

αν έχεις χρόνο και θες να μπεις στα βαθιά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το Arch

θα καταλάβεις πραγματικά τι είναι linux και πως δουλεύει

η δυσκολία του μέχρι να σηκώσεις το γραφικό περιβάλλον (για ένα νέο) μετά γίνονται σχεδόν όλα με klik αλλά θα πρέπει να πας στην κονσόλα γρήγορα

είναι μια διανομή που το στήνεις από την αρχή εσύ,βάζεις ότι θες και το φτιάχνεις όπως θες

έχει πολύ καλό wiki και forum για βοήθεια

 

το gentoo είναι linux from scratch όπως και το arch αλλά τα compile δεν σταματούν ποτέ και όλα περνάνε από το χέρι σου

για έμπυρους χρήστες

κάπως ποιο φιλικό gentoo είναι το sabayon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις διαμορφώσει τα κρυφά partition ;

όταν ανάβεις το laptop και πριν φύγουν τα γράμματα κάτω στην οθόνη πάτα F9 για να διαλέξεις από που θα κάνει boot η άλλαξε μέσα απο το bios το boot priority

 

κατά τα άλλα έχει γίνει το gentoo τόσο φιλικό στην εγκατάσταση που το προτείνουμε σε νεοεισερχόμενους μου δεν έχουν μάθει ακόμα το όνομα ubuntu ;

τον ρωτήσαμε τον άνθρωπο αν ξέρει τι είναι το compile ;

τον ρωτήσαμε αν τα καταφέρνει σε bash ;

πόσα επεισόδια έχω χάσει

 

μήπως πετάμε ότι μας κατέβει για να εντυπωσιάσουμε ;

δοκίμασε είπα! έψαξα στο google και μου έβγαλε μόνο αυτό ότι κάνει κανονικά εγκαταστασει στο εκατοστέ μοντέλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε είπα! έψαξα στο google και μου έβγαλε μόνο αυτό ότι κάνει κανονικά εγκαταστασει στο εκατοστέ μοντέλο....

άρα δεν πέταξες ότι σου κατέβει Συγνώμη

 

πέταξες ότι σου κατέβει από το google

 

ξέρεις δεν είναι απαραίτητο να απαντάς όταν δεν ξέρεις,υπάρχει κίνδυνος να μπερδεύεις κόσμο αλλά και να εκτεθείς ο ίδιος και να μην σε παίρνουν στα σοβαρά μετά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δεν πέταξες ότι σου κατέβει Συγνώμη

 

πέταξες ότι σου κατέβει από το google

 

ξέρεις δεν είναι απαραίτητο να απαντάς όταν δεν ξέρεις,υπάρχει κίνδυνος να μπερδεύεις κόσμο αλλά και να εκτεθείς ο ίδιος και να μην σε παίρνουν στα σοβαρά μετά :P

χαλάρωσε κύριε ταξερωολα......

έψαξα και έβγαζε ότι μόνο το gentoo παίρνει αυτό το μοντέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλάρωσε κύριε ταξερωολα......

έψαξα και έβγαζε ότι μόνο το gentoo παίρνει αυτό το μοντέλο...

 

Kαλα τα λεει ο martinoff.

 

Tο gentoo δεν συνισταται σε καμια μα καμια περιπτωση σε νεο στον χωρο.

 

Κοινως , αν ακολουθουσε την συμβουλη σου , θα βλαστημαγε την ωρα και την στιγμη. :mrgreen:

 

http://www.youtube.com/watch?v=RBS5RC-CQxw

 

Οποτε , καλο θα ηταν πριν δωσουμε μια λυση , να την ψαχνουμε και λιγο.

 

επισης δεν ισχυει το "μόνο το gentoo παίρνει αυτό το μοντέλο"

 

ενα ειναι το upstream.

 

αν κοιτουσες καλυτερα τα αποτελεσματα , θα εβλεπες οτι λεει και για αλλες διανομες as well.

 

 

+1 και απο μενα για το Linux Mint 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...