Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Linux-Αποριες


thanos2718

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανεκκινηση εκανες? Γιατι αν εκανες, θα επρεπε εκει που επισημαινω με bold να εχει wl ή να μην εχει τιποτα (να λειπει ολη η σειρα που εχω υπογραμμισμενη).

 

12:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)

Subsystem: Dell Device 0010

Kernel modules: brcm80211

 

Για να μην αντιγραφεις αλλη φορα ολοκληρες εκθεσεις, αυτο το κομματακι με τις 3 γραμμες μας ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν εχω να προτεινω κατι αλλο. Δοκιμασε με live cd καμια διανομη με νεοτερο πυρηνα αν ο νεοτερος brcm80211* την υποστηριζει.

Αν σου δουλεψει, και θες ubuntu σωνει και καλα, κατσε και περιμενε ως τον Οκτωβριο το ubuntu 11.10 που θα εχει τον 3.0.0 (μετα απο τον 2.6.39 παμε στον 3.0.0 κσι μετα τον 3.0.0 στον 3.1.0, αναθεμα το versioning scheme του chrome!).

 

*(ως τον 2.6.38 λεγεται brcm80211, απο τον 2.6.39 και μετα λεγεται brcmsmac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!Ευχαριστω παντως...για να βαλω οταν βγει το νεο ubuntu πρεπει να απεγκαταστησω το παλιο ή μπορω να το κανω απο πανω;Επισης αν μπει το καινουργι θα πιανω net;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να κανεις update στην 11.10 παιρνοντας ιντερνετ ενσυρματα κλπ, καντο ετσι, αν και θεωρω οτι ειναι περισσοτερος χαμενος χρονος για ληψη και εγκατασταση απο οτι ειναι για μια εγκατασταση απο την αρχη.

Οταν λες να το απεγκαταστησεις... πως το εκανες εγκατασταση? Μεσα απο τα windows με το wubi?

 

Για να εχεις ασυρματο πρεπει ο driver να κανει την καρτα σου να δουλευει, απλα. Γιαυτο προτεινα να δοκιμασεις απο τωρα μια διανομη που να εχει ηδη τον 2.6.39 ή τον 3.0.0 με ενα live cd.

Ενδεικτικα, το aptosid 2011-02 εχει τον 2.6.39 και πολλες development εκδοσεις διαφορων διανομων εχουν τον 3.0.0, ακομα και το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλώς να περάσεις τον νεότερο kernel στη διανομή που έχεις ήδη.

Ειδικά για ubuntu που η κοινότητά του είναι πολύ ενεργή, σίγουρα θα βρεις οδηγίες στα φόρουμ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ειχα μια μικρη επιπλοκη στην εγκατασταση μου.Εχω εναν 200αρι σκληρο που ηθελα να του περασω debian και εναν αλλον που εχει ΧΡ.Εκανα την εγκατασταση και απο τι ειδα στους σκληρους εγιναν οπως ηθελα.Οταν ομως bootαρω τον 200αρι δεν φορτωνει το λειτουργικο μου ,ενω δοκιμασα boot στο σκληρο με τα ΧΡ και μου βγαζει κανονικα το μενου του debian για την επιλογη λειτουργικου.οποτε μαλλον το grub2 εγκατασταθηκε σε αυτον με τα ΧΡ.Το πως βεβαια δεν ξερω.εν πασι περιπτωση υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα να το φτιαξω η ειναι οκ ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios οριζεις ενα συγκεκριμενο σκληρο σαν 1ο στη σειρα εκκινησης και το αφηνεις ετσι.

Αν αυτος που ειχε τα windows ηταν ο 1ος τοτε, ο grub εγκατασταθηκε σε αυτον και καλυτερα να μεινει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...